son kötülenen tanımları
-aslan burcu/#327581
genel istatistikler
toplam154
bugün0
dün0
bu ay0
geçen ay0
toplam +7
toplam -1

seks

  her dokunusta sevgilinin tenindeki anılara dokundugunu hissetmek, onun yaşadığı duyguları algılamak ve sıcaklağını bedenine hapsetmeye çalışmaktır. bütün zırhların bırakılıp sıcaklıkların renkleriyle anlaşmaya başlamaktır. belli bir süre içinde bütün aşamaları geçerek yüzyıllık tarihin bir gecede özetlenmesidir.
  (19.11.2012 02:29)

seks

  tüm insanları birer kesir olarak düşünürsek, seks ortak paydadır. küsuratları kaldırır.
  (19.11.2012 02:27)

seks

  bir toplulukta, bir ülkede nasıl algılandığı ve yaşandığı gelişmişlik göstergesi listesinde ekonomi, eğitim hatta diğer tüm göstergelerden önce 1. sırada yer alır.. yani bir insan, bir topluluk veya bir ülke; fakir, kaynakları kısıtlı ve eğitim imkanları düşük olabilir.. bunları bir şekilde hayatını idame ettirebilcek düzeyde karşılayabilir ama seks açlığı çeken kişi, toplum ve ülkeler her daim tespih böceği gibi kıvranmaya mahkumdurlar.. çünkü bu güdüyü tatmin edebilmek diğerleri gibi doğal kaynaklarla mümkün değil, başka bir insana ihtiyaç var yani sosyal bir vaka..
  (19.11.2012 02:18)

seks

  gittikçe mide bulandıran bir şey, fakat inandığım bir gerçek var. yatak insanın en çıplak halidir, orada girdiğin her hal senin en gerçek halin. karşı tarafı tatmin edeceğim diye maymun olan biriysen vay haline, skor sayıyorsan neyi kanıtlamaya çalışıyorum diye düşün dur, domuzluğun sonu yok arkadaş, ister 3 at, ister 33, yetmiyorsa sorun sende, hala bir şeyler kanıtlamaya çalışıyorsan adam değil bir küçük sperm bile değilsin hala. yok hatunu tatmin edeceğim, kadın hayatının orgazmını yaşayacak deyip randımandan düşüyorsan zavallı bir narsistsin. bütün bu komedinin ortasında kadın ise mal gibi bekleyip iktidarsız erkeğini teselli etmeye çalışıyorsa, yazık lan, insan kendinde suç arar.

  ya ne bileyim bir şehir hayal ediyorum, insanların dışardaki oyunlarının altında ezilip yatakta iktidarsız/tatminsiz olduğu, buna karşın halen maskelerine tutunduğu zavallı, ölmekte olan bir şehir, kendini aldatan, birbirini aldatan, aslında aldatacak hiçbir şeyi olmayan bir yığıntı, hani nazi dönemindeki holokostta çırılçıplak ve bir deri bir kemik kalmış beden yığınları kadar aşağılık. bu cinsellik değil, hiçbir şey değil, attırık bile değil öyle diyeyim size.

  iki insanın birbirine yakın hissetmesi, dilde de aynı bedende de aynı, yalansınız olm, başka sözüm yok.
  (19.11.2012 02:17)

seks

  şimdi kadınlar da seksi erkek kadar özgürce yaşayabiliyormuş, komik, çünkü daha önceleri kadınlar seksi özgürce yaşayamıyor gibi bir mana çıkar bundan. aynı ülkede yaşıyoruz değil mi? o halde kadınlar özgürce yaşayamıyorken erkekler kimlerle yatıyordu merak ediyorum, belki kendi aralarında orospu olmuş bir kaç kadın üzerinden tur döndürüyorlardı, o kadınlar bu adamların kızı olduğuna göre ortada ciddi bir ahlaki sorun var o halde, aynı adamların bu durumdan rahatsız olan kızların analarının tercihi olduğunu düşününce, ataerkillik diye suçlanan şeyin anaerkillik olduğunu söylesek yanlış olur mu, olmaz. veyahut ataerkilliği yaraten şey, erkek değil kadındır desek daha doğru olur.

  her şeyi geçiniz, kafanızı iki dakika rölantiye alıp sonra düşününüz. seks asla bir adamın aklında olduğu kadar kadının aklında olmayacak, fakat bizim kadınımızda herhangi bir ülkede olmadığına inandığım bir nefret var. kadınlar erkeklerden intikam almak istiyor, sanki "dün anamın çektiğini ben çekmeyeceğim" tarzı bir duruş var, bence toplum çözüldü, yani değer yargıları alt üst oldu. aldatmanın en çok olduğu avrupa ülkesi olduğumuzu dinlemiştik okan bayülgen'in programında, evet ortada ciddi bir ahlaki çöküş var, ve bunun merkezindeki anahtar kelime seks.

  boşverin coğrafi karşılaştırmaları, avrupayı ya da doğu'yu batılılaşmayı. sadece elinizdekine ve önünüzdekine bakın. bizim erkeğimiz yaptıklarından bağımsız olarak ne ister, ve bizim kadınımız yaptıklaırndan ve yaşadıklarından ne ister onu düşünün. sonrasında bu arzu edilen her şeyi terazinin bir kefesine koyup, öteki kefeye de "mutlu muyuz?" sorusunu oturtun. yaşadıklarımızdan, yarattığımız toplumdan, hepimizin bir diğerine duyduğu baskın olma çabasından ötürü mutlu muyuz, çünkü en önemli sorun bu.

  bir kadın çıkıp "erkekler damsız alınmamalı, çünkü erkeklerden rahatsız oluyorum" temalı narsist bir cümleyi sarfettiğinde, aslında kendi toplumunun erkeğini ne kadar basit ve sığ bir seviyeye indirgediğini düşünelim. buna karşın, cinsel olarak yapabileceği her şeyden ötürü suçlu hisseden ortalama türk erkeğinin üzerine yıkılan ağırlıkları, sorumlulukları, baskıyı düşünelim. yani yalnız bir adamın kadına ulaşabilmesi için dağları taşları aşması gerekiyorsa, buna rağmen kadın "ben erkeklerden rahatsız oluyorum öf pöf" diyorsa, bu algının toplumun geleceğine nasıl bir etkisi olacağını, iktidarsız erkekleri, yılmış adamları, kadına güveni olmadığı için aldatmayı tek çıkar yol seçen koca adaylarını, babaları düşünelim.

  hanımefendiler türkiye'de yaşıyorsunuz hatırlatalım, yaşadığınız coğrafyaya bağımlısınız hepiniz, yani kimsenin kendisini avrupa'nın nezih bir kentinde yaşadığını sanma tribini yaşamaya hakkı ve sorumluluğu yok. o halde hem erkek, hem kadın, elimizdekilerin kıymetini bilmek zorundayız, bu bir zorunluluk, toplum olmanın gerektirdiği bir şart. bu ülkede olup biten ve kötü giden her şeyin bu ülkenin ana ve babalarının eseri olduğunu hatırlatmak istiyorum, ve de hepimizin sorumluluğu var bunda.

  birbirimize iyi davranmıyoruz, güzel bakmıyoruz, buna rağmen beraber olmaktan başka çaremiz yok. erkeklerin kadınlara ya da kadınların erkeklere olan bakışının sonucunda bu toplumun içinde senaryosunu kendimizin yazdığı bir kurgunun içinde buluyoruz ve sonrasında çıkıp "burası boktan bir yer" suçlamalarını kendimizi hariç tutup yapmak pek mertçe ve dobra olmuyor, zira burası bir çöplükse hepimizin katkısı var. ama olup biten bu.

  en nihayetinde sekstir konu, sanki konu seks değilmiş gibi dışında dolandım ama öyle değil mesele. sen bir birey olarak doğru düzgün varolamadan, yatakta da doğru düzgün varolamazsın. dilin kullanımı içinde istediğin kadar şartlı refleksli kolpalar at, yatakta her şey açılır, perde açılır, sığlığa sığınıp reddettiğin yabancılaşmayı dibine kadar yaşarsın, yeri gelir beraber olduğun kişi yerine başkasını düşlersin, yeri gelir teninin dokunduğu kişinin suratından kaçarsın ama bu sensin, benim, biziz, yani bir toplum olarak kıvranıyorsak ki gözlemlerim ve analizim bu yönce, o halde çok çok ciddi bir sorun var demektir.

  seksi gözünde büyüten erkek değil, kadındır bu ülkede. doğal olarak erkeğe seksi cıvıklaştırmak düşer, ve gittikçe maymuna doğru evriliriz. sonucunda senin hakir göreceğin bir erkek maymun çıkar ortaya, halbuki onun anası sensin. önce bunu anlamak gerekiyor, sorumluluğu ele almak, yoksa bu ülkede bu ikiyüzlülük, aldatma, ve bunun üzerinde bu ahlaki yozlaşmanın üzerinde yükselen ve en önemlisi sevmesini bilmeyen toplum değişmez, erkek çocuklarımız gelecekte de damsız alınmayan barların kapısında bekler, kızlarımız da aynı narsistlikte davranıp enkaz ilişkilerle içindeki tüm sevgiyi yitirip birer ruh kaşarı olup çıkar, erkekler bunu öğrendikçe güvensiz ilişkilerle elde etme oyunları oynar, devran döner, evrim adına bir adım atılamamış olur.
  (19.11.2012 02:17)

seks

  ir kadin tarafindan asla ama asla silah olarak kullanilmamali. bir iliskiyi sonuna kadar bitirebilir.

  yatakta ciddi bir tartismanin ortasinda, gereksiz yere ve erkek tarafinin aksi yonde israrlarina ragmen baslarsa, bir sekilde erkek tartismadan vazgecmeyip boyle kacis yoluna girmek istemezse, ve bunu yapan kadin gercekten cok seviyorsa, bu hareketinin sonucunun onda yaratacagi yara tahmin bile edilemez.
  erkegin sozleri vucuduyla bir olur da bicak gibi saplanir.
  ve orada kadin yalnizdir.
  ne kacacak baska bir yer, ne bir kenarindan tutacak bir elbise, ne konusacak baska bir kimse vardir.
  kadin, orada olmek ister.
  ister ki, zaman geri gelse de keske o aptalca seyi yapmasa.
  ister ki, hic dogmamis olsa.

  isin kotusu erkek bunun farkindadir,
  kadina yaptigi bu sacmaligin cezasini sonuna kadar cektirmeye calisir.

  ertesi gun, bir ev dolusu sessizlik,
  otekini merak eden bir gun dolusu merak,
  kizginlik, pismanlik ve uzuntu dolu bir karmasa
  olacaktir.
  (19.11.2012 02:16)

seks

  memlekette genelde şöyle görünür:

  - ay şekerim 3-5 dakika gitti geldi boşaldı sonra da kendini bi bok sanıyor, boşalamıyorum...

  - yav abi ne yaparsam yapayım hatun kalas gibi yatıyor be...

  - yaağ ben zaten orgazm olamıyorum...

  - neğy? ne yapalım?? yav orospu sen bunları nereden öğrendin?...

  hakkında bilinmesi gereken öncelikli şeylerden biri, hakkında öğrenilecek çok şey olduğudur. genel kadın şikayetleri seksin kısa sürmesi, orgazm olamamak ve benzeri şeyler olmuştur.

  daha doğrusu bunlar benim duyduklarımdı, tam "lan öğrendik azıcık bu işleri" derken, yepisyeni bir kadın şikayeti ile karşılaştım:

  "çok uzun sürüyor yaaaağ..." (not: çok uzun falan sürmüyor, bildiğin normal zamanda bitiyor işte)

  seks denen şeyi keyifli kılan çiftin uyumudur, öncelikle bir çiftin fiziksel olarak birbirlerini kabul etmiş olması gerekmektedir, kilosundan kılından memesinden çükünden memnun olmadığınız biri ile yaptığınız seks asla sizi tatmin etmez, sonrasında üslup uyuşması olmalıdır, "doggy style" seven bir kişi ile "misyoner" seven bir kişi, yıllarca seks yapsalar dahi kar etmemektedir, son olarak ise ritm önemlidir, saatlerce seks yapabilen bir adam olmanız partnerinizi mutlu edebileceğiniz anlamına gelmez, partnerinizin ritmi 15 dakikaya ayarlı olabilir...

  velhasıl, zor şeydir seks.
  (19.11.2012 02:16)

seks

  yapilirken suratta olusan ifade hayatin tumunun ne anlama geldigini ifade eder.
  (19.11.2012 02:12)

star wars the old republic

  yapımcıların oyuncuların taleplerinden önce kendi gelişim sürecine göre hareket etmeye çalıştığı ve insanları bu sürece ayak uydurmaya zorladığı oyundur. oyunun belli bir gelişim sürecinde olması, legacy sistem ile her oyuncunun birden çok karakteri paralel geliştirmelerini hedeflediği ancak bunu yaparken insanların sıkılabileceğini hesaba katmadıkları bir süreçtir bu gelişim. dark side veya light side başlayan bir oyuncunun yaptığı seçimler sonucunda aldıkları light veya dark puanların çok da bir sike yaramayan 3-5 farklı item alabilmeleri dışında oyunun ilerleyişinde katkıda bulunmayaşını değiştmeleri gerekmektedir. oyunun oynanışı açısından çok büyük falso bulunmamasına rağmen level 50'dan sonra insanı oyuna bağlayan öğelerin ciddi azalması ve bunun yanında aslında ne sikim seçersen seç aynı noktaya gelecek olmanın verdiği hayal kırıklığı nedeni ile oyunu terk edenlerin de anlayışla karşılanması gerekiyor.

  oyun yapımcılarına hemen 1 2 tane ipucu vermek gerekirse; oyun içerisinde yapılan light ya da dark side seçimlerinin bize oyunda bir etkisi olması gerekiyor. ben jedi knight olarak, dark seçimlere gittiğimde sith'e dönüyor olmam gerekirdi. ebesi kadar dark side seçim yapmama rağmen bana hala "evrenin kurtarıcısı" gibi davranırsanız saçma oluyor. ayrıca, diğer insanların da söz ettiği gibi; diyaloglar esnasında yaptığımız seçimlerin oyun üzerinde bir etkisinin de olmaması, en fazla "light" ya da "dark" puanı almamıza neden olması dışında bir fayda/zarar sağlamaması da kötü bir durum.

  üzülerek söylüyorum ki; hafta sonu cumartesi gecesi bile 12'den sonra pvp maç'a yazıldığınızda kimi zaman saatlerce oyunu tamamlayacak grup çıkamaması, end game oyuncuların oyundan bayması, sikim suit daily'lerde takılmaya macbur kalması iş değildir. global denen bir kavram olmaması, her gezegendeki insanların sadece o gezegendeki insanlara genel mesaj atabilmesi chat kirliliğini azaltsa da grup yapacak insan bulunamaması demedir aynı zamanda.. umuyorum ki toparlar, zira star wars kaybetmek istemediğimiz bir evren.

  yakın zamanlarda getirilecek yamalar ile bu eksikliklerin giderilmesi ciddi elzem bir durum haline geldi. bu kadar yüksek bir bütçe ile girişilen bir oyunda bu kadar beyinsizce bir gelişim süreci yaşanmasına da anlam vermek kolay değil.
  (19.11.2012 02:11)

star wars the old republic

  konsept olarak baktığınız da insanların oynamak için yoğunlukla jedi tercih etmesi gayet normalken bioware'ın bütün ağırlığı range dps tabir ettiğimiz gunslinger , trooper gibi classlara vermesi ile yine tadı kaçmış oyundur.

  ulan koca star wars evreninde kaç tane trooper ismi söyleyebilirsiniz lan.herkes luke skywalker, mace windu ,darth vader,master yoda ,obi wan,darth maul vs vs ile bu evrene bağlandı.ortak özellikleri hepsinin ışın kılıcı kullanıyor olması değil mi ? star wars konseptinin bir numaralı özelliği "force" değil mi ? niye "herkes may the force be with us/you" diyor hacı ? böyle bir ortamda insanların force user kullanmak istemeleri neden bu kadar yadsınmış bilmiyorum.

  yeni eklenen lost island flaspoint'i ve denova operation'ları melee dps ile tamamlamak mümkün değildir maalesef ki hemen hemen full columi gear'a sahip , üstüne tek tük olsa da rakata gear eklemeyi başarmış gruplar için bile imkansızdır.hali hazırda zaten karragas operation'da en az 2 ranged dps gerektirmekteydi.eternity vault operation 4 range dps ile çocuk oyuncağı haline geliyor.1.5 patch ile yeni bufflar kazanan classlar yine range dpsler.

  sanırım herkesi her class'ı oynamaya teşvik etmek yerine zorlamak yöntemini seçmişler zira epeyce emek verdiğim jedi knight focus build'im ile lost island'da ki ilk boss'u öldürmeyi başaramadım ki son derece sağlam partylerle en az 40 defa denedim.
  (19.11.2012 02:10)

star wars the old republic

  bir kere serverler çok boş. çok fazla sayıda server var ve bunlardan en fazla 2 ya da 3 tanesi doğru düzgün oynanabilecek, mmo denilen şeyin hakkını verebilecek türden. kaza eseri ya da arkadaşınızın gazıyla en başta boş bir serverda karakter açıp deli gibi zamanınızı verip 50 olduysanız geçmiş olsun. karakter transferi olmadığı, serverları birleştirme gibi bir düşünceleri olmadığı (şimdilik) için dakikalarca pvp sırası bekleyebilir, flashpointlere adam bulamayabilirsiniz. şahsen benim aboneliğimi iptal etmemdeki en büyük sebep buydu. oynamak istediğim karakter bomboş bir serverda ve transfer edemiyorum, baştan kasmaya da ne vaktim ne de isteğim var.

  içerik az. 50 olana kadar ve olduktan bir süre sonra daha her şey çok güzel. hikayeyi çöze çöze, karaktere alışa alışa 50'ye kadar akıcı bir şekilde geliyorsunuz. 50 olduktan sonra flashpointleri, doğru düzgün bir guildiniz varsa operationları yapıyorsunuz fakat bunlar da kısa bir süre sonra tükeniyor. pvp'ye girseniz en başta feci dayak yiyorsunuz. sıkılmayıp devam ederseniz yavaş yavaş itemlanıyorsunuz ve bir şeyler yapabilmeye başlıyorsunuz. o da bir süre sıkıyor tabi doğal olarak. bir de pvp itemları arasındaki inanılmaz fark da çok can sıkıyor. centurion veya champion setiniz varsa üstünüzde, karşınıza battlemaster setli birisi çıktığında bırakın klavyeyi fareyi kaderinize razı olun en baştan. battlemaster setlerini de almak çok kolay açıkcası, çoook uzun sürelerinizi vermeniz gerek yok oyuna. gerçi bu dediğim 1.5 patchi ile biraz düzelecek ama oyuna devam etmek için yeterli bir sebep değil benim açımdan.

  gerçekten yapacak çok fazla şeyiniz yok bu oyunda 50 olduktan sonra. mesela world of warcraft'ta en basitinden balık tutarsınız, yemek yaparsınız, skill kasarsınız falan filan ama bunda bunlar da yok. gezegenler arası seyahat etmeye ben şahsen çok üşeniyorum. çok zahmetli çünkü. bu yüzden gathering skilleri kasmak zor bence. ayrıca ticaret olayı da neredeyse yok gibi bu oyunda. devam etmememin en büyük ikinci sebebi de budur zaten.

  oyun yeni sayılır daha tabi. bunlar çözülebilecek, hatta büyük olasılıkla çözülecek olan şeyler. ne kadar çabuk giderirlerse eksikleri o kadar iyi olur oyun adına fakat 1.5 patchi bile çok geç çıktı bana kalırsa. bu yüzden en az 1 yıldan önce sıkılmadan uzun süre oynanabilecek bir oyun olacağını sanmıyorum. bekleyelim görelim, ne zaman sıkmayacak kıvama gelir o zaman tekrar başlanabilir.
  (19.11.2012 02:08)

star wars the old republic

  gelecek 1.5 patch'i ile birlikte pvp gear sistemi baştan aşağı değişecek gibi duruyor. centurion ve champion gear'larının kaldırılıp yerine hepsinin battlemaster setlerine evrilmesi konuşuluyor public test server'larında oynayanlarca. ayrıca yeni gelecek ranked warzone'lardan alınacak commendation'lar ile yine yeni gelecek war hero pvp set'lerinin alınabilir olacağı gibi bir söylenti de var. fresh level 50 tabir edilen insanlarla pvp'de saçı sakalı ağartmış adamlar arasındaki farkı azaltmaya yönelik çabalar kısacası.

  yeni level 50 olmuş insanlara tavsiyem, sürekli warzone yapmaları, evet biraz sıkıcı ve sürekli ölmek sinir bozucu ama bir hafta sıkılan diş sonrası elde edilecek centurion pvp set'iyle oyun yavaş yavaş dönmeye başlayacak. ilum'da armament toplama olayı zaten farm'lama direk, ona söylenebilecek bir şey yok. bu arada bahsettiğim bir haftalık diş sıkma seansı casual oyuncular, işten gelip 1-2 saat vakit ayırabilenler için. yoksa hardcore bir oyuncu, popülasyonu yüksek bir server'da (tomb of freedon nadd'dan selamlar) beş dakika bile beklemeden o civil war senin bu huttball benim diyerek 1-2 gün kastırarak champion set'e girişebilir.
  (19.11.2012 02:06)

star wars the old republic

  malesef 50. level'dan itibaren inanılmaz soğumuş vaziyetteyim. "hadi oyun bitti şimdi iyi gear bulana kadar pvp'de aynı görevlerde bir kaç hafta aralıksız dayak yiyin" mesajını da son derece başarısız buluyorum. en azından quest line'da giderken bişeyler başarıyorduk, düşman yeniyorduk. şimdi aynı görevleri tekrarlayıp paso dayak yiyoruz. düşük level'lı biri yardım istese de adam tokatlasam diye bekliyorum o da yok.
  (19.11.2012 02:05)

star wars the old republic

  yaklaşık 3.5 aylık tecrübem sonunda hakkında edindiğim izlenimler ve vereceğim tavsiyeler şu şekilde olan oyun :

  -pvp için çok fazla beklemeyin , hemen her levelde pvp yapabilirsiniz bu da valor puanınızın da level 50'ye geldiğinizde yeterince yukarıda olmasını ve üst seviye gear'lara ulaşmanızı sağlayacaktır.ayrıca pvp çok daha fazla xp getiriyor.

  -warzone'larda daha fazla madalya toplamaya en az kazanma çabası kadar önem verin.toplaması çok kolay olan ve es geçilen defender madalyaları ile hemen her maç 8 madalya topluyorum.bu da daha fazla commendation ve daha fazla valor puanı demek.

  -üst seviye gear toplamadan hard mode flashpoint ve operation işlerine girmeyin.baba arkadaşlarınız varsa oynadığım server adına konuşuyorum jaena gibi , leah gibi , reddevil , sasha-gray gibi orası başka tabi.yeterli dps deteğini veremediğiniz de onlar bile yeterli olamayabiliyor.

  -companion affactionlara azami önem gösterin.görevlerdeki başarılarını epey etkiliyor.aynı zamanda fazla ilerlemeden yaparsanız hızlı şekilde yorulmadan xp kazanabilirsiniz.treasure hunting ile bulduğunuz giftler bunun için birebir.
  (19.11.2012 02:05)

aslan burcu

  hayatları onlar için bir defter gibidir. kendilerine yapılan, hiç bir haksızlığı, adaletsizliği, kötülüğü, hayal kırıklığına sebebiyet veren herşeyi, yalanı, onu sevenleri, ona yardım etmişleri, onu her zaman kolundan tutanları hiç bir zaman unutmaz. bunları deftere bir bir nakşeder. nefret ettiklerini, daima arka sayfalara yazar, mürekkeptir o arka sayfadakiler asla silinmez, birgün hesap ödendiğinde yırtılır. sevdiklerini ise, en ön sayfalara kurşun kalem ile yazar, hergün üstlerinden geçer aslan burcu erkeği. çünkü onların silinmesinden korkar, daima onlari seviceğine dair kendine söz verir, sonunda en büyük hayal kırıklığına uğrasa bile.

  siz siz olun daima sevgisini kazanın, bir seviyorsanız on sevileceksiniz garantisi vardır.

  hayatlarında ki insanlar iki katagoridedir. normal insanlar ve sevdikleri insanlar. normal insanlar, isterse cok cirkinsin desin sikine bile takmaz, sonuçta normaldir. ama sevdiği insanların onlara verdiği bir söz onları hayaller alemine iter. gecelerce amına koyar, mutlu eder. sonunda bir yalan olduğu ortaya cıkarsa, değil pencesini ortaya cıkarmak, *
  (19.11.2012 02:02)

sayfa: 1-2-3...-11

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.