ilyushin

gülünçtür bütün aşk mektupları

  Portekizli şair Fernando Pessoa'nın 31 ekim 1935 tarihinde alvaro de campos takma adıyla yazmış olduğu şiirin ismidir. Bu şiir fernando pessoa'nın can yayınlarından çıkan "uzaklıklar, eski denizler" adlı kitabında yer almakta olup şiirin çevirisini cevat çapan yapmıştır.

  gülünçtür
  bütün aşk mektupları
  aşk mektubu olmazlardı
  gülünç olmasalardı.

  ben de aşk mektupları yazmıştım eskiden.
  onlar da elbet
  gülünçtü.

  aşk mektupları, eğer aşk varsa,
  ister istemez
  gülünçtürler.

  ama aslında,
  yalnızca aşk mektubu
  yazmayanlar
  gülünçtür.

  bir dönebilsem
  aşk mektubu yazdığım günlere
  bunun ne kadar gülünç olduğunu
  düşünmeden.

  (bütün üç heceden oluşan sözcükler
  anlaşılmaz duygular gibi
  doğal olarak
  gülünçtür.)

  çeviren: cevat çapan
  (09.01.2010 22:08)

özruhsalöykü

  portekizli şair fernando pessoa'nın 1931 yılında yazdığı şiirin adıdır. bu şiirin çevirisini cevat çapan yapmış olup eser fernando pessoa'nın can yayınlarından çıkan "uzaklıklar, eski denizler" adlı yapıtında yer almaktadır.

  numaracı biridir şair.
  öyle ustaca numara yapar ki,
  gerçekten acı çekerken bile
  rol yapıyormuş gibi görünür.

  ve yazdıklarını okuyanların
  iyice hissettikleri,
  onun çifte acısı değil,
  sahte acılarıdır kendilerinin.

  böylece döner durur raylarda
  eğlendirmek için aklımızı
  kalp adını verdiğimiz
  o küçücük oyuncak tren

  çeviren: cevat çapan

  kaynak: http://siir.gen.tr/siir/f/fernando_pessoa/ozruhsal_oyku.htm
  (09.01.2010 22:00)

isyankar ruhumun sessiz çığlığı

  Hayat dediğin varlığınla yokluğunun kesiştiği kısacık bir an
  Razıyım varlığının dehlizlerinde yok olmaya.
  Zamansızım, mekansızım sessizliğinle buluştuğum anlarda
  Esiyorum rüzgarınla özgürlüğüme doğru
  Aşkım, "hayır" larının prangasıyla el sallıyor sana.

  Ey isyankâr ruhumun sessiz çığlığı,
  Tamamlandı ruhum gözlerinin derinliklerinde
  Bilinmezliğinin içinde nefes almaya çalışıyor ruhum
  Üzgün değil kalbim suskunluğunla durulan sularda
  Lafım, isyanım kalbindeki yokluğa.

  Lalezarım, gözlerinin ferinde yeşerdim ben
  Bir bulut oldu bu gece kalbim, gözyaşları yağıyor,
  Umudun yavaşça süzüldüğü kurumuş toprağıma.
  Uykusuz gecelerimin tek faili,
  Tekâmül dediğin gözlerinin kaçışlarında gizli.

  Vazgeçmeyeceğim.
  (18.11.2009 20:49)

gözlerinin hapsinde kaldı kalbim

  Rüzgarın savuruyor beni yaşamın ebruli hayallerine
  Esiyorum hafif bir meltem misali yalnız ruhların şehrinde
  Dalgalanıyor ruhum gözlerinin derinliklerinde
  Yankılanıyor kalbimde sesin, güz şarkıları eşliğinde
  Akıyor yaşamım varlığının ateşiyle kaplı yollara
  Zamansız ve mekansız bir yerdeyim varlığını hissettiğim dakikalarda
  Ömrüm, gözlerinde tükettiğim kısacık anlardan ibaret
  Resmini çiziyor anı donuklaştırarak gözlerim
  Kayboluyorum yavaş yavaş o güzel bakışlarının silüetinde
  Tutuklu kaldı ruhum gözlerinin zindanlarında
  Ümide yelken açıyorum kalbinin gül kokulu bahçesinde.
  (16.11.2009 21:32)

sonsuz aşk

  tıpkı bir minyatür sanatçısı misali kelimelerimle donmuş anların tasvirlerini yapardım. gözlerim anları donuklaştırır ve sonra kelimelerim anların gölgelerini nakşederdi mat bir kağıt yaprağına. ama bugün gözlerim izin vermedi anın tasvirine. gözlerimden ılık ılık yaşlar süzüldü ve "an" tüm canlılığıyla bir suretmiş gibi karşımdaydı. hani nakkaşlar suret çizemezler ya işte ben de bugün "anı" nakşedemedim mat kağıt yaprağına...

  anın büyüsüyle gözlerimden ılık ılık yaşlar süzüldüğünde omuzlarıma iki küçük kelebek kondu. kelebekler kanat çırpınışlarıyla kulağıma şu iki kelimeyi fısıldadılar, "sonsuz" ve aşk". bu kelimeler kulağıma fısıldandığında yaşamakta olduğum anı aklımın bana yaptığı hınzırca bir oyun zannettim. ama hayır aklım bana oyun oynamıyordu. an gerçekti, gözyaşlarım gerçekti ve yavaş yavaş duyduklarım büyük bir uğultu eşliğinde tüm bedenimi ele geçiriyordu. işittiğim uğultu tüm haşmetiyle bana "sonsuz aşk" adlı şarkının tek bir mısrasını mırıldanıyordu;

  "aşk sonsuzdur ve sonsuzluktur aşk."

  kelimelerim bana anı dondurupta tasvirini yapamadım diye ceza kesmişlerdi. ben hüküm giymiştim ve cezam o sözleri bir ömür boyunca söylemekti.

  "aşk sonsuzdur ve sonsuzluktur aşk."
  (21.09.2009 00:18)

gözlerine çektin beni

  karşısındaki insanın gözlerinin etkisinde kalan kişinin karşı tarafa söyleyebileceği bir hitap sözüdür.

  metin kaçan'ın fındık sekiz adlı romanında bir cümle vardı "ben senin gözlerini kendi gözlerime çekmiştim" diye;

  işte o hayallerin bile ötesinde kalan andan beri gözlerim gözlerinde esir düştü, mahpus kaldı ferinin hapisliğinde. sen gözlerine çektiğinden beri ruhun ruhuma yoldaş oldu benliğimin bitap düştüğü çaresiz anlarda. sen gözlerine çektin beni, ışığının nârı gözlerimde dalgalandı ve tüm benliğimi dağlarcasına kıpkızıl bir kor düştü kalbime. gözlerim gözlerinde artık, her soluk aldığım zamanda içime çekiyor, hapsediyorum benliğime seni.

  hani insan yaşamını devam ettirebilmek için suya muhtaçtır ya, "işte ben bu fani bedene can versin diye gözyaşlarımı içiyorum yokluğunun kuraklığında". artık her yere gözlerinle bakıyor, gözlerinle arıyorum seni belki görürde gizlendiğin kuytu köşeden çıkarsın diye. ey sevgili! nerdesin? gözlerine çektin beni nerdesin? ben sensizlikle yalnız kaldım, donmaya yüz tuttu bedenim, kalbim son demlerini yaşıyor bu soğuk diyarda... ve sen ruhumu çektin gözlerine, sigarandan son bir nefes çekermiş gibi ciğerlerine...
  (11.09.2009 00:03)

kelimelerde yaşamak

  "yorucu aslında kelimelerin peşinde sürüklenir bir yaşamda kendine ait olanları bulmaya ve yaratmaya çalışmak." satırlarıyla başladı kelimelerin o engin deryasındaki keşfim. evet zor biliyorum bir tek kelimenin peşinde sürüklenmek, bir gününü, bir ayını ve hatta bir yılını o tek kelimeyi yakalamayı istercesine geçirmek... başkalarının çağlar öncesinde anlamlandırdığı, tanımladığı kelimelerden yeni bir şeyler yaratmak ve en önemlisi o kelimelerde kendi varlığını bulabilmek. evet çok yorucu olduğunu bilsem de benim belki tek dileğim "kelimelerin gözlerimi kamaştıran büyülü dünyasında yaşamak ve o yaşam içinde kelimelerle sürüp giden kıyasıya bir savaş verebilmektir."

  evet evet kesinlikle artık buna inanıyorum, benim bu yaşamdaki tek arzum "kelimelerin büyülü dünyasından hiç çıkmamacasına yaşayabilmek"... belki bu bir çılgınlık biliyorum ama sonucu ne olursa olsun o dünyada yaşlanmak ve son nefesimi o dünyada vermek istiyorum. neden bu çılgınlığı yapıyorsun? neden bu çok zorlu yaşamı seçiyorsun? sorularınızı duyar gibi oluyorum. hatta kulaklarımda sorularınızın sitem dolu sesleri yankılanıyor. ve şimdi satırlarımla o sitem dolu sorularınızı tatmin edebilecek bir cevap vermek istiyorum.

  ben tek bir kelimenin peşinde sürüklendim bu büyülü dünyanın içerisine. günlerimi, aylarımı ve yıllarımı tek bir kelimenin peşinde koşarak geçirdim. gözlerimi kamaştıran, zihnimin tüm kıvrımlarında delicesine dolaşarak aklımı allak bullak eden kelimenin adı "aşk" tı. baktığında ne kadar küçük değil mi "aşk" sadece 3 harfli. ama o kelimeye yüklemiş olduğum hissin etkisi o kadar büyük ki kalbimde, ruhumda ve bedenimde... yaşıyorum ben satır aralarında ve bir tek kelimenin peşinde sürükleniyorum rotasını kaybetmiş bir gemi misali...

  ve bir gün "aşk" denilen o ulu kelimenin arkasından koşup soluk soluğa kaldığım bir anda yitirdim ben "ruhumu" varlığımın en önemli parçasını. çoşkun bir telaş içerisinde "aşkı" yakalamak isterken kaybettim ruhumu... ve o gün bugündür kayıbım aslında kelimelerin büyük bir yıldızcasına parıldayan ırmağında... ebedî bir güçle arıyorum benliğimi, arıyorum ruhumun son kalıntılarını mısraların misk kokulu bahçelerinde...
  (07.09.2009 21:14)

tenis topları ve hayat

  aşağıda yazanlar hayat hakkında verilmiş bir dersi içermektedir. yazılanların tamamı alıntı olup yazarı anonimdir.

  bir gün bir felsefe profesörü, elinde birkaç kutu olduğu halde derse gelir. ders başladığında, hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe bir kavanoz alır ve ağzına kadar tenis topları ile doldurur ve öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar;
  öğrenciler ittifakla kavanozun dolduğunu ifade ederler, bu sefer profesör önündeki kutulardan bir tanesinden aldığı çakıl taşlarını, çalkalayarak kavanoza döker, böylece çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurur ve öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sorar, onlar da 'evet' doldu derler, profesör bu defa masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker.
  tabii ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur.
  ve tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar, öğrenciler de koro halinde 'evet' derler.

  bu sefer profesör masanın altında hazır bekleyen 2 fincan kahveyi alır ve kavanoza boşaltır, kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurur. öğrenciler gülerler!
  profesör öğrencilerin gülüşünü destekleyerek 'eveet' diyerek;
  ben 'bu kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini ifade etmeye çalıştım' der.
  şöyle ki; bu tenis topları hayatınızdaki önemli şeylerdir; aileniz, çocuklarınız, sıhhatiniz, arkadaşlarınız ve sizin için önemli olan şeylerdir.

  diğer şeyleri kaybetseniz de, bu önemli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur.
  o çakıl taşları ise daha az önemli olan diğer şeylerdir; işiniz, eviniz, arabanız vs.

  kum ise diğer ufak tefek şeylerdir.

  "şayet kavanoza önce kum doldurursanız..." diye, anlatmaya devam eder, çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına (yeterli) yer kalmaz.

  aynı şey hayatımız için de geçerlidir. vaktinizi ve enerjinizi ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz, önemli şeyler için vakit kalmayacaktır . .

  dikkatinizi mutluluğunuz için önem arz eden şeylere çevirin. çocuklarınızla oynayın. sağlığınıza dikkat edin. eşinizle yemeğe çıkın. evinizin ihtiyaçlarını karşılayın. öncelikle tenis toplarını kavanoza yerleştirin. öncelikleri,
  sıralamayı iyi bilin. gerisi hep kumdur.

  bu ara bir öğrenci sorar; "peki, o iki fincan kahve nedir?"
  profesör gülerek: "bu soruyu bekliyordum, hayatınız ne kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek kadar yer vardır !"
  (05.09.2009 15:12)

yazmak

  yazmak, kelimelerin büyülü dünyasında yaşamak, hür olmak cümlelerin uçsuz bucaksız diyarında. yazmak kelimesinin sözlüklerde bilinen bazı tanımları vardır. örneğin tdk der ki; "yazmak, söz ve düşünceyi özel işaret veya harflerle anlatmaktır. bu kitabi tanımdan sonra bir de bu yazar tanımlamak ister "yazmak" kavramını. "yazmak, coşkun bir ırmakcasına gönülden akan duyguların kelimeler aracılığıyla satırlara nakşedilmesidir." bazen umutsuz bir aşk hikayesi nedenli kırılan kalbimizin yaralarını sarmak için, bazen kalbimizden taşan coşkun duyguları paylaşabilmek için ve bazen de gidenlerin yasını tutmak için gönlümüzün kalemiyle yazarız. bu yazdıklarımız kimi zaman bir şiirin ahenkli mısraları, kimi zaman bir şarkının melodik sözleri ve kimi zaman ise bir ağıdın acıklı kelimeleri olur, yol alır başka diyarlara doğru. gönlün kalemiyle yazdıklarımız uğultulu rüzgarlar eşliğinde bulut olur gider umutsuz kalplerin, çaresiz ruhların diyarlarına. kelimeler bu diyarlara bazen damla damla bazen de sağanak halde düşüp yağmur olur, ümitsiz kalplere deva, biçare ruhlara bir lokma aş olabilmek için. "bu yüzden hakkı yoktur gönül kalemiyle yazabilenlerin bilinmedik diyarlarda yaşayan umutsuz kalpleri devasız, çaresiz ruhları ise aşsız bırakmaya..."

  latincede sevdiğim bir söz vardır "verba volant, scripta manent" diye. o söz der ki "söz uçar yazı kalır". işte bu yüzden görüp, duyupta yaşadıklarımızın en önemlisi de söylediklerimizin buhar olup kaybolmaması için yazalım. peki öyleyse ne duruyoruz "haydi şimdi omuzlarımıza hürlüğün kanatlarını takıp kelimelerin semalarında uçabilmenin vaktidir..."
  (03.09.2009 00:01)

sevgililer günü

diyardakilerin blogları

erkek adlarına harf eklenerek oluşan kadın adları

  türkçede erkek isimlerinin sonuna harf eklenerek oluşmuş kadın isimlerinin listesi aşağıda mevcut bulunmaktadır. bu isimlerin tamamına yakını arapçadan dilimize geçmiştir. yine bu isimler genellikle erkek isimlerinin sonuna (-e) harfi eklenerek oluşmuştur. ör: ali bir erkek ismi olup ali(ye) ise bir kadın ismidir.

  1. abit-abide
  2. adil-adile
  3. akil-akile
  4. ali-aliye
  5. afif-afife
  6. arif-arife
  7. asil-asile
  8. asım-asıma
  9. ati-atiye
  10. atıf-atıfe
  11. avni-avniye
  12. azim-azime
  13. aziz-azize
  14. bahri-bahriye
  15. basri-basriye
  16. bedri-bedriye
  17. behiç-behice
  18. berki-berkiye
  19. besim-besime
  20. beşir-beşire
  21. cahit-cahide
  22. celil-celile
  23. cemil-cemile
  24. daim-daima
  25. edip-edibe
  26. emin-emine
  27. emir-emire
  28. enis-enise
  29. fahri-fahriye
  30. fatin-fatine
  31. fazıl-fazıla
  32. fecri-fecriye
  33. fehim-fehime
  34. ferdi-ferdiye
  35. ferih-feriha
  36. ferit-feride
  37. fethi-fethiye
  38. fikri-fikriye
  39. firuz-firuze
  40. galip-galibe
  41. gani-ganiye
  42. habip-habibe
  43. hadi-hadiye
  44. halil-halile
  45. halim-halime
  46. halit-halide
  47. hami-hamiye
  48. hamis-hamise
  49. hamit-hamide
  50. hasip-hasibe
  51. hatif-hatife
  52. hatim-hatime
  53. hatip-hatibe
  54. hayri-hayriye
  55. hilmi-hilmiye
  56. hüsnü-hüsnüye/hüsniye
  57. irfani-irfaniye
  58. kadim-kadime
  59. kadir-kadire
  60. kamil-kamile
  61. kani-kaniye
  62. katip-katibe
  63. kebir-kebire
  64. kerim-kerime
  65. latif-latife
  66. lemi-lemiye
  67. lütfi-lütfiye
  68. macit-macide
  69. mahbup-mahbube
  70. mahir-mahire
  71. mahmur-mahmure
  72. malik-malike
  73. makbul-makbule
  74. mebrur-mebrure
  75. mecit-mecide
  76. melih-meliha
  77. mesut-mesude
  78. mihri-mihriye
  79. muhlis-muhlise
  80. munis-munise
  81. murat-muradiye
  82. müfit-müfide
  83. mümin-mümine
  84. münir-münire
  85. müslim-müslime
  86. müslüm-müslüme
  87. müşfik-müşfika
  88. nabi-nabiye
  89. naci-naciye
  90. nadi-nadiye
  91. nadim-nadime
  92. nadir-nadire
  93. nafi-nafiye
  94. nafiz-nafize
  95. nahit-nahide
  96. nail-naile
  97. naim-naime
  98. namık-namıka
  99. naşit-naşide
  100. nazif-nazife
  101. nazir-nazire
  102. nazmi-nazmiye
  103. nebil-nebile
  104. necip-necibe
  105. necmi-necmiye
  106. nedim-nedime
  107. nefis-nefise
  108. nesim-nesime
  109. nesip-nesibe
  110. nezih-nezihe
  111. nezir-nezire
  112. nuri-nuriye
  113. nüvit-nüvide
  114. raci-raciye
  115. rahim-rahime
  116. rahmi-rahmiye
  117. rasim-rasime
  118. razi-raziye
  119. recep-recebiye
  120. refik-refika
  121. remzi-remziye
  122. ruhi-ruhiye
  123. sabih-sabiha
  124. sabir-sabire
  125. sabit-sabite
  126. sabri-sabriye
  127. sacit-sacide
  128. sadi-sadiye
  129. sadık-sadıka
  130. sadri-sadriye
  131. saim-saime
  132. sait-saide
  133. sakin-sakine
  134. salih-saliha
  135. sami-samiye
  136. samih-samiha
  137. samim-samime
  138. samir-samire
  139. sani-saniye
  140. selim-selime
  141. semih-semiha
  142. semir-semire
  143. senih-seniha
  144. sıddık-sıddıka/sıdıka
  145. sıdkı-sıdkıye
  146. sıtkı-sıtkıye
  147. şadi-şadiye
  148. şakir-şakire
  149. şamil-şamile
  150. şefik-şefika
  151. şekip-şekibe
  152. şemi-şemiye
  153. şemsi-şemsiye
  154. şerif-şerife
  155. şevki-şevkiye
  156. şükrü-şükrüye/şükriye
  157. tahir-tahire
  158. tahsin-tahsine
  159. tayyip-tayyibe
  160. tevfik-tevfika
  161. ulvi-ulviye
  162. vacip-vacibe
  163. vacit-vacide
  164. vahip-vahibe
  165. vahit-vahide
  166. valit-valide
  167. vecih-vecihe
  168. vehbi-vehbiye
  169. veli-veliye
  170. velit-velide
  171. yaşar-yaşariye
  172. zahit-zahide
  173. zakir-zakire
  174. zarif-zarife
  175. zeki-zekiye
  176. zühtü-zühtüye/zühtiye
  177. zülfü-zülfüye/zülfiye

  edit: yaşar-yaşariye, avni-avniye, edip-edibe baptista nın uyarısıyla eklenmiştir. murat-muradiye acquario nun uyarısıyla eklenmiştir. şemsi-şemsiye ise melankoli basili nin uyarısıyla eklenmiştir. eklemeler için bu üç yazarada teşekkür ederim.
  (21.08.2009 00:05)

geçmişten günümüze en iyi yazarlar listesi

  aşağıda geçmişten günümüze en iyi 100 yazarın bulunduğu liste yer almaktadır. tamamı şahsım tarafından oluşturulmuş ve kişisel görüşlerimi içeren, edebiyatın roman, öykü ve deneme türlerinde eser veren yazarlarından meydana gelmiş listedir. listede yer alan numaralandırmada derece farkı gözetilmemiştir. (listenin birinci sırası ile yüzüncü sırası arasında herhangi bir değerlendirme farkı mevcut değildir)

  1. Lev Nikolayeviç Tolstoy (rusya) en önemli eseri, savaş ve barış (roman-1869)
  2. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (rusya) en önemli eseri, suç ve ceza (roman-1866)
  3. Victor Hugo (fransa) en önemli eseri, sefiller (roman-1862)
  4. İvan Sergeyeviç Turgenyev (rusya) en önemli eseri, babalar ve oğullar (roman-1862)
  5. miguel de cervantes (ispanya) en önemli eseri, don kişot (roman-1605)
  6. maksim gorki (rusya) en önemli eseri, ana (roman-1906)
  7. honore de balzac (fransa) en önemli eseri, vadideki zambak (roman-1836)
  8. Johann Wolfgang von Goethe (almanya) en önemli eseri, genç werther'in acıları (roman-1774)
  9. Nikolay Vasilyeviç Gogol (rusya) en önemli eseri, ölü canlar (roman-1842)
  10. Aleksandr Sergeyeviç Puşkin (rusya) en önemli eseri, yevgeni onegin (roman-1833)
  11. Alexandre Dumas (fransa) en önemli eseri, üç silahşörler (roman-1884)
  12. Michel de Montaigne (fransa) en önemli eseri, denemeler (roman-1580)
  13. Daniel defoe (ingiltere) en önemli eseri, robinson crusoe (roman-1719)
  14. gustave flaubert (fransa) en önemli eseri, madam bovary (roman-1857)
  15. jules verne (fransa) en önemli eseri, seksen günde devri alem (roman-1872)
  16. jack london (abd) en önemli eseri, beyaz diş (roman-1906)
  17. john steinbeck (abd) en önemli eseri, fareler ve insanlar (roman-1937)
  18. mark twain (Samuel Langhorne Clemens) (abd) en önemli eseri, tom sawyer'ın maceraları (roman-1876)
  19. jonathan swift (irlanda) en önemli eseri, gulliver'in gezileri (roman-1726)
  20. lewis carroll (Charles Lutwidge Dodgson) (ingiltere) en önemli eseri, alice harikalar ülkesinde (roman-1865)
  21. charles dickens (ingiltere) en önemli eseri, oliver twist (roman-1838)
  22. İvan Aleksandroviç Gonçarov (rusya) en önemli eseri, oblomov (roman-1859)
  23. Harriet Beecher Stowe (abd) en önemli eseri, tom amca'nın kulübesi (roman-1853)
  24. Antoine de Saint-Exupéry (fransa) en önemli eseri, küçük prens (roman-1943)
  25. Émile Zola (fransa) en önemli eseri, germinal (roman-1885)
  26. anton çehov (rusya) en önemli eseri, köpeğiyle dolaşan kadın (kısa öykü-1899)
  27. stendhal (Marie-Henri Beyle) (fransa) en önemli eseri, kırmızı ve siyah (roman-1830)
  28. voltaire (François-Marie Arouet) (fransa) en önemli eseri, candide (pikaresk roman-1959)
  29. herman melville (abd) en önemli eseri, moby-dick (roman-1851)
  30. edmondo de amicis (italya) en önemli eseri, çocuk kalbi (roman-1886)
  31. ernest hemingway (abd) en önemli eseri, Yaşlı adam ve deniz (novella-1952)
  32. vladimir nabokov (rusya) en önemli eseri, lolita (roman-1955)
  33. albert camus (fransa) en önemli eseri, yabancı (roman-1942)
  34. guy de maupassant (fransa) en önemli eseri, pierre ve jean (roman-1887)
  35. george orwell (Eric Arthur Blair) (ingiltere) en önemli eseri, 1984 (roman-1949)
  36. oscar wilde (irlanda) en önemli eseri, dorian gray'in portresi (roman-1890)
  37. jane austen (ingitere) en önemli eseri, gurur ve önyargı (roman-1813)
  38. nikos kazancakis (yunanistan) en önemli eseri, zorba (roman-1946)
  39. johanna spyri (isviçre) en önemli eseri, heidi (roman-1880)
  40. henry james (ingitere) en önemli eseri, bir kadının portresi (roman-1881)
  41. boris pasternak (rusya) en önemli eseri, doktor jivago (roman-1958)
  42. franz kafka (avusturya) en önemli eseri, dava (roman-1925)
  43. André Gide (fransa) en önemli eseri, kalpazanlar (roman-1925)
  44. stefan zweig (avusturya) en önemli eseri, satranç (novella-1942)
  45. oliver goldsmith (irlanda) en önemli eseri, wakefield papazı (roman-1766)
  46. james fenimore cooper (abd) en önemli eseri, son mohikan (roman-1826)
  47. henry fielding (ingiltere) en önemli eseri, tom jones (roman-1749)
  48. ivo andriç (sırbistan) en önemli eseri, drina köprüsü (roman-1945)
  49. sinclair lewis (abd) en önemli eseri, ana cadde (roman-1920)
  50. Heinrich von Kleist (almanya) en önemli eseri, michael kohlhaas (novella-1810)
  51. james joyce (irlanda) en önemli eseri, Ulysses (roman-1922)
  52. James Matthew Barrie (iskoçya) en önemli eseri, peter pan ve wendy (roman-1911)
  53. carlo collodi (carlo lorenzi) (italya) en önemli eseri, pinokyo'nun serüvenleri (roman-1883)
  54. Eleanor Hodgman Porter (abd) en önemli eseri, pollyanna (roman-1913)
  55. howard pyle (abd) en önemli eseri, robin hood (roman-1883)
  56. panait istrati (romanya) en önemli eseri, arkadaş/mihail (roman-1927)
  57. virginia woolf (ingiltere) en önemli eseri, mrs. dolloway (roman-1925)
  58. robert louis stevenson (iskoçya) en önemli eseri, define adası (roman-1883)
  59. pearl s. buck (abd) en önemli eseri, mübarek toprak (roman-1931)
  60. emily bronte (ingiltere) en önemli eseri, uğultulu tepeler (roman-1847)
  61. charlotte bronte (ingiltere) en önemli eseri, jane eyre (roman-1847)
  62. jean paul sartre (fransa) en önemli eseri, bulantı (roman-1938)
  63. thomas hardy (ingiltere) en önemli eseri, tess (roman-1891)
  64. david herbert lawrence (ingiltere) en önemli eseri, lady chatterley'in sevgilisi (roman-1928)
  65. theodore dreiser (abd) en önemli eseri, kızkardeşim carrie (roman-1900)
  66. william faulkner (abd) en önemli eseri, ses ve öfke (roman-1929)
  67. Pierre Choderlos de Laclos (fransa) en önemli eseri, tehlikeli ilişkiler (roman-1782)
  68. sherwood anderson (abd) en önemli eseri, kasabamız (roman-1919)
  69. aldous huxley (ingiltere) en önemli eseri, cesur yeni dünya (roman-1932)
  70. Francis Scott Key Fitzgerald (abd) en önemli eseri, muhteşem gatsby (roman-1925)
  71. Herbert George Wells (ingiltere) en önemli eseri, zaman makinesi (novella-1895)
  72. Agatha Christie (ingiltere) en önemli eseri, roger ackroyd cinayeti (roman-1926)
  73. John Ronald Reuel Tolkien (ingiltere) en önemli eseri, yüzüklerin efendisi (roman-1956)
  74. rudyard kipling (ingiltere) en önemli eseri, kim (roman-1901)
  75. selma lagerlöf (isveç) en önemli eseri, Küçük Nils Holgersson'un Yabankazlarıyla Maceraları (roman-1906)
  76. thomas mann (almanya) en önemli eseri, Buddenbrook Ailesi (roman-1901)
  77. edward morgan forster (ingiltere) en önemli eseri, hindistan'a bir geçit (roman-1924)
  78. margaret mitchell (abd) en önemli eseri, rüzgar gibi geçti (roman-1936)
  79. anthony burgess (ingiltere) en önemli eseri, otomatik portakal (roman-1962)
  80. george eliot (ingiltere) en önemli eseri, middlemarch (roman-1869)
  81. aleksandr soljenitsin (rusya) en önemli eseri, ivan denisoviç'in yaşamında bir gün (roman-1962)
  82. cengiz aytmatov (kırgızistan) en önemli eseri, gün olur asra bedel (roman-1980)
  83. ralph ellison (abd) en önemli eseri, görünmez adam (roman-1953)
  84. samuel butler (ingiltere) en önemli eseri, erewhon (roman-1872)
  85. joseph conrad (polonya) en önemli eseri, karanlığın yüreği (roman-1902)
  86. joseph heller (abd) en önemli eseri, madde 22 (roman-1961)
  87. chinua achebe (nijerya) en önemli eseri, ruhum yeniden doğacak (roman-1958)
  88. toni morrison (abd) en önemli eseri, sevgili (roman-1987)
  89. paulo coelho (brezilya) en önemli eseri, simyacı (roman-1988)
  90. gabriel garcia marquez (kolombiya) en önemli eseri, yüzyıllık yalnızlık (roman-1967)
  91. stephen king (abd) en önemli eseri, en önemli eseri, medyum (roman-1977)
  92. José Saramago (portekiz) en önemli eseri, körlük (roman-1995)
  93. paul auster (abd) en önemli eseri, new york üçlemesi (roman-1987)
  94. jerome david salinger (abd) en önemli eseri, çavdar tarlasında çocuklar (roman-1951)
  95. salman rüşdi (ingiltere) en önemli eseri, geceyarısı çocukları (roman-1980)
  96. amin maalouf (lübnan) en önemli eseri, semerkant (roman-1988)
  97. john maxwell coetzee (güney afrika) en önemli eseri, utanç (roman-1999)
  98. william golding (ingiltere) en önemli eseri, sineklerin tanrısı (roman-1954)
  99. günter grass (almanya) en önemli eseri, teneke trampet (roman-1959)
  100. khaled hosseini (abd) en önemli eseri, uçurtma avcısı (roman-2003)
  (16.08.2009 01:13)

çok yalnızım sözlük

  yalnızlık konusunda artık son noktaya gelen insanın seslenişidir. içindekileri paylaşacak hatta belki konuşacak kimsesi olmayan yazarın çaresizce sözlüğe dert yanmasıdır. belki birisi sesini duyarda cevap verir diye, belki bir an için de olsa birileriyle içindekilerini paylaşabilir ümidiyle sözlüğe "çok yalnızım sözlük" diye seslenir. sesini duyan var mıdır bilmez, tek bildiği yalnızlığının baki olduğu ve artık kendisinin yaşamın kıyısında yer aldığıdır. peki çare nerededir? acaba çare sözlüğe "çok yalnızım" diye seslenmekte midir? çarenin ne olduğunu kendiside bilmez, gözleri görmez ki çaresini de bilsin. artık bu yazarın gözleri yalnızlık hissinden kör olmuştur. umudun ışığını göremez ama tek istediği ve belki son arzusu umudun seslerini duyabilmektir...
  (14.08.2009 00:26)

sayfa: 1-2-3...-52

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.