iki bayram arası nikah olmaz

  Halk arasında genellikle yanlış bilinerek "ramazan ve kurban bayramları arasında nikah olmaz" şeklinde algılanan kural .Doğrusu "bir bayram günü aynı zamanda cuma günü ise cuma vakti geçene kadar nikah olmayacağı" dır. Mesela bugün olduğu gibi. "27 kasım 2009 cuma- kurban bayramının 1. günü"
  (27.11.2009 11:14)

hüzün

  Atıver bi köşeye,
  Duruversin bu hüzün,
  Belki lazım olur,
  Yağmurlu bir gün...


  Islak dallara
  Konuversin kuşlar
  Hani teğet geçerken
  Donuk bakışlar...

  Atıver bi köşeye,
  Duruversin bu neşe,
  Belki lazım olur,
  Kederli bi gece...

  Son vapur da limandan,
  Kalkıversin yavaş,
  Rıhtımda sürüp giderken,
  Bu bitmez telaş...

  Atıver bi köşeye,
  Duruversin bu hüzün,
  Belki lazım olur,
  Eskirken yüzün...
  (24.09.2009 23:36)

siyah beyaz

  Siyah beyaz birkaç resim
  Birkaç martı biraz hüzün
  Kıyıda bir vapur daha
  Yine eskimekte yüzün

  Dalga beşik rüzgar ninni
  Ne aşina ne yabancı
  Fısıldıyor kulağına
  İflah olmaz o yalancı

  Bırak söylesin bir daha
  Belki bu kez inanaırsın
  Geçip giden o zamanlar
  Geri gelecek sanırsın

  Güneş çekilirken ufuktan
  Hülyasını alır deniz
  Eskimeyen kederlerim
  İşte yine beraberiz

  Siyah beyaz birkaç resim
  Birkaç martı biraz hüzün
  Kıyıda bir vapur daha
  Yine eskimekte yüzün...
  (20.09.2009 13:26)

icat

  Artık yeni hiçbir şey yok . İcat edilebilecek her şey icat edildi.
  Charles Duell-Amerikan patent dairesi başkanı 1899
  (20.09.2009 12:56)

kalabalık

  yalnızlar topluluğu...
  (19.09.2009 23:21)

nevheves

  Farsça; Bir işe yeni başlayan, amatör kişi ve çabuk hevesi geçen, maymun iştahlı kimse anlamına gelir.
  (23.10.2008 22:52)

takvim

  cevabını kaybetmiş sorulardan habersiz
  esirmiyim kalemle kağıdın arasında
  ağıdı tükenmeyen destanlarım var
  ellerinde kaderini taşıyan çocuklarım

  yaprak yaprak tükenmiş
  zamandan kopmuşmuyum
  beklentiler birikmiş her bir yanıma
  parelenmiş sinemde eskiyor sızılarım...
  (12.10.2008 15:33)

günün sözü

  Yüksek tepelerde hem yılana, hem kuşa rastlanır ama birisi sürünerek, öteki uçarak yükselmiştir.
  Cenab Şahabettin
  (07.10.2008 11:12)

demokrasi

  "Monarşi güzel bir biblo gibidir, denizde bir süre yüzer ancak bir süre sonra beceriksiz kaptanlar yüzünden
  kayalara çarpar; buna karşın demokrasi şişirilmiş bir botta seyahat etmek gibidir. Kolay kolay dibe batmazsın, fakat ayakların hep ıslaktır."

  Fisher Ames
  (07.10.2008 10:53)

bağırmıyorum

  bağırmadan konuştuğunuz sırada söylendiğinde haklı olarak bağırarak sarfettiğimiz cümle.*
  (03.10.2008 14:32)

günün sözü

  Üç çeşit dost vardır.
  Bir dost vardır gıda gibidir, sen onu hergün ararsın.
  Bir dost vardır ilaç gibidir, gerektiğinde ararsın.
  Bir dost vardır hastalık gibidir, o seni arar.

  Baki
  (30.09.2008 00:01)

günün sözü

  çocuklarınıza dilini tutmasını öğretin. konuşmayı nasıl olsa öğreneceklerdir...
  benjamin franklin

  (28.09.2008 23:23)

günün sözü

  "Nice kötü insanlar vardır ki hiç iyi yönleri olmasaydı daha az zararlı olurlardı."
  (24.09.2008 17:12)

mangal yakmak

recep tayyip erdoğan ve aydın doğan savaşı


  OLAY HAKKINDA FATİH ALTAYLI'NIN YORUMU

  --- alıntı ---


  Sayın Altaylı, size göre Başbakan bu çıkışı niye yaptı? İki bombardımana devam ediyor, neden?


  Fatih Altaylı : Benim aklıma takılan başka birşey var. Başbakan neden bugüne kadar bekledi? Demek ki; bıçak kemiğe dayandı artık. Şantajın boyutu veya talebin boyutu tahammül sınırlarını aştı. Önce ben yazdım, yanlış hatılamıyorsam Hilton hikayesini.

  Aydın Doğan, Hilton'a rezidans yapmak istiyor diye.. Bir yalanlama geldi. Daha sonra Sevilay bununla ilgili bütün belgeleri buldu. Biz o zaman Sabah'taydık. TMSF, el koymadan önce. Dedik ki; devletten aldığı Hilton arazisine rezidans yapmak iştiyor diye Aydın Doğan yalanladı. Arkasından belgelerini bulduk, Şişli Belediyesi'nden geçmişti, Büyükşehir'e geçmişti. Bizim yayınımız üzerine bu iş biraz sürünceme de kaldı. Daha sonra Aydın Doğan tekrar bastırmaya başladı. Bunu hep bir pazarlık mevzu yaptı.

  Bir gazeteci muhalif olmalı, bir gazete sorgulamalı. Ama körü körüne muhalafette değil doğrusuyla eğrisiyle herşeyi yazmalı. Doğan Grubu'ndaki yanlış şurada; haberlik pazarlık konusu oluyor. Yanlışlık orada. Bir haberi yaparsın yayınlarsın. Karşılığında bir talebiniz varsa "sen bunu yap, ben bu haberi yapmamayım"... Geçen sene biz bunu yaşadık, seçimlerden önce. O zamanda yine bizim ortaya çıkardığımız bir büyük vergi kaçakçılığı vardı Aydın Doğan'a ait Petrol Ofisi tarafından gerçekleştirilmiş. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bir vergi kaçakçılığıydı. O dönemde de bunu bir pazarlık konusu haline getirdi Doğan Grubu. Tam da seçim arifesindeydi. Belki de başarılı oldu pazarlıkta bilemiyoruz.

  Seçimlerde 3 milyar dolarlık vergi kaçağı 275 milyon YTL'ye yani 250 milyon dolara indirildi hemen hemen daha da az hatta o dönemin kuruyla.. 3 milyar doların yerine 200 milyon dolar verdiler ve buna mukabil seçimlerde AKP'ye destek verdi. En azından yanında durdu. Şimdi tekrar bir yerel seçim gelirken Hilton arazisine imar izni için bastırmaya başladılar. Çünkü yerel seçim gelecek, belediye başkanları sıkışacak, belediye başkaları aleyhine haber yapmak mümkün. Burada Kadir Topbaş'ı kutluyorum. Yıllardır buna karşı direniyor. Kolay değildir bu kadar büyük bir medya grubuna karşı direnmek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş aslanlar gibi direndi buna.

  Meclis içerisinde bile çalkantılar olmasına rağmen, çünkü Doğan Grubu her taraftan bastırıyor. Oradaki yanlış şu; Hilton satışa çıktı. Hilton'da belli bir imar izni var. Satışa çıktığında da arazinin tamamına göre değil imar iznine göre satışa çıktı. Satın alma fiyatı mevcut duruma göre uygundu. Orada abuk sabuk bir imar değişikliği olmazsa satın alma fiyatı normaldi. Zaten herkeste üç aşağı bes yukarı aynı parayı verdi, biraz daha fazla veren Aydın Doğan aldı.

  Aydın Doğan alır almaz hep yaptığı gibi medya gücünü kullanarak imar iznini değiştirmeye çalıştı. Buradaki imar izni değişemez mi? Değişir ama burada müthiş rant AYdın Doğan cebine değil Emekli Sandığı'nın cebine girmeli. Emekli Sandığı'nın cebine 200 milyon dolar girdi o işten fakat dönüp bakıyorsunuz eğer Aydın Doğan'ın istediği imar değişikliği yapılırsa 3 milyar dolar rant elde edecek. Talep edilen imar izni mevcut iznin 3 katına çıkıyor. O zamanda arazinin değeri yaklaşık 3 katına çıkıyor demektir. 250 milyon dolara aldığınız arazinin imar izni 3 katı olsaydı 1 milyar dolar ederdi. Oradaki arazinin çok daha ufağı ve daha değersiz yerlerdekiler 1 milyar dolara satıldı. Orada bana göre minimum 2 milyar dolarlık bir arazi var. Eğer böyle bir değişiklik yapılsaydı, bu en baştan yapılırdı ve yeni oluşan değer üzerinden satışa çıkarılırdı. Herkeste girerdi alırdı. Ama Aydın Doğan üslubu o değil.

  Onun üslubu, ucuza al, medya gücünü kullanarak büyük rant elde et. Yakışıyor mu? 70 küsur yaşında bir adam bu laflarla karşı karşıya kalıyor. Cevaplarına bakıyorum hayır benim böyle bir talebim olmadı diyemiyor. Diyorki; ben o araziye o parayı niye verdim o zaman. Vermeseydin. Alırken herşey belliydi, ne yapabileceğin belliydi. Almasaydın. Petrol Ofisi'nin hisselerini İşbankası'ndan üç otuz parayı al, aldıktan hemen sonra yabancıya 3 misli fiyata sat.

  O dönemde henüz Doğan Grubu'nda görünmeyen gazete, İşbankası'nın yönetim kurulu üyelerine, İşbankası'nda hissesi bulunan partinin yöneticileri aleyhinde ne yayınlar yaptı. O yayınlardan sonra, nasıl İşbankası Petrol Ofisi'ndeki hisselerini sattı. Sayın Başbakan haklı burada, çok haklı. Bunu ilk defa yapmıyorlar. Defalarca yaptılar. Ayıp bu. 70 küsur yaşındasın, müze yap, Aydın Doğan müzesi de. İmar izni istiyorsan müze için de.

  --- alıntı ---

  KAYNAK: HABERTÜRK

  (08.09.2008 08:06)

sayfa: 1-2-3...-36

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.