gafur uzuner

  Aslen Ankara Gölbaşı' lı olan ancak burun yapısı ve oynadığı rollerden dolayı karadeniz' li sanılan oyuncu. En son(bkz: karaoğlan) adlı sinema filminde oynamıştır. Onun dışında (bkz: Kanal A) televizyonunda Gezelim Tozalım adlı program yapmaktadır. Kişilik olarak çok iyi bir insandır İşini fazlasıyla ciddiye alır ve iş konusunda tabiri caizse babasını tanımaz.
  (24.08.2013 22:08)

u dönüşü

  Genellikle bu sözcük mecazi anlamda kullanılır ve belli bir amaçta giderken son anda ters olarak fikir değiştirmek anlamındadır.
  (24.08.2013 22:01)

ahmet hakan coşkun

  Fikir ve siyasi görüş olarak (bkz: u dönüşü) yapan gazeticelerden birtanesi
  (24.08.2013 21:59)

en azından

  Bir beklenti sözüdür en azından. İnsanın çaresiz anında karşısındakine söylediği bari sözcüğünün eş anlamlısıdır. Bir nevi eziklik ifadesidir.
  (24.08.2013 00:31)

uçmayan kalmasın

  Anadolu jet' in sloganı sonunda birde 69 tl si var tabi.
  (24.08.2013 00:26)

geyikli tayt

  Son zamanlarda özellikle genç kızların kendilerine yakıştıklarını düşündükleri tayt modelidir. Dışarıda birçok farklı şekline rastlanabilir. En komik olanı da kilolu bayanların bu geyikli taytları giydiği zaman üzerindeki geyik desenlerinin aslana benzemesidir.
  (23.08.2013 16:56)

cüppeli ahmet mahmut ünlü

  Lakabı (bkz: Cübbeli Ahmet Hoca))' dır. Küçük yaşlarından itibaren yoğun bir medrese eğitğiminin ardından. Kuran' ın her ayetiyle karşısındaki insana cevap verebilen insan. Fazlasıyla okuyan bilgili ve boş olmayan birisidir. İnsanlar tarafından kabul görmesinin nedeni anlattığı dini olayları espirili bir dille anlatmasıdır. Hatta bir keresinde cemaatten birisinin hocam camide de espiri yapılır mı sorusuna " eee burda espiri yapmasak 50 dk sonra kimseyi tutamayız" gibi mantıklı bir cevap vermiştir. Hadis ve tefsir alanında kendisini fazlasıyla iyi yetiştirmiştir. Cemaatin lideri olan(bkz: Mahmut Ustaosmanoğlu)! ndan sonra cemaatin başına Mahmut Ünlü' nün geçeceği söylenmektedir.
  (23.08.2013 01:12)

gıcırtı

  Sessizliği rahatsız eden bir tınıyla bozan garip ses.
  (23.08.2013 01:03)

haliç te yaşayan simonlar; dün devlet bugün cemaat

  (bkz: Hanefi Avcı)' nın yazmış olduğu ve 2010 yılında çıkan kitap. Kitap iki bölümden oluşmaktadır; ilk bölüm Haliç' te yaşayan simonlar' da genellikle kendi meslek hayatında yaşadıkları, anıları ve devlet düzeninin bozukluğundan bahsetmektedir ve mesleği boyunca nelerden şikayet edip neleri sevdiğini kimlerle çalıştığını... İkinci bölüm ise cemaat; burada devletin resmi kurumlarında ki işlerde nasıl oyunlar torpiller döndüğünü anlatmaktadır. Hatta halkaya dahil olmayan herkesin işinin zor olduğundan bahsediyor. Kendisininde bu yüzden sürüldüğünü hatta hapiste yattığını anlatmaktadır. Bu kitap aslında (bkz: Hanefi Avcı)' nın başına bela olmuştur. Çünkü bu kitapta anlattıkları onun tutuklanmasına ve halen hapiste yatıyor olmasına sebeptir.
  (23.08.2013 00:51)

fettah can

  Aslında geçmişine bakıldığı zaman 90 yıllardan beridir müzik camiasının içinde olan ancak birkaç yıldır solist olarak gördüğümüz yetenekli müzik adamı.
  Birçok sanatçıya verdiği bestelerle adını duyurdu ilk başta. Çok fazla hit şarkısı vardır.Bunlardan bir kaçı Murat Boz özledim, Sibel Can melekler ağlıyordu,Gülben Ergen yalnızlık, Demet Akalın yanan ateşi söndürdük' dür. Kendi anlatımıyla babasının baskısıyla girmiş müzik hayatına daha sonra da yeteneğini farkedip devam etmiş.İlk zamanlar Bursa' da bir barda çıkmaya başlayan sanatçı daha sonra İstanbul' a giderek profesyonel anlamda müzikle uğraşmıştır. Birçok albüm çıkaran sanatçı gerçek anlamda da iyi bir gitaristtir.
  (23.08.2013 00:42)

kısa dönem askerlik

  Normal haliyle 15 ay olan askerlik süresinin Herhangi bir fakülte mezunu olunması durumunda 6ay izin kullanılmadığı takdirde 5 ay 5 gün yapılması şeklidir. Herhangi bir lisan yada Lisansüstü eğitimden mezun olan kişiler askerlik için başvurduklarında bir sınava tabi tutuluyorlardı. Bu sınav artık kalkmakla birlikte bilgisayar ataması yöntemiyle kişinin mezun olduğu bölüm ve isteği doğrultusunda gerçekleşmektedir.
  (22.08.2013 18:15)

çarkıfelek

  sunucusu Mehmet Ali Erbil' in aleviler hakkındaki gafı yüzünden star tv yönetimi tarafından yayından kaldırılan program.
  (08.10.2010 19:07)

hanefi avcı

  Haliç' te yaşayan simonlar adlı kitabı yazdıktan sonra başı derde giren ve şu an tutuklu bulunan eskişehir eski emniyet müdürü.
  (06.10.2010 20:04)

norlevo

  acil durum dışında kullanılmaması gereken ilişkiye girdikten sonraki şüpheli durumlarda gebelik ihtimalini oldukça zayıflatan ve reçetesiz şekilde eczanelerde satılan ilaç. korunmasız bir ilişki sonrasında ilk 72 saatte alınması gereklidir. ne kadar erken alınırsa gebelik riski o kadar düşmektedir. ilk 24 saat içinde alındığında gebe kalmama olasılığı %96 iken 48-72 saat arasında alındığında bu risk %58-60 civarına düşmektedir. eczaneden alındıktan sonra kutu açıldığında iki adet hap görülür ikisinin aynı anda içilmesi gereklidir. halk dilinde ertesi gün hapı olarak bilinir. genellikle eczaneye gidildiğinde istenmesinin insanı zor durumda bıraktığı ilaçlardan birtanesidir. ama risk göz önüne alındığında insanın tüm cesaretini toplamasına sebep olan bir ilaçtır. fiyatı ortalama olarak 17-20 tl arasındadır.
  (06.10.2010 12:54)

nezih ucler

  İlk başta internette dolaşan birkaç videosu ve birkaç mp3 ile tanındı. Kısa zamanda albüm çıkarmadan bir çok hayrana sahip oldu. Daha sonra Nadide Sultan, Baha, Kutsi ve birçok sanatçıya verdiği beste ve şarkı sözleriyle tanındı. Kendine has naif ve farklı bir ses tonu vardır. Bugün itibariyle Ankara' da askerlik görevini yerine getirmektedir. Askerliği bittikten sonra sevenlerine bir sürpriz yapıp bomba gibi bir albüm çıkaracaktır.
  (06.10.2010 12:25)

sayfa: 1-2-3...-24

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.