son beğenilen tanımları     

genel istatistikler
toplam12
bugün0
dün0
bu ay0
geçen ay0
toplam +1
toplam -0

mehmet akif ersoy

  asıl adı mehmet ragif olan istiklal marşımızın şairi mehmet akif ersoy, 1873 yılında istanbul'da doğdu. annesi emine şerife hanım, babası temiz tâhir efendidir. ilk tahsiline emir buhâri mahalle mektebinde başladı. ilk ve orta öğrenimden sonra mülkiye mektebine devam etti. babasının vefâtı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp baytar mektebini birincilikle bitirdi. zirâat nezâretinde baytar olarak vazife aldı. üç dört sene rumeli, anadolu ve arabistan'da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedâvisi için bir hayli dolaştı. bu müddet zarfında halkla temasta bulundu. Âkif'in memuriyet hayatı 1893 yılında başlar ve 1913 târihine kadar devam eder. memuriyetinin yanında ziraat mektebinde ve dârulfünûn'da edebiyat dersleri vermiştir. 1893 senesinde tophâne-i Âmire veznedârı m. emin beyin kızı ismet hanımla evlendi. 1920 târihinde burdur mebusu olarak birinci büyük millet meclisine seçildi. 17 şubat 1921 günü istiklâl marşı'nı yazdı. meclis 12 martta bu marşı kabul etti.
  1926 yılından îtibâren mısır üniversitesinde türkçe dersleri verdi. derslerden vakit bulduğunda kur'ân-ı kerîm tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu. ağustos 1936'da antakya'ya geldi. mısır'a hasta olarak döndü. hastalık onu harâb etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. istanbul'a geldi. hastanede yattı, tedâvi gördü. fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 aralık 1936 târihinde vefat etti. kabri edirnekapı mezarlığındadır. mehmet Âkif milletini ve dînini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sâhip, şâir tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir türk şâiridir. istiklâl marşı şâiri olması bakımından da "millî şâir" ismini almıştır.
  (21.07.2007 18:49)

sorun sende değil bende

  belki karşındaki o kadar iyidir ki sevmeye zorlarsın kendini ve onu sensizliğin vereceği acıdan korumak istersin..ama bakarsın olmuyor sevemiyorsun işte o zamanlarda söylenen sözlerden biridir sorun sende değil bende..
  (05.05.2007 22:50)

nokta dergisi

  yüzde altmışının fetullah gülene ait olduğu benyesinde ahmet altan gibi satılmış yazarların olduğu dergidir.son zamanlarda darbe haberleri ile askere bir bir laf giydiren komplocu dergidir.
  (17.04.2007 19:17)

boğaziçi üniversitesi

  güney kampüste bulunan çimenleri ve muhteşem manzarasıyla ben burda okumak istiyorum dedirten ama yüksek curveleriyle insanı delirten calışkan insanların ve çok şey bekleyen hocalarıyla manzaradan ve çimenlerden mahrum kalan öğrencileriyle meşhur olan okuldur.ancak yinede öğrencilerine iyiki burdayım dedirtir.
  (17.04.2007 19:10)

süper baba

  içinde denizle balıklar yağmurla kar olan ayrıyetten güneşle ay barındıran masallar anlatan baba türüdür.
  (17.04.2007 19:02)

fatih terim

  galatasaraylılar için önemi azalmayacak,unutulmayacak teknik adamlardan biridir.hele bir de italyanca konuşması beni benden alır.
  (17.04.2007 18:57)

yemeksepeti com

seviye tespit sınavı

  genelde maksadını aşan sınavdır.uzun vadede doğru tespitler ortaya koysada tek sınav olarak kişide güven eksikliğine sebebiyet verebilir.kişinin eksiklerini gösterdiği için ideal sınav olmasına karşın gerçekte seviyeyi göstermediği aşikardır.
  (17.04.2007 18:50)

arkadaşça sevişmek

insanın kendisi ile barışık olması

  bu insanlar kendini mutlu edebilen türdendir.eksik ya da fazlalarıyla kendilerini öyle kabullenip yollarına devam ederler.hayatlarında takıntıları çok azdır.Özenilesi insanlardır.
  (17.04.2007 18:42)

gülme komşuna gelir başına

  benim başıma gelmez deme,seninde gelir başına,bir gün onlarda güler başında mantığıyla atalarımızın dinlenmesi gereken öğütlerindendir.lakin benim başımada gelsin onlarda gülsün mantığı ile ters çevrilebilir bi durumdur.atasözüyle inatlaşmamak lazımdır bir gün gülenler canınızı sıkabilir.
  (30.01.2007 17:46)

hayatı zindan etmek

  bazen insanın bi nevi kendi kendine ceza vermesi olarak görülebilir.kendisine veya çevresindekilere hayatı zindan edenler aslında kendilerine ceza vermektedirler.kırıcı davranmak,şiddet kullanmak,sosyal yaşamdandan uzak durmak hatta kaçmakla kendilerine zindan yaratmaktadırlar.
  (30.01.2007 17:14)

sayfa:

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.