vampircik sözlük

  bu sitede görmüş olduğum antidemokratik, ve saygısız tavırlar nedeniyle yazarlığı bıraktığımı duyurmak istiyorum.eğer mümkünse girdiğim tanımların silinmesini rica ediyorum. herkese başarılar.
  (19.12.2006 16:52)

üstüme basıp geçme

  acı çekmiş* gönüllere tercüman olan bir gökhan kırdar klasiği. şarkının girişinden tutunda nakaratına kadar insanın kalbinin taa içinden gelen ses. senin de bu topraklarda yaşadığını bilmek bir garip mutluluk benim için*.
  (19.12.2006 13:19)

renault megane

  ayrıca megane'ın sedan modeli dünyada sadece türkiye'de bursa'da üretilmektedir. bütün dünyaya evimin yakınlarından gönderilmesi bile benim için bir övünç kaynağıdır. artık papua yeni gine de bu araçtan görünce "aaa bak bizim hemşo da buradaymış!" gibi banal bir espiri yapabileceğim*.
  (18.12.2006 23:47)

beni bırakma

  soner arıca'nın sözlerini yazdığı ve seslendirdiği şarkıdır. sözlerini güzelliği yanında bestesi de çok hoştur. bestesi salih duman'a aittir. sözleri şöyledir:

  git hadi git ciğerim yanıyor
  son gece bu, beni sevsen ne olur
  kim saracak beni kim sevecek
  dur dokunma yüreğim acıyor
  sevme beni sevdalardan vurgunlar yedim
  bana çok gördüğün aşkı sen ellere ver
  terkedilişim ilk değil alışır gönlüm
  sevilmeden sevmek var ya o daha beter
  hadi beni öldür beni unut
  hadi beni göm yalnızlığa
  hadi bana hepsi yalan de
  beni bırakma
  (18.12.2006 23:34)

renault megane

  yerden yüksekliği doğrudur, diğer sınıftaşlarına göre biraz yüksektir ancak bu durum sadece türkiye için geçerlidir. izlediğim bir programda renault türkiye müdürü türkiye'de yapılan megane'ların yol şartları da göz önüne alınarak avrupa'ya ihraç edilenlerden biraz daha yüksek yapıldığını söylemişti ve yaptığı açıklama gayet mantıklıydı. ayrıca virajlarda bunun bir dezavantaj oluşturmaması için araca virajlarda yol tutuşunu arttıran ve yoldan çıkmasını engelleyen bir sistem konmuştur.*. ayrıca kendi sınıfının otomobilleri arasında hiç de küçümsenemeyecek bir iç mekana sahiptir. fiyat kalite kıyaslaması yapıldığında çok da iyi bir seçenektir ayrıca.
  (18.12.2006 23:12)

deniz feneri

  yaşar kurt'un çok güzel bir şarkısıdır. sözleri şöyledir:

  sen uzakta yanan deniz feneri
  sesimi duyuyor musun
  sesimi duyuyor musun
  bana el salla deniz feneri
  e hadi el salla

  oysa yürüyordum sadece
  oysa yürüyordum sadece
  yürüyordum sadece

  (18.12.2006 22:35)

trt2

  özellikle geceleri çok kaliteli kültür, sanat ve söyleşi prıgramları yayınlayan devlet kanalıdır. "yahu izleyecek kaliteli birşey var da biz mi izlemiyoruz"* diyenleri yalancı çıkaran hepimizin kanalıdır.
  (18.12.2006 22:30)

solunum

  canlıların enerji elde etmek için organik besin maddelerini parçalamalarına denir. solunumun amacı atp sentezlemektir. organik besinlerin yapısındaki kimyasal bağ enerjisi atp üretiminde kullanılır. canlılarda oksijensiz solunum ve oksijenli solunum olmak üzere iki çeşit solunum vardır.
  (18.12.2006 21:11)

oksijensiz solunum

oksijensiz solunum

  fermantasyon da denir. glikozun hücre sitoplazmasında oksijen kullanılmadan parçalanması ve enerji elde edilmesidir.
  (18.12.2006 21:09)

oksijenli solunum

  (bkz: aerobik)
  (18.12.2006 21:07)

maganda

  tam, kesin bir anlamı olmamakla birlikte sosyal hayata uyum sağlayamamış, gelişimini tamamlayamamış insanlara maganda denir. genellikle insanları rahatsız eder bu tipler. kabul etmek gerekir ki; bazen bayanlarda da görülmekle birlikte büyük bir çoğunluğu erkeklerden çıkmaktadır.
  (18.12.2006 21:03)

emniyet şeridi

  medeniyetimizin kültür seviiyesini ve insanımızın kalitesini cümle aleme gösteren emniyetsiz şeritlerimize takılan isimdir. sıradışı haller dışında kullanımına izin verilmeyen, acil durumlar için hazır bekletilen yolun en sağında olan şeritlerdir. ülkemizde yeterince sayıda yoktur. olmamasıda birşeyi değiştirmemektedir ,çünkü olanları halkımız* gerektirdiği gibi kullanmamaktadır. bir tv programı bırakın gereksiz yere kullanmayı, bu şeritte ters yönde giden magandaları bile görüntülemiştir.
  (18.12.2006 20:59)

şerit

  özellikle bayan şöförlerin** trafikte doğru kullanmayı bilemdikleri şeydir. sollamalar yada sağlamalar haricinde bir başka şeridi de kullanmak çok sakıncalı bir durumdur. şerit kullanımını öğrenememiş kişiler iki şeridi birden kullanırlar. kendilerince işlerini garantiye alırlar ve diğer şeritlerdeki araçlara daha uzun mesafede seyrederler. ancak bu tamamen acemilikten kaynaklanan yanlış harekettir.
  (18.12.2006 20:51)

ateşi çıkmak

  vücut sıcaklığının normalin üzerine çıkmasına denir. soğuk algınlığı bunun en büyük sebeplerinden birisidir. genelde baş ağrısı yapar. çok hüzünlü bir durumdur. insanın sevdiklerinin gözlerinin önünden geçmesi yan etkilerindendir***. özellikle çocuklarda dikkat edilmesi gereken bir husustur. * havale geçirmeye sebebiyet verebilir.
  (18.12.2006 18:19)

sayfa: 1-2-3...-12

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.