şam

  misketten buyuk can erikten kucuk dolu tanelerinin caddeleri beyaza burudugu baskent. evet an itibari ile. pek vuku bulan birsey olmadigi icin not duselim.
  (29.04.2011 14:23)

suriye

  yasli adam yetmis yili devirmis yasanmisliklariyla ve yarim yamalak adimlariyla agir agir baba yadigari kahvehanesinin duvarina yoneldi. babasi ve dedesinin portresinin arasindaki portreye uzandi eli. cekti aldi duvardan. belkide bir daha gormemek uzere indirdigi cercevenin yuzune bile bakmadi.

  ve ben..

  hayatimdaki en guzel cay ve meret ikilemesinden nasipleniyordum amcayi seyrederken.

  evet bir devir kapaniyor ve burada guzelliklerine sahit olup beraber yasamak hakikaten zevk veriyor.

  insallah az sorunlu ve temiz is cikarirlar.
  (26.03.2011 00:43)

basket faul

  basketbol kuralı.
  oynucu atışını yaparken faule maruz kalırsa ve basketi gerçekleşirse, artı olarak bir faul atışı kullanır. buna basket faul derler. 3 sayılıktan farkı bildiğim kadarıyla gaza getirip coşturması ve rakibin faul sayısını arttırmasıdır.

  ilker yasin'in (bkz: hem penaltı hem gol) teorisiyle aralarında bağ kurulabilir.
  (15.09.2010 12:52)

yetmez ama evet

  anayasa değişikliğini şu haliyle destekleyen ama yetersiz olduğunu, daha iyisinin yapılmasını isteyenlerin sloganı.
  (15.09.2010 12:34)

vampircik sözlük için ne dediler

vampircik sözlük teki sorunlar

  verdigim oylar gozukmuyor. 18 yasindan buyugum.
  (28.08.2010 21:28)

sai

sai alay komutanlığı

  özel kuvvetler komutanlığı bünyesinde bulunan; subay, astsubay ve uzmanlardan oluşan alay.
  sivil ve askerin ilişkilerinin güçlendirilmesi, aralarındaki koordinasyonun sağlanması amacıyla tsk tarafından kurulmuş olup, açılımı "sivil-asker işbirliği" dir. özellikle 1999 depremlerinin ardından böyle bir ihtiyacın olduğu hissedilmiş ve çalışmalar tamamlandıktan sonra 2000 yılında faaliyete geçirilmiştir. ökk'nın kolordu seviyesine yükselmesinden sonra mak alay komutanlığı ile birleşip tümen olmuşlardır.
  hizmet alanları şu şekildedir:
  barış döneminde sai.
  doğal afetlerde sai.
  kriz ve savaş dönemlerinde sai.

  (04.08.2010 17:43)

mak

mak alay komutanlığı

  özel kuvvetler komutanlığı bünyesinde olup, görevi her ne kadar muharebe arama kurtarma olsa da her zaman daha fazla özellikleri bulunan rutbeli askerlerden oluşan alay. özel kuvvetler'in en seçkin personelinden oluşur. özel kuvvetler komutanlığı'nın kolordu seviyesine yükselmesiyle beraber mak ve sai alay komutanlıkları birleşerek tümen olmuşlardır.

  (04.08.2010 17:37)

okhu

özel kuvvetler harekat üssü

  özel kuvvetler komutanlığı personelinin harekat görevi almadan önceki son durağı. ökhü ile ankaradaki komutanlık merkezi arasında üç ayda bir asker değişimi yapılır ve harekata her an hazır olunur. tugay seviyesinde olup, şırnak'ın silopi ilçesindedir.

  (04.08.2010 17:35)

meani

  arap dili ve edebiyatı'nda belagat ilminin üç kısmından birincisi olan; durumun gereğine uygun olan ifade biçimleriyle ilgilenen ilim dalıdır.
  cümlelerin yapısında vurgu ve ifadeyi güzelleştirmek gayesiyle özne, nesne ve yüklemin yerlerini değiştirmek,kelimelerin ifade ettiği manaları cümlelerin yapılarıyla oynayarak değiştirmek bu ilmin işidir.

  (04.08.2010 17:31)

halep

müdara

  yüze gülmek, dost gibi görünmek.
  mudara, kabul edilebilir bir şekilde ve iyi bir sonuç almak için yapıldığı müddetçe güzel bir davranış sayılabilir. aksi takdirde tenezzül etme ve yalakalık durumları ortaya çıkar.

  (04.08.2010 17:24)

sayfa: 1-2-3...-19

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.