zapiski iz podpolya

 1. "yeraltından notlar". dostoyevski nin "ben hasta bir adamın" diye baslayan, hastalıklı bilinç akışı tınısında dertli, karanlık, aydınlatıcı, etkileyici romanı.
  (klovis 21.05.2006 16:17)
 2. insana farketmeden bir özeleştiri yapma şansı veren, ünlü rus yazar fyodor mikhaylovich dostoyevsky 'nin yazdığı, yer yer dünya klasikleri arasında gösterilen; kalıplara sokulamayacak oldukça değişik bir kitap...

  ekleme: buradaki "yeraltı" kavramından benim anladığım "bilinçaltı" dır. * Farklı yorumlar da yapılabilir bu konuda...
  (sanches 21.05.2006 18:28)
 3. diğer insanlara, doğaya, kendine yabancılaşmış rasyonel insan üzerine bir ağıttır benim anladığım kadarıyla.
  yalnızlık ve rasyonel düşüncenin birbirini körükleyerek insanı nasıl hastalıklı hale getireceğini de anlatır. şimdiki yeraltı (underground) kavramının başlangıcı bu eser olabilir ama emin değilim bundan. şimdi bir yandan 'underground' takıldığını iddia eden, bir yandan diesel giyip jiple gezenlerin bu başlangıç noktasıyla ne kadar benzeştiği de ayrı bir soru işaretidir.
  (sceptical dreamer 21.05.2006 20:20)
 4. Etkileyici bir kitap.

  Kitaptan birkaç cümle...
  --! spoiler !--

  - Garip olan birşey varsa o da Liza'ya ait hatıralarımın ruhumda bambaşka bir yere sahip olması ve bana acı vermesiydi.

  - Birden bire oturduğu sandalyeden doğrularak içten kopan bir taşkınlıkla bana atılmak istedi, cesaret edemedi. Durduğu yerden çekingen, ürkek bir halle ellrini uzattı... İçimde birşey koptu. Liza birden boynuma atıldı, ağlıyordu. Kendimi tutamayarak bende katıla katıla ağlamaya başladım.

  - Şimdi de kendime şu lüzumsuz soruyu soruyorum:
  Kolay bir saadet mi, yoksa insanı yükselten ıstırap mı daha iyi? Evet hangisi daha iyi ?...


  --! spoiler !--
  (kahveci 19.11.2008 14:15)
 5. bir köstebeğin yuvasından, yerin üstündeki dünyayı ve insanları algılayışı. kısa ve bir o kadar çarpıcı. kitap yeraltı ve sulusepken olmak üzere iki bölümden oluşuyor. özellikle ilk bölümün her cümlesinin altı çizilesi.  --- alıntı ---

  anlayışın yalnız çokluğunun değil, kendisinin bile bir hastalık olduğuna dair güçlü bir inancım var.

  alçağın biri alçak olduğunu gerçekten hissediyorsa, alçaklığından avunma payı çıkarmaya hakkı var.

  umutsuzluk en yakıcı zevktir, özellikle de içinde bulunduğun durumun çaresizliğini açıkça kavramışsan.

  bir hakaret unutulmaz.

  herhangi bir sebeple bu kanunlardan ve iki kere ikinin dört etmesinden hoşlanmıyorsam, tabiat kanunlarından, iki kere ikinin dört etmesinden bana ne?

  bir kere kendini duygularına kaptır, bir anlığına şuurunu susturup, düşünmeden, esas aramadan hakaret et, nefret et, birini sev, daha doğrusu boş durmamak için bir şeyler yap bakalım. en geç öbür gün bu bilinçli kandırmaca yüzünden kendi kendini küçümsemeye başlarsın.

  hür iradesi, arzusu olmayan, istemeyi bilmeyen insanın org silindiri üzerindeki civatadan ne farkı var.

  akıl öğrenebildiği kadarını bilir.

  arzu, aklı da, başka çeşit özentileri de içine alan bütün hayatın, yani bir insan hayatının en kuvvetli ifadesidir.

  kimbilir beki de insanların yeryüzünden ulaşmaya çalıştıkları gaye, bu gayeye ulaşma yolundaki daimi çaba, başka bir deyişle hayatın ta kendisidir, yani iki iki dört eder cinsinden bir formül olan gaye değildir.

  her insanın hatıralarında, herkese söyleyemeyeceği, ancak dostlarına açabileceği taraflar vardır. hatta dostlara bile açılamayacak, insanın yalnız kendine saklayacağı sırları da bulunur. bunlardan başka kendi kendimize bile açmaktan çekindiğimiz konular da vardır ki, bunların sayısı şerefli bir insanın dağarcığında bile hayli kabarıktır.

  --- alıntı ---


  insan kendi kendine karşı tamamıyla samimi olabilir mi?
  (salamar 29.03.2011 07:40)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.