kleio

  doğumgünü kızı. her şeyin en iyisi hak eden. bazılarından sonra istanbul'u en güzelleştirenlerden**
  en sevdiğim, anne dediğim, "iyiki doğdun" şarkılarının birlikte söylenmesi, okeyde erkek kısmının*** yenilmesi, eş olunası, mutlu edilmesi, fal bakılması farz olunan mükemmel insan. sözlüğün kazandırdığı en güzel şeylerden birisi. pek bir sevdiğim.
  kle"kaç oldun annnneeeeeeeeeeeee?"io*


  edit: iyiki doğmuş. gördün mü 24 olmuş? özgürmüş ayaklanmış, durmamış ayaklanmış. koşarak ilerliyormuş..**
  (08.08.2006 20:24)

kleio

  manevi annem ilan ettiğim**, bana "çirkin ördek yavrusu" demekten çekinmeyen, ama daha sonra "bak ama kuğu olacaksın" diye kurtarmaya çalışan, sözlüğün kattığı en güzel şeylerden birisidir.
  aynı zamanda yazdıkları ile parmak ısırttırmakta, "keşke, keşke" dedirtmektedir.
  geçen haftanın en beğenilen tanımlarına da üçadet tanımını sokarak başarısını, zekasını ve yeteneğini gösteren, en bi sevdiğim, canımıniçi*
  (06.07.2006 19:35)

igod

  gecenin bir yarısı şoka sokmayı başarmış, "diyosaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan" efektine, bu sorunu alice ile çözmemin daha akılcı olacağını vurgulamış, "are you serious" ile başlayan cümlelerin başlatıcısı, "neden?" sorularını, soru ne olursa olsun, fazla zorlu olduğu nedeniyle reddeden, ikimizi aynı kefeye koyan eğlenceli bir program.
  (22.06.2006 00:50)

aşk acısı

soulburn

  şövalye ve daha sonra lord derken, yakında sözlüğü ele geçirmesinden korktuğumuz şahıs**
  bununla birlikte elde ettiği yetkilerden mi, yoksa her erkeğin bu dönemde ölüm kalım meselesi yaptığı "dünya kupası" meselesinden midir bilinmez, biz sevenlerini artık sallamamaktadır, acıdan acıya sürüklemektedir*
  vakti zamanımda ödevlerimi yaptı, gecenin bir yarısında beni dinledi (buraya kadar sabırla okuyanlar için özel not: evet gecenin bir yarısı çikolata istedim getirmedi, özür bile dilemedi) falan filan, faso fiso. bunlar hoş şeyler, ama hani yaşananlar diye sormak isterim kendisine? (bkz: böyle mi olacaktık)
  buraya kadar hala sabırla okuyanlar varsa, buna kendisi de dahildir, sonuçta bu açık mektup niteliği taşımaktadır: "istanbul'a geleceğim, seni aramayacağım. oturup maçları seyredeceğim"
  bu da böyle biline. intikam dedikleri baldan tatlıymış, evet.
  (19.06.2006 21:27)

kibritçi kız

  yazılan masalların asıl amacı olan, çocuklara iyi davranış aşılamanın gaddarca bir şekilde yapıldığı belli olan masaldır.
  şimdiye kadar okumuş bünyeleri ağlatmak bir yana, anne-baba kısmınında "bak bize kötü davranırsan biz ölürüz, sen de kibrit satmak zorunda kalırsın" şeklinde tehditlerine, ufacık bir çocuğun yılbaşında dışarıda kibritçi kızı aramasına sebep olacak kadar güçlü bir anlatıma sahip, kemalettin tuğcu kitaplarıyla büyük bir paralellik taşıyan, "hayat boş, tek gerçek ölüm, hayallerimiz gerçekleşmeyecek, soğuk falan hadi ölümü seçelim" mesajlı bir masal.
  ayrıca bana vakti zamanında "nerede çocuk psikoloji? nerede çocuk masalı? duygu sömürüsüdür bu, travma sebebidir" diye isyan ettirmiş, gerçekten hangi bir halet-i ruhiyeyle yazıldığını merak ettiğim, etkilerini gördüğüm insanlar dolayısıyla kendinden tiksindiren bir masalmış.
  (17.06.2006 10:12)

allius

  sınıf arkadaşım, potansiyal katil, statik depresif, bilinmeyenlerden bilinen.
  hayat denklemindek x, dünya çevresindeki uydu.
  uydunun amacından bihaber, dünyanın kendi etrafında dönmesini bekleyen; ancak bunu reddeden şahsiyet.
  aydınlık yolu reddeden, dark side'ın müptelası olmuş; ancak kendi kurduğu dünya ona dar gelmeye başlamıştır. gerçek dünyayı reddeden ama kendi kurduğu dünyada da bulunmak istemeyen, çelişkilerinin kendisini yok etmesine yol açmış kişidir, yapmamalıdır.
  ayrıca hayat felsefesi olan "anı yaşa"yı daha çok uygulamalıdır, insanları bu kadar takmaması gerekmektedir*, her şeyin en iyisi layıktır. attığı triplerden bıkmış bünyelerin daha çok üstüne gitmektense vazgeçmelidir, yoksa daha çok üzülecektir**
  her davranışımı tahmin etmesiyle korkutan, bir şey yaptığınızda "bunu biliyordum, bunu da biliyordum, bunu diyeceğini de biliyordum" diyerek dumrlardan dumurlara sokan, aşmış kişilik.
  yazdığı yazılarla kendini tekrara başlamış, yaratmanın korkunçama bir o kadar da güzel çarkına girmiş insandır ayrıca.
  güzel bir diyalogla kapatalım programımızı:
  allius: şimdi kalkıyorsun
  pisiperi: ?
  a: ve çantana kitapla filmi koyuyorsun, yarın da unutmuyorsun
  p: ben sana kitabı verdim ki
  a: ı-ıh
  p: valla, hatta cuma günü verirken ittirdim seni
  a: yok artık, vermedin
  p: sen de "niye ittiriyorsun yaaa" dedin hatta bana
  a: sen cuma günü okula gelmedin
  p: gelemz olur muyum? hatta gittik x/y/z
  a: bu cuma gün(günlerden salı olması da ayrı bir hoş nokta tabii)
  p: du bi dk
  a: ???
  p: ahaha, kitabı buldum. tamam getiriyorum yarın
  a: bi de utanmadan hikaye yazdı yaaa
  p: tabii, ben şizofrenim, güvenme bana!
  a: güvenmiyorum zaten

  ayrıca bonus olarak:
  allius: ya sana ben kendimde değilken dalga geçme demiyor muyum? (küfürler)
  pisiperi: tamam yap her istediği
  a: ??
  p: yeter artık dayanamıyorum
  p: çok güzelsin
  p: ilan-ı aşk ediyorum
  p: öp beni
  a: tamam bize gel bu akşam
  p: ahahhaha
  a: ahahahhaha

  derim ve kaçarım yavaştan. *
  seviyorum seni al"hocam japonca elektostatik kuvvet ne demeeek?"lius.
  (13.06.2006 17:21)

franz ferdinand

  birinci dünya savaşı'nın başlamasına neden olmuş şahıstır, suikasta kurban gitmiştir ve ekonomik sebeplerden bahsedemeyen ülkeler için mükemmel bir neden olmuştur.
  aynı zamanda 2004 ylında kendi adlarını taşıyan albümlerini çıkarmış, take me out adlı single larıyla müzik listelerini fethetmiş bir gruptur. kendi açıklamalarında amaçlarının the next big thing olmak değil, kızları dansettirmek olduğunu belirtmişlerdir.
  ikinci albümleri you could have it so much better ı çıkarmış ve bu albüm ilk albümlerinden daha çok beğenilmiştir.
  mtv ve brit awards'dan elleri boş dönmemişlerdir.
  vokalde alexander kapranos, gitarda nicolas mccarthy, basta robert hardy ve davulda da paul thomson bulunmaktadır.
  grubun official internet sitesi ise:
  http://www.franzferdinand.co.uk/
  (05.06.2006 19:26)

don t cry

  iki ayrı versiyonu olan şarkıdır.
  ayrıca klibinde slash güzelim gitarı uçurumdan aşağıya atar solo sonrası, insanın içi acır, "ah!" der.
  bir de axl rose un katıldığı mtv müzik ödüllerinde yeni hip-hopçı imajından önceki son hali bu klipte görülebilir. zaten ayna önünde yaşadığı iççelişkiler geleceği tayin etmiştir, sadece hayranları bunu görmek istememiştir.**
  (04.06.2006 19:52)

elif şafak

  sonbaharda anne olacak bir yazardır.
  inşallah boynuz kulağı geçer ve kendisinden çok daha iyi yazan, belli konulara takılmayan bir yazar dünyaya getirir kendisi.
  haberin bulunduğu link ise:
  http://www.milliyet.com.tr/2006/05/31/magazin/mag01.html
  (02.06.2006 17:59)

arabada 5 evde 15

absürd tiyatro

  saçma tiyatro veya uyumsuzluk tiyatosu olarak da bilinen, ikini dünya savaşı sonrası ortaya çıkan ve yaşamın akla aykırılığını, bilinen tüm sanatsal uyumları bozarak sahneye getiren tiyatro akımıdır.
  gerçeği mantıklı, değişmez bir düzen değil, anlaşılamayan, açıklanamayan bir kamaşa olarak görür. amacı da bu uyumsuzluğu göstermektir. işte bu yüzden; bütün sanatsal ve geleneksel düzeni bozan oyunlar sergiler, dekora bu konuda önem verir.
  seyirciyi şaşırtma, rahatsız etme ve hatta acıtma amacı da gütmektedir, çünkü;
  insanoğlu da, ölümlü olduğunu, yaşamının bir amacını olmadığını, evrende bir düzen olmadığını bile bile yaşamını ve gereksiz uğraşını sürdürmektedir.
  absürd tiyatro, varoluşçuluk felsefesinin aldığı en büyük eleştirilerden olan, olumsuz ve kötümser olmakla eleştirileriyle karşılaşmıştır, ancak amacı da zaten dünyanın bu kötümser ve hatta boş tarafını göstermektir.
  nihilist olmakla değerlendirilenler vardır; ancak absürd tiyatro hiçliği savunmamaktadır. sadece belli bir umarsızlık görülür.
  karşıt olanlar bir arada kullanılır.
  kara güldürü öğesi ağır basar.
  belli bi kuralı yoktur, herkes dünyadaki uyumsuzluğu, istediği şekilde, uyumları bozarak gösterebilir.
  konuşmalar saçma gelse de bireylere, insanların düşünmesi sonucu amacına ulaşır, kişiyi ilkiltir ve acıtır.
  (30.05.2006 18:22)

absürd felsefe

tobi vail

  bikini kill adlı grubun eski davulcusudur.
  kurt cobain ile bir süre ilişki yaşamış ve ayrıldıktan sonra kurt cobain in bir nevi ölümüne neden olmuştur, hem onu çok üzmesi açısından(kurt cobain bir konserinde onun adını sayıklaya sayıklaya bayılmıştır), hem de courtney love adındaki femme fatale ile tanışmasına olanak vermesi yüzünden.
  (30.05.2006 18:06)

bikini kill

  riot grrrls akımının en büyük temsilcilerinden, 90lı yıllara damgası vurmuş çok önemli bir gruptur.
  i like fucking, rebel, liar ve this is not a test adlı birbirinden kızgın şarkıları vardır, adlarından da anlaşılabileceği gibi, feminsttirler ve konserlerinde sahneye kadın dinleyicileri çıkarıp, ağızlarına gelen her şeyi söylettirirler(di).
  kathleen hanna gibi arıza bir soliste, kurt cobain in eski sevgilisi olan tobi vail adlı bir bateriste ve işini çok iyi yapan kathi wilcox adında bir basçıya sahip olan, gitarı bir erkeğin eline vermiş kız grubudur. bir başkası için itinayla bakınız: (bkz: hole)
  (30.05.2006 18:03)

sayfa: 1-2-3...-17

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.