öğlenci

  ilk okul çağlarımda her defasında içerisinde olmak için dua ettiğim eğitim sisitemimize ait uygulama. Ne zor gelirdi yahu o sabahçılık. Askerlik gibi, kalk sabahınkörü, yıka elini yüzünü soğuk suyla, sabah ayazında çık okul bahçesine oku istiklal marşını. Benim gibi sabah uykusu sevenlere ilaç gibiydi valla öğlencilik.
  (09.02.2009 22:46)

balıkçı kral

unidentified flying objects

google translate bombaları

  Google Co.'muz bizleri de düşünmüş internette online çeviri olayını güzel türkçe'miz için de başlatmış. (bkz: saolsun varolsun )Ama tabi bizim zengin ve çok anlamlı kelimelerimizi çevirmek için değil google, dünya bir araya gelse olmaz o iş. ve işte karşınızda "google translate bombasticleri"

  ben dedim;
  - nikah masasına çağır sevgilim, istersen şahidin bile olurum bebeğim

  o dedi;
  - Call the wedding table, darling, do you want to witness my baby

  sordum kendisine bunun anlamı ne bebeğim, sormaz olaydım, dediki bana;
  - Düğün masa Ara, sevgilim, sen şahit benim bebek yapmak istiyorum. (bkz: oha)
  (09.02.2009 21:14)

ayakkabı

  Demokrasi'nin yeni sembolü olarak başladığı yolun henüz daha başındayken, bir kısım maholar tarafından da keşfedilen ve tam kullanacaklarken engellenen yeni kimyasal silah.

  (bkz: Skandal son anda önlendi...)


  "ABD eski Devlet Başkanı George W. Bush'a, Irak'ta yapılan ‘ayakkabılı protesto'nun bir benzeri dün akşam İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı sonrası, sarı lacivertli takımın teknik direktörü Luis Aragones'e yapılacaktı ancak skandal yaratacak bu eyleme son anda müdahale edildi.
  2-0'lık yenilgi sonrası oldukça öfkelenen bir grup Fenerbahçe taraftarının, Luis Aragones'in, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda basın toplantısı yapacağı odaya gelerek sessizce oturup İspanyol teknik adamın gelmesini bekledikleri ve toplantı sırasında ayakkabılarını çıkartarak Aragones'e fırlatmayı planladıkları öğrenildi!.. Ancak son anda yetkililer tarafından fark edilen ve basın toplantısı odasından çıkartılan taraftarların, skandal yaratacak eyleminin önüne geçilmiş oldu!..
  Her şeyden habersiz olan Aragones'in ise daha sonra bu olayı öğrendiği ve büyük bir şok yaşadığı öğrenildi!.."

  ey allahım diyorum, kimi kuluna nasip olmayan "aklı" en kısa zamanda kendilerine ihsan eylemeni diliyorum. Amin.
  (09.02.2009 20:23)

ağıt

metropol cafe
  yapımcı birol güven tarafından yazılıp yönetilen deneysel bir çalışma olan ve cine5'te yayınlanan sitcom'dur. deneysel olmasının sebebi bu dizide oynayanların hiç birinin oyuncu olmamasıdır. birol güven'in "ya oyuncuları alıp doktorluğu, mimarlığı öğretirsiniz, yada doktorlara ve mimarlara oyunculuğu öğretirsiniz, biz ikinciyi tercih ettik çüknkü dünyada bunu deneyen kimse olmadı"sözleriyle açıkladığı proje. Şahnsen ben ilk bölümden beri takip etmekte ve beğenmekteyim. http://www.metropolcafe.tv isimli resmi sitesinden yazan tanıtımı şu şekildedir:

  "işadamı,yönetici,tasarımcı, kaptan ve doktor bir araya geldi, oyunculuk yaptı ve dünyada bir ilke imza attı. tamamı amatör oyunculardan oluşan romantik dizi metropol cafe 7 mayısta seyircisiyle buluştu. deneysel bir çalışma olarak ortaya çıkan metropol cafe tamamı oyuncu olmayan kişilerden oluşan kadrosuyla sizlere eğlence ve keyifle dolu dakikalar geçirtecek"
  (01.07.2007 14:27)

chinchilla

  Ülkemizde çinçilla, şinşila gibi isimlerle telaffuz edilen chinchilla, son derece değerli bir kürk hayvanı olup ana vatanı güney amerika olan bir kemirgen türüdür. rodentia takımından, hystricomorpha alt takımında chinchillidae familyasındandır. Ayrıca kürkünün benzerliği nedeniyle bu türde bir kedi ırkıda bulunmaktadır. persian ırkı içerisinde ayrı bir sınıf olarak değerlendirilen chinchilla'lar persian ırkının temel özelliklerini taşır. ancak dünya çapında kabul görmüş kedi cemiyetleri tarafından henüz resmi onay almaması nedeniyle yapısal özellikleri yetiştiricilere göre değişmektedir. vücut yapısı persiana göre daha ufak, daha az tıknaz bir görünüme sahiptir. bazı yetiştiriciler geleneksel persian yapısındaki yüz şeklini esas kabul ederken, bir kısmı chinchilla'nın burun kemiğinin daha uzun ve yüzünün daha çıkıntılı olması gerektiğini savunmaktadır. bu fikrin savunucusu olan yetiştiriciler tarafından üretilen chinchilla'lar artık persianın klasikleşmiş üzgün yüz ifadesi yerine daha güleç ve sağlıklı yüz hatlarına sahiptir. gözleri zümrüt yeşili veya mavi-yeşil renkte ve koyu siyah sürmeli, burun ise ortası siyah çizgili, kırmızı renklidir. aynı zamanda taban yastıkları olarak adlandırılan pati altları da siyahtır. Bilinen en eski Chinchilla kedisi olan Silver Lambkin 1888'de Londra'da Cyristal Palace kedi showunda büyük ödüllerin çoğunu kazanarak dikkat çekmiş ve bu çarpıcı ırkın oluşumunda dayanak teşkil etmiştir. Bazılarına göre Persian ırkı içinde bir renk varyantı olarak değerlendirilir. Ancak aralarında vücut yapısı ve yüz şekli bakımından önemli farklar olduğunu kabul etmek gerekir. Chinchilla, İngiliz kökenli Sterling kedisiyle de karıştırılmaktadır. Aradaki benzerliğin sebebi Sterling'in oluşumunda Chinchilla kedisinin kullanılmasındandır. cümle içinde kullanmak gerekirse "benim tostik isminde bir chinchilla'm var" sizlere örnek olarak gösterilebilir.
  (19.02.2007 12:39)

ebru akel

  kanımca atv'nin ömür boyu anlaşma imzaladığına inandığım bayan. yeteneğinden mi başka hünerlerinden midir bilinmez, aynı anda 3 yarışma sunması uygun görülüyor genelde. eşim tarafından giydiği kıyafetlerin oldukça beğenilmesinin yanında benim içinse dominant tavırları yüzünden oldukça itici bir insan olduğunu belirtmek isterim. hareketlerinin ve ses tonunun çok itici olduğuna inanmakla beraber "peki madem itici neden heryerde o var" sorusuna cevap veremediğim hanımefendi. ben izlemem, ama izleyene de saygı duymasınıda bilirim. iyi seyirlere efenim.
  (09.02.2007 15:11)

dimağ

  sözlükte bilinç ve zihin anlamına gelen, yıllar süren dil erozyonunda ağzımızdan ve dimağımızdan silinip giden, kulağa ses uyumu olarak hoş geldiğine inandığım kelime. eskiden özlü sözlerin içerisinde ki manayı anlatmakta kullanılırken, şimdilirde " senin dimağını ..." şeklinde küfürlere alet edilen eskimiş arapçadan türkçemize girmiş sözcük.
  (09.02.2007 15:01)

dansör

  erkek dansçı
  (09.02.2007 13:59)

tolgahan

  uzun yıllar kendisini ve hakan peker'i izlemem sebebi ile türk insanının anatomik, psikolojik ve ritmik olarak dansa uygun olmadığını bana düşündüren dansör abimiz. tek anılmazdı isim olarak, herzaman "tolgahan ve dans grubu" olarak karşımıza çıkardı pazar programlarında. müzik, atmosfer, tarz ve ritim ne olursa olsun, tolgahan abimiz ve takım arkadaşları aynı hareketler ile kareografi hazırlarlardı her parçaya. takdir ederdim. 40 program, 40 parça değişirdi, yapılan o dört hareket hiç değişmezdi. istikrarlılardı yani. yinede saygı duymak lazım, dansı bize bu ikili öğretti.
  (09.02.2007 13:57)

hakan peker

  neresinden anlatmaya başlayacağımı bilemediğim ekol insan! dans yeteneği ile zamanında türkiye'nin michael jackson'u olan, ancak o dönemler yurtdışına bu yeteneğini gösteremediği için yıldızının parlayamayadığını düşündüğüm, ilerleyen dönemlerde ise kanımca tolgahan gibi diğer bir dans ekolüne! saygısından, bu müthiş yeteneğinden bizleri mahrum bırakan dansör. peki dans kariyerini bitirdide bizi kendisinden mahrum mu etti? tabiki (ve ne yazıkki) hayır. müzik kariyeri ile karşımıza geçti ve şarkı söylemeye başladı. hey Çorç (george) versene borç)" isimli hiti ile hem gönüllerimize, hemde akıllarımıza çıkarılmayacak bir şekilde işlenen. yetenekleri karşısında gerek dansörlüğü, gerek yorumculuğu ve hatta besteciliği ile halkımızın takdiri kazanmış şahsiyet.
  (09.02.2007 13:38)

ciguli

  aranjör aydın sarman tarafından milletin başına bela edilen başarılı projenin adı.
  Buda bize gösteriyorki alt yapısı güçlü olan bir albümde, üst taraftakinin sıfatı çok önem taşımamaktadır.
  (25.01.2007 13:12)

aydın sarman

  burcu güven'in "ilk albüm"ünün prodüktörü ve aranjörü olan yetenekli insan. bilinen bir çok projeye imza atmıştır. murat basaran'in en beğenilen parçası olan "ben sana ölürüm"ün bestecisi ve aranjörüdür.korsan albüm kullananlara "hakkını helal etmeyen" ve aranjörlüğünü yaptığı ciguli projesi ile etnik ve balkan türünde yurt dışında tez konusu olmuş insan. demet sağaroglunun unutulmaz parçası"papatya falları"nın besteci ve aranjörü. takdir ettiğim insan.
  (25.01.2007 13:09)

sayfa: 1-2-3...-16

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.