watto

 1. star wars filmlerinde episode 1 ve 2'de geçen karakter. anakin skywalker'ın köle olduğu zamanlarda, yani henüz bir çcuk iken sahibi olan watto, anakin'i hurda dükkanında çalıştırır. toydarian ırkına mensup bir yaratıktır.
  (queen tinorfithiel 01.05.2006 18:55)
 2. ağzına sümüklü burnu sarkan bir toydarian.

  onu toydariadan kopartıp tatooine çeken şey şüphesiz para kokusuydu.
  mos espaya çöplüğünü kurmuş olan mavimtrak renkli yaratığın dükkanında birbirinden abzürt droidler olmakla beraber en nadir gemiler için bile parçalar bulunmaktaydı. işte bu yüzden popülitesi büyüktü ve çalınan her parça için elden çıkartmak için mükemmel bir yerdi. sıkı bir tüccar olmasının yanında tam bir kumar düşkünüydü.

  bir gün yine pod yarışı üzerine oynanan kumarda gardulla the hutt'tan shmi skywalker ve yavrucağı anakin isimli iki köleyi kazanır. shmi yi karşı apartmanlara temizliğe yollarken anakine dükkanın raflarının tozunu aldırıyor, ona gaddar davranıyordu. lakin günün birinde çocuktaki parıltıyı görür, tamir işinden anlaması anakin skywalker'ı wattonun favori kölesi haline getirmişti.

  lakin işin nihayeti bu değildi, günün birinde bir gemiden bir jedi ustadı iner ve wattonun kumar zaafından yararlanarak sıkı bir pazarlığa girer. ve watto, anakin dahil pek çok şeyini kaybeder. daha sonraları kölesi shmi skywalker'i cliegg lars'a satacktı.

  watto; "i'm a toydarian, mind tricks don't work on me, only money"
  (merlin 21.06.2007 19:02 ~ 21.06.2007 19:05)
 3. onca star wars kahramanı varken, şu eski adıyla "1 milyoncu"larda oyuncağını görüp dumurlardan dumur beğenmeme neden olan karakterdir watto. fil (burnu), teke (çift tırnaklı ayakları), sinek (kanatları) ve iguana (gözleri) karışımı iğrenç bir yaratıktır. serinin pis tüccarıdır ve annesi shmi'yi soran anakin'e onu cliegg lars'a sattığını açıkladığı cümle, kişiliğidir: "you know, bussiness is bussiness!" (anlarsın ya, iş iştir!)
  (hazeyame 21.06.2007 19:11)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.