genel istatistikler
toplam143
bugün0
dün0
bu ay0
geçen ay0
toplam +3
toplam -0

soda

sodyum bikarbonat


  Sodyum Bikarbonat

  Sodyum bikarbonat, halk arasında bilinen adıyla soda, NaHCO3 formüllü bir bileşiktir.

  Kabartma tozu olarak da kullanılan sodyum bikarbonat, antiasit özelliğine sahip bir kimyasal maddedir. Beyaz renkli toz şeklindedir. Suda çözünme özelliği vardır. Genel kullanım alanı, kimya, cam, döküm, sabun, deterjan, kağıt ve tekstil sanayisidir.

  Sodyum Bikarbonatın Kullanımı
  Sodyum bikarbonat, halk arasında sıklıkla hamur kabartma tozu olarak bilindiği için, bu şekilde kullanımı yaygındır. Ancak bunun yanı sıra yanmış tepsilerin ve tencerelerin rahat bir şekilde temizlenebilmesi için iyi bir çözümdür. Ayrıca demliklerin içerisindeki kalıntıların, termoslardaki ve vazolardaki kalıntıların temizlenmesinde de kullanılır. Uygulanması da son derece basittir. Uygulanacak kaba sıcak su doldurulur ve içerisine sodyum bikarbonat dökülür. Bu karışımla lekeler kolaylıkla temizlenir. Sodyum bikarbonatın soda hali suyla tepkimeye girdiğinde bazik özellik kazanarak deterjan görevi görmektedir.

  Sodyum bikarbonat, kuru bakliyatların daha iyi haşlanması için de kullanılabilir. Haşlama suyuna bir miktar sodyum bikarbonat eklendiğinde bakliyatlar daha çabuk yumuşar. Ayrıca ağız kokusu olanların da derdine çare olabilmektedir. İstenmeyen kokuları önleyen bu madde, lavabo kokularının önlenmesi, ayakkabı kokularının giderilmesi, buzdolabı kokularının giderilmesi için de kullanılabilir. Sodyum bikarbonat; lahana ve karnabahar gibi sebzelerin haşlanması esnasında çıkan kokuların giderilmesi içinde haşlama suyuna katılarak kokular önlenebilir.

  Böcek sokmaları sonrasında, böcek ısırığının olduğu yere sodyum bikarbonatlı su ile uygulama yapıldığında ısırılan bölgedeki kaşıntıyı engellemektedir.
  Sodyum Bikarbonat

  . El ve ayak terlemesi sorunu olanların deodorant yerine sodyum bikarbonatlı su kullanılırsa bu bölgelerdeki terleme sorununda azalma olur ve kötü kokular da engellenir. Güneş yanıklarında sodyum bikarbonatlı su yanan bölgeye anında uygulanırsa, yanık bölgedeki ağrıyı hafifletmektedir.

  Sodyum Bikarbonatın Zararları
  Sodyum bikarbonat, doğrudan maruz kalındığında insanlar için zararlı olabilecek bir maddedir. Bu zararlar şu şekilde sıralanabilir;

  Sodyum bikarbonat, göz veya cilde doğrudan temas ettiğinde tahriş edici etki oluşturmaktadır.

  Sodyum bikarbonat solunum yoluyla doğrudan vücuda girmişse, temiz hava alınabilecek bir ortama geçilmelidir. Bu maddenin yoğun olduğu ortamlarda kişilerin sürekli olarak maske kullanması faydalı olur. Sürekli olarak maruz kalındığında ise dişlerde yıpranmaya ve ciltte kızarıklığa yol açar.

  Sodyum bikarbonat üretiminin yapıldığı ortamda çalışan kişilerin ciltlerini bu maddeye maruz bırakmamaları gerekir. Maruz kalındığında bol su ile yıkanması gerekir. Yıkanmadığı taktirde ciltte çatlama meydana gelebilir.Gözle temas halinde ise akan su altında bol su ile yıkanmalıdır.

  Sodyum bikarbonat doğrudan yutulduğu taktirde etkisini 4 gün içerisinde gösterebilir. Yutmaya maruz kalındığında hastalarda karın ağrısı, susuzluk, sindirim sisteminde iltihap gibi rahatsızlıklar görülür. Bu tür belirtiler görüldüğü taktirde derhal doktora başvurulmalıdır.
  www.sodyum.gen.tr
  (02.08.2017 12:00)

kabartma tozu

  sodyum bikarbonat .

  Kabartma tozu olarak da kullanılan sodyum bikarbonat, antiasit özelliğine sahip bir kimyasal maddedir. Beyaz renkli toz şeklindedir. Suda çözünme özelliği vardır.
  (02.08.2017 12:01)

david rockefeller

  200 yaşına kadar yaşayacağını hedef edindiğini söylemesine rağmen; 101 yaşında ölüme yenilen dünyayı yöneten en önemli örgütler arasında yer aldığı söylenilen trilateral commission ve council on foreign relations 'ın onursal başkanı.
  (21.03.2017 04:00)

bam teli

tayfun talipoğlu

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1983 yılında mezun olan; gün itibarı ile de İzmir'in Konak İlçesinde, arkadaşının evinde fenalaşarak hastaneye kaldırılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 55 yaşında İzmir'de hayatını kaybeden ekran yüzü, gazeteci.

  --- alıntı ---

  Gazeteci Tayfun Talipoğlu, İzmir'de hayatını kaybetti. İzmir'in Konak İlçesinde, fenalaşarak hastaneye kaldırılan Tayfun Talipoğlu hayatını kaybetti. Olay, bugün saat 02.30 sıralarında Hatay semtinde bir evde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 55 yaşındaki Tayfun Talipoğlu arkadaşının evinde henüz belirlenemeyen bir sebeple fenalaştı. Yakınlarının durumu 112 sağlık ekiplerine bildirmesi üzerine Talipoğlu, ambulansla İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi kaldırıldı. Tedavi altına alınan Talipoğlu, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Talipoğlu'nun cansız bedeni savcılık incelemesinin ardından otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Morgu'na kaldırıldı.

  Tayfun Talipoğlu kimdir?

  1962 yılında Kars'ta doğan Tayfun Talipoğlu İlkokulu Malatya Şeker İlkokulu ve Eskişehir Yunus Emre İlkokulu'nda okudu. Ortaokulu Eskişehir'de, liseyi Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1983 yılında mezun oldu. Siyasi görüşleri nedeniyle kaymakam yapılmadı ve bu süreçte kargoculuk, Ankara düğün salonlarında ve pavyonlarında orkestra solistliği gibi birçok değişik iş yaptı. Milliyet Gazetesi'nde muhabir olarak başladığı gazetecilik yaşamına önce Star1'de, sonra ATV'de haber muhabiri olarak devam etti. 1995 yılından itibaren önce ATV'de, 1999'dan beri de NTV'de Bam Teli programını hazırlayıp sunarak mesleğine devam etti. Takvim, Yeni Yüzyıl, Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı da yapan Talipoğlu evli ve bir çocuk babasıdır.

  Benim Yolum, Ne Çoktular Ne Kadar Çocuktular, Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi, Çoluk Çocuk Yazıları, Eşekle Gelen Aydınlık yayınlanmış kitaplarıdır. Seyyah ve Bam Teli Yol Müzikleri adlı şiir ve türkü kasetleri de vardır.

  Haziran 2008'den itibaret TRT-1 de Bam Teli programının yanı sıra Nasılsınız isimli bir tartışma programı vardır. Aynı zamanda Ekim 2007'den beri UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi'ydi. Tayfun Talipoğlu 2015 Genel Seçimleri'nda CHP'nin 5. sıradan Aydın Milletvekili adayıydı.

  --- alıntı ---
  (21.03.2017 03:00)

hayat şarkısı

  Kanal D' de salı günleri yayınlanmakta olan Kerim- Hülya aşkı üzerine kurulu arada polisiyeye çevrilen dizisidir. oyuncuları karakterlerine iyi oturtulmuştur.
  deniz hamzaoğu, "kaya" karakterini başarıyla canlandırmaktadır.
  (04.01.2017 15:00)

deniz hamzaoğlu

  Kanal D ekranlarında Hayat Şarkısı dizisinde Kaya karakterini başarılı bir şekilde canlandırmakta olan, 1979 yılında İstanbul doğan oyuncu.
  Yeşilçam'ın emektar oyuncularından biri olan Hayati Hamzaoğlu'nun oğludur.
  (04.01.2017 15:00)

gülşen bubikoğlu

  dayısı olan adnan şenses'in yeğeni olan sinema oyuncusu.
  (04.01.2017 15:04)

adnan şenses

fenerbahçe

moussa sow

  fenerbahçenin çok sevilen, başarılı futbolcusu.
  (28.11.2016 21:00)

hat trick

  moussa sow bu haftasonu çaykur rizespor-fenerbahçe maçında gerçekleştirmiştir. e eee tabi tebriği de hak etmiştir.
  (28.11.2016 21:28)

yaşar nuri öztürk

  vefat etmiştir.
  (23.06.2016 23:29)

kenan imirzalıoğlu

sayfa: 1-2-3...-10

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.