soda

 1. muhteva ettiği * mineraller nedeni ile sıcak günlerde kaybettiğiniz mineralleri kazanmanızı sağlayan mucizevi içecek. kesinlikle şişeden bardağa konulmamalı, tadı bozulmamalıdır.
  (tulkas 15.08.2007 00:05)
 2. çok fazla su içen bir insansanız gün içinde 1-2 şişe soda içmeniz sizin yararınıza olacaktır.

  sodayı doğrudan içemeyenler için meyveli soda da mevcuttur ama aslının yerini tutmaz tabii ki. ama onu içerek soda içmeye alışan insanlar görmüşlüğümüzdür vardır. ya da bu işi kendiniz çözebilirsiniz normal sodanın içine limon sıkmak, vişne suyu katmak da gayet güzel bir tat yaratmaktadır. sonuçta güzel olan içeceğin kendisi ne de olsa*.
  (breegadoon 15.01.2008 18:26 ~ 15.01.2008 18:27)
 3. kuru fasülye - pilav ikilisinden sonra içmek kızgın kumlardan serin sulara atlamışçasına mutlu eder bünyeyi..
  (melankoli basili 14.12.2009 20:47)
 4. meyvelisi - sadesi farketmez, hele içine limon sıkılmışsa hele bu bu faydalı içeçek hamam fasilitisi ertesinde tüketiliyorsa oy oy oy denir ve tüketilir. bu güzel fantezi içeçeği * bir vatandaşın feci ölümüyle sonuçlanan bir olaya sebep olmuş. buyurun haber:

  --- alıntı ---
  Bayrampaşa'da içtiği soda yüzünden hastanelik olan şahsın ölümüne sodadaki yüzde 14 oranındaki tuz ruhunun yol açtığı belirlendi. İşçi emeklisi Muammer Tekin, geçen sene akşam yemeğinden sonra marketten aldığı bir meyveli sodayı içti.

  Maden suyunu içtikten sonra “İçim eriyor” diye feryat eden ve acı içinde kıvranmaya başlayan Tekin, ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Ameliyatla midesi, 12 parmak bağırsağı ve yemek borusunun bir kısmı alınan Muammer Tekin, bir hafta sonra da yaşamını yitirdi.
  --- alıntı ---

  adam içim eriyor diyerek can vermiş, iç organlarının çoğu alınmış. olayın sorumlusu da maden suyu içerisinde tespit edilmiş yüzde 14 oranında tuz ruhuymuş. ne işi var ki içinde? sinek düşsün, fare kuyruğu çıksın, böcek ayağı bulunsun eyvallah ama tuz ruhunun ne işi vardır? bilmeden neler yiyoruz neler tüketiyoruz allah bilir. durumu kabullendik eyvallah dedik ama tuz ruhu, ııı ı.
  (baptista 28.01.2010 09:57)
 5. Borek yaparken yufkayi nemlendirmek icin sut veya yaga alternatif olarak kullanilabilir. Hem de boregin kabarmasina yardimci oluyormus. Denedim oldukca leziz oldu.
  (melankoli basili 10.07.2012 23:30)
 6. maden suyundan farklı olan, karbondioksit ve bikarbonatlarla işlem görmüş, mineral içermeyen ve faydasız olduğuna inandığım içecek. hazımsızlık sebebiyle içilir genelde. midenin üst kısmında gaz yaratıp sık geğirme ihtiyacı hissettirir, bu da yemek borusunun alt ucunu kapatan kapakçığın sürekli ters yöne açılmasına neden olur ve kişinin reflüye olan yatkınlığı epey artar. rahatlama hissi ise bikarbonat iyonlarının bazik olması ve mide asidiyle birleşerek yanma hissini azaltmasındandır. lüzumsuz. bunun yerine maden suyu için de vücudunuza azıcık mineral girsin bari.
  (queen tinorfithiel 12.11.2012 19:33)
 7. (bkz: Sodyum Bikarbonat )
  (nvrnyk 02.08.2017 12:03)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.