bard

  frp oyunlarında karşısındaki kötü karaktere şarkılar söyleyerek sıkıntıdan patlatan karakter.
  (20.09.2007 14:41)

dominic frasca

  youtube da izlediğim; gitarı konuşturan enterasan bir varlık.

  dipnot: bu insan olamaz..
  (19.09.2007 14:18)

blind guardian

  krefeld, almanya çıkışlı olan power metal grubu blind guardian, 80'lerin ortalarında andré olbrich (gitar), hansi kürsch (vokal, bas), marcus siepen (gitar) ve (2005'te ayrılan ve yerine frederik ehmke'nin getirildiği) thomas "thomen" stauch (bateri) tarafından kuruldu. "blind guardian" adıyla tanınmadan önce grup, lucifer's heritage adıyla 1985 ve 1986 yıllarında iki demo albümü çıkardı.

  blind guardian her zaman j.r.r. tolkien, michael moorcock, margaret weis, tracy hickman, alfred hitchcock gibi fantazi yazarlarının kurgusal dünyalarından, bir o kadar da geleneksel efsanelerden ve destanlardan esinlenmiştir. stephen king'in kara kule (dark tower) serisinin de, sayısız demon's and wizards şarkısında olduğu gibi, grup üzerinde büyük etkisi olduğu somewhere far beyond şarkısından da açıkça anlaşılıyor. yıllar geçtikçe süregelen bir izlenim, grup üyelerini "gezgin ozanlar" olarak bir arada tuttu.

  grup üyeleri 1988 yılından, 2005'te baterist, thomas stauch, gruptan ayrılana kadar değişmedi. frederik ehmke'nin yerini aldığı stauch'un ayrılma nedeni, grubun son albümleri nightfall in middle-earth ve a night at the opera'yla birlikte aldığı yeni yöndü.

  son olarak, blind guardian a twist in the myth isimli yeni bir albüm çıkardı. grup oldukça sıradışı olan bu albümleriyle sınırları zorlamaya devam ediyor. albümün ilk videosu da another stranger me parçasına çekildi.


  grup Üyeleri:
  hansi kürsch - vokal (ve stüdyo albümlerinde bas gitar)
  aynı zamanda, iced earth'den jon schaffer'le birlikte yer aldıkları demons & wizards grubunun da vokali.

  andré olbrich - (Ön) gitar

  marcus siepen - (ritim) gitar

  frederik ehmke - bateri
  aynı zamanda, schattentantz grubunda bateri, vurmalı çalgılar ve gayda çalıyor.


  ayrıca:
  oliver holzwarth - bas gitar.
  aynı zamanda, coldseed, sieges even gruplarında yer alıyor ve paradox ve val' paraiso gruplarının eski üyesi

  micheal schüren - klavye
  aynı zamanda coldseed üyesi
  (15.09.2007 13:14)

demons and wizards

  blind guardian ve iced earth gruplarının oluşturduğu projedir. Şarkılar power metal ağırlıklıdır. İki grubun ortak projesi olduğundan şarkılarda çift bateri ve bol koro kullanılmıştır.
  demons and wizards, blind guardian vokalisti hansi kürsch ve iced earth gitaristi jon schaffer'ın müzikal düşüncelerini birleştirmeleriyle kuruldu. hansi blind guardian'ın nightfall in the middle-earth albümü ile uğraşırken, jon schaffer'ın aklında bir fikir belirdi. 1997 sonbaharında hansi'ye düşüncesini açıp olumlu yanıt alan schaffer, amerika'da bu proje üzerinde çalışmaya başladı. hansi 98'de nime'nin kayıtları bittikten sonra amerika'ya giderek çalışmalara ortak oldu. kayıtlar için jim morris'in ünlü morrisound stüdyosunu kullanan ikili, bobby jarzombek, rubin drake ve jim morris'i de gruba alarak, ilk albümleri olan 'demons and wizards'ı 99 ağustosunda tamamladılar. albümün başarısı üzerine turne düzenleyen grup, çalışmalarına hansi'nin ve schaffer'ın ana projelerine dönmeleriyle bir süreliğine ara verdi.
  blind guardian a night at the opera'yı, iced earth de glorius burden'ı tamamladıktan sonra tekrar bir araya gelen grup, ikinci albümleri 'touched by the crimson king'i 30 temmuz 2005'te piyasaya sürerek geri döndü.

  grubun şu anki kadrosu şöyle:
  hansi kürsch - vokal
  jon schaffer - gitar
  bobby jarzombek - bateri
  rubin drake - bas
  jim morris - guitar soloları
  (15.09.2007 13:12)

şarkışla

  şarkışla - grup yorum

  Şarkışlaya düşürmesin oy
  allah sevdiği kulunu
  gemerekte çevirmişler
  deniz gezmiş'in yolunu
  gece elmalıda kalmış
  amancılar iyi solmuş
  uzatmalı iyin biri
  yusuf'u gafletle vurmuş
  dağların olayıydım
  okur-yazar olaydım
  deniz mahkemeye düşmüş
  avukatı ben olaydım
  yusuf mahkemeye düşmüş
  avukatı ben olaydım
  (15.09.2007 12:35)

uğurlar olsun

  günde 21549879424897685156787549897894132487984219 kere dinleyebileceğiniz ve bi okadarda ağlayabileceğiniz,dinlerken gaza geleceğiniz, eskide yaşanmışlıkları hatırlayıp tekrar dönüp dolaşıp yine aynı türküyü açmanızı sağlar bu metafiziksel melodi..
  (15.09.2007 12:28)

auschwitz

iced earth

  grubun en önemli ismi aynı zamanda 1984 yılında indiana' da purgatory ismiyle kurucusu olan ritim gitarist ve söz yazarı jon schaffer' dir. grup florida' ya taşındıktan ve adını iced earth olarak değiştirdikten sonra enter the realm isimli demoları, century media records etiketi taşıyan ilk lp' lerini çıkarttıracak kadar popülerdi. grup kurulduğu tarihten bu tarafa çok sayıda eleman değişkliği yapmıştır. dante'nin infernosunu temel alan burnt offerings için gruba vokalist olarak matt barlow katılmıştı ( night of the stormride' ı takip eden 3 yıllık bir boşluktan sonra ). barlow' un vokali oldukça popüler oldu ve uzun yıllar grup ile birlikte çalıştı ama 2003 yılında united states department of homeland security (birleşik devletler anavatan güvenlik bakanlığı)' da yeni bir kariyer takip etmek amacıyla gruptan dostça ayrıldı. tim 'ripper' owens judas priest grubundan ayrılarak iced earth' in yeni vokalisti oldu. grup ile bearaber çıkardığı ilk albüm the glorious burden modern dünyayı şekillendiren askeri figürlerin ve savaşın pek çok açıdan bir incelemesidir. Şarkıların konu aralığı Özgürlüğün İlanından 9 eylül' e , napoleon bonaparte kadar uzanmakla birlikte 3 şarkıda gettysburg muharebesi ile ilgilidir. gettysburg üçlemesinin ikinci bir diske, waterloo ve when the eagle cries şarkısının unplugged versiyonunun birinci diske eklendiği sınırlı bir sürüm vardır. schaffer' in kanadalı heavy metal dergisi brave words & bloody knuckles' a verdiği bir röportajdan sonra albümün teması bir tartışmanın odak noktası haline geldi. röportajın yayınlanmasından sonra schaffer dergiyi, sözlerini saptırdığı ve kendisini anti- amerikan eğilimli gösterdiği gerekçesiyle suçladı ve bunu takiben grubun dergiyi gelecekte boykot edeceğini açıkladı.

  blind guardian' ın eski basçısı ve lider vokalisti hansi kürsch ile birlikte schaffer, demons and wizards isimli yan bir projede de bulumaktadır.

  2005 yılında tim 'ripper' owens ve birkaç arkadaşı beyond fear isimli yeni bir heavy metal grubu kurdular.

  iced earth çıkışı 2006 sonu olarak planlanan yeni albümleri üzerinde çalışmaktadır. schaffer verdiği röportajlarda yeni albümün 2 cd' den oluşacağını ve something wicked this way comes albümünde başlatılan "something wicked" hikayesine bu albümde de devam edileceğini söyledi.

  iced earth müzik tarzı iron maiden' ın, 1980' lerin thrash metal müziği ile bir karması şeklinde tanımlanmaktadır.

  iced earth şarkı sözleri ceza ve günah, kader, cennet, cehennem ve kıyamet gibi ilahi temalara eğilimlidir. grubun son albümlerinden bir çoğu belli bir tema üzerine kurulmuş konsept albümler şeklindedir. anti kahraman spawn (the dark saga), korku filmleri (horror show) ve tarihi savaşlar (the glorious burden) bunlara verilebilecek başlıca örneklerdir.

  "dante's inferno," "angels holocaust," "damien," ve "the coming curse" gibi şarkılarında iced earth ibadet müziği tekniğini kullanmaktadır. İki iced earth şarkısı bayan vokal içemektedir; "a question of heaven" ve "the phantom opera ghost" bunlara ek olarak days of purgatory albümünde yeniden seslendirilen "burnt offerings" şarkısıda vardır.
  (14.09.2007 22:26)

emperor

  emperor 1992 güzünde kurulan norveçli black metal grubudur. grubun türü gittikçe değişmiş, progresif bir hal almıştır. davulda samoth, gitar ve seslendirmede ihsahn , basta ise mortiis grubun kurucu üyeleridir.

  müziklerinde karmaşık gitar riflerine klavye eşlik eder, ilk zamanlarında tipik black metal özelliği olarak solo çok ender kullanılır veya hiç kullanılmaz. ezgiler baltık-ortaçağ karışımıdır. besteler ihsahn veya samothun veya ikisinin ortak çalışmalarının sonucudur.

  Şarkı sözleri düşsel bir atmosferde ve derinlerde işlenmiş olsa da çağdaş satanizm temalıdır. buna rağmen şeytan adı doğrudan kullanılmaz; bunun yerine almighty emperor (en güçlü imparator), master of beasts (ucubelerin efendisi) gibi belirtkelere gidilir. her albümüyle bu satanistik tema daha gerilerde kullanılır olmuştur. başlangıçta şarkı sözleri samotha aitken, grubun son zamanlarında bu işi ihsahn üstlenmiştir.

  grup prometheus: the discipline of fire and demise albümünün ardından 2003 yılında dağılmıştır.daha sonra tekrar toplanmıştır ve en son olarak(benim bildiğim kadarıyla) fransada hellfest de konser vermişlerdir..

  grupta tek hapse girmeyen üye ihsahn dır.
  (14.09.2007 22:23)

dimmu borgir

  the serpentine offering gib imuhteşem ötesi gitar riffleri, davulları, lirikleri içeren şarkının bestecileri..
  (14.09.2007 22:14)

mini etek

  vücut sanatı yapımı için gerekli malzeme..
  (14.09.2007 22:11)

coyote

  cigicigi yönetimindeydi bi ara şimdi bilmiyorum
  (14.09.2007 22:11)

iftar çadırı

  kul hakkı yenen çadır.
  (14.09.2007 22:05)

ulam

  ulan yerine kullanılan geyiksi insanlar tarafından söylenen tatlı bir kelime.
  (14.09.2007 21:57)

utah jazz

  nba ile ilgilenmeden önce grup arkadaşlarım bahsederken jazz grubu sandığım basketbol takımı.
  (14.09.2007 20:45)

sayfa: 1-2

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.