don volga projesi

the prestige

  evet sol tarafta da görüldüğü üzere geçtikleri dönem, konu ve de piyasaya sürüldükleri zaman gibi nedenlerle adı The illusionist le birlikte anılan/anılmış/anılacak olan film. ve vice versa
  (02.10.2010 16:02)

lord of the flies

  başlığı gördüğümde "dur bakayım ne yazmısım şuraya" diyerekten tıkladığım ve bişeyler yazmamış olduğumu görüp "nasıl olur" dediğim kitap. Ve yine zamanında bize okulda zorla okutturulan...

  (u:hadi şimdi de kitapla ilgili bişeyler soyleyelim demi ama ) kendisinden sonra yazılan birçok "ıssız ada" konulu kitap ve çekilen filmlerin esin kaynağı oldugu soylenen bu romanda, her ne kadar Jack ile Ralph'in -onların sembolize ettikleri degerler anlamında- çatışması ön planda olsa da bence asıl değer verilmesi gereken karakter "Piggy"dir. * * )
  (02.10.2010 15:56)

poseidon

  (bkz: cesme) merkezden kalkan zennesi, asitsiz kolaları ve yavsak calısanları olan tipik tur teknesinin adı.
  (29.07.2009 22:29)

faşist

  yurdumun kafası pek bişeye basmayan ve bazı kesimlerce tiki kabul edilen kızlarınca bazen sadist le karıstırılabilen sözcük

  söyle ki;

  - ayy ne kadar faşist seyler oyle sevgilinin boyunu morartmak falan
  - sadist olmasın o?!...
  (29.07.2009 22:11)

kendine eksi vermek

sevgilinin gözlerinde kaybolmak

  hatunun gözleri lens mi gercek mi diye anlayamaya calısmaktan da kaynaklanıyor olabilir... (bkz: anti-romantik)
  (26.08.2008 21:06)

uzun saçlı erkek

  izmir kordon da bolca bulunan erkektir. anne-baba-teyze vs.lerimiz bunları uzaktan saclar nedeniyle kız zannedebilir;
  örn: kafisapın bilgisayarına format atmaya gelen uzun saclı erkek arkadasına gözleri iyi görmeyen anneannenin hosgeldin kızım demesi...
  durumu fazlasıyla benimsemiş olan biz genclere gelince, sahilde bira içen maskülen uzun saclı kızları bile arkadan erkek sanabilmekteyiz... *
  (26.08.2008 21:04)

şirinler

  (bkz: smurfs)
  (12.08.2008 23:53)

iyonlar

  nedeni bilinmez bir sekilde kuzeyden hunharca inen akaların kovalamasıyla yurtlarından olan, kalkıp ege bölgesinde bos araziyi bulup barış içinde yasayan, dogal olarak pek sıkıntısı olmayınca sanata bilime zaman ayırabilmiş ve güzel eserler bırakmış topluluk. *
  (09.08.2008 22:28)

there will be blood

  ilk duyuldugunda shakespeare'in macbeth'indeki "it will have blood they say, blood will have blood" dizelerini cağrıştıran film.
  (06.08.2008 21:02)

koy enstituleri

  "caffeeshop"un #99801 nolu tanımdaki bilgilerini çürüme adlı kitabın yazarı Mehmet Duran dan edinmiştir.
  tipik bir köy enstitüsü mezunu için (bkz: Mehmet Duran)
  bir köy enstitüsü mezununun yapıtı için (bkz: çürüme).
  (03.07.2008 22:37)

çürüme

  Deneme tarzında yazılmış bu eserde yazarın kendi hayatından akılda kalıcı örnekler ve sözü geçen konuyla alakalı hikayeler yer almaktadır.
  Mehmet Duran, gerek akıcı anlatımı, gerekse çarpıcı örneklemeleriyle olsun, farklı bir uslüpla okuyucu karşısına çıkmıştır.
  Kitapta günümüzde tartışılagelen, yankı uyandırmıs, farklı yorumlara bu nedenle istismara acık konulara değinilmiştir. Toplumsal "çürüme"miz ele alınmış ve buna neden olan sorunlar irdelenmiştir ve farklı bakış acıları geliştirilmiştir.
  şahsi görüşüm ise yazar,sözü gecen bu sorulara tatmin edici cevaplar sunabilmiştir.
  Ülkesiyle ilgilenen her Türk vatandasının, geçmiş ve (kanımca) gelecek yüzyıla ışık tutan bu toplumsal içerikli kitabı mutlaka okumasını öneririm!
  (03.07.2008 22:32)

çürüme

  Emekli öğretmen ve Avukat Mehmet Duran'ın Ozan Yayıncılık tarafından 2008 yılında basılan kitabıdır.


  --- alıntı ---
  Bu kitapta; yaşamın her alanına hakim olan, ancak basit görülerek üzerinde durulmayan toplumsal, politik, psikolojik ve dini kavramlar ve toplumun çeşitli kesimlerinde bu kavramlara bağlı yapılan tartışmalar ele alınmıştır. Bu tartışmalar, hayatın çeşitli alanlarında, faklı inanış ve psikolojiye sahip insanlar tarafından, kapalı kapılar ardında yoğunlukla yapılmasına rağmen, belki de ilk kez bir kitapta bu derece açık bir ifadeyle okura sunulmaktadır.

  Kitapta dört ana başlıkta yürütülen tartışmalar, ülkemizin gündemini oluşturan konu başlıklarını da içermekle birlikte, daha çok görmezden gelinen, üzerinden öylesine geçilen ve bugüne kadar tartışılmaktan özenle kaçınılan başlıklar da içermektedir.

  Kitapta; sorunlara özgün bir tartışma alanı yaratılmış ve başta Kuran olmak üzere çok çeşitli kaynaklar kullanılarak sorunlara çözümler, sorulara yanıtlar üretilmeye çalışılmıştır.

  Bütün bu tartışmalardan elde edilmeye çalışılan yegâne şey; toplumsal uzlaşmaya ulaşabilmek ve bu uzlaşmanın sonucunda en yüksek toplumsal faydayı sağlayarak, ülkemiz insanını asgari müştereklerde bir araya getirebilmektir.
  --- alıntı ---
  (03.07.2008 22:31)

bedenimi alabilirsin ama ruhumu asla

sayfa: 1-2-3...-29

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.