zenci

  candır.
  (08.12.2010 12:51)

iron maiden flight 666

  onları şimdiye kadar hiç canlı izleme şansı olmamış gariban dinleyicilerine bir kıyak yapmaya karar veren bruce dickinson, grubu, eddie'yi, teknisyenleri ve tüm ekipmanı uçağının terkisine atıp yollara düşer ve olaylar gelişir...
  güney amerika'ya da selam ederim, müthiş gerçekten.*
  (27.11.2010 23:42)

öngörü

  misal,
  (bkz: #262143)
  (15.06.2010 11:30)

eagle fly free

critical mass

  pek çevreci ve pek sevilen bir nuclear assault parçası. gözünün yağını yidiğimin yırtık trash metali...

  the bio-sphere, the place we live
  it seems like we don't give a damn
  other species flushed down the tubes
  we need another race to rape
  the way we live we will destroy
  every other living thing
  'til none are left except our race
  and then we will destroy ourselves
  another oil spill
  atomic waste displaced
  another forest dies
  bring on the acid rain
  slightly insane, the type of greed
  that makes a world unfir for life
  toxic wastes destroy the seas
  while poison gas pollutes the air
  a waste of life, while no one cares
  the earth becomes a giant tomb
  critical mass will be achieved
  and ruins will be all that's left
  another oil spill
  atomic waste displaced
  another forest dies
  a hell on earth, what we create
  dragging life to death with us
  all living things destroyed or used
  by shortsighted human beeings
  we do these things, let them be done
  apathy creates despair
  the damage done will be too great
  the world wounded beyond repair
  another oil spill
  atomic waste displaced
  another forest dies


  (10.02.2010 21:52)

loop

  bu falsolu vuruş ancak geliş falsosunun yönüne verilecek bir falsoyla kurtarılabilir.

  ayrıca dönerek çember çizmek, döngü, dönüp durmak anlamlarına gelir.
  (31.12.2009 00:33)

2010

  havayı kokladığım kadarıyla ciddi krizler, çatışmalar, savaşlar ve kaosla dolu, uzun zamandır halı altına süpürülen şeylerle artık patlama noktasına gelmeleri sebebiyle yüzleşmek zorunda kalacağımız zor bir yıl olacaktır, en iyi ümidim insanlığın bu yaşanacaklardan gereken dersleri alması ve tarihin az da olsa looptan çıkmasıdır.
  (31.12.2009 00:27)

yanmamak için direnen çakmak

  aladdin'in lambası gibidir, okşanmak ister.
  (31.12.2009 00:11)

semirmek

bana bak

  sanırım bu dekolte bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor.*
  (30.12.2009 15:17)

ideal erkek

  kişinin aşık olduğu erkektir.
  idealdir, mükemmeldir, her bişidir o adam...
  (bkz: aşk)
  (30.12.2009 15:13)

penguenler flüt çalamaz

astroloji

  doğum haritası kişinin doğum tarihinin yanı sıra defalarca belirttiğim gibi doğum yerinin koordinatlarına göre çıkartıldığı için tabi ki istanbul'daki bir adamla afrika'daki bir adamın haritası epeyce farklı olacaktır.
  ayrıca haritadaki gezegenlerin aynı hizada olması temsilidir. ufuk çizgisinden olan yüksekliklerine göre (altitude) derecelendirilip tek eksen (ekliptik) üzerinde konumlandırılmışlardır. harita iki boyutlu bir yüzey üzerinde çizilmiş olduğu için bu şekilde bir düzenlemeye gidilmiştir (astronomik hesaplamalarda da gezegen konumlarını ifade etmek için açılar kullanılır).
  gezegenler elbette eliptik yörüngeler çizmekte, dünyaya yaklaşıp uzaklaşmaktadırlar. zaten astrolojik yorumlar bunları da hesaba katarak yapılmaktadır. ancak nasıl her çember hesabında pi sayısını tekrar keşfetmenize gerek yoksa her harita çıkarılışında bunları hesaplamaya gerek yoktur tabi ki, zira mümkün olan her konum neredeyse milattan önce hesaplanmış ve yorumlanmıştır. hatta mayalar batının çok uzun yüzyıllar sonra keşfettiği presesyon hareketini bile hesaplamışlardı.
  astrolojide "retrograde" denilen bir hareket vardır. en popüleri merkür retrosu yani merkürün geriye gidişidir. retrograde, gezegenin eliptik yörüngesi çerçevesinde dünyadan uzaklaşması anlamına gelmektedir. haritada retro olan gezegenler yanlarında küçük bir R harfiyle gösterilmektedirler...

  gelelim kepler'e...
  http://en.wikipedia.org/wiki/Kepler
  kepler de tarihteki pek çok ünlü astronom gibi aynı zamanda bir astrologdu, dolayısıyla ne kemikleri sızlayacaktır ne de mezarında taklalar atacaktır. zaten astronomi, astroloji temelleri üzerine gelişmiş bir bilim alanıdır. tekrar belirtmek ve altını çizmek istiyorum, astrolojik hesaplamalar kesinlikle bilimseldir, bilimsel olmayan kısım gezegenlerin insanlar üzerinde etkilerinin olduğu inancıdır. kimse bu inanca katılmak zorunda değildir, ancak astrolojinin gazetelerdeki günlük fallardan (ki astrolojik fal diye bir şey olmaz, astrolojik öngörü olur) ibaret olduğu ya da insanları on ikiye ayırdığı görüşü tamamen gerçeklikten yoksundur.

  (27.12.2009 12:35)

astroloji

  efendim astroloji hesap yaparken sadece güneş sistemimiz içindeki gezegenleri, güneşi ve ayı ve artı olarak bir de chiron'u kullanmaktadır, yani sistem dışı gök cisimleri hesaplamalarda yer almazlar. bu tabi ki etkisiz oldukları anlamına gelmez, her şey birbirine bağlıdır eninde sonunda...
  astronomi ve uzay bilimleri okumuş bir insan olarak söyleyebilirim ki burada gösterilen harita gerçeğe tamamen uygundur, hatta kullanım açısından gök atlasını andırır. zaten bilim insanlarının reddettiği şey haritanın doğruluğu değil, gezegenlerin insanlar üzerinde etki yaratmasıdır.
  elbette gök cisimleri farklı şekillerde hareket etmektedir ve aynı pozisyona tekrar gelmelerinin bir zorunluluğu yoktur, ancak geldiklerinde bu dikkate alınan bir astrolojik olaydır. örneğin 29 yaş bunalımı tabir edilen satürn döngüsü 29 yılda bir gerçekleşir, yani satürn kişinin 29. yaşında doğum anındaki pozisyonuna geri gelmiş olur.
  doğum haritası belirttiğim gibi belli bir zamanda ve belli bir koordinatta olan gökyüzü görüntüsünü vermektedir. merkez noktası o zamandaki dünya üzerindeki konumunuzdur. haritaya karşıdan baktığınızda solunuz doğu ufku (yani güneşin doğduğu konum), sağınız batı ufku (yani güneşin battığı konum) olacaktır. dairenin üst yay parçası gökyüzünde güneşin izlediği düzlemdir (ekliptik düzlem). alt parçası da yine aynı şekilde güneşin izlediği düzlemdir tabi, ancak görebildiğiniz gökyüzü alanının dışında kalmaktadır. gün içinde bu düzlem saat yönünde hareket etmektedir. dolayısıyla haritadaki her şeyin konumu (evler hariç) bu değişkenlere bağlı olarak değişir ve bu yüzden kimsenin haritası bir diğerininkine benzemez.
  gezegenlerin ve burçların derece cinsinden konumları ekliptik üzerine denk gelen izdüşümlerine göre hesaplanır, gezegenlerin bizzat ekliptik üzerinde bulunmaları gerekmemektedir.
  ortada görülen kesişmeler gezegenlerin birbirleriyle yaptıkları açıları göstermektedir ve yorumda kullanılan bütün gezegenlerin birbirleriyle yaptıkları açılar ayrı ayrı hesaplanır.
  astroloji elbette gökyüzünden gelen bütün etkileri hesapladığını iddia etmemektedir ki böyle bir şey zaten mümkün değildir. astrolojide başat etkiler, yani güneş sistemimiz içerisinde yer alan büyük gök cisimlerinin etkileri hesaplanır (güneş ve ay da gezegen olarak isimlendirilir). sadece bu şekliyle bile sayısız kombinasyon içermektedir ve 3-4 üçgenli bir şablon değildir, ki burada anlattığım şeyler astrolojiye giriş 101 niteliğinde olup son derece kaba ve özet bilgilerdir. zaten bütün ciddi astroloji kitapları tuğla ebadındadır.
  ileri düzey bilgilere bir örnek verirsek, mesela her burç vücudun belli bir bölgesini temsil etmektedir ve o burcun belli derecelerinde konumlanmış gezegenler insan vücudu üzerinde spesifik fiziksel etkilere sahiptirler. yani gerçekten uzman bir astrolog sadece haritanıza bakarak sizin vücut şeklinizi ve potansiyel olarak geçirebileceğiniz hastalıkları, hatta yaralanmaları tarif edebilir.
  astrolojide anahtar ifade "potansiyel olarak"tır. astroloji yüzde yüz ifadelere yer vermez ve zaten ileriye yönelik astrolojik yorumlar "forecast" olarak nitelendirilirler. astroloji size ne yapacağınızı değil ne yapmaya eğilimli olduğunuzu söyler. ne olacağını değil, ne olmasının çok olası olduğunu söyler.
  örneklersek, dolunay zamanları insan psikolojisinin belli bir şekilde farklılaştığı bilimsel bir gerçektir. dolunay sizi daha sevecen, daha sakin veya daha düşünceli yapmaz, aksine daha çılgın, daha öfkeli, daha mantıksız (duygusal güdümlü) yapar. bu sizin o günkü ruh haliniz ve dolayısıyla davranışlarınız açısından belli bir potansiyel oluşturur.
  diğer gezegenlerin etkileri de buna benzerdir, bazen durup dururken kendinizi çok enerjik hissedersiniz, bazen de çok halsiz; bazen çok sevgi dolu olursunuz, bazen agresifliğiniz tavan yapar; bazen tüm hümanizminizle dünyayı kurtarasınız gelir, bazen de kabuğunuza çekilip yalnızlığınıza gömülmek istersiniz; bazı günler şanslısınızdır ve her şey inanılmaz bir şekilde yolunda giderken bazı günler nedense hiçbir işiniz yoluna girmez...
  açıkçası şimdiye kadar iyi bir astroloğa harita yorumlatıp hayır bunlar yanlış, böyle değil diyen birisine rastlamadım.

  forecast için iki ücretsiz site önerebilirim,
  *aylık forecast için http://www.susanmiller.com/
  susan miller'ın öngörüleri oldukça başarılı, tabi burç bazında olduğu için kesinliği daha zayıf. bu açıdan yükselen burcunuzu da okumanızda fayda var.

  *günlük forecast için http://www.astro.com/
  sizin doğum haritanıza özel yorumlar olduğu için kesinliği daha yüksek, ancak tabi ki kesin doğum saatinizi bilmeniz gerekiyor, öğleden önceydi galiba gibi yaklaşımlar ciddi sapmalara yol açacaktır.
  kendi bugünkü forecast'imi özellikle "potansiyel olarak" tabirinin anlaşılması açısından numune olarak sunuyorum:
  "Today during the day you will meet some sort of challenge to the structure of your daily life, that is, your home life, intimate relations, routine daily contacts and so forth. All of us have hidden tensions that cause us to operate in ways that we do not understand. The effect of this influence is to bring these tensions to the surface. Thus you may feel ill at ease within yourself and have a bit more difficulty in getting along with others, particularly with men. Now several small areas of your life may simultaneously reach a crisis that forces you to pay more attention to what is happening. This is especially likely to happen with situations or persons that you have been taking for granted. You should take the time to correct little problems as they arise and give them the attention that they require."
  (23.12.2009 14:46)

astroloji

  yaygın kanının aksine insanları 12 burca ayırmamaktadır.
  natal chart olarak da bilinen doğum haritasında ya da bir başka deyişle horoskopta temel elemanlar doğum tarihiniz ve koordinatları, evler, gezegenler ve burçlardır.
  resimde de görüldüğü üzere harita 12 burca, 12 eve ve 4 ana parçaya bölünmüştür. güneşin konumlandığı burç güneş burcunuz olup bu haritaya göre kovadır. yatay eksen ufuk çizgisini temsil etmektedir, sol taraf doğudur. doğum anınızda doğu ufkunda yükselmekte olan burç yükselen burcunuzdur. bu haritaya göre yükselen burç başaktır. karşısına denk gelen burç alçalan burcunuzdur ve bu haritaya göre balıktır. ayın bulunduğu burç da ay burcu olup bu haritaya göre boğadır. dikey çizginin üst kısmı tepe noktasıdır** ve neredeyse yükselen burç kadar önem arz eder.
  gezegenler harita üzerinde çeşitli yerlerde konumlanmışlardır. yorum yapılırken gezegenlerin konumlandıkları burçlar, evler, burç ve evlerin hangi açısında oldukları ve birbirleriyle yaptıkları açılar; güneş burcunun, yükselen burcun, ay burcunun ve tepe noktasının yönetici gezegenleri öncelikli olmak üzere dikkate alınır.
  misal,
  bu haritada güneş kova burcundadır. kovanın yöneticisi uranüs ucundan akrepte ve üçüncü evdedir ve merkürle bir karşıt açısı vardır. kabaca özetlersek, bu kişi uranüsün temsil ettiği öz niteliklerini (yenilikler, geleceğe ilişkin konular, devrimler, hümanizm, vs.) 3. evin temsil ettiği konular dahilinde (iletişim, bilgi akışı, ulaşım, ticaret, vs.) akrep etkisiyle (bilinmeyen, cinsellik, ölüm, güç, vs.) ortaya koyacaktır. uranüs akrep burcunda güçlüdür, yani enerjisini rahatça ifade edebilir; ancak merkür ile yaptığı karşıt açı bu enerjinin ifadesinde başka sorunlar yaratacaktır.
  ben burcumun özelliklerini göstermiyorum diyenlerin atladığı temel nokta yorumun haritanın geneline bakılarak yapılması gerekliliğidir. burcun yönetici gezegenleri çok kötü konumlanmış ve kötü açılar yapıyor oldukları için özelliklerini açığa çıkartamayabilirler veya haritada bir başka burcun elementleri fazlasıyla baskın olabilir ya da bütün gezegenleriniz bambaşka bir burçta tıkış tıkış toplanmış olabilirler.

  velhasıl haritalar bu şekilde yorumlanırlar. astroloji gazete falları değil, çok fazla değişkenden oluşan karmaşık bir ilimdir.
  bir şeyi eleştirmeden ya da reddetmeden önce onu az da olsa bilmek gerekir. eğer ille de eleştirmek istiyorum diyorsanız, lütfen biraz daha bilgi edinin ki eleştirileriniz "dünyadan 12 tip insan mı var yani pehpeh"den öteye gidebilsin.
  (23.12.2009 06:05)

sayfa: 1-2-3...-35

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.