flört bakışı

  şöyle inceden inceye süzersin. dik dik bakmazsın ama. bazen gözlerimiz kesişti demeye getirirsin, başka yöne bakarsın, o sana doğru başını çevirdiğinde sen de o yöne bakarsın ve gözler buluşur. neticede sen bakmamış, sadece rastlamışsınızdır ona. sık sık çevirmeler olur başta. karşılamak için bakışlarını. ulan gitsem mi yanına diye düşünürsünüz; yok, vazgeçersiniz, daha erken, emin olmam lazım dersiniz. uzun uzun izlemeler başlayınca birbirini, bi yeriniz kalkar, bu baktığına göre, daha kimler bakar bana diye düşünürsünüz. beş dakika önce hayranlıkla izlediğiniz o kişiden kaçırırsınız gözlerinizi. Bu kişi ilk durakta indiğinde ya da bulunduğunuz ortamdan uzaklaştığında, farklı bir avın kapısını çaldığınızda gözlerinizle, aldığınızda üçün birini, keşkeler başlar ama fırsat kaçmıştır artık. Geçmiş olsunlar çalar kapınızı taaa içinizden.
  (17.07.2008 14:01)

4 temmuz

  birçok amerikan filmi prömiyerini bugüne saklayarak çıkışını yapar. bizdeki bayram günlerine saklanan çerezlik tabir edilen filmlere benzer halleri.
  (13.07.2008 23:19)

konformizm

  ingilizce conformizm yani uyumluluk kelimesinden gelmiş olan, içinde bulunulan topluma aykırı hareket etmemek manasında kullanılan sözcük. çoğu kimse tarafından rahatına düşkün olma olarak düşünülür.Yanlıştır, yapılmamalıdır.
  (13.07.2008 23:15)

metruk

  bırakılmış, terk edilmiş, kullanılmayan
  (13.07.2008 23:11)

cidade de deus

  Cd kapaklarına bakarak film aldığım zamanlar. Mahallenin yegane vcd kiralayacısının itinasız hazırladığı raflarda bir film. Sırtlarını dönmüş bir bayan ve bir erkek. Hanımefendi erkeğin yanağına öpücüğünü kondururken. Ergenlik zamanları. Hemen alıyorum. Beklediğim çıkmıyor ama gerçek filmle tanışıyorum. Suç, dram denilince akla ilk gelecek filmlerden biri diyorum. tv8 de beş dakika sonra başlıyor. tavsiye ediyorum.
  (12.07.2008 22:55)

piknik yapamadık bari kahvaltı yapalım zirvesi

  ekmek yoksa pasta yesinler gibi bişey olmuş.
  (26.06.2008 18:05)

nuri bilge ceylan

  ödülünü aldığı ertesi günkü yarışma çarkıfelekte üç maymun'un sormuşlardı. yarışmacılar bi hayli zorlanmıştı. hayret etmiştim ulan bu adamlar hiç mi gazete okumaz, ( okusalar da spor ve magazin den başka yere bakmazlar mı diye) ya da televizyon izlemezler mi ( izleseler de maç ya da magazin programları hariç bi programı izlemezler mi diye).
  (26.06.2008 18:04)

dolmuş

  merak ettim nasıl ortaya çıkmış bu olgu. 1920 lerin sonları. ekonomik kriz daha derinden hissediliyor, taksiler var da öyle kolay kolay binemiyor millet. bir de üstüne petrol krizi çıkınca tamamen bitiyor yolcular. Aşçı Halit de bunlardan birisi. son müşterisi Musevili bir işadamını da kaybedince aynı yönlere giden müşterilere yazan saat ücretini paylaştırmayı teklif eder. böylece dolmuşçuğun temeli atılmış olur. zamanlar yolcu sayısını artırmak maksadıyla koltuk sayısı artırılır ve bugünkü dolmuşlar karşımıza çıkar.
  (26.06.2008 14:15)

akbank

  ak kelimesi pamuktan esinlenerek verilmiştir zira akbank, adana çıkışlı bankadır. ayrıca temelini atanlardan bazıları adana'daki kayserili işadamları ( Hacı Ömer Sabancı, Nuri Has...) olduğundan adanadaki kayserililer (ak) şeklinde de düşünülebilir.
  (26.06.2008 14:10)

gripin

  1935 yılında Necip Akar tarafından piyasaya sürülen milli ağrı kesicimiz. türk yapımı olması, kolaylıkla temin edilebilmesi, ucuzluğu ve etkili olması gibi birçok artı özelliği sebebiyle halk tarafından kısa sürede tutulmuştur. bir gripin al bir şeyin kalmaz repliği de hatırlardadır hala.
  (26.06.2008 14:04)

fatih terim

  liderlik özellikleri, kendine güveni uç seviyede olan teknik direktörümüz. bu özellikleri, çok kişinin kendini antipatik bulmasına sebep olabilir ancak herkesin kendine has özellikleridir. o da öyle deyip işine baktığımızda, euro 2008 deki milli takımdaki görevini başarıyla icra ettiğini düşündüğüm teknik adam. Oyuncularını motive etmesi, onlarda oluşturduğu azim, takımdaki birçok teknik aksaklığı da görünmez kılabiliyor ve ateşleyici unsur oluyor. milli takımı bıraktığını ve italya'da bir takımı çalıştıracağını duyduğum milli çalıştırıcımız, dilerim yeni ekibine de aynı disiplinli ruhu yansıtır.
  (26.06.2008 13:50)

günün sözü

  "öldürmeyen şey, beni güçlendirir." Nietzsche
  (26.06.2008 13:41)

günün sözü

  limanlar, gemiler için en güvenilir yerlerdir
  lakin, gemiler, limanlar için yapılmamıştır
  (26.06.2008 13:40)

şehir magandası

  anlam ve çağrıştırma itibariyle şehir mandası olarak tanımlanan kişilerdir. Nitekim evcilleşselerde zaman zaman, milli maç zaferlerinde olduğu gibi, mandalıklarını dışa vurabilirler. Gücü silah olarak gören, ulan o eline veren, pardon silahı eline veren ülkelerle bilimde, edebiyatda da yarış dedirten yaratıklar. Ama olmaz, sadece topu rakibinin çizgisinden geçirdiğinde kabarır milliyetçi duyguları bunların. Ekonomi, düşünce, sanat deyince kılları kıpırdamaz. bari kıpırdamıyo bi tarafın, o kadar acizsin, başkalarına da engel olma demek geliyor ama nafileeeeee.
  (22.06.2008 16:34)

dyo

sayfa: 1-2-3...-8

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.