dam

  Amsterdam da en önemli bir meydana verdikleri isim....
  (24.06.2012 18:49)

jackass

  beni bitiren en ekstrem olayları ,.bir attan yeni alınmış spermanın ekipten bir kişi tarafından bir çay bardağının birden içilmesi olayıdır...
  (24.06.2012 18:47)

tarihin arka odası

  Bir programın anlamından bu kadar koptuğunu ilk kez bu gece yaşadık.hadi pelin selin,tilki kürtaj değil ,yatanlar olmuş.esas film bu gece 03 den sonra kopmuştur.afyoncu ile bardakçı arasında öyle ifadeler geçti ki, artık tayyip bardakçı yi bu tvden kovdurur yada erhan bu programa daha katılmaz dedim.haftaya belli olur.ancak üzüldüğüm hep konuklara oluyor.bu konuka olan bırak bu hafta ,birde aynısı geçen hafta da olmuş.merak edenler internet sitesi olarak tvarsivi.com a baksın.özellikle saat 03-04
  arasına...
  (03.06.2012 10:43)

ismail türüt

  Ibrahim tatlıses in yanından ayrılmayan biri idi.ne zaman vuruldu o gün bugün ortalarda yok.meğer gündemde olması sadece ona bağlı imiş.
  (03.06.2012 10:32)

seksenler

  konu sıkıntısı yaşadığı gerçekten belli oldu artık.ama bir dizi de bölümü 2 saat/ 120 dak. olmaz.amerika da bu yok.120 demek 40 ar dan 3 bölüm demek.ilk bölümlerinde etrafındaki objelere bakarak oldukça güldürmüştüm.fakat uzattıkça uzatıyorlar.bunun bedeli de bir zaman sonra olabilir.
  (17.05.2012 13:32)

güzelavratotu

  bugün zehirlenmelerde kurtarıcı olarak kullanılan atropin maddesi bu bitkiden elde edilir.güzelavratın güzelavratlığı eski mısır a kadar dayanır.o zamanın aristokrat kadınları gözlerinin güzelliği için bu otun ekstraktından gözlerine damlatırlarmış.sebebi göz bebeklerini genişletmesindenmiş.evet bugün de göz doktorları da lens vs. noktaları incelemek için hastaya inceleme öncesi birkaç damla atropin veya aynı etkiye sahip skopolamin gibi solüsyonlar uygulamaktalar.uygulama sonrası birkaç dakika geçmesi gerek ki göz bebeği genişlesin ve lens rahatlıkla görülebilsin.nereden nereye...
  (17.05.2012 13:27)

enterit

  bağırsak yangısını ifade eden patoloji terimi.
  (25.05.2011 15:19)

mikroaerofilik

  normal hava koşullarında değil de düşük oksijen şartlarını (% 10 karbondioksit ortamı) ifade etmek için kullanılan ifade.
  (25.05.2011 15:17)

campylobacter

  gram (-) spiral ve mikroaerofilik bir bakteri cinsi.hayvanlarda gebelik sırasında düşükten tutun ( campylobacter foetus ) ,insanlarda enterit ve gıda zehirlenmelerine ( Campylobacter jejuni ) kadar enfeksiyonlar yapabilmektedir.
  (25.05.2011 15:15)

oral seks

  aids ve bevliye hastalıkları yanında campylobacter ve HPV gibi bakteri ve virüslerinde bulaşmasını sağlayabilecek bir cinsel ilişki yolu olsa da usulune uygun olarak yapılması gereken bir cinsellik tarzıdır.Ancan uyarılma sonrası irtibatın kesilmesi hem bu açıdan hem temizlik açısından, hem de edep açısından uygun olacağı düşünülebilir.
  (25.05.2011 15:11)

antibiyogram testi

  penisilinin bakterilere karşı davranışı tespit edilene dek küflerde bakterilere karşı bir baskıcı bir ortam üremesi olduğu bilinmiyordu.bu keşiften sonra gelen diğer kimya keşifleri bir kimyasal içinden diğerleri sentez etme kabiliyetlerini güçlendirdi.işte bunları aktardıktan sonra sentez dalgasına antibiyotikler de girdi. penisilinin sentezinden sonra vücutta daha uzun süre kalması için,enjeksiyon kolaylığı iyi olsun diye ya da çeşitli formülasyonlarına uğraşıldı.bundan başka yeni yeni antibiyotikler de sentezlendi.sadece penicilliumların bakterileri baskılaması değil, diğer küflerin de baskılamaları farkedildi.farkedilen her küf de yeni yeni antibiyotik sentezlettirdiğini insanlara gösterdi.bugün insanlara faydası olan olmayan,yan etkileri incelenmiş incelenmemiş yaklaşık 4000 antibiyotik olduğu tahmin ediliyor.kullanılan her antibiyotik uzun kullanıldığı müddette bakterilerde bir direnç oluşturuyor.o antibiyotiğin bir kimyasal halkasını kıran enzimi yıllar sonra ya açığa çıkartıyor ya da milyonlarca bakteriden sadece bir tanesi o zamana kadar onu aktif kullandığından sadece o ortada kalıyor,yaşayabiliyor ve nesilleri devam edebiliyor.hangi bakteri neye hassas diye tespit etmekte kullanılan teste işte antibiyogram denir.ilk yapan mantığını oturtan ve bugün hala kullanılan metodu ile anılan bilim insanı ikilisi olan kişiler Kirby ve bauer dir.bugün bu metod ile çoğunlukla antibiyogram yapılır.bakteriler katı bir ortama sıvıda çözülmüş haliyle yayılır.ardında üzerlerlerine eşit uzaklıklar olmak üzere antibiyotik diskleri yerleştirilir ve bu sistem 37 derecelik etüve konur.bu sıcaklıkta bir gün bekletilir.bakteri eğer o antibiyotiğe hassas ise hassaslık derecesi kadar etrafında üreyememe bölgesi oluşturur.yani görüntü boş,saydam görüntülü bir çemberdir.hassaslık derecesi mm ile ölçülen bir çap cetveli ile tespit edilir.her bakteri grubu için her antibiyotiğe belirli etki dereceleri mm olarak ifade edilmiştir. o skalaya bakılarak + ,++, +++ diye derecelendirme sonuç raporuna işlenir.eğer antibiyotik dirençli ise yerleştirilen antibiyotik diskinin dibine kadar bakteri üremesi zaten olmuştur.bu sonuç ise o antibiyotik için ya R ya da D diye işlenir.
  (03.01.2011 09:23)

vietnam

lawrance

  sinema ile kendisini sonraki yıllara daha çok tanıttırmış,yıllarca arab yarımadasında birinci dünya savaşında ingiliz adına ajan olarak çalışarak çok başarılı yolları devleti adına katetirmiş ancak ölümü bir kaza ile gerçekleşmiş kişi.
  (29.09.2009 12:15)

arab

  arap kelimesinin doğru yazılışı olup sami ırkı bir ortadoğu milletidir.
  (29.09.2009 12:12)

kurgu

  ecnebi karşılığı screenplay olan ve çok hüner ve beceri isteyen sinemacılıkta bir aşama.
  (29.09.2009 12:09)

sayfa: 1-2-3...-50

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.