28 mayıs 2013 taksim gezi parkı eylemi

  *

  Hükümetin Taksim Gezi Parkı'nı yıkıp yerine Topçu Kışlası'nı yeniden dikme projesine karşı başlamış, kısa sürede çığ gibi büyüyerek ülke çapına ulaşmış eylemlerin ilkidir.

  Olayların bu denli büyümesine pek çok sebep göstermek mümkün. Ancak bardağı taşıran son damla, polisin kendi halinde takılan, pasifist eylemcilere uyguladığı orantısız güç oldu. Gezi Parkı'ndaki ağaçlara gecenin bir yarısı buldozerle dalan ekipler, ardından polise hiçbir şekilde sataşmadıkları, çevreye zarar vermedikleri halde Taksim'deki göstericilere (sadece onlara da değil üstelik: oradan geçenlere, hatta turistlere) biber gazı ve tazyikli su sıkan polis, bütün ülkede vicdanları ayağa kaldırdı. Ardından başlamış olan hareket, ülke tarihinde (hatta belki dünya tarihinde) eşi görülmemiş bir sivil itaatsizlik hareketidir: Hiçbir partiye, ideolojiye, örgüte mensup olmayan yüz binlerce insan, İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, Adana'da, Antalya'da... bir araya geldiler, ve bu durumu protesto ettiler. Eleştirilerin yöneldiği asıl isim, geri adım atmaması ile tepki çeken başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Ayrıca ana akım medyaya da direnişin boyutlarından söz etmemesi, polisin orantısız güç kullanımına değinmemesi sebebiyle tepki büyük.

  Bu satırların yazıldığı anda eylemler başta İstanbul ve Ankara'da olmak üzere devam ediyor. Dileğimiz, eylemlerin provokasyonlara kapılmadan, hiçbir siyasi emele alet olunmadan ve insanlarımıza, hatta hiçbir canlıya, ve elbette kamu malına zarar gelmeden sürmesi yönünde. Sonuçta ne olursa olsun, Türk halkı bu sivil direniş ile büyük bir başarıya imza attı: Siyasi hiçbir sonuç elde edilemese bile, en azından katılımcı demokrasinin ne olduğu yönünde kendi toplumuna, ve dünyanın geri kalanına büyük bir ders verdi. Apolitik, "adam sende"ci gençlik, bir araya gelen insanların ne büyük bir güç taşıdığını öğrenmiş oldu. Ancak Batı toplumlarının beklentisinin aksine, bu eylemler bir "Türk baharı" değildir, olmamalıdır. Devrim ya da darbe isteği elbette gerçek dışıdır ve eylemlerin amacı olamaz. Öte yandan, gelişmiş ülkelerde bunca protesto önemli yerlerdeki yöneticilerin (vali, emniyet amiri, hatta bakanlar ve başbakan) istifasını beraberinde getirse de, bizdeki yüzsüzlerden bunu beklemek safdillik olur... Biz yine demokrasiye inanıp sonucu sandığa bırakalım, Türk-Kürt, dinsiz-dindar, Alevi-Sünni, tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakıp bir olmanın tadını çıkaralım.
  (03.06.2013 18:06)

kadının yaşı erkeğin maaşı sorulmaz

life of pi

  Yann Martel tarafından yazılmış muhteşem bir kitap ve Ang Lee tarafından yönetilen aynı isimli uyarlama filmdir. Piscine (Pi) Patel isimli genç bir Hintli çocuğun akıllara durgunluk veren serüvenini anlatır. Filmdeki görsellik bir harikadır, zaten en iyi film ve en iyi yönetmenlik dallarında Oscar'a aday gösterilmiştir. Ancak kitabının da okunmasını özellikle tavsiye ediyorum.


  (20.01.2013 23:53)

böyle bitmesin

  TRT 1 dizisi. Başrollerini Nergis Öztürk, Yeliz Kuvancı ve Cemal Toktaş paylaşıyor. Aile bakanlığında çalışan biri polis, biri psikolog, diğeri avukat olan bu üçlünün parçalanmak üzere olan aileleri yeniden bir araya getirme çabalarını izlemek çok keyifli. Diziyi daha keyifli yapan şey ise başroldeki üçlünün aşırı derecede sempatik ve şeker oyuncular (+dizi karakterleri) olmaları. Her bölümde ünlü misafir oyuncular görmek de cabası. İzleyiniz efem *
  (21.12.2012 20:32)

sevan nişanyan

  Şirince'nin gelişmesinde, küçük oteller kitabı gibi hoş turistik rehberler hazırlanmasında, kapsamlı Türkçe sözlüklerle Türk dilinin gelişmesindeki katkıları yadsınamaz. Ancak ona yöneltilen en ufak bir eleştiriye karşı yaygarayı basıp "vayy, ben Ermeni'yim diye üzerime geliyorsunuz!" diyen bir şahsiyet olduğu için fazlasıyla itici. Zaten kavgada eşine dışkı atan bir adamdan söz ediyoruz; dünya çapında bir entelektüel olsa ne yazar, "adam" olamadıktan sonra...
  (21.12.2012 20:22)

ted

biribirimize söyleyemediğimiz onca şey

iraklion

  Iraklion, ya da Heraklion, Herkül'ün şehri anlamına gelen Yunanca bir kelimedir. Bu isimdeki Girit başkentinin Türkçe ismi Kandiye'dir.
  (28.11.2012 20:58)

ereğli

  Türkiye'nin dört bir yanında olma sebebi isminin "iraklion"dan bozma oluşu imiş. Tıpkı, Yunanca "şehir" anlamına gelen "poli"lerin Türkçe'de bolu'ya dönüşmüş ve irili ufaklı pek çok kentin (Bolu, İnebolu, Safranbolu, Tirebolu, vs.) ismine eklenmiş olması gibi.
  (28.11.2012 20:56)

serenad

  Zülfü Livaneli romanı. Konusu itibariyle çok güzel, etkileyici bir roman. Ancak anlatım konusunda aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil: Livaneli bu kitabında öncekilerin * çok gerisine düşmüş. Yine de 2. Dünya Savaşı ile ilgili yürek burkan bir hikâye dinlemek, Struma'yı, Mavi Alay'ı ve daha nice acıklı tarihi felaketi öğrenmek için okunası.
  (28.11.2012 20:51)

lasik

  Gün geçtikçe teknolojisi ilerleyen, şimdilerde tamamen bıçaksız olarak yapılan lazer ameliyat türü. Ameliyatın ardından 4-5 saat kadar ışığa hassaslaşırsınız, gözleriniz akar; ama her şey yolunda giderse hemen ertesi günden itibaren acısız sancısız, dünyayı pırıl pırıl görme şansına erişirsiniz. Şiddetle tavsiye ediyorum.
  (28.11.2012 20:47)

ev kurmak

  Türkiye şartlarında üst-orta sınıf bir aile için otuz bin liradan başlar, test edildi onaylandı.
  (28.11.2012 20:43)

istikbal

  Mobilya mağazaları zinciri. Asıl ilginci, İstikbal, Bellona ve Mondi'nin aynı şirkete ait olmasıdır. Üç mobilya markası dizayn ve fiyat konusunda farklılaşırlar, ama kalitelerinin birbirinden çok farkı yok(muş) esasen...
  (07.10.2012 12:50)

şubat

  TRT1 dizisi. İlk bölümünü ve son bölümünü yarım yamalak izledim. İtiraf edeyim ne oluyor ne bitiyor bir türlü çözemedim. Sağlam oyuncuları var yalnız. Alican Yücesoy hatrına bile izlenir.
  (07.10.2012 12:46)

20 ağustos 2012 gaziantep saldırısı

sayfa: 1-2-3...-184

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.