krgym

  her kürde pkk lı muamelesinin yapıldığı toplumuzda , vampircikte de zaman zaman sadece kürt olduğu için bu tür yakışıksız genellemelere dahil edilmiş en azından gidişiyle bu tür tacizlerden de kurtulmuş heval. gidişinin ardından girdiğim ilk tanım sanırım hayli zaman oldu sözlükten soğudum .** *
  (21.09.2008 18:18)

krgym

  sayesinde guzide sozlugumuz vampircikte bir sarkiyi sozlerini yazarak tanimlamanin yasak oldugunu ve zaten online yazar sayisi bir turlu artmiyor diye dertlenirken artik onunda sozluge girmeyecegini ogrendigim sozlugu bir kisi daha eksilten arkadas.*
  (10.09.2008 22:59)

fatima fatimadir

  Ali Şeriati tarafından yazılmış, İsmail Babacan tarafından çevrilmiş,
  Dünya Yayıncılığın bastığı bir şahane kitap.

  kitaptan alıntı yapalım okuyan iştahlansın;  --- alıntı ---
  Fatıma ile ilgili ne söyleyeceğimi bilemiyorum.nasıl söyleyebilirim ki.?
  Birgün bir konferansta Hz.meryem’i anlatan bir Fransız yazarını taklid etmek istiyorum;
  ‘’ 1700 yıldır Hz. Meryem’den söz edildi. 1700 yıldır doğulu ve batılı değişik uluslardan bütün filozoflar ve düşünürler Hz. Meryem’in değerini anlattılar.1700 yıldır dünya şairleri, Hz. Meryem’e methiye dizmede bütün yaratıcı gayretlerini ve güçlerini seferber ettiler.
  1700 yıldır bütün ressamlar ve artistler,Hz. Meryem’in suretlerini ve fresklerini gösteren muazzam eserler ortaya koydular.bütün bu söylenen ve düşünülenlerin tamamı,bütün artistlerin gayretlerinin tamamı,Hz. Meryem’in büyüklüğünü şu söz kadar güzel tasvir edememektedir; ‘’ Hz. Meryem; Hz. İsa’nın annesidir. ‘’

  Ben de, Hz. Fatıma’yı anlatmaya bu şekilde başlamak isterdim.
  Fakat yapamadım:

  ‘’Fatıma, Hz. Haticenin kızıdır.’’ demek isterdim. Fakat anladımki,
  Fatıma o değil.

  ‘’ Fatıma, Hz. Muhammed (s.a.v) ’in kızıdır’’ demek istedim. Fakat
  anladımki, Fatıma o değil.

  ‘’ Fatıma, Hz. Ali’nin eşidir’’ demek istedim. Fakat anladımki, Fatıma,
  o değil.

  ‘’ Fatıma, Hz. Hasan ve hüseyin’in annesidir’’ demek istedim. Fakat anladımki,
  Fatıma o değil.

  Hayır! ... Bütün bunlar doğrudur ve bunların hiçbiri Fatıma değildir:

  fatıma fatımadır.
  --- alıntı ---
  (04.09.2008 00:42)

fatıma

anna

  tarık tufan 'ın bir eseri, şaheseri. şöyle ki;

  Biz her şeye, esirgeyen ve bağışlayan, çokça esirgeyen ve çokça bağışlayan, hep esirgeyen ve hep bağışlayan Rabbin adıyla başlayan adamlarız Anna.

  Büyücülerin, haramilerin, borsacıların, reklamcıların, korsanların, işgalcilerin, bankacıların elinden kurtulmamız da bundan.

  Sanayi devriminde bile, karanlık, rutubetli, çok bağırışlı, çok nefessiz, çok sabahsız, çok aşksız, çok çiçeksiz, çok neşesiz, çok kitapsız bir fabrikada hayatta kaldık sırf bu yüzden.

  Piyasaların hınçla dolu iniş çıkışlarına kalbimiz dayanıyor bir şekilde. Kalbimiz derken, ilk gençliğimiz, sakalımız, bir kasetin iki yüzüne de ardarda kaydedip dinlediğimiz şarkımız diyorum aslında.

  İşte böyle yaşıyoruz ve yaşamak da sana dair uzayıp giden bir özleme dönüşüyor.

  İnsaf et Anna!

  Gidelim buradan.

  Senin masumiyetini, bilgelik zamanlarından kalma sırları, dünyanın bütün sabahlarını yanımıza alıp da gidelim.

  Hesap etmeden, haritaya bakmadan gidelim.

  Ölelim diyecektim az kalsın. Ölmeyelim. Hiç ölmeyelim Anna.

  Sarılalım diyecektim az kalsın. İçimden böyle şeyler de geçiyor işte. Sarılalım, dudakların…

  Tamam sustum.

  Gitmek istemezsen bir şiir miktarı kadar otursak diyorum. Şiir kalsın istersen, sadece otursak. Oturmasan da olur benimle, sadece ellerimi tut. Ellerimi tutma dilersen sadece yüzüme bak. Yüzüme bak ama Anna, yüzüme bak. Gözlerime bak, gözlerimin içine bak.

  Gözlerim biraz karanlık. İçinde cenkler, ayinler, kesik damarlar, kapıları yumruklayışlar, cipralexler, Turgutlar, Edipler, Sezailer, siyahlar, beyazlar, uykusuzluklar, bitmeyen başağrıları, bildirilerin öfkesi, duvarlara uzun dalmışlıklar var.

  Gözlerim biraz yorgun. İçinde bekleyişler, bekleyişler, bekleyişler, bekleyişler, bekleyişler, bekleyişler…

  Bekleyişler Anna. Köylü çocukların parasız yatılı sonuçları mesela. Nişanlısı askerde kızlar, kızı ölüm orucundaki baba, babası tersanede oğul, oğlu şizofren anne.

  Hepsini sayamam gerçi, utançlarım da var. Ama geçecek hepsi, geçecek. Şifalı gözlerin her şeyi iyi edecek.

  Gözlerimin içine bakmaktan korkma Anna.

  Sen adımını attığın andan itibaren Hira dinginliğine dönüşecek ortalık.

  Tanrı bizimle de konuşur belki.

  *  (04.09.2008 00:25)

hz ali atatürk olarak geri döndü

ramazan da hatırladıklarımız

cemil meriç

  vakti zamanında "bir yanımla Büyük Doğu'cuyum" da demiş, fikir sancıları içinde geçmiş bir hayat sürmüş büyük insan.

  ayrıca bkz.http://www.cemilmeric.net
  (31.08.2008 18:20)

büyük doğu

  *üstad necip fazıl kısakürek 'in 1940-80 yılları arasında değişik evrelerde yayınladığı dergidir.islami bakış açısına sahip kendilerini büyükdoğucu diyen bir çoğu üstadın arkadaşı olan yazarlara sahipti. Sait Faik, Özdemir Asaf, Oktay Akbal ve Salih Murad Uzdilek mesela.


  tek partili dönemde de demokrat parti dönemimde de iktidara muhalif tavrı yüzünden tepki çekmiştir. hakkıda birçok dava açımış çok kez kapatılmış, toplatılmış bir dergidir.

  büyük doğu yayınevi ise yıllardır sadece necip fazıl'ın eserlerini basarak ayakta durmayı başarmış bir yayınevidir. yayınevinin web sitesinden üstadın hayatı ,aksiyonu, eserleri ve dahası hakkında bir çok bilgiye ulaşılabilir. buyrun;

  http://www.buyukdogu.com.tr

  bütün bunlardan ziyade tek bir orjinal sayısına sahip olabilmek için neler vermezdim diye ahlanırken ,1943-44 yılları arası yayınlanmış 24 sayısına birden ulaştığım ve birkaç güne kadar sahibi olacağım dergidir. *
  (31.08.2008 18:14)

30 ağustos zafer bayramı

  hiçkimsenin gıcık olduğuna inanmadığım bayram . bayramları kim sevmez ki en kötü ihtimalle tatildir okul tatil , iş tatil. **

  * (bkz: deliye hergün bayram)
  (30.08.2008 02:16)

hanzala

mel gibson

28 ağustos 2008 vampircik artı karma darbesi

  şu verilen , kazanılan artı ya da eksilerin bu kadar dikkate alınmasını hiç anlamıyorum. karma bu ya hu ,ha üst basamaklardan olmuşsun ha alt basamaklarda ne önemi var. sözlük yazarlarının şunu anlaması lazım; ne birilerinin verereceği artıyla artarız ne de birilerinin vereceği eksiler bizi eksiltir.bunu kompleks haline getirmenin bir mantığı yok.aklım almıyor, bu uğurda başlık açılıyor hemde darbe benzetmesiyle bu kadar mı önemli ya, inanılır gibi değil.
  (29.08.2008 11:12)

de bağlacı müslümanlığı

  de bağlacı kullanılarak kurulmuş bu gibi cümleler genellikle ama ile devam eder ve hiç şüphesiz temiz bir kalpleri vardır.*

  (bkz: benim kalbim temiz)
  (29.08.2008 10:37)

trt de taraf yazarlarının iftar programı yapması

  hazımsızlıkta son nokta dedirten başlık.
  (bkz: provokasyon)
  (28.08.2008 11:56)

sayfa: 1-2-3...-27

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.