makbule

  2007 sezonunda avrupa yakası 'nda oynayan karakterlerden biri...

  burhan bey 'in belalı aşkı..

  gerçek dünyada hasibe eren.. eskilerden sıdıka...
  (11.07.2007 14:05)

kgs

ogs

otoban gişesi

  bu basligi buraya acmak nereden aklima geldi...

  bundan iki gün önce ankara-İstanbul otobanının istanbul gişesinden çıkarken bi güzel ücretimi ödedim.. paramın üstünü aldım ve bekliyorum.. adam gözümün içine bakıyo... hâlâ bekliyorum.. eee fiş??? dedim adama... döndü kasadan bi fiş verdi.. tam hareket edecekken tekrar seslendi.. pardon yanlış fiş vermişim... bi baktım hakkaten eksik fiyat yazıyo.. uzattım tekrar fiş verdi.. bu sefer benim fiş geldi... bu durumdan bi hafta önce de buna benzer bi durum yaşamıştım da gişe görevlisinin dalgınlığına vermiştim.. fakat bu sefer anlaşıldı durum..

  evet, bazı şerefsiz * gişe görevlileri geçen yolculardan para alıyorlar ve fiş kesmiyorlar.. böylece paranın tamamı kendi ceplerine kalıyo.. yabancı plakalı bi araç gelince, sürücünün gözlerinin içine bakıyo.. artık bi yorgunluk belirtisi mi, ne arıyo bilmiyorum... ve numarasını yapıyor... buradan tüm vampircik okuyanlarına sesleniyorum (ki umut ediyorum bu konuda yetkili, elinden bişeyler gelen birileri de okuyacaktır)... gişelerden geçerken çok dikkat edin.. tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen bu düzenbazların oyununa gelmeyin, fişinizi mutlaka ve mutlaka isteyin...

  daha da temizi sıra beklememek ve 20 % ucuza geçmek için ogs veya kgs alın ve kullanın.. trafiğe, çevreye ve ülkeye bi katkınız olsun... ayrıca karayollarına da seslenmek istiyorum ki.. neden halen bütün yollar bi dünya para.. yollar, köprüler maliyetlerini çıkaralı asırlar oldu... ayrıca özelleşeceği de söyleniyo bu otoyolların.. bakalım kime peşkeş çekilecek..

  (11.07.2007 01:28)

ankara savaşı

  ankara'da okumuş bir gencin küçük bir kasabaya atamasının yapılmasından sonra verdiği savaş da olabilir... her ne kadar yaşadığı yer İstanbul'a yakın da olsa, o ankara'yı sevmektedir.. ankara'nın küçüklüğüne ve büyüklüğüne hayrandır.. evet denizi yoktur belki, kışları da çok soğuk olur.. fakat verilen savaş tekrar gece 2'lere kadar ankara caddelerinde gezmek içindir.. ve verilen savaş ankara savaşı'dır...
  (07.07.2007 01:14)

akçakoca

  batı karadeniz bölgesinde, denize sıfır konumda, 25 000 nüfuslu; düzce 'nin en büyük ilçesidir... pek bilinmese de turistik bir kimliği de vardır..

  en kaliteli konaklama yerlerinden olan diapolis otel, ismini ilçenin eski isminden alır.. akçakoca, nam-ı diğer diapolis, 1319 yılında orhan gazi tarafından ele geçirilmiş, osmanlı sınırlarına katılmıştır.. bu dönemde osman bey 'in silah arkadaşı akçakoca bey tarafından yönetilmiştir.. ilk etapta diapolis ismi akçaşehir olarak değiştirilse de, 7 eylül 1934 tarihinde akçakoca bey'in adı buraya verilmiştir..

  Başlığı açmayı aklıma getiren özelliğe gelirsek... Akçakoca bu günlerde ülkemizin en büyük doğalgaz projelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.. Çayağzı Doğalgaz üretim tesisleri, kısa zaman önce denizde kazılan doğalgaz kuyularından gelen, günlük yaklaşık 2 milyon m3 gazı Botaş 'ın hattına iletir ve oradan son kullanıcısına ulaştırır.. karadan bakıldığında, denizde ki üretim platformları çıplak gözle rahatça seçilebilir.. Sondaj faaliyetlerine halen devam etmekte olan Prometeu isimli platform ise aralıksız her gece, ışıklarıyla karadeniz 'in isminde geçtiği için değil, gerçekten siyaha çalan sularında, ülkemizin geleceğe dönen yüzünü vurgular..


  (05.07.2007 01:42)

4 temmuz

  amerikalıların independence day olarak adlandırdığı kurtuluş günleri..

  bugün öğleden sonra * abd'de okuyan arkadaşlarımın starbucks 'ta oturup kahve içerken msn'den * bugün bize tatil şeklinde kıskandırdıkları gün... 29 ekim ' den falan bahsedince onu da sahiplendiler.. o gün de tatilmiş onlara.. nasıl iş? çifte vatandaşlık mı, çifte standart mı anlamadım..
  (05.07.2007 00:04)

yahya kemal beyatlı

  türk tarihinin bin yılını 4 mısraya sığdırabilen şair..

  (bkz: 26 ağustos)
  (01.12.2006 12:56)

deli emin

rüzgâr enerjisi

  ülkemizde ki en büyük temsilcisi için.. (bkz: bores)

  ayrıca genel olarak (bkz: yenilenebilir enerji)
  (24.11.2006 01:20)

toreador

  bir petrol şirketi ismi.. karadeniz de british petroleum sirketi ile ortak sondaj platformlari bulunmaktadir..

  http://www.toreador.net/

  (24.11.2006 01:15)

cendere

  adıyaman ili sınırları içinde bulunan bir muhit.. ayrıca aynı isimli bir akarsu * ve üstünden geçen köprüye verilen isim..

  (bkz: cendere köprüsü)

  pek az kişi bilse de ülkemizde çıkarılan petrolün neredeyse çeyreği bu bölgede ki kuyularımızdan çıkarılmaktadır.. yine bu bölgeye oldukça yakın olan karakuş bölgesiyle ülkemiz üretiminin yarısını bu iki bölge oluşturur.. toplam üretimimiz ise harcamamızın yüzde 10'u civarındadır, bu noktada söylenebilecek tek söz "allah bereket versin" olacaktır...
  (19.11.2006 11:59)

opec

  organisation of petroleum exporting countries

  1960 yılında 5 kurucu üye ülke tarafından petrol Ä°hraç eden Ülkeler Örgütü kurulmuştur.. asli amacı petrol ihracında ki politikalarının belirlenip koordine edilmesidir.. 1970 'li yıllara kadar petrol fiyatları büyük petrol şirketlerinin etkisinde olmasına rağmen, bu tarihten sonra opec bu konuda esas söz sahibi merci olmayı başarmıştır..

  her çokca petrol üreten ülke opec üyesi olacaktır diye birşey söz konusu değildir.. örneğin 2004 yılı içinde amerika birleşik devletleri günlük 7 milyon varil üretimle tek başına; iran, ırak ve katar'ın toplam üretimi kadar petrol üretmiştir.. fakat tüketim değerlerine baktığımızda aynı amerika 20 milyon varil tüketimle ürettiğinin yaklaşık iki katı kadarını da ithal etmek durumunda kalmıştır..

  bir diğer farklı bakış açısıysa, rusya federasyonudur.. şöyle ki; rusya günlük 9 milyon varil üretiminin sadece 2 milyon varilini kullanıp geri kalanını ihraç etmesine rağmen bu topluluğa üye değildir.. beki de bu durumun bir artısı olarak politikalarını tek başına belirleme şansına sahip olmuştur..


  kurucu üyeler: (1960)

  iran
  ırak
  kuveyt
  suudi arabistan
  venezuela


  sonradan katılanlar:

  katar (1961)
  endonezya (1962)
  libya (1962)
  birleşik arap emirlikleri (1967)
  cezayir (1969)
  nijerya(1971)

  (07.11.2006 12:51)

venezuela

  opec üye ülkelerinden biridir.. yaklaşık günlük 3 milyon varil ham petrol üretimi vardır..

  diğer opec üyeleri için:

  kurucu üyeler: iran, ırak, kuveyt, suudi arabistan, venezuella

  sonradan katılanlar:

  katar (1961)
  endonezya (1962)
  libya (1962)
  birleşik arap emirlikleri (1967)
  cezayir (1969)
  nijerya (1971)
  (07.11.2006 12:46)

sayokan

  tüm hareketerini türkçe isimlerden alan savaş sanatı..

  kurucusu nihat yiğit 'tir.. kendisi bu savaş sanatında en üst kademe olarak tabir ettiği yabgu sıfatını almıştır.. onlarca yıl çeşitli dövüş sanatlarını icra ettikten ve bir çok uzakdoğu ülkesinde bulunduktan sonra, bu sanatların zayıf noktalarını elemiş, güçlü noktalarını sayokan'da birleştirmiştir.. üstelik ortaya karışık lezzetinden çok daha vasıflı bir spor dalı * ortaya çıkmıştır..

  yabgu'ya: "karetenin, aikidonun birer felsefesi var, sayokan'ın felsefesinden bahsetmediniz" diyo sorduğumda.. bu yüzyıllarca türklerin savaşlarda kullandığı taktiklerden ortaya çıkmış bir savaş sanatıdır, daha ne felsefesi olsun demişti.. ilginç bi yaklaşım.. ama kavga-dövüş konusunda çok çok etkili olduğu bi gerçek..

  (28.10.2006 19:52)

sayfa: 1-2-3...-19

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.