gladonun türk tetikçisi

  *
  (25.01.2009 17:11)

geçmişten günümüze kadına bakış

  (bkz: #81448)
  (13.08.2007 23:00)

gürgen öz

  cnn turk te "seçmek yada seçmemek" adlı programda 22 temmuz seçimleri ile ilgili sokak röportajları yapıyor şu sıralar.*
  (11.07.2007 20:12)

amartya sen

  1998 de nobel ekonomi ödülü almış,hint asıllı ekonomist.

  "özgürlükle kalkınma"adlı kitabında iktisat teoremindeki büyüme anlayışını özgürlükle ilişkilendirmiştir. ona göre iktisadi gelişme sadece gsmh'nın büyümesi, gelirlerdeki artış, sanayileşme, teknolojik ilerleme ile gerçekleşmemektedir.kalkınma aynı zamanda özgürlüğü ortadan kaldıran başlıca nedenlerin; zorbalığın, yoksulluğun, baskıcı devletlerin hoşgörüsüzlüğünün yanı sıra kamusal hizmetlerdeki ihmalin ortadan kaldırılmasını gerektirir.
  (10.07.2007 22:57)

evlilik yüzüğü

  kalbe daha yakın olmasından dolayı sol ele takılan, evlilik sembolü
  (10.07.2007 22:37)

gülhane parkı

  içindeki çay bahçesinin güzel manzarasını ve arka fonda türk sanat müziği,demlik çayı ve tabi ki yeşilliği ve rengarenk çiçekleri barındıran park
  (06.07.2007 23:37)

fortune global 500

  fortune global 500, en büyük gelire sahip, 500 kurumun sıralı listesidir. bu liste, her yıl fortune dergisi tarafından hazırlanır ve yayınlanır.

  24 temmuz 2006 tarihinde yayınlanmış, sıralamanın en üstündeki on kurumu içeren liste

  exxonmobil - amerika birleşik devletleri (petrol)
  wal-mart - amerika birleşik devletleri (parekende)
  royal dutch shell - hollanda/İngiltere (petrol)
  bp - İngiltere (petrol)
  general motors - amerika birleşik devletleri (otomotiv)
  chevron - amerika birleşik devletleri (petrol)
  daimlerchrysler - almanya (otomotiv)
  toyota motor corporation - japonya (otomotiv)
  ford motor company - amerika birleşik devletleri (otomotiv)
  conocophillips - amerika birleşik devletleri (petrol)
  (05.06.2007 14:12)

hıyar

çoğulculuk

  genellikle çoğunlukçulukla karıştırılan bir kavramdır. ancak çoğunlukçuluğun tam aksine toplumda yada siyasette çoğunluk tarafından benimsenen düşüncelerin yanında diğer düşüncelerinde barınabilmesi ve söz sahibi olabilmesini ifade eder.

  (bkz: plüralizm)
  (24.05.2007 20:27)

pluralizm

  Çeşitli eğilimlerin, düşüncelerin, yönetimde etkisini kabul eden siyasi yöntem ve kavramdır.

  (bkz: çoğulculuk)
  (24.05.2007 20:24)

suyunubosaharcama org

2070 yılından mektup var

  yil 2070

  50 yasina henuz bastim ama goruntum 85 yasindaki bir insaninki gibi,yeterince su icemedigim icin bobrek sorunlari yasiyorum.korkarim ki yasamak icin çok vaktim yok.ben bu topluluktaki en yasli insanim..5 yasinda bir cocuk oldugum gunleri hatirliyorum.o zamanlar her sey cok farkliydi.parklarda pek cok agaclar evlerde guzel bahceler vardi..ve ben yarim saat boyunca buyuk bir zevkle dus alirdim.bugunlerde ise cildimizi temizlemek icin mineral yagli havlulari kullaniyoruz.

  eskiden kadinlarin guzel saclari vardi.simdi ise basimizi su kullanmadan temiz tutmamiz gerektigi icin tras etmekzorundayiz.eskiden benim babam arabasini hortumdan akan su ile yikardi.simdi ise benim oglum suyun bu sekilde ziyan edilebilecegine bir turlu inanamiyor...sokaklarda posterlerde radyoda ve televizyonda suyu duyarli kullan uyarilari oldugunu hatirliyorum.ama hic kimse bu uyarilari onemsemedi.suyun sonsuza dek var olacagini sandik...

  simdi ise tum nehirler,goller,barajlar ve yeraltindaki su yataklari ya kurudu ya da kirlendi...sanayi hemen hemen durma noktasina geldi ve issizlik buyuk oranlara ulasti.yegane is alani deniz suyunun tuzunu cıkarip kullanabilinir hale getiren fabrikalar.ve isciler maaslarinin bir bolumunu icme suyu olarak aliyorlar.sokaklarda eli silahli haydutlarin bir bidon su icin insanlara saldirmalari çok yayginlasti...

  yiyeceklerin 80% i sentetik eskiden yetiskin bir insanın günde 8 bardak su icmesi tavsiye edilirdi.simdi ise benim sadece yarım bardak su icmeme musaade ediliyor.biz simdi bir kere giyilip atilan giysileri giymek zorundayiz ve bu da cop miktarini arttiriyor....biz simdi kanalizasyon sistemi susuzluktan calismadigi icin fosseptik kullaniyoruz...nufusun dis gorunumu korkunc:susuzluk nedeniyle kirisik ,siska, ultraviyole isinlari nedeniyle yaralarla dolu vucutlar...simdi ozon tabakasi kalmadigi icin isinlar cok daha kuvvetli...cilt kanseri mide bagirsak enfeksiyonlari ve idrar sistemi sorunlariolumlerin ana sebepleri...cildin asiri kurumasi nedeniyle 20 yasindaki bir genc 40 yasinda gibi bilim)adamlari arastirdilar)ancak bu soruna bir care bulamadilar gorunuyor.

  su uretilemiyor agac ve sebze olmadigi icin oksijen de azaldi ve bu yuzden)yeni neslin zeka kapasitesi ciddi bir sekilde zarar goruyor...pek cok erkekte sperm olusum morfolojisi degisti)bunun sonucunda da bebekler kusurlu, mutasyonla ve fiziksel sakatliklarla)doguyorlardevlet soludugumuz hava icin bize para odetiyoreriskin basina gunde 137m kup soluyoruz...bu parayi odeyemeyen insanlar gunes enerjisiyle calisan buyuk mekanik akcigerlerle havalandirilan bolgelerden kovuluyorlar.soludugumuz hava kaliteli degil ama en azindan nefes alabiliyoruz...ortalama insan omru 35 yil...hala biraz yesil alani olan ,nehirleri akan, bolgeler silahli askerler tarafindan korunuyor...su, altin ve elmastan cok daha degerli bir hazine haline geldi...yasadigim yere nadiren yagmur yagdigi icin hic agac yok.bazen yagis beklerken asit yagmurlari yagiyor.mevsimler ciddi bir sekilde 20.yuzyilin cevreye zarar veren sanayisi ,atomik deneyler ve cevreye yaydiklari kirlerden etkilendiler.o zamanlar cevreyle ilgilenmemiz konusunda uyarildik ama hic kimse dikkate almadi.

  oglum benden gencligimden soz etmemi istedigi zaman ona yesil tarlalarin,ciceklerin güzelligini, yagmuru ,nehirlerde yuzmenin ,balik avlamanin ,icebildigimiz kadar su icebilmenin ne buyuk bir zevk oldugunu ve insanlarinne kadar saglikli olduklarini anlatiyorum...o bana babacigim simdi neden su yok? diye soruyor...iste o zaman bogazim dugumleniyor....kendimi suclu hissetmekten bir turlu kurtaramiyorum cunku ben de o yasadigi cevreyi kirleterek tahrip olmasina sebep olan, tum uyarilara kulagini tikayan nesle aidim...simdi ise bizim cocuklarimiz bunun bedelini oduyorlar!...yeryuzunde, simdi doganin tikle inaniyorum...ne kadar cok isterdim geriye donup insanogluna bunlari anlatmayi...


  henuz daha dunya gezegenimizi kurtarmaya zamanimiz varken...

  *
  (21.05.2007 20:34)

bulgur pilavı

miat

siyasal referans

  kamu kurumlarında görev alabilmek için kişilerde en başta bulunması gereken özelliktir.zira artık o kadar olağanlaşmıştır ki legal gözle bakılabilmektedir.

  (bkz: torpil)
  (24.04.2007 00:00)

sayfa: 1-2-3...-6

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.