bir türk dünyaya bedeldir

  atatürk'ün söylediği, anlaşılamayan söz. bu yüzden de "türkler üstündür, şöyledir, böyledir" diye yorumlanmış.

  doğru anlaşılsaydı bugün ülkemizde insanların hayatı bu kadar ucuz olmazdı, belki.
  (24.08.2007 09:36)

wordpress

  iyi bir blog sitesi.

  kendisine ülkemizden erişim yaklaşık bir hafta önce mahkeme kararıyla engellendi.

  engellenme sebebinin ne olduğu konusunda bir sürü söylenti var. bense bu olayın özetinin, youtube'da olduğu gibi, "delinin birinin kuyuya bir taş atması, bizim akıllıların da o taşı çıkarmaya çalışmak yerine kuyuyu kapatması" olduğunu tahmin ediyorum.

  wordpress'in kurucusu matthew mullenweg'in konuyla ilgili yazısı için:

  http://photomatt.net/2007/08/17/blocked-in-turkey/

  o da şaşırmış tabî. insanları şaşırtmaya devam ediyoruz, bravo bize!
  (23.08.2007 14:01)

joe lynn turner

  şahane bir sese sahip olan adam. cem köksal ile birlikte türkiye'de konserler vermişti. nasıl bir sese sahip olduğunu görmek* için rainbow'dan i surrender'ın dinlenmesi tavsiye edilir.
  (20.08.2007 22:28)

kasper schmeichel

aşk

  tanımlanamayan uçuran cisim... gerçi cisim değil ama zaten ne olduğu da belli değil.
  (15.08.2007 16:20)

islam ı öğrencilere böyle anlattılar

  harika, mükemmel, süper haber. özellikle atatürk resmini tam yerine koymuşlar, bravo. kutluyorum.
  (03.08.2007 01:46)

arkabahçe

  bot gibi bir yazar, yazar gibi bir şey.
  (16.07.2007 20:21)

sedat peker

  bir de antalyaspor'un başkanı var sedat peker diye, hatta yanlış anlaşılma mı ne olmuştu, korkutmuştu herkesi, sonradan açıklama yapıp düzeltmişti durumu...
  (15.07.2007 01:16)

maviyle yeşilin buluşma noktası

  tatil köyü, otel gibi birçok yerin tanıtımında kullanılan klişe bir laf.
  (12.07.2007 22:38)

mavi yeşil algler

örtünmek güzeldir

  sanırım şu üzerinde giyinmek güzeldir yazan reklam afişinde asıl yazılmak istenen şey olduğu herkes tarafından kabul edilen cümle. çünkü benim bildiğim kadarıyla, "giyinmek", ülkenin her yerinde serbest. "örtünmek" öyle olmayabilir. "soyunmak" da tabî, bir lafım yok ona.
  (12.07.2007 18:57)

örtünmek güzeldir

  üzerinde giyinmek güzeldir yazan reklam afişini hazırlayan kimselerin aslen yazmak istedikleri ama yazmaya cesaret edemedikleri yazı. sözkonusu afişi hazırlayanlara önerim; önce "giyinmek"in tanımını yapsınlar, onu sonra nitelesinler. "giyinmek güzeldir", arkasında da üç tane türbanlı kadın resmi... peki ne demek "giyinmek"?

  rahatsız olan insanlar da; din düşmanı, türban karşıtı falan zaten. ya da kesin paranoyağız hepimiz.

  bu arada, sözkonusu resim için:
  http://img502.imageshack.us/img502/7581/screenshotlz4.jpg

  bir isteğim var, bu tanımı kötüleyecek olanlar ":(" ya da "katılmıyorum" falan yazıp bırakmasınlar, niye kötülediklerini yazsınlar.
  (12.07.2007 18:40)

ara uleyn

  vampara'daki arama butonunun üstünde yazan yazı...
  (12.07.2007 11:13)

n

  türk alfabesinin 17, latin alfabesinin 13. harfi. kimyada nitrojenin ve normalitenin sembolü*, mol sayısını da gösterir.* metrik sistemde 10^-9*u sembolize eden *nun kısaltması. latincede yalın hâl olan nominativusu sembolize eder.* ingilizcede, sözlük vb. yerlerde, isim anlamına gelen nounu sembolize eder. kuzeyi de sembolize eder aynı zamanda.*

  yeşilçam türkçesinde, sesli harfle başlayan kelimelerin başına getirildiği gibi, sessiz harfle başlayan bazı kelimelerin de, başındaki sessiz harf yerine geçebilir.

  örnek: nayır, nolamaz... gibi.*
  (11.07.2007 23:51)

kına

  aslen bir bitkidir kına (lawsonia inermis); ismi arapça bu bitkinin karşılığı olan "hena" sözcüğünden gelmiştir. ama bir madde olarak kına, bu bitkinin dışında başka bitkilerden de elde edilir. günümüzde daha çok ortadoğu, orta asya, afrika ve avustralya'da kullanılmakta olsa da, bizim kültürümüzde de önemli bir yeri vardır bildiğiniz gibi. günümüzde bu bölgelerde kullanılmasının nedeni, kınanın elde edildiği bitkilerin sıcak iklimi sevmesidir (optimum sıcaklık 35-45 °c, minimum sıcaklık 11 °c). kına bitkisi çok güzel kokar, kırmızı ve beyaz renklerde çiçekleri vardır (yeşil kına saf değildir). başlangıçta kendisinden güneş yanığı vb. cilt sorunları için kullanılan kremler elde ediliyormuş. sonrasında, zamanla, cildi boyayıcı etkisi de keşfedilmiş.* yaklaşık bin yıldır da, yukarıda adı geçen bölgelerde cilde sürülerek kullanılmakta.

  kına, oldukça ucuz bir bitki olduğu ve kolay bulunduğu için yoksul bölgelerde bir güzellik aracı olarak kullanılmakta. aslında birçok ülkede, birçok farklı nedenle kullanılıyormuş okuduğuma göre. mesela orta asya'da, kadınlar birbirlerini boyama törenleri düzenliyorlarmış. hindistan'da da, tıpkı türkiye'deki gibi, gelinlere kına yakılıyormuş. hatta gelin, evlendikten sonra, cildindeki kına tamamen kaybolana kadar çalışmıyormuş (çalışmamak isteyen gelinler durmadan gizlice kına yakar artık)*. fas'ta, hamile kadınların ayak bilekleri kına ile boyanıyormuş.

  cildin kına sürülen bir bölgesi, sertleşir, kolay kolay terlemez, sıcak havalarda da serin durur. bu yüzden, günümüzde kınayı bir süs veya gelenek olarak kullananların yanı sıra, ayak vb. gibi yerlerine (kokmasın diye) sürenler de vardır (gerçi tozunun kokusu da kötüdür, ama ayak kokusu kadar rahatsız edici ve yayılgan değildir). kına, hep kadınla özdeşleşmiş bir süs ve gelenek olsa da, eski mısır'da firavunlar da kınayla el ve ayaklarını boyuyormuş. ayrıca günümüzde de ortadoğu'da, sakallarını kınayla boyayan erkekler var.

  ayrıca güney asya, ortadoğu, güney afrika ve somali başta olmak üzere bazı ülkelerde yaygın olan ve benim ancak "kınayı cilde sürme sanatı" olarak tanımlayabileceğim* bir şey var, mehndi diye. bildiğimiz kına yakmanın da ötesinde bir şey. dövmelere taş çıkartacak desenler ortaya çıkıyor bunun sonucunda da.**

  bonus olarak,
  ilgili olabilecek başlıklar:

  (bkz: kına yakmak)
  (bkz: kına gecesi)
  (bkz: kınamak)*

  bir de, kuyuya taşı atanın belirttiği gibi, "bilmemnerene kına yak" diye bir deyimimiz var, bu da vücudun bu bölgesine yakılan kınanın yakıcı etkisi olduğu için kullanılıyormuş.*
  (11.07.2007 23:33)

sayfa: 1-2-3...-14

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.