harry potter and the deathly hallows

  bayanlar baylar siz de benim gibi "orjinali bozar,yaşasın türkçemiz" diyenlerden misiniz? eğer öyleyseniz pek şahane çünkü ben ve benim gibiler için güzel bir haberim var.

  daha önce çıkmış harry potter kitaplarını çevirmiş olan iki yazardan biri olan sevin okyay'a az önce gönderdiğim merak dolu e-mailime aldığım cevap doğrultusunda, bu güzide, şahane, biricik kitabın eylül ayında çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu öğrenmiş bulunuyorum*. sevin hanım ve oğlu* çeviri için yayıneviyle resmi sözleşme imzalamasalar da sözlü olarak anlaşmışlar ve yky eylül ayına çıkmasını istediğinden kitabı o zamana yetiştirmeye çalışacaklarmış.

  bu bilgiyi de uykusuz geceler geçiren fanatik dostlarım için duyurmayı borç bilirim. "bu ne biçim müjde eylül'e çook var" diyorsanız da sakin olmanızı öneririm. kasım da olabilirdi dimi ama? eylül'e kadar sözlüktür, spoilerdir yakınına bile yaklaşmayı düşünmediğimden son entryim de bir amaca hizmet etsin istedim.*

  hadi size iyi uykular. **


  unutmuşum, hani kitap bu gece 00.01 itibariyle çıkıyor ya, işte o yüzden yokum ben artık. * *
  (20.07.2007 22:46)

cedric

jeanne d arc

  cesur, inançlı, gencecik bir kız. kısa ömrünü birçoklarının ömründen çok daha uzun yaşamıştır.
  (04.07.2007 12:56)

sirius black

  harry potter'ın babası james potter'ın okul arkadaşı,kankası. kendisinin bir büyüyle onlarca insanı öldürdüğü ve de harry'nin ailesinin yerini lord voldemort'a söylediği iddia edilmiştir.  --! spoiler !--
  ancak gerçek tabii ki bu değil. bir kere potter ailesinin sır tututucusunun kendisi değil, peter pettigrew olduğunu 3.kitapta öğrendik.ayrıca da kendisi harry'nin öz,has vaftiz babasıdır. çapulcu haritasının, remus lupin, peter pettigrew ve james potter'la beraber fikir babasıdır.harry onu cidden çok sever, imkanı olsa yanına yerleşmeyi istediğini de biliyoruz.
  --! spoiler !--


  5. kitabı okumayanlar okumayınız bence


  --! spoiler !--
  ancak kendisi öz kuzeni bellatrix lestrange tarafından katledildi. adi kadının ölümüne şahit olmayı hevesle beklemektedir sirius severler.
  --! spoiler !--
  (04.07.2007 12:52)

harry potter and the prisoner of azkaban

  harry potter serisinin 3. kitabı. 1999 yılında ilk basımı yapıldı. bu kitapta harry'nin yaşadıklarıyla olgunlaşmaya başladığının sinyallerini görüyoruz.


  --! spoiler !--
  efendim kitabımız sirius black üzere kurulu diyebiliriz.kendisinin kim olduğu ile ilgili bilgiyi başlığında bulabilirsiniz.zavallı harry, kitap boyunca bu adamcağızdan nefret ediyor, intikam istiyor, ancak olay hiç de onun sandığı gibi değil. onlarca insanı aynı anda öldürdüğü iddia edilen, harry'ninin anne babasının yerini ispiyonlayan bu adam değil. bu kitapta sihir bakanlığı oldukça ön planda ve önünümüzdeki kitaplarda çok etkin olacaklarının da göstergesi. ayrıca bu kitaptaki karanlık sanatlara karşı savunma hocası remus lupin , harry'nin favorisidir. ayrıca harry cho'ya yazmaya devam ediyor gizli gizli.
  --! spoiler !--


  bence anlatılacak çok mühim şeyler yok,siz black'in başlığına bir bakın, ben hakkımı harry potter and the goblet of fire'da kullanmak istiyorum.
  (04.07.2007 12:43)

hermione granger

  bu kızımız, muggle yani normal ebeveynlerin çocuğu. annesiyle babası diş hekimi, büyüden, lanetten anlamayan tipler.ama hermione zehir gibi bir kız. harry'nin dediği gibi: "döneminin en iyisi". bir kere çook büyük olasılıkla hogwarts:bir tarih kitabını okumuş tek öğrenci*.ders ayırmaksızın, her konuda bilgi sahibi olan hermione, herhangi bir hocanın konuya başlamadan önce sorduğun soruları kusursuz bir şekile cevaplamasıyla gryffindor binasına puanlar kazandırır. kendisi ayrıca ron'u kızlarla ilişki kurduğu zamanlarda kıskanmasıyla da bilinir. ayrıca bence draco malfoy hermione'yi seviyor!! bakmayın siz onun bulanık mulanık dediğine.aşkından diyor aşkından*
  --! spoiler !--
  eğer ikisinden biri ölmezse j.k.rowling hanım son kitapta* ron'la hermione'yi kavuşturacak gibi.
  --! spoiler !--
  (04.07.2007 12:31)

harry potter and the philosopher s stone

  her yeni kitapla hayran kitlesine yenilerini eklemiş olan, j.k.rowling tarafından kaleme alınmış, 7 kitaplık harry potter serisinin ilk kitabı. ilk basım tarihi 1997 olan kitap, dilimize 2001'de çevrilmiştir.  --! spoiler !--
  efendim bu kitapta, o ne, bu kim, ne büyüsü, ne okulu gibi başlangıç sorularımıza yanıt buluyoruz. kendisinden hoşlanmayan teyzesi, eniştesi ve aptal kuzeniyle birlikte kalan ve aynı evde olmalarına rağmen onlara nispeten 2.sınıf hayat süren harry'nin hayatı, birgün hogwarts büyücülük ve cadıcılık okulu'nda bekçilik yapan dev hagrid'in gelip, ona bir büyücü olduğunu söylemesi sonucu değişir.o, gerekli ıvır zıvırları alırken biz de* o'nun yeni dünyasıyla ilgili bilgi ediniriz. harry, trenle yeni okuluna yol alırken ron weasley ve hermione granger veletleriyle arkadaş olur. daha sonra okula başlarlar ama bunlar normal çocuklar değillerdir işte, akıllı uslu olup ders dinlemeyi bilmezler illa burunlarını birşeylere sokarlar.neyse,bir şekilde okulda felsefe taşının saklandığını öğrenirler.yaptıkları araştırmalar sonucu, felsefe taşının, sahibine ölümsüzlük kazandıran özel bir taş olduğunu anlarlar. ve bir şekilde*, profesör severus snape'in bu taşı çalıp, lord voldemort'a götürmek istediğini düşünürler. velhasıl birgün bu üçü, felsefe taşına giden yolda çeşitli engelleri aşarlar, hatta yolda hermione ve ron kalır ve son aşamaya yalnızca harry geçebilir. felsefe taşının saklandığı odaya girer ve...o da ne! içeride kekeme ve zararsız öğretmen profesör quirrell vardır. orada öğreniriz ki, lord voldemort, harry'nin anne ve babasını öldürdükten sonra onu öldürmeye çalıştığında başarısız olunca gücünü kaybetmiş ve başka bir bedene muhtaç hale gelmiş.profesör quirrell, sarığının altında bu zavallı lordu saklıyormuş.harry biraz mücadeleyle falan felsefe taşını kurtarıp odadan çıkar ve ilk kitabımız mutlu sonla biter.harry yine muggle akrabalarının yanına döner.şimdi diyeceksiniz ki "yuh yani adam büyücü ama hiç mi sosyal hayatı yok?". olmaz mı efendim, hele de harry gibi popüler bir çocuğun. harry, okula ilk geldiğinde seçmen şapka tarafından gönderildiği gryffindor binasının quidditch takımında, en önemli pozisyonda* oynamakta, ve bu konudaki yeteneğini de daha ilk* yılında kanıtlamaktadır. "bu adamı sevmeyen yok mu canım?" dediğinizi duyar gibiyim.var o da var.bu güzide kitabımızda, harry, draco malfoy'un dostluk teklifini reddederek çünkü*, onu kendisine düşman etmeyi başardı.
  --! spoiler !--


  eveeet, biliyorum daha anlatılacak bir sürü ayrıntı kaldı ancak onlara da diğer kitaplarımızda değiniriz artık. siz en iyisi şurdan devam edin : (bkz: harry potter and the chamber of secrets)


  (04.07.2007 12:19)

harry potter ve felsefe taşı

harry potter and the chamber of secrets

harry potter and the chamber of secrets

  harry potter kitap serisinin ikinci kitabı. 1999'da ilk basımı yapılmıştır ve dilimize 2001'de çevrilmiştir.

  bu kitap,harry potter'ın çocuk kitabı olmadığının ilk kanıtıdır bence.evet ilk kitap biraz çocuksuydu falan ama bu kitap, serinin gelecek kitapları için ipucu gibiydi. bu kitapta ev cinleriyle tanışıyoruz efendim öncelikle. ev cini dobby, yaz tatilinde türlü cinlikler yapıp*,harry'nin okula dönmesini engellemeye çalışır ancak başaramaz.ancak azmini de takdir etmek lazım. trene binememeleri sonucu okula mr.weasley'nin uçan ford anglia'sıyla gitmek zorunda kalmaları örnek olarak gösterilebilir.  --! spoiler !--
  ron'un küçük kardeşi ginny*'nin bulduğu bir günce,onların sıradan bir yıl geçirmesine engel olur. ginny, yalnız bir kızdır bu yüzden bulduğu günceye dört elle sarılır.ancak günce sıradan güncelerden farklıdır.o yazdıkça, ona cevap vermektedir. ginny, bu gizemli güncenin etkisiyle sonradan hatırlamayacağı şeyler yapmaya başlar.duvara karanlık mesajlar yazar çıkmayan bir maddeyle, tavukları boğazlar.ancak hiçbirini hatırlamaz.sonunda da günceden onu yönlendiren kişi tarafından sırlar odasına kaçırılır.harry onu kurtarma girişimi sırasında bir çatalağız olduğunu öğrenir yani yılanlarla konuşabilme yeteneğinin olduğunu.ssırlar odasına girdiğinde ise genç bir çocukla karşılaşır; tom riddle'la.tom riddle, lord voldemort'un gençliğidir.orada onunla ve dev yılan nagini'yle mücadele eder ve en son yılanın dişini günceye saplayarak ginny'i ve kendini kurtarır."bu kitapta hiç sosyal birşey yok mu peki" diyorsunuz galiba.yine quidditch var,yeni karanlık sanatlara karşı savunma hocası, her yaştan bayanların sevgilis gilderoy lockhart şovmeni var,fred ve george* var.
  --! spoiler !--  dikkat dikkat!
  eğer 6.kitaba*kadar gelmediyseniz bu spoileri okumayın,manyak bi spoiler çünkü.okursanız da bana sövmeyin ben uyardım sizi valla.


  --! spoiler !--
  harry potter ve melez prens'te, bu kitaptaki güncenin bir hortkuluk olduğunu öğrendik,kafamızda kuşku kalmadı,rahatladık.oh be..
  --! spoiler !--
  (04.07.2007 12:13)

harry potter ve sırlar odası

öss 2007

  ilk öss deneyimimi* yaşadığım sınav.sonuçları da 10-12 gün sonra açıklanacak sınav.adaylar puanlarına göre tercih yapacaklar, bir de onu bekleme stresi var. allah bekleyen herkese sabır versin, inşallah puanlar artmaz.
  (04.07.2007 11:18)

fred george weasley

  harry potter kitap serisinde, harry potter'in en yakın iki dostundan biri olan ron'un ikiz abileri. bu seride gerçek olması en çok isteyeceğim kişilerdir ayrıca. okulun*, bütün gizli geçitlerini bilirler, hademe mr.filch'in hakkından gelebilirler, ayrıca en manyak hayalet peeves de sadece bu ikilinin sözünü dinler.


  --! spoiler !--
  harry'e çapulcu haritasını vermişlerdir. ürettikleri harika şaka ürünlerini, harry'nin 3 büyücü turnuvasından kazanıp onlara verdiği altınlarla açtıkları dükkanda satışa sunmuşlardı 6. kitap* itibariyle.iyi de altın kazanıyorlardı*.
  --! spoiler !--
  (04.07.2007 10:42)

ron weasley

  weasley ailesinin 7 çocuğunun 6 numara olanı. okul olmadığı zamanlarda ailesiyle kovuk'ta yaşar. ne abisi percy weasley kadar züppe, ne de ikiz abileri fred-george weasley kadar rahat bir çocuktur. ilk kitapta*,harry potter ve hermione granger ile başlayan dostluğu her geçen okul döneminde kuvvetlendi*. ron, örümceklerden nefret eder * *
  (04.07.2007 10:36)

galatasaray

sayfa: 1-2-3

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.