makyaj hileleri

  İskender PALA' nın güzel bir yazısından küçük bir kısım ...

  ***
  Bir zamanlar şiirle anlatabildiğimiz o mecazlara bürünmüş hayal kadınını, bugünün erkekleri artık akıllarıyla tartıp realist kâr hesabıyla çarpıyor, bölüyor, topluyor, çıkarıyor ve nihayet gözleriyle didik didik edip tüketiyor. Kulaklar kadın sesinin bin bir türlüsüyle kirlenmiş durumda; gözler müstehcen reklam görüntülerinin istilası altında. Realite, bırakınız sıradan insanları, şairleri bile o mecazlara akseden büyüleyici görüntülerden, o terennümsaz seslerden mahrum bıraktı. Servi salınışlı güzeller çağı kapandı, yere pat pat basan genç kızlar türedi. Bugün, sigaradan kalınlaşmış sesiyle kadın, sokakları ve caddeleri kaplayan hayat mücadelesi uğruna peçesini kaldırmış, metrolarda ve çarşılarda tüketim hırsıyla şirretleşmiş, hatta amfilere ve dersliklere taşan seviyesizliklere düşmüş, velhasıl vapuru, otobüsü, dolmuşu, taksiyi, treni, uçağı herkesle eşit şartlarda doldurmuş, baş tacı edilen konumunu yitirmiştir.

  Kadın, artık hayale kafa tutan bir çıplaklıkla karşımızda. Bir yarışçı gibi; kendisiyle, sokakla, billboardlarla, kurulu düzenle, modayla, eğitim sistemiyle savaşmakta ve çırpınıp durmakta. Bir zamanlar mecaz tüllerini üzerinden kovar ve gerçekliğini teşhir ederken bunları göze aldığının farkında değildi. Şimdi mecazın aldatamadığı gözlere hitap etmek ve en ufak kusurunu bile binbir hile ile kapatmak zorunda. Maaşının yarısını kozmetiğe, kıyafete, lükse yatırmasının başka ne sebebi olabilir ki?!..

  ***
  http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=663002


  --- Mecaz, hakikate mağlup düştü
  ---  (06.01.2009 18:43)

el ele tutuşan sevgilileri gören yalnız genç

polis

günün ikinci tanımı

  üçüncüden daha popülerdir .
  (03.01.2009 01:02)

günün ikinci tanımı

  ilkinden sonraki tanımdır . ilk tanımla alakalı olabilir ya da herhangibir şeyle . ama ilk tanımın insanda bıraktığı izlenim sonucu ortaya çıkması daha muhtemeldir gibime geliyor . bilmiyorum ya , bakmam lazım .. birkaç gün gözlemliyeyim bakalım durum neymiş .
  (03.01.2009 00:23)

günün ilk tanımı

  gece 12'den sonra girilen ilk tanımdır . günün bereketini artıracağı inancı hakimdir ilk tanım üzerinde . dikkatli girilmelidir bu yüzden .
  (03.01.2009 00:19)

galatasaray üniversitesi

  adamlar o manzarada nasıl ders yapıyorlar anlayamıyorum ... heralde baya yükleniyorlar ki öğrenci kafasını kaldırıp ta etrafındaki güzellikleri göremesin..ne bileyim ya!..
  (26.12.2008 01:03)

su ısıtıcısı

hapşırmadan önceki 1 saniye

niyazi sayın

  gerçek bir sanatkâr olan Niyazi Sayın ' ı anlayabilmek için ilk önce herhangi bir taksiminin dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum . çünkü o herkesden farklı birşeyleri dile getirmiş ve ilhamının gönlüne verdiği ,herşeyi kuşatan sanatkâr hassasiyetiyle duyulmamış şeyler işittirmiştir bizlere . neyiyle yarattığı ulvi sadalar kulaklarınıza dolarken orada kalmaz ve bazen gönlünüzü parça parça eden bir feryat , bazen hissiyatınızı tümüyle sarsan ve onu bir anda hiç olmadığı kadar naif kılan bir titreme olarak vücudunuza nüfuz eder .
  dolmadan taşamazsınız diyen üstâdın bu sözü aslında sanatındaki büyüklüğün nereden geldiğini fısıldamaktadır bize . hocası neyzen ve ressam Halil Dikmen in sanatın bilgisiz bir içten doğuş olmadığına ve yüksek bir sanatın yüksek bir bilgiyide yanında bulundurmasının gerekliliğine dair prensiplerine yürekten inanmış ve hayatını bu temeller üzerine inşa etmiştir . birçok sanatla yakından ilgilenen üstâd , elinden neyi alındığında bir ömür geçirecek kadar çok şeye sahiptir yine de ...
  gerçek sanatkârı temsil etmesi bakımından da günümüzün yozlaşmış dünyasında önemi hâiz bir şahıstır ...
  (12.12.2008 19:35)

günün sözü

  " same shit , different day ."
  (07.10.2008 12:17)

sis lan

  susturma cümleciği .
  a: abi !.. demokrasi ?!..
  b: sıs lan!..

  (bkz: olmuyor değil)
  (07.06.2008 13:04)

anayasa mahkemesi başörtüsü kararı

  laiklik kisvesi altında yapılan darbedir . ileride başka başka şeylerin altında , daha değişik , daha vahim müdahalelere maruz kalmamak şu an için en büyük temennimiz.

  (bkz: biz ne dersek o olur)
  (bkz: hadi canim hadi )
  (07.06.2008 12:41)

anayasa mahkemesi başörtüsü kararı

  egemenlik kayıtsız şartsız yargıçlarındır.
  (07.06.2008 12:36)

cia

  tabi insan türkiyede bir vatandaş olarak , büyük çogunluğun yaptığını yaparak ; yani çalışarak ( öğrenci ya da meslek sahibi ) ,uyuyarak , yatmadan önce birkaç sayfa ıvır zıvır okuyarak , arkadaşlarla geyik yaparak , facebookta takılarak , msn de vakit harcayarak vs. vs. kendi ülkesi hakkında cia den daha fazla bilgi sahibi olabilir tabi ki . tabi adamların (cia) da biz doğmadan seneler önce başlayarak , bu işe ( bizi tanımak ) milyar dolarlar yatırdığını bilmek gerekiyor .

  (bkz: sen hala ... )

  (bkz: tabi tabi )
  (06.06.2008 03:12)

sayfa: 1-2-3-4

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.