seni seviyorum de lan

abdullah gül ü beğenmeyen vatandaşlıktan çıksın

vampirler iftara doyuyor zirvesi

  İftar çadırında yapılması halinde katılımın az olacağı kanaatinde olduğum zirvedir şöyle ki yapılan öneri makul ve mantıklı olmakla birlikte o metrelerce uzun kuyrukta beklemek hemde açken gözüme hiçte cazip görünmemektedir. eğer illa nefis terbiyesi yapılacak ve ardından yardım yapılacak ise başka bir tarihte başka bir iftar organizasyonu yapılarak bu iş pekala gerçekleştirilebilir. çok param olduğundan ya da afrikalılara yardım yapmak istemediğimden değil zirvenin özel ve de güzel olmasını istediğimden.
  (21.09.2007 10:32)

ismail türüt

  evvela hasmı tanımak icab eder değil mi o halde ilk olarak bu fasist! ve çok tehlikeli! adamın www.rizedeyiz.com adlı internet sitesinde kendi ağzından yayınlanmış olan özgeçmişine bakalım.

  --- alıntı ---

  08.06.1965 yılında rize merkez ambarlık köyünde üçü erkek, biri kız olmak üzere dört çocuklu bir ailenin, ikinci büyük çocuğu olarak dünyaya geldim. babam mustafa tÜrÜt, çay fabrikasında işçi olarak çalışırken, annem hamdİye tÜrÜt ev hanımıydı.
  İlkokulu, köyüm olan ambarlıkta, ambarlık İlkokulunda bitirdim. yine bu dönemlerde, yaz aylarında cİmİl yaylasında çobanlık yapardım ama ilkokula başladığım günden beri tek hayalim İstanbula gidip sanatçı olmak ve türkü söylemekti.
  ve 1979!
  hayallerimin gerçekleştiği yıl; İstanbula gelişim. İlk olarak bahçelievlerde bir yakınımın sahibi olduğu markette işe girdim. bir yıl çalıştıktan sonra bu kez bebekte bir fırında çalışmaya devam ettim.
  bu arada da hem çalışıp hem de çay bahçelerinde, düğün salonlarında ve üçüncü sınıf gazinolarda uvertür olarak çıkmaktaydım.
  yıl 1982!
  İlk kasetim olan "laz uŞaĞi"ni çıkardım. kaset ve sahne çalışmalarım yıllarca böyle devam etti. yalnızca karadenizde büyük bir isim olup, kasetlerim yüz binlerce sattı.
  1998 yılı, hayatımın dönüm noktası oldu.
  o zamana kadar 20 kaset yapmış olmama rağmen yalnızca karadenizde tanınırken, 1998 yılında İbrahim tatlısesin sahibi olduğu İdobay müzik firmasına transfer oldum.
  adeta sanat hayatıma sıfırdan başlamış gibi bir çalışmanın içine girdim ve bir anda türkiye'nin gündemine "oflu İle bayburtlu" kaseti ile oturdum.
  bu zaman zarfında çok başarılı çalışmalara imza atarak, karadeniz müziğini tüm türkiye'ye sevdirdiğimi düşünüyorum.
  7 yıl boyunca aralıksız bir şekilde kanal 7 televizyonunda tÜrÜt show programını yaptıktan sonra, soyadımı taşıyan bu programa tgrt ekranlarında devam ettim. yine tgrt televizyonuna tİrvana isimli 26 bölümlük bir dizi çektim. 15 parçama klip çekip, sevenlerimin beğenisine sundum. 100'ün üzerinde söz ve müziği bana ait esere imza attım.
  İdobay firması kapanınca bende ayrılıp hemşerim olan İskender ulus'un sahibi olduğu ulus mÜzİk firması ile anlaştım. halen aynı firma ile çalışmalarımı sürdürmekteyim.
  türkiye'de yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere en çok konser veren 5 sanatçıdan bir tanesiyim.
  evli ve ikisi kız ikisi erkek olmak üzere 4 çocuk babasıyım. Çocuklarım deniz (18), yasemin (11), miraç (9) ve nazlıcan (7).

  --- alıntı ---

  eveet eğer sonuna kadar okuduysanız öz geçmişte eksik kalan çok önemli bir şeyin olduğunu fark ettiniz değil mi? isterseniz birlikte ekleyelim
  2007 yılında sözleri ozan arife ait olan "plan yapmayın plan" adlı parcamla * *
  hrant dink cinayetini ve katillerini yücelttim pişman değilim yine olsa yine yaparım *. çok şükür eksiği de giderdik hepimiz rahatladık değil mi? zaten ben hep "sallandıracaksın iki tanesini taksim meydanında bak bidaha yapıyolar mı?" mantığı taraftarıyım. ne dert etcem arkadaş adam şuçlu mu değil mi bana ne o düşünsün di mi ama?
  artık birazda ciddi olmak gerekirse kimsenin cinayetleri takdir etmesi "oh olsun durduğun yerde rahat durmazmısın al sana demesi" makul vede mantıklı değildir ancak nasıl bizim oy verdiğimiz parti çok yüksek yüzdelerde oy alırken "abi halk doğrusunu biliyo ba" diyorsak bu mevzuda da halkın çoğunluğunun cinayete üzülmediğini kabul etmemiz lazım. evet cenazede bir sürü adam toplandı ama cumhuriyet mitinglerine gelenlerin de haddi hesabı yoktu. burda asıl can alıcı nokta doğrusunu bilen halk kitlesinin yani oy coğunluğu sağlayan grubun bu mevzuda böyle düşünüyor olmasıdır *. insanları birileri öldüğünde seviniyor diye de üzülüyor diye de suçlayamazsınız hem zaten duyguları nasıl baskı altında tutacaksınız ki.
  sonuç olarak nasıl ki cinayetten sonra beyaz bereli kot montlu adamlar peydah olmuş ise bundan sonra da sağda solda çarşıda pazarda kendinizi "plan yapmayın plan" çalarken eşlik ediyo olarak bulacaksınız. bizim millet mazlumu sever dolayısıyla kuvvetle muhtemel "sar ordan bi tane türüt kasedi abi" durumları olacak belki ismail beyin kasedi hiç satmadığı kadar çok satacak.
  (20.09.2007 11:59)

şarkılı türkülü ilahi

constantine

  filmden uyarlanmasına rağmen muhtemelen çizgi romandan da beslenmesi dolayısıyla filmden çok daha güzel ve sürükleyici bir konuya sahip bilgisayar oyunu.
  (19.09.2007 13:13)

bekarlık sultanlıktır

vampirler iftara doyuyor zirvesi

  daha evvel ki tecrübeye dayanarak bu sene sultanahmette yapılmaması gereken zirvedir. şöyle ki hepimizin malumu olduğu üzere sultan ahmet normal şartlarda zaten kalabalık bir mekandır bunun üstüne birde ramazan olunca civarda adım atacak yer kalmıyo. ayrıca ordaki çadır benzeri yapılarda hazırlanan yemekler hiçte yenilesi değildir. bu sözü geçen sene ki iftara katılıpta yanık çorbanın tadı halen damaklarında olan arkadaşlar daha iyi anlayacaklardır. son söz olarak sultan ahmet olmasın da neresi olursa olsun diyorum.
  (11.09.2007 17:58)

diyar erkekleri ile mangal ve dvd zirvesi

  geçen ramazan yapılan diyar adına bir çok ilkin yaşandığı iftar zirvesinden sonra edindiğim "abi bu zirve işleri bozuyo beni kimseyide tanımıyorum zaten sıkılıyorum" mantığının tamamen değişmesine ve birileri zirve organize etsede gitsek dememi sağlamış zirvedir. herşeyden evvel o kardeşlik dostluk havasını insan her yerde teneffüs edemiyor sonra doriez bey kardeşimin udunu dinlemek de her kula nasip olmayacak bir güzellik bide bunların yanında kanatlarda leziz ve bol olunca zirve tadından yenmez bi hal aldı. düşünen, organize eden, katılan * herkes sağolsul varolsun.
  (11.09.2007 11:24)

milliyetçi hareket partisi

  türk milletinde güzele güzeldir, iyiye iyidir diyebilme yada daha açık ifadesiyle birşeyleri takdir edebilme yeteneğinin yada alışkanlığının bulunmadığını daha net fark etmemize neden olan partidir. şöyle ki zamanında chp ile benzerlikleri üzerine kafa yoranlar, fasist olduklarını demokrasinin kelime manasını dahi bilmediklerini iddia edenler, partiyi karalayan en saçma yazıları bile evreka evreka nidalarıyla kopyala yapıştır yapanların, partinin memleket siyasi sistemi kilitlenmesin, millet zarar görmesin ve de demokrasi yara almasın diye bütün tepkilere, karalamalara karşın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gösterdiği tavrı takdir eden bir küçük cümlecik dahi yazmamış olmaları manidardır. yoksa sizin için demokrasi sizin adayınızın desteklenmesiyle mi hayat buluyor?

  allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. doğrusu allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. (nisa suresi 58)
  (29.08.2007 09:26)

türk olmak

  türk nedir? kimine göre kendini türk hisseden öyledir kimine göre ceddi türk olan türktür kimine göreyse türk diye bir şey yoktur bir çok halkın bir araya gelmesi ile ortaya çıkan topluluktur. her ne şekilde olsun benim için türk olmak bir gurur kaynağıdır, kim ne derse desin- dedelerime layık olamasam da- bence türk olmak bir üstünlüktür. neyse aşağıda forumlarda sürekli denk geldiğim araştırmama rağmen yazarını bulamadığım bir yazı var o benim düşündüklerimi daha güzel anlatıyor.


  --- alıntı ---

  turk olmak,
  osmanli'nin borcunu odemektir, hovarda babanin borcla yasayan evladi gibi.
  kosova'da ve bosna'da, bati trakya'da ve makedonya'da, bilmem kac asir gecmiste kalan meselelerin hesabini vermektir.

  turk olmak,
  kibris'ta, hocali'de, anadolu'da ve balkanlar'da soykirima ugrayip, yapmadigin soykirimla suclanmaktir.

  turk olmak,
  fasist olmaktir, vatanina, yurduna, tarihine sahip ciktiginca.
  turk olmak, 'demokrat ' ve 'cagdas'olmaktir, vatanina, yurduna, tarihine sahip cikmadiginca.

  turk olmak,
  lisaninin avrupa'da yasaklanmasidir ve yine turk olmak kendini anlatamamaktir.
  avrupa'da hor gorulmek turk olmaktir, atalarin bir suru asir once viyana'yi kusattigi icin ...
  ...ve hos gorulmemektir, sadece kusatip, napolyon gibi butun viyana'yi yakmadigi icin.

  turk olmak,
  selanik'te pontus aniti'nin, viyana'da cignenen yeniceri minberinin ve malta'da papazin uzerine bastigi turk bayragi heykelinin onunden gecmektir.

  turk olmak zordur, cetindir ve eziyetlidir.
  uc kitadan donup, bir kucuk yarimada da misafir muamelesi gormektir.
  sayisiz imparatorluk kurmak turk olmaktir, ayni zamanda sayisiz imparatorluk yikmak da turk olmaktir.

  turk olmak,
  arabaya kosulan ilk atin vataninda, ilk yazili antlasmanin imzalandigi yurtta, yazinin bulundugu, paranin icat edildigi, her metrekaresinden bereket fiskiran bu yurtta... kalkinmak icin yabanci sermaye beklemektir.

  turk olmak;
  troya'dan bu yana, sumer'den bu yana serpilerek gelse de, tarihten eski bu topraklarda, butun zamandan damitilarak gelen yuksek degerlerine ragmen, bir haftalik hafiza ile yasamaktir.

  dogu roma'yi da bati roma'yi da yikip, yeni roma olan ab'ye girmeye calismaktir turk olmak.

  turk olmak,
  mostar'da koprudur,
  kerkuk'te kaledir,
  İstanbul'da kizkulesi'dir,
  anadolu'da bugdaydir,
  cukurova'da pamuktur,
  ege'de tutun,
  karadeniz'de findik,
  trakya'da aycicegidir.

  turk olmak,
  canakkale'de olmektir.
  canakkale'de olmeden once dusmana su vermektir, onun yaralisini sirtinda kendi hastanene tasimaktir.
  dusmanin ardindan rahmet okumak, kanlindan helallik almaktir.

  sabahlari odana rahmet dolsun diye, cami acmaktir. kar yagdiginda kayak yapmayi degil, evsizleri dusunmektir.
  balkon kosesine kuslar icin, kisin ekmek kirintisi, yazin su koymaktir.
  yagmura rahmet, kara bereket diye bakmaktir.

  turk olmak,
  harap bir ulkede, zengin ulkelerin mustemlekeligini reddedip...
  tahtadan kilic ve ipten uzengi ile...
  paylasacak ve sahiplenecek tek varligi fakirlik olmasina ragmen...
  yedi duvele meydan okumaktir.

  turk olmak,
  askere davul-zurna ile ugurlanmaktir...
  belki de donmeyecegini bilerek.
  turk olmak,
  annenin ardindan" bir oglum daha olsun, onu da gonderecegim" demesidir.
  babanin gozyaslarini tutarak, tabutuna son kez dokunurken "vatan sag olsun" demesidir.

  turk olmak,
  "turk cayinda radyasyon olmaz" yalanlari ile, "gusul abdesti alana aids bulasmaz" dolanlari ile yasamaktir.
  her hukumetin enkaz devraldigi, ama asla ardinda enkaz birakmadigi ulkede olmaktir.

  turk olmak,
  ecdadin yasadigi kitliktan dolayi, cayin yaninda gelen sekerden fazla olani garsona geri vermektir. ayni nedenle turk olmak, yemegi ziyan etmekten korkmaktir.
  goz hakkina, dis kirasina saygidir, turk olmak.
  evindeki bir kap asin yarisini tanri misafirine vermektir.
  kendi yerde, misafiri dosekte yatirmaktir turk olmak.

  turk olmak,
  milli macta aglamaktir.
  ayhan isik'a, belgin doruk'a asik olmaktir.
  turk olmak,
  askini olesiye sevmektir.
  aski icin olmektir, oldurmektir.
  sevdiceginin elini bir kez tutamadan topraga girmektir.
  en guzel ask siirlerini yureginde hissetmektir.
  eskiyaya turku yakmaktir, turk olmak.

  milletine sovmektir, ama baskasina sovdurmemektir, turk olmak.

  turk olmak
  yunus'u bilmektir, asik veysel'i sevmektir.
  mevlana'yi, haci bektas-i veli'yi ve hoca yesevi'yi...
  -tek bir satirini okumasa da-
  yureginde tasimaktir.

  turk olmak,
  saz caldiginda, ney uflendiginde, kos dovuldugunde ve kaval caldiginda yureginin derinlerinde bir sizi sezmektir...bir de yemen turkusu'nde...

  hayatin sana verdiklerine "nasip", vermediklerine "kismet" demektir.
  her isin "hayirlisina" inanmaktir ve "felege" kufretmektir
  ve aglamamak icin...
  cok gulmekten cekinmektir.

  turk olmak,
  asya'da batili, avrupa'da dogulu diye tepki gormektir.
  İrk sozunu bilmeden yasamak, yaradilani yaradandan oturu sevmektir.

  magazin programlari ile dizilerin arasina sikissa da, silkinip uzerindeki olu topragini atabilmektir.
  turk olmak,
  mahalle maci icin ayni saatte, on kisi bulusamazken, milyon kisinin bir araya gelmesidir. tavla oynarken bile kavga ederken, milyon kisinin kavga etmeden gosteri yapabilmesidir.

  turk olmak
  en zayif gununde bile dunyaya meydan okumak, en dertli gununde bile her ufunetin bir safakta bitecegini bilerek tevekkul gostermektir.
  zor istir turk olmak.

  turk olmak,
  anadolu'da her dusen yagmur damlasina hamdetmek, her cikan basak icin sukretmektir.

  turk olmak,
  medeniyetler mezarligi anadolu'da dik durabilmektir.
  --- alıntı ---

  (22.08.2007 17:26)

sermaye ırkçılığı

  Şimdi evvela konsepte aykırı olmasın diye 6 haziran tarihinde zaman gazetesinde yayınlanan bir yazıdır diye başlıyorum. efendim herkeslerin de bildiği gibi bir ülkeye yabancı sermaye girdisi üç türlü gerçekleşir:
  1) yabancılar paralarını sermaye yada para piyasalarında değerlendirerek kar elde etmeye çalışırlar bu durum ülkeye döviz girdisini arttırdığı için ülke parasının döviz karşısında değerlenmesine ve dolayısıyla ihracatın düşmesine sebep olur. bu bir bakıma eskilerin tabiriyle fasit daire denilen kısır bir döngüdür şöyle ki cari açık büyüdükçe bu açığı kapatabilmek için ülkeye daha fazla para girsin istersiniz daha fazla para girişide cari açığın daha fazla büyümesine sebep olur *. yabancıların bu türlü yaptıkları yatırımlara sıcak para denilmektedir ki herhangi bir tehlike yada güvensizlik ortamında parasını kurtaran yurt dışına çıkar.
  2)yabancılar paralarını mevcut işletmeleri satın alarak yaparlar bu durum elbette ki batılılıların şirket yönetimi tecrübeleri sebebiyle alınan şirketin yarattığı katma değerin artmasına sebep olur dolayısıyla aslına bakarsanız çokda kötü bir şey değildir. ancak bizim ülkemizde yatırım yapan batılıların genel olarak bankacılık ve finans alanında alımlar yapmaları belli bir orandan sonra piyasaları manipüle edebilecekleri endişesiyle hoş karşılanmamaktadır. batılı ülkelerde yabancıların bu piyasalarda ki yüzdeleri çok düşüktür. *
  3) son olarak yabancılar gelip kendi şirketlerini ülkemizde kurarlar. Ülkelerin aslında gönlünden geçen yabancı yatırımcı tipi işte gruba girenlerdir çünkü bu şekilde istihdamın artması, mal arzının artması ve dolayısıyla aynı tür mallarda ithalatın azalması ve enflasyonun düşmesi sağlanabilir.
  Şimdi efendim yukarda izah etmeye çalıştıklarımın dışında esas olarak yabancı yatırımlarda ülke için tehlike arz eden şey kar transferleridir. bu sizinde takdir edebileceğiniz gibi 1. durumdan 3. duruma doğru yavaşlayan bir seyir takip etmektedir. eğer ki yabancı yatırımcı ülke için bir katma değer üretmiyor, ülke insanlarına mal satıp sonrada karını dışarı çıkarıyorsa o zaman ülke menfaatlerine terstir. son olarak yabancı var yabancı var diyor istihdama ve ülke ihracatına katkıda bulunacak yabancıları memleketimize bekliyoruz. *
  (17.08.2007 11:02)

adolf hitler

  madem tanımlar fıkralar etrafında gelişiyor açılış faslında bir tane de benden olsun.
  efendim bir gün adolf hitler ve stalin bir barda oturmaktadır hararetli hararetli bir şeyler tartışırken orda fıkra icabı bulunan bir arkadaş bunlara yaklaşır ve ne konuştuklarını sorar hitlerin cevabı gayet manidardır.
  -3. dünya savaşını planlıyoruz. bu sefer 14 milyon yahudi ve bir bisikletçiyi öldüreceğiz.
  -ne bisiklet tamircisi mi???!
  hitler staline döner ve "sana 14 milyon yahudiyi kimsenin takmayacağını söylemiştim"der.
  mevzumuza dönecek olursak hitler 20.yy ın en tartışmalı lideridir. hakkında çok çeşitli rivayetler olmakla birlikte yaptıklarının kimin işine yaradığını düşünmek bizi elbette kesin doğruya götürmeyecek ancak bir fikir verebilecektir. aydoğan vatandaş ın bilinmeyen hitler kitabına göre thule adlı gizli bir örgütün kendi amaçlarında kullanmak üzere özel olarak yetiştirdiği bir kişidir. burda çok ilginç bir ayrıntı olarak bu örgütün kurucusu bir osmanlı vatandaşıdır. bu örgüt tam manasıyla masonik bir örgüt olmamakla birlikte kurucusunun ve doğal olarak üyelerinin pagan olmaları dolayısıyla masonlara benzemektedir. bu kardeşlik örgütünün hedefi dinler karşısında pagan bir düzen kurmak yani bir diğer söyleyişi ile yeni dünya düzenine ulaşmaktır. masonlar da her ne kadar insanların kardeşliği için çalıştıkları iddiasında olsalarda hedef aynıdır. Şimdi hitlerin yaptıklarının israil devletinin kurulmasına ve yahudilere ne gibi faydaları olduğunu söylemek icab ederse
  1-dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış olan yahudiler canları derdine düşüp filistine göçmüşlerdir bu siyonist hareketin 20.yy ın başında en çok uğraştığı meselelerden biriydi çünkü bulundukları ülkede belli bir hayat standardının üstüne çıkan yahudiler sonu bilinmeyen bir maceraya atılmak istemiyorlardı doğal olarak.
  2-Ülkelerin yahudileri madur görmeleri ve israil devletinin kurulması gerektiğine inanmaları. aslına bakarsanız yahudiler sadece almanya için değil diğer bütün avrupa devletleri için sorun teşkil ediyordu israil ve aslında soykırım onlarında işine geldi.
  3-yüzyıllar öncesinde yahudi olmuş hazar türklerinin çocuklarının bu şekilde kutsal! yahudi neslinden temzilenmesi sağlandı. bahse konu hazar türklerinin israilde en az itibar gören yahudi grubu olduğunu belirtmekte yarar var.
  bunlara bakarak hitler yahudidir onların hesabına çalışmıştır demek benim kanaatime göre yanlıştır çünkü sonuç itibariyle o kendi milletine hizmet etmiş ancak yaptıklarının farklı sonuçları doğmuştur. tabi burda şunu da eklemekte yarar var ki o da şu anda almanyada yahudilerin boşluğunu türkler doldurmaktadır.
  ister kabul edin ister etmeyin o geçtiğimiz yüzyılın en büyük ve önemli liderlerinden biridir. çevresindekilerin ona bağlılığı inanılmaz boyutlardadır bunu korkuyla açıklamak mümkün değildir. şöyle ki dönemin propaganda bakanı joseph goebbels'in eşi magda herşeyin kaybedildiği anlaşılınca "hitlerin ve nasyonel sosyalizmin olmadığı bir dünyada çocuklarımın yaşaması için bir sebep yok diyerek" 6 çocuğunu kendi elleriyle zehirlemesi ve kocasıyla birlikte intihar etmesi korkuyla izah edilemez ancak aşk bu kadar güçlü bir duygudur, demek ki insanların bir fikre o derecede bağlanmalarını sağlayabilmiştir. son olarak iranda yapılan yahudi soykırımı tartışmasının bu kadar tepki çekmesi benim içimde bir şüphe doğurmuştur yoksa hep birlikte kandırılıyormuyuz. unutmadan şunu da eklemek lazım ki hitler sayesinde bir çok alanda çok önemli ilerlemeler kaydedilmiştir mesela kişilerin yeteneklerinin belirlenmesinde kullanılan psikoteknik testlerin keşfi bu dönemde gerçekleşmiştir. hitlerinde bir insan olduğunu fark etmek isterseniz çöküş * filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. *.
  (05.07.2007 10:58)

milliyetçi hareket partisi

  lider koltuğunda kim oturursa otursun yaklaşan seçimlerde ondan sonraki seçimlerde hatta daha sonraki seçimlerde bile en az %8 oy alacak partidir. bu durum bazılarına garip gelebilir ama vakt-i zamanında canlarını bu partinin savunduğu fikir uğrunda tehlikeye atanların, kan kardeşlerinin şehadetlerine şahit olanların, başında ki adamın sağı solu belli değil diye başka partiye oy atmaları mümkün değildir. her partinin kendi özel durumuna göre seçmenlerinin takındığı bir tavır vardır nasıl ki tayyip erdoğan şu an ki durumu itibariyle başka bir partiye genel başkan olsa o partinin oyları ak parti seviyesine gelir milliyetçi hareket partisinin de başına deniz baykal dahi gelse oyları % 8 in altına düşmez. tabi burda devlet bahçelinin başka partinin başında ne kadar oy alabileceği gerçekten merak konusu. sonuç olarak memleketin en sağlam ve sadık tabanına sahip partisidir.
  (26.06.2007 13:55)

knight online

sayfa: 1-2-3...-6

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.