troll

 1. troll, İskandinavya folkloründe geçen ve korkunç gözüken bir mitik, insanımsı yaratıktır. troller folklörde, İngiliz peri masallarındaki ogreler benzeri şeytani devlerden, dağlarda yaşayan, dağa insanları kaçıran, vahşi ve daha insan benzeri yaratıklara kadar birçok farklı şekilde tasvir edilmişlerdir. shetland ve orkney masallarında, troller trowe olarak anılmıştır. japonca'da ise troll için kullanılan sözcük tororu`dur.

  İskandinav edebiyat, sanat ve müziği, romantik dönemden başlayarak bugüne kadar trolleri birçok farklı şekilde adapte ederek, genelde çok büyük kulak ve burunlara sahip bir yerli halk biçiminde, kullanmıştır.

  -alıntı-
  (mantis 06.06.2007 10:30)
 2. bir çok çizgi filmde * gördüğümüz, yer altında mağaralarda yaşayan, cüce, sakallı, kötü olan yaratıklardır.*
  (hoyares 06.06.2007 10:56)
 3. harry potter felsefe taşı serisinde harry'nin asasının onun burnuna kaçması sebebiyle hapşırmaya meyillenirken harmonie'nin bir büyüyle elindeki sopayı havaya kaldırıp kafasına vurup yere yığdığı ilkat garibesi.
  aynı garibe frodo ya koskocaman bir mızrak sapladığı halde frodo ejderha derisinden yapılma tüy kadar hafif zırhı sayesinde kendisiden hiçbir yara almamıştır.
  bu yaratıklar aynı zamanda age of mythology oyununda bir tepenin üstünden askerlerinize taş atmak suretiyle size zarar verebilirler.

  not:şöyle bir hatam ortaya çıkmıştır ki;büyüyü ron yapmış ve o zırh ejderha derisi değil çelik gümüş denilen mithril metalinden yapılmıştır.*
  (hasuta 06.06.2007 11:24 ~ 06.06.2007 11:53)
 4. dungeons & dragons serisinde insan boyunun birbuçuk katı boya, zayıf, biçimsiz, uzun, kol ve bacaklara sahiptir. ayaklarında 3 tırnak bulunur, bununla birlikte elleri geniştir ve tırnakları bir bıçak kadar keskindir.farklı türleri vardır bunlardan bazıları; orman trolu, dağ trolü, buz trolüdür. açken herşeyi yiyebilirler. kesici veya delici silahlarla öldürülemezler, öldürdüğünüzü zannedersiniz ancak bir süre sonra eski güçleriyle dirilip yine saldıracaktır. öldürmek için son hamlenin ateş veyada asit *ile yapılması gerekir. troller dev dili konuşurlar.

  bunun yanında tolkienin hobbit kitabında bilbonun cebinden cüzdanını çalmaya çalışırken yakalandığı sonradan kaçmasına karşın onu merak eden cüce dostlarının yakalanmasını engelliyemediği, sonrasında ise gandalfın ufak bir konuşma ile birbirine düşürdüğü üç devasa karakterdir, gün doğumuyla birlikte taşa dönüşmüşlerdir. inlerinden gandalf ünlü kılıcı glamdring'i bulmuştur.
  (rumelisalaklarsalagi 06.06.2007 11:55)
 5. harry potter serisinde, "ifrit" olarak adlandırılmış, iri, yeşilimsi, fantastik yaratık. söylenen o ki; tüm güçleri fiziklerinden kaynaklanıyormuş çünkü beyinleri bezelye kadarmış. yani düşünemeyen ama ko'du mu oturtan bir şey bu, çok tanıdık geliyor!
  (poetisa 06.06.2007 14:34)
 6. frp trolllerinin rejenerasyon** özelliği vardır, ayrıca her uzvu ayrı ayrı canlıdır. pistir bunlar. kolunu kesersin kolu sürünerek gelir sana sarılır, kafasını kesmek ve sonra da yakmak gerekir.
  (argus wishingwell 06.06.2007 14:39)
 7. iddia odur ki trol, kuzey ülkelerinin efsanelerinde adı geçen mitolojik bir varlıktır. kimi bunlara orman cini der kimi de uğursuz cüceler olarak görür. ama haklarında herkesin bildiği ortaktır: gökküşağının oluşturduğu o biçimli yayın toprağa değen her iki ucunda yaşar bu varlıklar. saçları taraz taraz ve gözleri de cam gibi parlaktır. onları yakalamak marifet ister. yakaladınız mı tek yapmanız gereken şey saçlarını okşayarak gözlerinin ta içine bakmak ve bir yandan da dilek tutmaktır. denenler doğruysa eğer, trol sizi korkutamadığı için kendisi korkar ve hem gözlerini gözlerinizden alabilmek hem de o acayip saçlarını ellerinizden kurtarabilmek için dileğinizi yerine getirir.
  (hazeyame 29.08.2007 16:46)
 8. geniş anlamı ile açıklaycak olursak;

  -beceriksiz.
  -işe yaramaz.
  -ne yaptığını bilmeyen.
  -yaptığı işin hakkını veremeyen.
  -sırf ilgi çekmek için fikir sahibi gibi davranan.

  gibi..

  ve daha neler neler...

  zamanla eklenecektir...
  (komiser kemal 29.11.2010 22:46)
 9. Vampircik'in de nur topu gibi bir trolü olmuş. Güle güle kullanın.

  edit: (bkz: don't feed the troll)
  (poetisa 17.01.2011 17:55 ~ 17.01.2011 17:55)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.