rezillik diz boyu

  iki yüzlü bir toplum olduğumuzun, çifte standart uyguladığımızın resmidir. Dışardan bakıldığında muhteşem ahlak kuralları içerisinde yaşadığımızı iddia ederken, aslında rezillik bizde diz boyunu geçti, boğaza dayandı.
  (06.01.2010 11:49)

cuma namazı

  esnafa ve ticaret insanlarına sosyalleşme imkanı sunan, gelecek yatırımlarının gayet güzel planlandığı platform
  (06.01.2010 11:47)

23

  jim carrey'nin oynadığı, çakma Fight Club tadındaki film
  (29.05.2009 17:19)

here comes the rain again

  lise aşklarını hatırlatan, bol vecizeli, nefis (bkz: melankoli) şarkısı
  (29.05.2009 17:18)

tahsildaroğlu

  Reklamın iyisi kötü markayı batırır, kötüsü iyi markayı batırır. Tahsildaroğlu insanı süt ürünlerinden soğutan bir reklam yaklaşımı izlemiştir, kebapçı gibi olmuştur. Kaldı ki peynirleri gayet lezzetlidir ama her peynir reyonuna yaklaştığımda o korkunç (bkz: jingle) gelir aklıma, alasım kaçar markayı.
  (08.01.2009 09:28)

ergenekon

  Padişahım çok yaşa dönemine bizi sürükleyen, muhalefet yapan herkesin susturulması üzeirne inşa edilmiş bir operasyondur. 4. Murat yasalarının yakında vücut bulacağı bu ülkede laik azınlık olarak her taraftan tehdit altında olduğum hissini bana veren bir olaydır.
  (08.01.2009 09:25)

benim kocam ab ye karşı

  bizzat yaşadığım bir olayın kısa özetidir.

  İşim gereği ben farklı sosyoekonomik ve kültürel gruplarla odak toplantıları yapmak zorundayım. geçen hafta 21-35 yaş arası, daha varoş diyebileceğimiz bölgelerde oturan, eğitim seviyesi en fazla ortaokul mezunu olan hanımlarla bir çay sohbeti yaptım. az sonra okuyacaklarınız, türkiyenin gerçek yüzüdür.

  gittiğimiz ev ve tüm komşuların evleri sobalıydı. kadınların en büyük sosyal aktivitesi televizyon izlemek ve birbirlerine gitmekti. ev anahtarları kapıların üstünde duruyor, herkes birbirinin evine rahatlıkla girip çıkıyor. evlilik yaşı en geç lise sonrası. 28 yaşına gelindiğinde minimum 2 çocuklu bir aile olunuyor. lise sonrası dediğime bakmayın bu arada, bu yeni kuşak için geçerli, yoksa 40 yaşında bir hanımın 4 çocuğu olduğunu da gördük biz bu ev gezmelerimizde. kız dediğin en fazla ortaokulu okur, başını örter, ilk isteyene verilir durumu hala geçerli bu kapalı grupta yaşayan kesimde.

  televizyon izlemenin en büyük aktiviteleri olduğumu söylediğimde sakın öyle haberleri filan izlediklerini zannetmeyin, türkiyenin gündemi onlar için seda sayan ve petek dinçöz programları ile sınırlı.

  biz de en şuursuz halimizle ülke gündemini soralım dedik bu hanımlara laf arasında:

  - teyzecim neler düşünüyorsunuz son yaşanan olaylarla ilgili? Şehitler verdik bir sürü, akp hükümetinin bazı aldığı kararlar var geleceğimizle ilgili, sizin içiniz rahat mı?
  - ah kızım hiç rahat olur mu, her sabah izliyorum, erkekler karılarını aldatıyor, kesiyor biçiyor, o çoluk çocuk aç açıkta, her yanı açık kadınlar televizyonlarda ünlü oluyor. bizim başımız bağlı, namusumuzla oturuyoruz diye kimse bizi televizyona çıkarmıyor. asıl ünlü olması, örnek olması gerekenler bizi. bak mesela sana, altında pantolon, başın açık, erkek gibisin. bir de zayıfsın,kocan seni boşar iki günde.
  - teyzecim, sen sabah kadın programlarından bahsediyorsun sanırım. ben şeyi soruyorum mesela ab filan, telekom özelleştirilmesi o konuda ne düşünüyorsun?

  hanımlar tek tek cevap vermeye başlıyorlar:

  - ab değil mi, ben biliyorum onu, o zaman ortak pazar olacakmış, bu şu mu demek gelinim, bizim buradaki pazarlar kalkacak mı? aman kalkmasın, biz yoksa nerden alışveriş yaparız, bizim paramız markete yetmiyor, pazarda çürük çarık alıyoruz uyguna. aman söyle de girmeyelim abye filan, bizim ev geçinmez yoksa.
  - Şimdi ben de karşıyım abye, girersek oraya bizim başımızı açarlar, avrupa birliği değil mi o dediğin, biz avrupai filan giyinemeyiz, benim beyim karşı öyle şeylere. ben istemiyorum, ayak uyduramam kızım.
  - evet evet, benim beyim de karşı, ben senin gibi başımı açamam valla. 2 çocuk annesiyim, allahtan akp geldi de başa, rahat rahat başımı örtüp geziyorum.
  - İyi de, daha önce baş örtünüzü çekip alan mı vardı ki sokakta, şimdi dua ediyorsunuz akpye?
  - yooo diyorlar hep bir ağızdan, biraz şaşkın
  elemanım soruyor hafif kızgın:

  - İyi de hanımlar, telekomda çalışıyor eşlerimiz diyorsunuz, telekom özelleştirildi, sizinkiler 1 aydır grevde, eve para da gelmiyor, yarın öbür gün savaş çıksa iletişimimiz ecnebinin elinde, nasıl olacak bu iş?

  hanımlardan bir ağızdan itiraz geliyor:

  - yapmaz akp öyle şey, bizi düşünüyor o, kapımıza çuval çuval erzak getirdiler. zaten öyle kötü şey yapsalar tüm müslümanlar ayaklanır.

  kiminiz eminim şaka yaptığımı filan düşünüyorsunuzdur cevaplarla ilgili, yooo kasetler elimde, birebir aktarılmış halidir ab ve akp yorumlarının. kapılarına erzak bırakandan kötülük gelmeyeceğini, avrupa birliğinden batılı yaşamı anlayan ve yaklaşık olarak türkiyenin %40ına denk gelen bir kesimle yaptığım görüşmeler bunlar. cumhuriyet yürüyüşleri sırasında hep şunu savunmuştum, bu ülke kadını, anası ile ancak başındaki beladan kurtulur. kadınlar ayaklanmalı önce, kadınlar özgürlüklerini kısıtlayacak rejimlere baş kaldırır her zaman. kimse bizi şeriata itemez, bakın göreceksiniz demiştim.

  hadi şimdi hep birlikte dürüst olalım kendimize, bu eğitimle, bu bilinçle, hatta bu kabul edilmiş yaşamlarla, biz kimden, neye karşı sesini çıkarmasını bekliyoruz?
  (10.01.2008 22:11)

stockholm sendromu

amerika birleşik devletleri

sekreter

  kabiliyetlisine az rastlanan, genelinde sakız çiğneyerek para kazanıldığı sanılan meslek. hayır, bir insan not alamıyor, ajanda tutamıyor, üstüne üstlük aranan telefonlara çemkirmek suretiyle cevap veriyorsa bu insana neden para ödenmektedir ki?
  (09.01.2008 20:48)

tuğrul süer

  kelebek çıkmazı isimli dizinin sanat yönetmenidir.
  (09.01.2008 20:46)

polis anonsları

  yurdumun nadide emniyet teşkilatının bir süre sonra oyuncağa çevirdiği megafonlarla yapmış oldukları enteresan anonslardır.
  örneğin,
  alooo kimeee diyorummm çek sağa
  yiyişme yiyişme çek sağaaa
  ( bu sırada kız ve oğlan öpüşmektedir)
  bak kaç kere söyledim oraya park etmeyin diye, sonra abi ceza kesme, her sabah sizle mi uğraşacağım lan ben! ( bizzat şahit olunmuş olay)
  (09.01.2008 20:45)

macgyver

  hepimizi ilim bilim alanına özendirmiş kimliktir. İzlediğimiz dönemde bambudan nasıl bomba yapılır, az daha kimya okursak kesin ajan olabiliriz hissi veren karakterdir.
  (09.01.2008 20:40)

bayan doktor

  bayan kullanım anlamında yanlıştır türkçemizde aslında hanım veya kadın denmesi gerekmektedir.
  (09.01.2008 20:39)

bir kız bana emmi dedi neyleyim

sayfa: 1-2-3...-16

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.