a thousand splendid suns

 1. afgan göçmeni olan halit hüseyni'nin (khaled hosseini) afganistandaki kadınların hayatını anlattığı romanıdır.
  (holy med 11.09.2009 15:19)
 2. khaled hosseini'nin the kite runner'dan sonra çok satan romanı (aslında hangisi daha önce yayımlandı bilmiyorum). yine afganistan'la ilgili. ve tabii savaşın kadınlar üzerindeki yıkıcılığı, acımasızlığı. yine de kite runner'a nazaran öldüm bittim bir roman değil. çok merak ediyorsanız biraz sabredin; yakında holivud filme çeker zaten. zira damak lezzetine pek uygun.
  (wulovic 20.12.2009 21:13)
 3. son derece duygusal hatta damar bir kitap olmasının en acıklı yanı böyle öykülerin gerçekten yaşanmış ve hatta hala yaşanabiliyor oluşudur, bu tarihte!

  kitap aslında erkekleri kötülüyor gibi görünse de dikkatli bakıldığında genel olarak erkekleri değil, güçlü'yü kötülüyor. hani bir söz vardır bir insanı en iyi ona geniş yetkiler verdiğin zaman tanırsın, o yetkileri olgunlukla kullanıp kullanamadığına bakarak. bir insana karını gerektiğinde öldürebilirsin derseniz emin olun bir toplumda bu kadar uç noktalara giden olgunlaşmamışlar çıkacaktır, toplum ahlak kuralları "uygunsuz davranan karını öldürmen gerekir kendi namusun için" derse, tıpkı milgram deneyinde olduğu gibi insanların bir kısmı buna itaat edecektir. burada da gücü elde tutan kesim erkekler olduğu için tiksindirici denebilecek davranışları bile en büyük hakları görerek sergilemekten çekinmiyorlar.

  bir insanın seçeneği olmaması ne demek, onu görebiliyorsunuz. evde şiddet gören, zorla evlendirilen bir kız düşünün. gidip polise başvursa, kendisine yapılanlar konusunda değil korunması bilakis evden kaçıp polise gittiği için ceza alacak durumda. kime güvenebilir, nereye gidebilirsiniz. yanınızda bir erkek olmadan evden çıkamamak, ne demek? mide bulandırıcı olaylar. çatır çatır dişleri dökülen insanlar, savaş yaraları ve hatta narkozsuz sezaryen kavramları korkunç bir hayal gibi.

  tüyler ürpertici. afganistan'da olanlar hakkında hiçbir bilginiz yoksa okuyun, öğrenmekte fayda var. dili akıcı, kurgusu ise iyi. on üzerinden yedi*.
  (queen tinorfithiel 16.04.2011 20:47)
 4. okurken ağlamamak imkansız gibi, en azından vücudunda belli bir seviye östrojen bulunanlar için. realist bir kitap, o nedenle sihirli bir el karakterleri yaşadıkları sorunlardan kurtarmıyor. Onun yerine salt acı, çaresizlik, korku gibi savaş ve yozlaşmış bir toplumun insana yaşatabileceklerini deneyimlendiriyor, ve tabi böyle bir toplumda bulunabileceği kadar da mutluluğu.. Afganistan'da yaşananlar, genel olarak savaşın insanlığa ödettiği bedel, insana ait duygu ve düşüncelerin keşfi için okunması gereken bir kitap.
  (melankoli basili 22.11.2013 18:54)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.