biber gazı

  Ankara eyleminde helikopterlerle halkın üstüne üstüne birbiri ardına saçılan bombalardır. Oksijenden çok biber gazı solumak zorunda kalınan bir Kızılay'a neden olmuştur.
  (02.06.2013 10:01)

polis

  Halkın huzurunu özenle koruyandır ... http://www.youtube.com/watch?v=Ytonivg13SE Bu şiddet ve vahşet nasıl açıklanabilir? Kendini korumak için bir hamle bile yapamayan silahsız birine hem de.
  (02.06.2013 01:26)

cnn türk

  İşte tam da şu anda penguen belgeseli yayımlayan duyarlı(!) kanal. evet, bu belgesele çok ihtiyacımız vardı.
  (02.06.2013 00:47)

deniz

  hayat gibi, hayata dair: biraz fazla açılırsan boğulmak an meselesi... *
  (29.06.2010 23:59)

brave new world

  İnsanın "insan" kimliğinden kurtulmakta başarısız olduğu ütopik bir sistemde, bir diğer tutunamayanın hikayesi: Brave New World.

  Distopya yapısının ötesinde benim için çok değerli bir sorgulamayı içinde barındıran kitap.

  --! spoiler !--

  --! spoiler !--

  Gittikçe değişen ve garip(?)leşen değer yargılarının içinde kendimizi sadece birkaç yıllığına dondursak ve sonra tekrar çözülsek, "karmaşık yeni dünya" hakkındaki düşüncelerimiz ve bizim dünyamıza ait görüşlerimizin ikileminden başka bir şey değil "Bay Vahşi"nin beyninden geçenler. İnsanlığın robotlaşma ve hissizleşme sürecinden bir isyan fırlatıyor onu dışarı: Tutunamadığı yeni dünyasına baş kaldırıyor o, ikilemlere sahip birinin kafa karışıklığıyla. Tepkisizleşmiş toplumda tabii ki anlaşılmıyor, beğenilmemek bir yana garipseniyor bile. Ama sahip olduğu yargılarını -bir başına kalmak beklenen sonucuna karşı- bırakmıyor yine de.
  Ütopik bir sistemde bile kişinin sahip olabileceği ikilemleri başarıyla yansıtan bu kitabın en kilit cümlelerinden biri de tam da bu konu üzerine şudur kanımca: "Hangisi daha onurludur usumuzca:acımasız kaderin sapan taşları ve oklarına katlanmak mı, yoksa silah kuşanıp karşı çıkarak son vermek mi dert yağmuruna?"

  --! spoiler !--

  --! spoiler !--

  (11.06.2009 11:48)

çıtayı yüksek tutmak

  Tehlikeli iştir, ufak bir denge kaybında yerle bir olmak mümkündür. * *

  Kişiliğin bir yönü olarak mükemmeliyetçilikle sıkı sıkıya ilişkilidir.

  Günümüz eğitim sisteminin yarış atı bilinciyle yetiştirdği öğrenciciklerine temel tavsiyesidir; bu sebeple OKS hazırlığındaki çocukçağızlar illa ki Ankara Fen Lisesi diye baskılanır, "O puanı alın, gidin gitmeyin, siz bilirsiniz." diye de yavrucakların zihni bulandırılır. Sonra puan boşa gitmesin diye zat-ı muhterem kendini fen lisesinde buluverir...
  * *
  (05.04.2009 22:14)

kusur

  *İnsanların yuvarlama, tam sayıya ulaşma hırsından payına düşeni almış zavallılar.

  Öğrenci milleti, çoğunlukla küsurat oluşturduğundan yazılılarda sonuç kısmında köklü, rasyonel sayı görmeyi pek sevmez; sonuçları bu biçim ayarlayıp da öğrencileri yanlış sonuç tedirginliğiyle yüz göz ettiklerinden hocalara veryansın eder.
  (05.04.2009 22:00)

ıskalamak

  İkinci denemenin sebebidir. Ve sonra üçüncünün, dördüncünün, beşincinin... *
  (05.04.2009 21:50)

unutmak

  Kaçmanın en güzel yolu. (bkz: kaçmak)

  Eğer gerçekten unutabilirsek, kaçıyor olduğumuzu da hatırlamayız hem.* Eğer cidden unutabilirsek, çağrışımlara da tıkanır kulağımız üstelik.* Eğer tamamen unutabilirsek, unutturma şansımız olur belki.*

  Tüm bunlara rağmen, eğer unutursak nankör-sadakatsiz,
  unutmazsak takıntılı-kinci algılanırız güzel ülkemizde.
  (05.04.2009 21:46)

kozalak

  Açık tohumlu bitkilerin çiçeği. *Çoğu zaman baharla beraber, kozalaklar içlerinde bulunan tohumları çevreye saçarak açılır.
  (05.04.2009 21:36)

unutulmak

  Unuttuğumuz sürece kaçınılmaz...
  (05.04.2009 21:30)

üslup

  "Biçem" de denir.
  (05.04.2009 21:15)

çocuklaşmak

  Çocuklaşmak, içinden gelenlere set vurmadan duygu-düşüncelerini dışa vurabilmek, sevgiyi de sevgisizlik gibi doğallıkla yaşamak ve "Kim ne der?" tedirginliğinden uzak olmaksa, bir ihtiyaçtan başka nedir?
  İçinde yaşadığımız şu sahtelikler çukuru düşünüldüğünde hele.
  (05.04.2009 21:14)

peptit

  Aminoasitlerin protein oluşturma amaçlı birlikteliklerinde aralarında kurulan, bu biçimde oluşturulan peptitleşme özel ismiyle anılan dehidrasyon sentezine adını veren bağ.
  (05.04.2009 21:09)

yarım yamalak

  Günümüzün öğrenci yöntemi.

  Birçok yönden baskı altındayken **kaç tane ders arasından o kadar da önemli olmayan *birinden ödev mi verilmiştir, o ödev yarım yamalak yapılır. Sunu mu hazırlanacaktır, o sunu internetten resimler indirilerek -çoğu zaman da metin kopyala-yapıştırla oluşturularak- yarım yamalak yapılır. Yazılıda çözümü uzun süreceğe benzeyen bir soru mu vardır, o soru laf salatası yöntemiyle bir paragraf oluşturacak şekilde yarım yamalak yazılır.

  Maksat "yapmış olmak", eylem "yapmış görünmek için yapmak"tır.
  (05.04.2009 21:05)

sayfa: 1-2-3...-16

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.