vampircik sözlük

  Çökmekte olduğuna inandığım sözlük.
  (24.10.2009 03:30)

marilyn manson

  Brian Huge Warner asıl ismidir.Satanist falan değildir,aksine söyleyecek çok sözü olandır zira şeytana tapan biri sahne gösterisinde incili yırtmaz çünkü şeytan da incilin içinde yer alan tanrının meleklerinden biri.Tabulardan,dayatmalardan kurtulun der.Et değil Ruh der bu insan.Anlaşılmaz,sevilmez ki herkes beğense bir sorun var demektir zaten.Ressam ve yazardır aynı zamanda.İğrenç bulunan makyajını neden yaptığını şöyle açıklamıştı:"Yüzümü bir portre olarak görüyorum ve boyamayı seviyorum." *
  (24.10.2009 03:28)

saykoya bağlamak

eurydike

  *

  eski yunan efsanesinde orpheus ile evlenen orman perisi. orpheus tanrı apollon ve güzel sesli kalliope *nin oğludur.çok güzel lir çalar ve ormandaki kayalar bile bu müzikten büyülenir.bir gün eurydike bir yılan tarafından zehirlenerek ölür.orpheus da onu aramak için yer altındaki ölüler diyarına iner ve hades ile karısı persephone yi bulur.eurydike yi bırakmaları için onlara şarkı söyleyerek yalvarır.ölülerin sonsuza kadar acı çekmeye mahkum edilmiş ruhları, orpheus u duyunca kendi acılarını unutup onu dinlemeye başlarlar ve gözyaşı dökerler.hades bile bu durumdan çok duygulanır ve eurydike yi koşullu olarak bırakır.orpheus ölümlüler dünyasına ulaşıncaya kadar ona dönüp bakmayacaktır;fakat orpheus tam güneş ışığına çıkmak üzereyken eurydike ye onu takip edip etmediğini görmek için bakar ve eurydike kaybolur.orpheus yedi ay boyunca bir mağarada kederinden ağlar.Bir efsaneye göre daha sonra tanrı Dionysos'a tapan kadınlar, aşkla­rını küçümsediği için Orpheus'u öldürerek paramparça ederler. Müzik, şiir ve düşünce tanrıçaları olan Musalar onun vücudunun parçalarını gömerler. Mezarı başında bir bül­bülün sonsuza kadar şarkı söylediği anlatılır. Orpheus'un liri de gökyüzüne yıldızların ara­sına yerleştirilir.
  (27.04.2009 14:02)

başlıkları alt alta okumak

  başlıkları altalta okumak
  . avunurum ben
  (26.04.2009 13:10)

içki bütün kötülüklerin anasıdır

  içmeyi bilmeyene neylesin şuncağız.
  (23.04.2009 17:45)

beetlejuice

  izlemeyenin sinema severim ben demesinin trajedi olacağını düşündüğüm film.
  (22.04.2009 15:13)

el laberinto del fauno

  mükemmel bir soundtrack'e sahip olan fantastik film.masalın içine acıyı, sevgiyi, korkuyu, umudu, masumiyeti...serpiştiren guillermo del toro amcaya saygılarımı ve tüm hayal dünyamı sunuyorum. biliyorum ki her ne kadar gerçeğin içinde yaşadığımı zannetsem de labirentim hala büyülü ağaçlar yetiştirir ki saklanabileyim.
  (22.04.2009 15:04)

önümüze gelene bir tekme

  çocukken tekerleme eşliğinde oynanan muzur bir oyundur. önde yürüyen birine bacakla dürtme hareketi uygulanırdı ki öndeki kıpırdasın. uyuşukluğu silklerdi bu oyun, yoktu uyumak. keşke büyüyünce de oynansa ama tekerlemeli olanı. sopaya, taşa, silaha, başarılı olanı ezmeye kaymasa artık. kin olmasa içinde.
  (22.04.2009 01:00)

neden yazıyorsun

  öykü de şiir de "için" değil, "yüzünden" *
  (22.04.2009 00:52)

istanbul u dinliyorum

  isatanbul'u dinliyorum, ama sesi yok.
  bakmak lazım ona çünkü. bakmaktan öte görebilmek bacak aralarını.
  saçlarını kokluyorum sonra, is kokulu çiçekleri var.
  gözlerine rimel sürmez ki, gözyaşı siyah onun.
  bir de kadın derler, ne büyük hakaret.
  cinsiyetten uzak, doğurur ve doğurtur da.
  ceninleriyiz işte, anamızı sevelim. *
  (22.04.2009 00:50)

kendi için yaşamak

  yaşamın zorunluluğudur çünkü kişi kendini düşünerek yaşamak zorundadır. küçük balık yem olmamak için büyüğünden kaçmak zorundadır. kendini sağlama almalı, mutlu olmalıdır ki sağlama alsın diğerlerini de mutlu edebilsin. ölmüş dudaklar espri yapamaz ki.
  (22.04.2009 00:45)

isyan ahlakı

  bilinçlisi güzel sonuçlar doğurabilir; ancak gaza gelmek dediğimiz dolduruş şeklinde olan isyanlar tehlikelidir kanımca.
  (bkz: kubilay olayı)
  (22.04.2009 00:40)

ıssız adam

  türk sinemasının içinde bulunduğu ilerleyişin göstergelerinden biridir bana kalırsa. çağan ırmak gibi sıradanın dışında işler yapan iyi adamlar gördükçe sinema severlerin yüzünde güller açıyor. filmin müzikleri de alıp götürüyor eski, temiz bir zamana bırakıyor. bir adamın içinde bulunduğu boşluk ve doymuşluğun verdiği usanma hali bu kadar iyi anlatılabilirdi. yalnız bazı sahnelerde filmde kopukluklar vardı bana kalırsa. derinliğe fazla inildiği için sığ gibi göründü film bazı kitlelerce; ancak bana kalırsa sığ değildi. sadece repliklerde yavanlık vardı. bir de sanki italyan sineması havası vardı. mutfak,restorant, yemek tarifi ve lezzet analizi... biraz daha özgün olabilirdi. ancak kötü deyip sirkelemek haksızlık olur. bunu biliyorum.
  (20.04.2009 12:36)

vampircik günlük

  vampir diyarındaki yazıt taşına yazılıyor. tesadüf istemiyorum artık. canımı sıkmaya başladı. aynı gün, ters yönlere ne kadar komik...*
  (19.04.2009 13:29)

sayfa: 1-2-3...-26

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.