yolluk

 1. yola çıkılacağı zaman özenle paketlenip çantaya koyulan gıda maddelerinin tümü. hani sandviç yaparsınız, anneannenizden börek gelir, anneniz özenle hazırlar belki çantanızı yaptığı poğaçaları ekleyerek.. yolda oturursunuz koltuğunuza/yerinize vs çantanızı kavrarsınız sıkıca kucağınızda, elinizi bastırırsınız, hamurun yumuşaklığını, eğer kalmışsa hafif sıcaklığını hissedersiniz. "sıcakken paketlemeyelim dediydim" diye bir ses çınlar belki kulağınızda, belki paketleme esnasında söylenenleri hatırlarsınız "yavrum azıcık bekleyivereydik gari hamur olur şimdi koyarsak" demiştir belki birileri.. kağıt havlulara, peçetelere, naylon torbaları sarılmıştır belki, veya belki de plastik saklama kaplarına koyulmuştur. sonra büyük an gelirsiniz ve yeme de yanında yat tarzı güzel azığınızı(evet yol azığı da denir buna) yemeye başlarsınız. afiyet olsun.

  yolluk hazırlarken uyulması gereken bazı kurallar vardır.
  -yolluklar kokmamalı, soğan sarımsak vs içermemeli
  -aşırı derecede kırıntı çıkaran, aracı kirletecek yolluklar hazırlanmamalı
  -çok hışırtı, çıtırtı çıkarak şekilde hazırlanmamalı, mesela kat kat naylon torbaya tıkarsanız açıncaya kadar uyuyanları uyandırmış olursunuz bir gece yolculuğunda.

  bir de hazır kek/kurabiye/bisküvi/kraker vs alınabilir yolluk olarak. ama dediğim gibi çok kırıntı dkmeyin etrafa. yine de yumuşacık bir peynrli poğaça paketli ve katkı maddeli bir yolluktan iyidir. yolluklar paylaşılmak içindir sözünü de unutmayalım. mideniz bulanıyorsa tuzlu şeyler almanız yararınıza olacaktır, tuzlu çubuk kraker veya leblebi alınabilir mesela. ama yağlı olmasın veya çok şekerli de olmasın.

  ve en kullanışlı yolluk çeşitlerinden biri için lembas başlığına bakabilirsiniz*.

  (queen tinorfithiel 17.04.2007 00:00 ~ 17.04.2007 15:01)
 2. koridor halısı. genellikle çok karmaşık desenleri olmayanları seçilir, daha ferah görünür o zaman koridor. hazır olarak alınabildiği gibi koridorunuzun uzunluğuna göre siparişle de alınabilir. tüylü halılardan da olabilir daha ince kilimimsi yapıda da olabilir yolluklar.

  en büyük zevkse, temizlik için kaldırılmış olan yolluk bir kenarda sarılı dururken beyaz kalebodurlu bomboş koridorda altı kaygan terliklerle kaymaktır. işte izmirli bir apartman çocuğunun kayak zevki...
  (queen tinorfithiel 10.08.2007 14:09)
 3. koridorlara serilen dar ve ince halı.
  (diyojenist 31.08.2012 00:15)
 4. icra müdürlüklerince her fırsatta alınan, yol parası manasına gelen harç. o para yatırılıp da her seferinde icra arabasından yararlanılır mı, tabii ki hayır.
  (kindar sürpriz 31.08.2012 12:32)
 5. Yola çıkacak sevgiliyle gece çıkacaksa sabah, sabah gidecekse geceden sevişmek. (ulan 1 aydan fazla görüşmeyeceğiz. aptala bak, uykum var diyor. hadi len! )
  (agoncy 17.08.2013 15:31)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.