özgür düşünce

kebir abdurrahman tenvira

  Patani halkının direnişçi lideri. geçtiğimiz temmuz ayı rabbisine uğurlandı.

  sekiz dil bilen Tenvira'ya sekiz dille rahmet diliyoruz.
  (11.09.2008 17:10)

patani

  güney asya'da bulunan, halkının ekserisi müslüman olan bölge. Zarif kardeşlerimizin zulme maruz kaldığı yerdir ayrıca. Yıllardır budist tayland’lıların baskılarına direnmiş,sayılarının cuziliğine rağmen ayakta durmak için patanili lider "Tenvira" önderliğinde mücadele etmişlerdir. Tenvira yakın bir zamanda rabbine kavuşmuştur fakat nesil direnmeye devam edecektir inşaallah.

  Tarihinde çok ehemmiyetli iki katliama şahit olmuştur Patani. 120 Patanili gencin şehidliği ile sonuçlanan "krue-se" camii baskını ve protesto esnasında öldürülen 85 müslüman. Hala akılalmaz işkencelere, tecavüzlere, zulümlere maruz bırakılan Patani, müslüman dünyanın kendileri için birşeyler yapmasını bekliyor. ihh yapmaya çalışıyor biz de en azından dua edelim.

  Bunları bizlere haber etmeyi en asil görevi saymış olan adem özköse ağabeyimize şükranlarımızı sunarız.
  (11.09.2008 17:05)

ertuğrul özkök

türk gecesi

  odtü radyonun arkasına odtü'nün lojistik desteğini alarak organize ettiği sazlı, sözlü, kıvrak danslı, dansözlü, bol içkili gecesi. içkinin, dansın, daha bir çok şeyin dibini bulacakları bu geceye "mahalle baskından muzdarip her türk evladı" buyursun. hatta oruçlu iken öğretim görevlilerinin zorla bir şeyler ikram(!) etmeye çalıştığı canlar siz de katılın belki sayım felan yaparlar mazallah.

  onlar şöyle buyurmuşlar:"Sürprizlerle dolu gecede, biraz da göbek atmaya itirazı olan yoktur umarız ki?" yok canım ne itirazımız olacak buyurun eğlenin, adrenalin tavan yapsın, oh yarasın hatta.

  bakın reklamını bile yapıyorum. çok çağdaşım.

  http://www.ifperformance.com/2008/eylul/turkgecesi.html

  *
  (11.09.2008 15:50)

recep tayyip erdoğan

  kendisine hayranlığım her geçen gün artıyor. dünya üzerinde hem iktidar olup hem de benim dertlerimi paylaşan kaç siyasetçi oldu ki?!

  13 ağustos 2008'de ertuğrul özkök hürriyet gazetesine şöyle şeyettiriveriyordu.

  "Bir gün uçakla bir yere giderken Başbakan Erdoğan'a sormuştum.

  "Neden eşinizi alıp Boğaz'da bir restorana gitmiyorsunuz? Bir masaya oturup, elinize bir bardak alın.

  Hadi vişne suyu koymayın, şarap sanırlar. Ayran içmeyin rakı derler. Portakal suyu koyun kimse bir şey zannetmez. Yan masaya bir kadeh kaldırın, eminim bu ülkede çok şey değişir."

  Evet buna çok inanıyorum."

  demokrasinin ancak böyle olabileceğine inanan "şey" ve "şeycikler" konuşunca susanlar, bu "insan" konuşunca öksürüklerini hoparlöre bağlamışlar. * * duyan der ki içkileri elinden alınmış, içip sokağımıza kusmaları engellenmiş, içip gelip eşlerini dövemiyorlar, ramazanda kasıtlı olarak balkonlarına çıkıp içemiyorlar. * başka dertleri bitmiş de bunlardan bahsediyorlar ya yuh diyor başka söz bulamıyorum.
  (11.09.2008 15:34)

krgym

  bazen şey olur. "ben gidiyorum yaaa" der birileri; başka birileri de "ayy noluuurr gitmee, nereye gidiyorsun, öldürürüm" der. gitmez zaten, gideceği de yoktur ya hani, bi hava salayım der. gene mi der güler geçeriz.

  bu böyle olmadı. gitme, gitmemelisin dedik sessizce. durmadı.
  (11.09.2008 14:36)

10 eylül 2008 üurkiye belçika maçı

  emre ile 1-1. çok yaşa..
  (10.09.2008 22:34)

10 eylül 2008 üurkiye belçika maçı

  30. dakikada belçika attığı gol ile hala önde. semih şentürk sarı kart almıştır ayrıca.
  (10.09.2008 22:24)

yobazlığa övgü

  "yukarı mahalle bizim için aşağılıktır" der mehmet efe. reverans hakkımı kullanıyorum.
  (04.09.2008 18:08)

mona roza

  karakoç üsdatımızın kelamıyla "modern leyla mecnun denemesi". serbest şiirin zirve yaptığı yıllarda, Orhan Veli akımı her yeri kaplamışken edebiyatımızın "gül, bülbül" gibi mazmunları yerlere serilmişken yazdım diyor üstad. "gül"de ısrar ediyor ve "monna rosa" vücut buluyor. ne yazık ki akrostişi ile ilgilenen bir takım insanların dillerine pelesenk olsa da "sezai karakoç şiiri asla popüler kültüre alet olamaz"ın bilincinde okurlar o'nu başüstünde tutmaya devam edeceklerdir.
  (04.09.2008 14:11)

selcuk kupcuk

  zamanında yanılmıyorsam fotokopi ile dağıttığı kum yazıları adında fanzin tarzında "eylemleri" vardı. * belki bununla, "dergicilik adına da taş atmıştır müstakil olarak" diyebiliriz. abimizdir.
  (04.09.2008 13:11)

huzursuz bacak

büyük doğu

  devrimci derviş sezai karakoç'un ilk şiirleri büyük doğu'da yayımlanmıştır. necip fazıl şiirine teşne olan bu ilk şiirler dergide büyük bir infilağa sebep olsa da karakoç bu şiirlerini daha sonra şiir kitapları arasına almamıştır. necip fazıl'ı derginin kalbi sayarsak ben karakoç'u şahdamarı sayarım.

  bir zamanlar aziz nesin de yazmış dergide. bunu duyunca hayli şaşırmıştım. hatta öyle ki necip fazıl'dan daha fazla para istemiş üstad da daha fazla yazı karşılığında bunu yapabileceğini iletince sezai karakoç pirimin "bizimkiler" adlı köşesini vermişler aziz nesin'e. bunu duyunca da daha da bi şaşırmıştım.

  yanlış hatırlamıyorsam dergiye bir tüccar sermaye koyuyor. bir müddet sonra necip fazıl'la anlaşamıyorlar ve dergi tüccara devrediliyor. tabi necip fazıl'sız bir büyük doğu düşünülemeyeceğinden derginin tirajı azalıyor. ve hatta isim değiştiriyor "hilal" diye. ama yinede batıyor. bunun sonrasında 1952 de necip fazıl tekrar çıkarmak istiyor dergiyi adını da "yeni büyük doğu" olarak değiştiriyor.

  büyük adamlar geçiyor büyük doğu'dan; üstadlar, dervişler, devrimciler geçiyor. biz göremedik ama babalarımızdan dinleriz az biraz. ezcümle efsane kelimesinin tamamalayanıdır "büyük doğu" ve "yeni büyük doğu".

  (31.08.2008 21:20)

müslüman

  "müslüman elinden, dilinden emin olunandır." diyor efendimiz. tc'de doğan bütün insanların kimliğinin din ibaresinde yazılan "islam"dan mucip * müslüman olamıyor insan yani. eline, diline, nefsine, beynine, fikrine sahip çıkamayıp, her türlü haltı yiyen insanların "müslüman" gibi soylu bir sıfatı almasını kimse beklemesin.
  (27.08.2008 19:17)

sayfa: 1-2-3...-42

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.