soulburn

  bircoklari inanamayacak ama...
  bogazici üniversitesi fizik bolumunden, azmederek mezun olan kisi!!

  mezun olduguna dair evraklar 16.01.2009 tarihiyle kayitlara girmistir!!
  (17.01.2009 09:01)

the abyss

  filmin en önemli özelliklerinden birisi de "sıvı solunumu" olayının canlandırılıyor olmasıdır. Normal şartlarda gaz soluyan biz insanlar için belli derinliklerin altına inmek fiziksel olarak imkansızdır. Çünkü, gaz basıncı ve hacmi derinlere indikçe azalıcaktır ki buna bir de ciğerlerdeki çökme ve alveollerdeki, bronşlardaki yırtılmaların acısını da eklerseniz, dayanılmaz olacaktır. Ancak sıvı solunulduğu takdirde bu bahsettiklerimizden hiçbiri olmayacaktır. Sadece sorun, soluduğunuz sıvının ciğerleri doldurması ve içerisindeki oksijenin solunum sırasında karbondioksite dönüşerek tükenmesidir. Sıvı içerisindeki oksijen değeri düştüğü zaman, artık sıvı da solusanız fark etmeyecektir ki filmin bitiminde de böyle bir sahneye tanık olabilirsiniz ancak filmin sonu konusunda merakları söndürmemek adına bundan bahsetmeyeceğim daha fazla.

  Sonuçta dediğim gibi, filmin en büyük özelliklerinden biri ve dalgıçlar tarafından hem beğenilen hem de fazlasıyla eleştirilen kısmı sıvı solunumun gerçekleştiriliyor olmasıdır.
  (06.10.2008 21:34)

msde

  microsoft sql server desktop engine' nin kısaltılmış halidir ki zaten çoğu insanın aklına bu kısmı gelmez. msde' nin özelliği freeware yani bedava bir yazılım olmasıdır ancak desteklediği database 2 gb' dir. detayı için microsoft sql server desktop engine altına bir açıklama girilebilir.
  (23.03.2008 01:59)

humuslu toprak

  en bereketli toprak türlerindendir. koyu renk bir topraktır. bitkilerin yetişmesi için en ideal toprak türü olmasının başlıca sebeplerinden biri içerisindeki besin kaynaklarıdır. humuslu olmasından dolayı, yani daha önceki bitki örtüsünün yıllar içinde ortadan kalkarak (çürüme ve ayrışma) toprak altına inmesi, yani toprağın bu bitkilerden ayrışan maddelerle zenginleşmesinden dolayı üzerindeki bitki örtüsünü besler. bu toprak türünün bir özelliği de kumlu toprağın tersine suyu tutmasıdır. genellikle uzun süreler müdahale edilmemiş orman zeminlerinde rastlanabilen bir toprak türüdür. Özellikle karadeniz bölgesinde bol görülen bir toprak çeşitidir.
  (23.03.2008 01:55)

swing kids

  thomas carter tarafından 1993 yılında bizlerin beğenisine sunulmuş bir filmdir. film demek ise aslında hafif kalır. bir direnişin öyküsünü anlatır film. kendi içinde çelişkilerle doludur. Filmin başrollerinde Ölü Ozanlar Derneği filminden de tanıdığımız Robert Sean Leonard oynamaktadır. Kendi kimliğini herşeye rağmen koruyan ve dostluğuyla apayrı bir çizgi sergileyen genç rolündedir. Onun dışında, Christian Bale de bunun tam tersine, kişiliğinde çelişkilerle dolu ve Hitler' in nasıl bir manipülasyon uyguladığının en açık örneğini sergileyen swing sever bir gençtir. Ve ne yazık ki (filmi izleyince anlayacaksınız) Frank Whaley müzik tutkunu, kendi halinde bir genci oynar... ve en zor hikaye onunkisidir...(bence)

  2. dünya savaşı almanya'sında, bir genç topluluğun swing ile savaş karşıtı direnişlerini öyküler. spoil vermemek için filmi anlatmayacağım ama kısacık bir özetini geçmek istiyorum.

  swing, özellikle o dönemde jazz' dan daha aykırı ve hatta "namussuzca dans edilen" bir müzik olarak biliniyordu. Çünkü bu müziği en iyi şekilde yapanlar tabi ki ari ırk olmayan zencilerdi. bu müziği dinleyenler de nazi karşıtı görülüyorlardı. kulüplerde çalınması yasak, dans edilmesi ise en büyük suçlardan biriydi. sonuçta nazi gençliği bu tarz bir müzikle zehirlenmemeliydi. filmdeki senaryo da tam olarak bu. bir tarafta herşeyiyle ve herşeye rağmen alman nazi gençliğine direnen bir genç swing tutkunu... diğer yanda swing tutkusuna rağmen eline verilen güç ve iktidar yüzünden kendini kaybeden ve beyni yıkanan başka bir genç...

  imdb' de ne yazık ki hakettiğinden daha az bir puan aldığını düşünüyorum. Çünkü film sadece swing gençliği hakkında değil, aynı zamanda nazi gençliğinin nasıl yetiştirildiği, nasıl provake edildiği ve disiplinin nasıl sağlandığına bir örnek, o ilahi gücün nasıl işlediğine dair çok güzel bir gözlem.

  ayrıca tabi ki swing yapan insanları ve onlardaki ritmi hissetmek ise filmde sizlere apayrı bir haz verecektir...
  (23.03.2008 01:36)

ulu manitu

  genellikle insanların dilinde bu şekliyle pelesenk olmuştur ve asıl hali manitu'dur. ancak insanlar tanrısal kavramların başına nasıl bir saygı eki (hazreti, holy, saint gibi) getiriyorlarsa ve anlamı güçlendiriyorlarsa, ulu manitu da bu şekilde güçlendirilerek kullanılmuş bir yapıdadır ve "ulu - İlahi güç, herşeyin yaratıcısı olan güç" anlamlarını kazanmıştır.
  (17.03.2008 19:01)

archangel

  archangel, yani birçok inanışta ki özellikle hristiyan inanışında baş melek demektir. bu tabir, azrail, cebrail gibi baş melekler için kullanımaktadır.
  endamı ve zerafeti ile tüm canlılardan farklı olsa da adaleti uygulamak konusunda bir o kadar acımasızdırlar ve güçlüdürler.

  ayrıca magic the gathering isimli koleksiyonu da yapılan oyunda, 5 generic mana ve 2 beyaz mana karşılığında yere açılabilen ve 5/5 saldırı/savunma gücüne sahip, uçabilen bir yaratıktır. açıkçası çok fazla işlevi var denemez ama hem saldırı hem savunma yapabilmesi ve uçabilmesi ile göz boyayabilmektedir. ancak en önemli özelliği çiziminin gerçekten çok güzel olmasıdır (cristopher rush).

  (17.03.2008 18:54)

briç

  oyunun isminin, hem ingilizce hem fransızca "bridge" kelimesinden gelmesinin sebebi de türkçemizdeki karşılığı olan "köprü" kelimesidir. oyunun temeli karşınızdakiyle bir köprü oluşturabilmeye dayanır. köprünün sadece bir ayağı varsa ve karşıda başka bir ayak yoksa köprüyü inşa edemeyeceğiniz gibi, briçi şahsi oynarsanız da bir başarı elde edemezsiniz. tamamen karşınızdakiyle uyum içinde oynanması gereken bir oyundur. bunun için de kendi içinde bir dili vardır. yani, oyunun içinde karşınızdakiyle yapabileceğiniz önceden tanımlanmış konuşmalar vardır, apayrı bir lisan.

  eskiden (yaklaşık 10 sene öncesine kadar) goren' in (charles h. goren) sistemi çok popülerken artık tüm ülkelerde beşli majör konuşmaları yapılmaktadır. daha detaylı bilgi için bakabileceğiniz adres federasyonumuzun resmi sitesidir : http://www.tbricfed.org.tr/
  (15.03.2008 16:25)

kandan adam

  efendi adamdır...
  lakin buralar kendisini haketmemekte o ise inatla çapulculara direnmektedir...
  (28.07.2007 21:16)

trade mark

  kısaca tm olarak ifade edilir ve kullanılan ürünlerin tescilli bir ticari marka olduğunu ifade eder.
  (28.07.2007 21:13)

vampircik sözlük

  --- alıntı ---
  4- anketler

  öncelikle anket nedir bunu bir belirtmek gerekli. anket, çoktan seçmeli cevaplar vermenizi sağlayan cümlelerdir. lakin diyarda anketin cevap seçenekleri olmadığı için başlığın altına onlarca farklı cevap yazılacaktır. bu da bir kirlilik oluşturacaktır.

  örnekler:

  - en sevilen oyunlar
  - istanbul'un en kötü semtleri
  - lise yıllarının en zor dersleri

  gibi başlıklar diyarda yer alamazlar. geçitte yer alabilirler.
  --- alıntı ---

  evet, yukarıdaki madde, bu sözlüğün konseptinden alıntıdır. ancak bu mekan ve içerisindekiler artık öyle bir noktadadır ki, "merhaba, seviyeli bir sohbete ne dersin" gibi gayet seviyesi düşük, tanımlanmaktan uzak, anket ve "lagara lugara" yapmaya yarayacak "şeylerin" yazılmasına yol açmaktadırlar ve bu garip şeyler tepki görmemektedir. işte sistemin insanları kendi içinde zamanla kaynatması, eritmesi budur, işte asimilasyon budur. kısacası, vampircik sözlük, geçmişinden iz taşımayan, asimile olmuş, karakterini yitirmiş bir internet sitesidir.

  (28.07.2007 21:10)

lord

  her feodel sistemde mevcut sınırların başında olduğu gibi, vampircik bünyesinde de kendisinden sayıca sürekli değişen adetlerde olan ve en azından ellerinden geldiğince çabalayan yönetici kişiliklerin ismidir.
  (28.07.2007 20:42)

adalet ve kalkınma partisi

  ateistti ama, allah rahmet eylesin, aziz nesin' in nasıl da haklı olduğunu bize göstermiş olan partidir. oranı o %60 vermiştir...e nerden baksanız bu seçimlerdekiler de %60' ı bulur aslında... (malum oyu verenler ve hiç oy vermeyenler toplamı...)
  (23.07.2007 22:51)

rögar

  Öncelikle yetkililere sesleniyorum, bu logar değil, rögardır.

  türk dil kurumunun tanımına göre;
  kanalizasyona inmek ve tıkanıklığı gidermek üzere yapılmış özel bacadır.

  ancak ülkemizde bu bacalar, yeri geliyor 20 kez asfaltlanan yolda 20 cm aşağıda kalarak lastik yarabilen deliklere dönüşüyor ya da yükseltilerek baş ağrısına sebep olabilecek sallantılar yaratıyor ve fakat yeri geldiğinde kapağı kapatılmayarak küçük bedenler için pis birer mezar oluyor.
  doğru kullanımında (ki zor değil, kapağını kapalı tutun) tıkanan kanalizasyonu açmak için güzel bir yöntemdir ve yağmur suyundan kurtulmak için. ancak günümüzde insanlar öyle bir durumdaki rögar kapaklarını çalarak, onlardan elde edecekleri 3 ytl yi düşünüyorlar.
  (20.07.2007 01:33)

propaganda

  kemal sunal' ın oynamış olduğu en son filmdir. filmin konusu, aynı yerde yetişmiş olan iki arkadaş ve onların ailelerinin, köyün ortasından "devlet emri" üzerine geçirilen tel örgü - sınır - yüzünden bölünmesi ve ayrı düşmesidir. bazıları için saçma da olsa, filmde otoritenin yaptırım gücü, türkiye' deki iletişimsizlik ve bihaber olma durumu, sınır kavramının insanları ve aileleri nasıl ayırdığı gözler önüne seriliyor. hatta öyle ki aslında bu filmi gerçekten yaşayan insanlar var, hatay gibi sınır illerimizde, komşu iki köy arasından sınır geçer, ve gözetleme kuleleri vardır, dikenli teller. sınırın ötesinde akrabalarım var köyden birileri size, ancak erişemediklerinden yakınır. (gerçi artık kalmadı, hepten dağıldılar)
  filmin kadrosunda, kemal sunal, oğlu ali sunal (ki otoritenin yönettiği piyonların en son ayağını çok iyi oynadığını düşünüyorum), metin akpınar, meltem cumbul, rafet el roman ve http://tr.wikipedia.org/wiki/propaganda_(film)** adresinden ulaşabileceğiniz kişiler var.
  (20.07.2007 01:24)

sayfa: 1-2-3...-22

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.