penguen

  geçen hafta sayın başbakanın tazminat isteğinin hakim tarafından tazminat müessesesi düşünce ve ifade özgürlüğünü cezalandırma amacı olarak kullanılamaz diyerek geri çevirdiği ve dolayısıyla ceza almayan mizah dergisi.
  hukuk kazanmıştır , hepimize hayırlı uğurlu olsun.
  (27.03.2006 13:50)

kibir

  freud'un savunma mekanizmaları arasında ilginç bir yanılgıya düşerek belirtmeyi unuttuğu en yıkıcı savunma mekanizması.belki şişik ego desek yersiz olmaz.
  (27.03.2006 13:44)

pervane

  pervane kavramı fars edebiyatından divan şiirine geçen en önemli kavramlardan biridir.bu pervane ile mum ya da diğer her hangi bir ışık kaynağı arasındaki aşkın timsali olarak kendini gösterir. pervanenin ışığa olan aşkı ve bu aşkı uğruna nice işkenceyi ve nihayetinde ölümü göze alarak canını onun yoluna teslim etmesi olarak özetlenebilir. ama bu edebiyatın derin benzetmeleri ve imge dünyası ile büyüyerek öyle bir hal alır ki ; akıllara zarar ziyan bir durum yaratılmıştır divan şairlerince. divan şiirinin aşkı nasıl işlediğine yönelik incelemelerde pervane ve ışık çok önemli bir basamaktır ve öyle kalacak gibi görünüyor.
  (27.03.2006 13:44)

hugo chavez

  iki hafta kadar önce mr.w.bush'a sen alkolik bir eşşeksin, bir suikasçisin demesi ile beni kendine bağlayan delikanlı karakter.
  (27.03.2006 13:43)

one more cup of coffee

  insan dinlemeye doymaz mı arkadaş o nasıl bir ruhtur ki bir insana bunu yazdırtmıştır. davulları inanılmaz kirli tınlar insanın kulağında.bir dönem bu bir eğilimdi kirli sound eğilimi ama bir çok şarkıda tutmaz bu tınılar. bir nev'i herkesin turşu kuramaması gibidir. işte o beceri bob dylan abimizde ziyadesiyle mevcuttur ki bize böyle bir parçayı verebilmiştir. sadece soundla kısıtlamamak lazım parçayı sözler de alasından kan dondurucu niteliktedir. böyle yorar insanı , sigara aratır.
  bak daha dinlemeden canım sigara çekti şimdi. allah belanı versin bob dylan.
  (27.03.2006 13:41)

don t fear the reaper

  blue oyster cult çalışması .milyon sene beklesek bir daha onun gibisi yapılmaz. tek şarkı 3-4 farklı şarkı gibi çalınır. değiştir oynuyorlarmış gibi gelir adama.intro başkadır geçişler bir cinstir süperdir. solo bölümü bambaşkadır. kral şarkıdır.
  (27.03.2006 13:40)

postmodernizm

  modernizm' den sonra var olan ama modernizm karşıtı olmayan modernizm kadar manasız hareket.
  (27.03.2006 13:39)

ilhan irem

  türkçe psycho müziğinin temel taşı olan ama hakkı teslim edilemeyen en billur ses. gerçek entelektüel.
  (27.03.2006 13:39)

brit rock

  "iyi müzik adadan çıkar" tabiririni meşru kılan müzik türü. amerikan müziği gibi laçka değildir. amerikalı topluluklar popüler olmak ve daha sonra ulaştıkları yeri korumak için sürekli taviz vererek ayakta kalmaya çalışırlar. ada topluluklarında 1. albümde gördüğünüz soundu 6. albümde de görürsünüz 13. albümde de. bu yüzden müzik tarihinde adı geçen en kallavi ekipler hep britanya'dan çıkmıştır.
  amerikan ekiplerinde ise ünlü olmak istiyorsanız ya intihar edeceksinizdir ya da dağılacak.

  önemli not: istisnai gruplar yok mudur ? elbette vardır. aklıma geliyo mu peki ?
  - hayır.
  (27.03.2006 13:38)

satan

  satma işi yapan. tümcede kullanırsak eğer ;şöyle olabilir.
  tüpraş'ı satanlar var ve ya telekomu satanlar iyi ettiler çünkü zarar ediyorduk milletçe
  örnekleri şöyle çoğaltabiliriz : telekomu satanlar iyi ki satmışlar artık zarar etmiyoruz bir de bütün haberleşme ağımızı italyanlara elimizle verdik.
  (27.03.2006 13:38)

mor ve ötesi

  toplumsal sorumluluklarını eskisinden daha fazla önemseyerek gönlümdeki yerini sabitlemiş topluluktur.sound olarak dünya yalan söylüyor albümünde büyük farklılıklar yok ama sanki biraz daha sertleşmiş arkadaşlar.bunun açıklamasının öfkelerinden kaynaklı olduğunu hissetmemek imkansız demek yersiz de olmaz. bulutsuzluk özlemi uzun yıllar türkiye'de muhalif müzik üretmiş bukonuda gerçek bir köşe taşı olmuştur ama son dönemlerde yaşadığı çözülme itibariyle biraz durulan ortamı canlandıran mor ve ötesi baş tacıdır. trend değildir gerçektir.
  bulutsuzluk özlemi ile ilgili söylenenler yanlış anlaşılmasın onlar bizlerin ataları. ne öğrendikse onlardan öğrendik.hakkı ödenemeyeceklerdendir.
  (27.03.2006 13:37)

gece

  günün sabırsızlıkla beklenen bölümü. yeterli çay varsa tabii.
  (27.03.2006 13:36)

seinfeld

  dört yakın arkadaş yuvarlanıp gidiyorlar birileri de bunları çekiyor. kadroları içinde diziyi izleyen herkesin ortak fikirleri vardır. costanza denen adam zararlı bir adamdır. o kadar insanla konuştum daha costanza iyidir diyen çıkmadı.kramer ise yapım içinde varlık gösteren en özgün modeldir.elain ve jerry ise orta sınıf amerikalıları anlamayı kolaylaştıracak düzeyde kişilerdir. dizi ile ilgili özel tanıtım bölümlerinde rahatlıkla farkedilecek bir özellik ise bu adamlar gerçek hayatta da böyle olmaları. yani ekranda bakıp güldüğünüz jerry seinfeld marmariste falan karşınıza çıksa bir sıkımlık canı var denecek bir adam. allahtan arada bir akdeniz bir de koskoca atlantik var.
  (27.03.2006 13:36)

faşizm

  mülkiyet ile eş orantılı gelişen düşünce sistemi.düşüncesizlik de denebilir. mülkiyet icad oldu mertlik bozuldu.
  (27.03.2006 13:35)

şeytan

  bakunin tarafından

  "bilgi ağacının meyvelerine dokunmak açık bir şekilde yasaklanmıştır.böylece kendini anlama yeteneğinden tümüyle mahrum kalacak insanın,ebediyen bir hayvan olarak kalması ,ebedi tanrısı yaratıcısı ve efendisi önünde dört ayak üzerinde sürünmesi istenmiştir.ama bu noktada ,şeytan ,ebedi isyancı, dünyanın ilk özgür düşünürü ve kurtarıcısı sahneye çıkar.o , insanın kendi hayvani cehalet ve itaatinden utanmasını sağlar,onu kurtarır,itaatsizliğe ve bilginin meyvesini yemeye zorlayarak,alnına özgürlüğün ve insanlığın damgasını vurur" şeklinde tanımlanan metafizik varlık.
  (27.03.2006 13:34)

sayfa: 1-2-3...-10

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.