render

 1. render, animasyonlarda, oyunlarda veya tek karelik resimlerde gördüğümüz, kimi zaman gerçekçi, kimi zaman fantastik, hayali görüntüleri elde etme yoludur. resmin bu son haline ulaşmak için üç aşama vardır.

  birincisi, modellemedir. bunun için birçok program olmakla beraber, en kullanışlıları ve ünlüleri 3ds max, maya, lightwave, rhino ve daha vektörel çalışmalar için autocaddir. renderlayacağınız cisim veya cisimlerin ayrıntılı bir modelini bu programlardan birini kullanarak hazırladıktan sonra, sıra, ikinci aşama olan çevre düzenlemesine gelir.

  bu aşamayı, ister anyı programlarda, yine üç boyutlu olarak yaparsınız, isterseniz renderladıktan sonra 2d grafik programlarıyla -ki en ünlüsü photoshoptur- düzenlersiniz. aslında kitaba uygun olan 3d programında bütün işlemleri halletmektir, zira sonradan yapılan eklentiler ve değişiklikler, eğer ki 2d grafik programında profesyonel değilseniz renderi değiştirmekte, bütünlüğünü bozmaktadır. hatta genellikle "ben buradayım" diye bağırdığı da görülmüştür. bu sebeple zaruri haller dışında kullanılmamalıdır*. çevre düzenlemesi, çok yönlü bir işlemdir, ve ancak deneme yanılma yoluyla öğrenilebilir. ışığın hangi açıdan, hangi renkte ve hangi şidddetle vuracağı, gökyüzünün hangi tonda olacağı, modelin nasıl bir ortamda bulunacağı renderin kalitesi için çokça önem arz eder.

  sahneyi ayarladıktan sonra, son aşamaya, rendera başlayabilirsiniz. renderın da çok ince ayarları olmakla beraber, detaya girdiğinden değinmeyeceğim. render süresi, iyi bir bilgisayarınız olsa bile * renderlar uzun saatler*sürebilir. sadece bir kare render alma, 18 saate kadar vakit alabilmektedir. bu sebeple güzel ve büyük boyutlu renderlar ya büyük bir sabırla, yada süper bilgisayar denilen mekanik canavarlarla elde edilirler. animasyonlarda ise, 18 saat süren tek kareden 12.865 tane* olduğu için bu teknoloji harikası makinaların bile gözünün feri sönmektedir. bu sebeple renderfarm denilen render çiftlikleri kurulmuştur ki, mekanik canavarların 500 kadarını içeren ve keban barajının ürettiği kadar elektrik harcayanları mevcuttur. animasyonunuzun modellemesini, çevre düzenlemesini ve hareketlerini hatasız biçimde* ayarlarladıktan sonra bu çiftliklere gönderip yaklaşık 24.7 dakika beklersiniz. ve animasyon elinize ulaşır. tabi bu mucizevi olay, kare başına 80 $ ödemeyi kabul ettiğiniz takdirde gerçekleşir.

  velhasılıkelam, zor iştir, emek ister, insanın ömrünü yer. hiç girişilmemesinde çokça faideler mevcuttur.
  (#133933) halukumben|04.08.2007 13:05|