gut

 1. kandaki ürik asidin miktarının artması sonucu eklemlerde kristallenip çökmesi sonucu oluşan rahatsızlık. halk arasında "zengin hastalığı" adı verilir. bunun sebebi yoğun kırmızı et tüketiminin gut sebeplerinden birisi olmasıdır. genelde ayak başparmağı ekleminde yoğun yangılı bir sancı ile başlayan bu hastalığın tedavisi de beslenme düzeni değişimi ve çeşitli iltihap önleyici ilaçlar ile yapılır. erkeklerde kadınlardan 15-20 kat daha sık görülen bu rahatsızlığa diüretik* ilaçlar da sebep olabilir. almanca "iyi" demek olan "gut" ile bir ilgisi yoktur, gayet "bet" bir hastalıktır.
  (argus wishingwell 21.08.2006 13:30)
 2. aynı zamanda da ankara metrosunun temizlik görevlilerinin kırmızı renkli tulumlarının arkasında yazar...
  (bkz: gut temizlik )
  (bugra 19.05.2007 16:38)
 3. "kralların hastalığı ve hastalıkların kralı" olarak bilinen gut hastalığının, en azından hipokrat zamanından beri bir çok araştırmaya konu olduğu ve sayısız kişiyi etkilediği bilinmektedir.
  bazı eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ani olarak gelişen, şiddetli ataklarla seyreden bir hastalıktır. genellikle her seferinde bir eklemi etkiler ve bu eklem çoğunlukla ayak başparmak eklemi olmaktadır. diz, dirsek ve el bileği gibi diğer eklemler de etkilenebilir. ataklar çok hızlı olarak gelişir ve ilk atak genellikle gece olur. tüm romatizma türleri içinde en ağrılı olanıdır. ataklar şu nedenlerle gelişebilir:
  # Çok fazla alkol alımı
  # Çok sıkı diyet ve açlık
  # bazı yiyeceklerin fazla yenmesi
  # operasyon geçirme (diş çekimi gibi basit bir girişim bile neden olabilir)
  # ani, şiddetli bir hastalık geçirme
  # aşırı yorgunluk ve herhangi bir nedenle aşırı derecede endişelenme
  # eklem travması, yaralanma
  # kemoterapi uygulanmasını sayabiliriz.
  (mitamit 11.07.2007 16:50)
 4. osmanlı padişahlarında da sık sık görülürmüş bu. direksiyon hocamda vardı bundan. bazı sabahlar adam odun gibi yanımda yığılır kalırdı. açıklama ise: "dün akşam eti çok kaçırdım" olurdu.
  (yfkn 11.07.2007 18:03)
 5. serdar ortaç'ın da muzdarip olduğu hastalık imiş. kendisi padişahlarin hastalığına sahibim gibi garip açıklamalarda bulunurken anlaşılıyor ki hastalığın beslenmeyle ilişkisinin farkında değil. kırmızı et,deniz ürünleri, bakliyat türleri gibi proteince (hatta pürince) zengin besinlerden kaçınılmalı. zengin hastalığı olarak da bilinir.
  (nedesembilmemki 19.06.2008 02:37)
 6. almanca'da iyi anlamına gelen kelime.
  (duman 19.06.2008 22:16)
 7. Ürik asitin kanda yüksekliği ile eklemlerde oluşan rahatsızlık. Ağrısı için Aspirin kesinlikle kullanılmamalı. Zira Aspirin Gutu artırır.
  (avare 27.02.2017 21:47)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.