dtp nin kapatılması

  parti kapatmaların çözüm olmadığı, bu olayın demokrasiye darbe olduğu, partilerin halk tarafından sandıkta kapatılması gerektiğini düşünsemde son gelişmelerden son tahriklerden sonra kulağıma hoş gelen kapatılma olayı.
  (12.12.2009 10:48)

gc

töre

  bu adla anılan cinayetler ve cahillikler acaba gerçekten "töre" den mi yoksa "töresizlik"ten mi diye düşünmek gerekir ki töre yerleşmiş gelenek görenek ve yaşayış biçimidir kültürümüzde.
  (18.06.2009 21:13)

striptiz ve dansözlü ilköğretim kutlaması

  gün itibariyle ajanslara düşen şahsımı da dehşete düşürüen haberdir. http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=325884
  habere göre fethiyede özel bir eğlence gecesinde 12 ve 14 yaşlarındaki ilköğretim öğrencilerinden biri dansöz kıyafetleri ile dansözlük yapıyor diğer öğrencide striptiz yapıyor. bu rezalet sadece bir kısım medyada yankı buluyor ve küçük bir kesim rahatsız oluyor. haksızda sayılmazlar küçücük yavrular daha bu yaşta medeniyete ayak uydrmuşlar ve son derece medeni eğleniyorlar. hem bu tören laikliğe aykırı değil hem de kesinlikle cumhuriyetin kazanımlarına ters değil. tüm bunları düşünerek sessiz kalanlara hak veriyorum. ancak... bahsi geçen haberdeki kişiler ve yapılan eylemlerin yerine başörtülü bir ilköğretim öğrencisi olsa ve şey yapsa yok ya birşey yapmasına gerek yok sadece orada olsa kuvvetle muhtemeldi ki kartelin büyükbaşlarının manşetlerini haber bültenlerinin büyük kısmını bu rezalet(!) işgal ederdi ki örnekleri yaşandı. bunlara göre; vatan elden gidiyor, laikliğin köküne kibrit suyu dökülüyordu ve sorumluların bir an önce cezalandırılmaları gerekiyordu. ama burası türkiye. yüzde doksan dokuzu müslüman olan ve islamın en rahat yaşandığı ülke olan türkiye.
  (15.06.2008 00:34)

vaka-i hayriye

  sadece II. mahmut döneminde yeniçerinin kaldırılması şeklinde sınırlandırılamayacak bir vakadır. insanlık tarihinde ve bizim tarihimizde kökleşmiş, köhneleşmiş, gelişmemizin önüne engel olarak sürekli konulan yapı ve kurumların, tabuların el birliğiyle yerlebir edilmesi de günümüz cumhuriyertinin vak'ayı hayriye si hatta vak'ayı hayriye-i şahanesi olacaktır.
  (10.06.2008 12:11)

sigara kokusu

  bazen enfes hale gelen kokudur. sigara kokusu sinmiş hatta bu kokuyla yıllanmış elin ve parmakların suyla teması halinde oluşur. müthiş bir kokudur, hala burnumdadır. babamdan biliyorum ki avcuyla su içirirdi pınardan zamanında.
  (10.06.2008 00:24)

7 haziran 2008 türkiye portekiz maçı

  oynanan oyunla, kadro seçimiyle, yapılan oyuncu değişiklikleriyle; skor için "valla iyi oldu ya bırak" dedirten maçtı.
  (07.06.2008 23:52)

teker teker gelin

  içleri "gelin" dolu olan çok miktardaki "teker"* i görünce verilebilecek tepki. msal: koli koli yumurta, poşet poşet çay.. gibi
  (07.06.2008 10:53)

karma

  girilen tanımlar için pekiştireç işlevi gören aparat. iki gün karma değişmesin hevesim kırılıyor. nolur "+" verin ya kesenizden mi çıkıyor allalla.
  (07.06.2008 00:39)

türklerin islamı kılıç zoruyla kabul etmesi

  türkler neyi kılıç zoruyla kubul etmiştir ki tarih boyunca diye düşünüyor insan. hal böyleyken asırlardır bayraktarlığını yaptığı islamı zorla kabul ettiler demek hezeyandır, yanlıştır. hatta biraz daha ileri gideyim "müslüman olmayan türke türk demem ben" iddiasının ortaya atılmasına imkan tanıyan bir cümle olur bu.
  (07.06.2008 00:14)

keser döner sap döner gün gelir hesap döner

  ... tavuk döner et döner diye devam edesi gelir insanın.
  (06.06.2008 01:42)

anayasa mahkemesi başörtüsü kararı

  yasama organının aldığı her kararı, çıkardığı her yasayı "ülkeyi kaosa sürüklüyorlar" "vatanı satıyorlar" şeklinde yorumlayıp, tencereyi tavayı *kapıp sokaklarda çığırtkanlık yapanların sessiz sessiz köşelerine çekilip kıs kıs gülmelerine sebep olan hadise. bir diğer vahim tarafı da halkın seçtiği yaklaşık 411 milletvekili dolayısıyla nerdeyse halkın %80 ine rağmen alınan bu karar sonucu mağdur olanların yüz ifadeleriyle alay edilebiliyor. lanet olsun.
  (05.06.2008 22:48)

okuma yazma öğretimi

  önceki eğitim sistemlerinde, okuma öğretimi çalışmaları "bütünden parçaya" yaklaşımı çerçevesinde bilindiği üzere meşhur okuma fişleri kullanılarak sürdürülmüştür. bu yaklaşımla çocuk önce cümleyi bütün olarak kavrıyor sonra kelime ve hecelere odaklanıyordu. 2005 yılında eğitim sisteminde yapılan köklü değişimle yapılandırmacı eğitim felsefesine geçilmiş ve "parçadan bütüne" yaklaşımı kullanılmaya başlanmıştır. bu yaklaşım okuma fişlerini devre dışı bırakarak çocuklara öncelikle sesi hissettirerek öğretmeyi amaçlamıştır. Bu yöntem uygulanırken sanıldığının aksine a, b, c, ... şeklinde alfabetik sırayı takip etmeyip kullanım sıklığı gözönüne alınarak e, l, a, t, i, n, o, r, m şekline ilerlemektedir. okuma öğretimindeki bu değişikliğin yanısıra yazma öğrtimi de çocukların zihinsel ve psikomotor gelişimleri gözönüne alınarak elyazısı şeklinde uygulanmaktadır.
  (05.06.2008 17:21)

sözleşmeli öğretmen

şehit annesi

  elleri ayakları öpülesidir. buna karşılık yapılan şudur ki; şehidinin haberini aldığı gün yada ertesi gün kameralar kurulur karşısına feryadını figanını, kendini kaybetmesini çeker hem de zoomlayarak hem de alttan acıklı bir fon müziğiyle. böyle bir habercilik de içine tükürülesidir tabi.
  (05.06.2008 01:06)

sayfa: 1-2-3...-12

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.