ekşi sözlük

  darbe senaryosuyla ortalığı kasıp kavurmuş, gazetelerin internet sitelerinde, sadece kendini ilgilendiren bir mesele ile bile yer bulabilmiş sözlük.
  (24.12.2006 21:17)

an be an

  zaman içinde bir durumum değişmesi için kullanılabilecek kelimeler bütünü. "zamanla", "sürekli" gibi anlamlara gelir.
  cimle içinde kullanacak olursak.
  öss ye girmeden önce heyecanım an be an artıyordu.
  (19.12.2006 03:30)

an

  zamanın bölünemeyecek en küçük parçası. örneğin bir ok bir hedefe sadece bir anda değebilir, bir cisim havaya fırlatıldığında yükselmesini tamamlayıp aşağı düşmeye dönmesi bir andır. lahza olarak da bilinir.
  (bkz: an be an)
  (19.12.2006 03:28)

anlamlar diyarı

  vampircik logosuna tıkladığınızda ana frame de karşınıza çıkan yazı...
  tanımlar diyarı ile aynı anlama geliyor sanırım.
  (19.12.2006 03:25)

özdemir asaf

  türk şiirinde önemli bir yeri olduğunu düşündüğüm, kelime oyunları ile yiğit özgür tadı veren şair.

  - alıntı -

  ölene kadar bekleyecekmiş,
  sersem!
  ben seni beklerken ölmem ki
  beklersem


  - alıntı -
  (19.12.2006 03:22)

henüz dostunuz yok

makine

  bir işi daha az kuvvetle daha çok yol sarfederek veya daha hızlı yapmak için imal edilmiş aletler topluluğu. otomatik olabileceği gibi insan kullanımı ile çalışabilen türleri vardır.
  (17.12.2006 02:26)

closer

  anlaması zor ama hayranlık uyandıran güzel bir film.
  (16.12.2006 02:11)

sürtünme kuvveti

  herhangi bir hareket esnasında herekete engel olmaya çalışan, hareketin tersi yönde oluşan kuvvete verilen isim. iki cismin arasındaki kuvvet ve sürtünme, ısı enerjisine çevrilir. hayatımızı en kolaylaştıran fizik kuramı olduğu halde genellikle fiziksel tasarımlar içinde olması istenmez.
  sürtünme kuvveti = kuvvetin yüzeye dik bileşeni * sürtünme katsayısı
  şeklinde formülize edilir.
  (05.12.2006 21:39)

sürtünme katsayısı

  herhangi bir cisim ile temas ettiği yüzey arasında harekete engel olan, hareket yönünün tersine kuvvet oluşmasına neden olan sürtünme kuvvetinin, şiddetini hesaplamaya yarayan katsayı. birimi yoktur.
  (05.12.2006 21:35)

kaldırma kuvveti

  akışkanların içlerinde bulunan harici nesnelere uyguladıkları yerçekimine zıt kuvvet. örneğin bir pilastik topun suda yüzmesini ancak bununla açıklayabiliriz. dikkat ederseniz akışkan dedim sıvı demedim bunun nedeni başta hava olmak üzere gazlarında bir kaldırma kuvveti olduğudur. örneğin uçan balonun uçması.

  fiziksel hesabı akışkan içindeki nesnenin batan hacmi ile akışkanın yoğunluğunun çarpımıdır.

  (kaldırma kuvveti)=(batan hacim)*(akışkan yoğunluğu)
  (04.12.2006 16:01)

casio

  saat, hesap makinesi, elektronik müzik aygıtları yapan japon asıllı şirket. bir dönemler saatleri herkesin kolunu süslerken, şimdilerde hesap makineleri mühendislerin ve mühendislik öğrencilerinin sadık dostlarındandır. müzik aletleri nasıl bilmiyorum ama sanırım o da iyidir.
  (04.12.2006 15:49)

bilgisayar

  bildiği sayıların aslında sadece 0 ve 1 olduğu bunlar ile işlemler yapabilen,milyonlarca işlemi hatta trilyonlarca ,katrilyonlarca işlemi bir çırpıda yapabilen * aletler. bu tanımın buraya girilmesinden tutun da, her seöktörde işe yarayan, bilgi işlem sektörünün yükünü taşıyan aygıtlardır. bilinçli değildirler sadece sizin söylediğinizi yaparlar hisleri yoktur, bariz bir şekilde yorulmazlar, aynı işlemi bir defa, bir defa daha, bir defa daha , defalarca yaptırsanız banamısınız demez ve olur paşam der yapar.
  (04.12.2006 15:46)

back to the future

su

  katı hali sıvı halinden yoğunlukça daha hafif olan
  (suyun yoğunluğu +4 derecede 1)
  (buzun yoğunluğu 0 derecede 0,9)
  ve bu sayede denizler ve göllerde yaşam olmasını sağlayan mükemmel yapı. kimyasal ismi dihidrojen monoksit dir.
  şöyleki herhangi bir su kütlesi donmaya üst yüzeyden başlar belirli bir buz tabakası alt taraf ile dış taraf arasında yalıtım görevi yapar ve aşırı soğuk olmadıkça suyun tabanı 4 derecede kalır. eğer buz sudan hafifi olmayasaydı göller dipden donmaya başlar ve denizler ve göller tamamen donar içerdeki canlı hayatı yok olurdu
  (04.12.2006 00:51)

sayfa: 1-2-3...-30

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.