kar

  >>

 1. bulutlarda donan su moleküllerinin buz halinde yere inmesine verilen genel addır. kuvvetli ve güzel yağdığında bizlere kartopu savaşı, kardan adam yapmak, evlerimizin penceresinden yağan karı izlemek, kızakla veya kayakla kaymak gibi aktiviteler sunar. sevgiliyle veya yalnız karda yürümek de çok zevklidir. aşırı yağıp, soğuk rüzgarla karıştığı zaman ise dona sebep verip okulları tatil eder, öğrencileri sevindirir. bunlar sıcak evinde oturan, trafikle işi olmayan ve öğrenciler için karın güzel taraflarıdır. karın diğer yüzü ise korkunçtur. trafiğin felcine ve bununla birlikte kazalara, sokakta yaşayanların donmasına ve dağlık alanlarda yaşayanlara çığ tehlikesi gibi sonu ölümle bitebilecek sorunlar getirir kar.
  (angelus 27.03.2006 00:06)
 2. şehrin bütün eksilerini kapatan, yağdıgında sabah saatlerinden itibaren heryere bir sessizlik, ama güzel bir sessizlik getiren harika , anlatılmaz yaşanır cinsten doğa olayı.
  (therion 02.04.2006 16:17)
 3. kâr ekonomi dilinde en genel anlamı ile, gelir - gider'dir. yani; kâr = (birim satış fiyatı x toplam satış miktarı) - { (birim değişken maliyet x toplam satış miktarı) + sabit maliyetler } olarak ifade edilebilir.
  (fleur de lis 02.04.2006 16:33)
 4. orhan pamuk'un en çok okunan romanlarından biridir. zamanında otobüslerde az dolaşmamış az okunmamıştır.
  (bant 02.04.2006 17:22)
 5. iktisadi anlamını kazanmak adına içinde bulunan sesli harf üzerine mutlaka bir üst işareti alması gereken ve bu haliyle temelde üretim girdileri ile şatış fiyatı arasındaki farkı temsil eden kavramdır.
  (cerideyi havadis 23.04.2006 14:39)
 6. dünya üzerinde bir bölgede, kar yağışı olma ihtimâli, o bölgenin ekvatordan uzaklık ve deniz seviyesinden yüksekliği ile doğru orantılıdır. buna rağmen ılıman bölgelerin kara iklimi görülen kısımlarında, ekvatordan uzaklık ve denizden yükseklik şartları yeterli durumda olmasa bile, kar yağışı görülür. yapılan araştırmalarda bütün yağışların altı veya sekizde birinin kar olarak gerçekleştiği anlaşılmıştır. karın, tarım toprağını koruması ve nemli tutmasında önemi büyüktür. kar, yeryüzü ve yeraltı su rezervlerinin ana kaynağıdır.
  (kandan adam 17.05.2006 14:14)
 7. kar, amaç değil sonuçtur. yani işletmelerin kar için çalışmaları değil, işlerini iyi yapmak için çalışmaları gerekir. zaten gerekli doğru adımlar atıldığı zaman, kar yanında gelir. ayrıca kar işletmenin iyi gidip gitmediği hakkında size fikir verebilir, ancak sadece kara bakarak yorum yapılırsa, çok büyük yanlış içerisine düşülmüş olur. bu nedenle kardan başka diğer göstergelerin (kalitatif ve kantitatif vs.) de inceden izlenmesi ve değerlendirilmesi gerekir.
  (tulkas 21.10.2006 00:38)
 8. hic biri birbirinin ayni olmayan , essiz desenlere sahip tam bir sanat eseri olan suyun donmus hali . her birini bir melegin indirdigine dair bir bilgi var. hatta bir kere bir kar tanesini yere indiren melek baska bi tanesini daha indirmezmis. * *
  (catlakzombie 21.10.2006 01:00)
 9. kışın etrafın apayrı bir güzelliğe bürünmesini sağlayan, mevsimin kendine has yağış türü.
  (cigliks 21.10.2006 01:03)
 10. (bkz: kardan adam)
  (donpierre 21.10.2006 02:52)
 11. a'sının üzerine inceltme işâreti konulmadığında bir atmosfer ürününü, şapkasıyla berâberken ise kazanılan kazancı ifâde eden kelimedir. tek heceli üç harflidir.

  bu şapka hâdisesi esâsında önemlidir. çoğunluk kabûl etmese de*** kelimelerimizin anlamlarını tam olarak ifâde etmemize pek çok yarayan şeydir şapka. buyrun size bir örnek: bir gazetenin manşetinde aynen şöyle diyordu: "karı paylaştılar!!!" halbuki "kârı" demesi, yazması gerekirdi.. bu kelimede ise a harfi uzun okunacak, öncesinde ise k harfi inceltilerek telâffuz edilecektir. işte bir şapka nelere kâdirdir aman yâ rabbî!
  (benlicenan 21.10.2006 04:59)
 12. kışın yağar. özellikle ülkemizde doğu anadoluya çok yağar. mevsim normallerinin değişmesi halinde batıya da yağar. çam ormanlarının karlarla kaplı görüntüsü görülmeye değerdir.
  (leyloccam 21.10.2006 23:24)
 13. cenap şehabettin in de bu isimli bir denemesi vardır.
  (munzevi 22.10.2006 00:21)
 14. kış mevsiminin en güzel eylemi... bir şehir lambasının altında izlendiğinde cennetten yağıyor hissi veren...sert soğuğu kıran, her nefes alındığında insanın kendisini arınmış gibi hissetmesine yarayan, gerçekten her bir tanesinin nurani güzellikte olduğuna inandığım beyaz güzellik..
  (zapataist 26.12.2006 00:12)
 15. küresel ısınmayla birlikte bir çok yerde gittikçe yabancılaşılan şey. ayrıca iki kar taneciğinin havadayken asla birbirlerine dokunmadıkları söylenir.
  (diefabelhafteweltderamelie 26.12.2006 00:24)
 16. artık yağsın diye bazı yerlerde duasına çıkıldığı, yağınca havanın daha da yumuşadığı, ve mikropların kırıldığına inanıldığı * beyaz taneciklerdir ki onlar yeni yılın habercisidir.yağsada kardan adam yapsak, poşetlerle yokuş yerlerden kaysak denilen yağış şeklidir diyebiliriz.
  (saturniapyrii 26.12.2006 02:25)
 17. en güzel hallerinden biride erimek üzereyken içinden açan bir gül çiçeğidir.*
  (berci kristin 26.12.2006 21:31)
 18. kâr ve kar kelimelerine atıfta bulunmayı sağlayacak bir çağrışım için (bkz: karlı kayın ormanında)***)
  (deep 03.01.2007 03:58)
 19. güzelliği ve çirkinliği tartışmalı bir doğa olayıdır.
  dışardan güzel görüntüler güzel enstantaneler yaratan bir unsur gibi görünsede, yollları kapatarak yolculara, havayı soğutarak yakacaksızlara çile olan eridiğinde günlerce çamur deryasına neden olanbir olaydır...
  (gungadin 03.01.2007 14:55)
 20. öğrenci milletine yağsa da okullar tatil olsa diye dualar ettiren doğa olayı.. *
  (timoti 03.01.2007 15:01)
 21. edward scissorhands'in makasellerinden üzerimize yağan mucize.
  (cocon 08.01.2007 16:17)
 22. bâzen rüzgârın kovalamasıyla acele acele savrulan, bâzen sanki birisi ağır çekim düğmesine basmış gibi nazlı nazlı süzülen ama her seferinde huzur veren, pembe göklerin beyaz hediyesi.
  (epitaph 28.01.2007 14:48)
 23. kar: kış mevsiminin en güzel meyvesi... yağdığında sokağa koşmak ister çocuklar. o kadar güzeldir ki, o anın bitmemesi için dua edesiniz… ancak her güzel şey gibi bunun da sonu olacaktır ve siz buna olduğunca üzüleceksiniz... ankara’da ise bu durum biraz daha farklıdır...

  hafif üşümeyle girdim odaya, biraz nemli saçlarım sandım başta sonra dışarının hiç olmadığı kadar turuncu olduğunu ve bu gri şehrin beyazla turuncu karışımı bir şey olduğunu fark ettim. cama doğru hızlıca yürüdüm… evet, evet kar yağmıştı hatta sanki güç gösterisi yapıyormuşçasına bir sağa bir sola estiriyor tüm gücüyle, her yer bembeyaz olmuş, evin önündeki küçük * çam ağaçları sanki gelin gibi süslenmiş ya da ankara’nın biraz imajı değişmiş makyaj yapmışlar…
  aylardan ocak, belki de ankara’nın en çekici olduğu zaman. denizsiz olan şehrin en güzel tarafı camın önüne oturup elinde çayın, bir yandan petekten gelen sıcaklık, bir yandan da dışarıdan gelen soğukluk var üzerinde… ama sen hazırlıklısın, battaniyen var, üzerinde sıkı sıkı sarıldığın, dışarıya inat üşütemezsin diyorsun tüm asiliğinde. bir şarkı mırıldanmaya başlıyorsun sürekli nakaratını tekrarladığın, bir türlü başa dönemediğin bir şarkı. hayalindeki kişiyi tekrar hayallerine katarak ne yaptığını düşünmek oluyor tek düşüncen. tek düşüncen onun şu anda yanında olması, tek battaniyeye sıkışmanız belki şöminede çıtırdayan odunların sesinde dışarıyı izleyerek saatlerce şarap içmek, sabaha karşı sızıp kalmak ya da biraz daha çılgınca davranıp sıkıca birbirlerini giydirip dışarı çıkıp kardan adam yapmak sonra da yaptığı adamı bebekleri ilan edip onu giydirmek. hatta bana kalsa onu eve götürmek saçmalama sesleriyle şımarıp kendimi yumuşacık karlara atmak ve kar tanesinin ilk ve son sesini dinlemek sonrada üzülmek her şeyin işte bu kadar gelip geçici olduğunu fark etmek. ve bu güzel olayında bittini hissetmek acı bir anda bu güzel başlayan ama kötü düşten irkilirsin çünkü düşün sadece düştür gerçekliği zor olan bir hayal sadece ve işte o anda kafanda bir şey belirir…
  hemen koşarsın vestiyere, sıkı sıkı giyinirsin eldivenini özenle, şapkanı takarsın ve kendini dışarı atarsın. başta korkarsın, hava içerde görüldüğünden de acımasızdır, daha zorludur, daha soğuktur. başta arkana bakarsın bıraktığın izlere, geride bıraktıklarına. aslında geride ne bırakırsan bırak önünde o kadar çok beyazlık olduğunu fark edersin ki o kadar çok iz bırakacak yerin çok fazla olduğunu arkadakilerin artık eski hale geri gelmeyeceği gibi bir daha da aynısı olmayacağını anlarsın. umurunda olmaz, bir türlü başını getiremediğin şarkıyı en başından mırıldanırsın. sessiz sokakta mırıldanman çalkalanır. üzerine yağan kar taneleri sana eşlik eder ve kendini karın üstüne atarsın. bir süre turuncu olan gökyüzünü izlersin üstünü karlar örtmeye başlar, beyaz olur üstün başın sırtın üşümeye başlar hasta olacağını belirtileri başlar gibi olur. son kez karlar üstünde ellerini ve ayaklarını açarsın kar meleğini yaparsın beyazlıklar üzerinde gerçek bir meleği andıran pürüzsüz meleği bozmamaya dikkat ederek kalkarsın.
  aslında ankara’da kar akşam yağarken güzeldir ertesi günü ise sadece kalan helva gibi olan yerler ve yaşlı bir amcanın dışarı çıkıp arabasının üstüne temizlemesi, buzlara dikkat ederek yürümeye çalışan koşuşturan insanlar, bense akşamki gecenin verdiği yorgunlukla hala uyuyor...
  (antechristy 30.01.2007 09:31)
 24. kırmızı, mavi, yeşil ve siyah olarak da yağabilen şey. endüstrileşmiş bölgelerde baca dumanlarının bulutlara karışması, toprak, kum gibi kirliliklerin bulutlara çıkması sonucu yağışlar renk değiştirebilir. zamanında bir dolu bu tip olay kayıtlara geçmiştir.
  (argus wishingwell 02.08.2007 11:49)
 25. bir sezai karakoç şiiri ;

  kar Şİİrİ

  karın yağdığını görünce,
  kar tutan toprağı anlayacaksın.
  toprakta bir karış karı görünce,
  kar içinde yanan karı anlayacaksın.

  allah kar gibi gökten yağınca,
  karlar sıcak sıcak saçlarına değince,
  başını önüne eğince,
  benim bu şiirimi anlayacaksın.

  bu adam, o adam gelip gider,
  senin ellerinde rüyam gelip gider,
  her affın içinde bir intikam gelip gider,
  bu şiirimi anlayınca beni anlayacaksın.

  ben bu şiiri yazdım aşkın çeşidi,
  Öyle kar yağdı ki elim üşüdü,
  ruhum seni düşününce ışıdı,
  her şeyi beni anlayınca anlayacaksın...
  (antikarizmatik 13.08.2007 12:42)

>>Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.