şeb-i arus

  Törenler düğün gecesine kadar 10 gün sürer. 10 gün boyunca farklı makamlarda mevlevi ayin-i şerif'leri icra edilir. Yurt içi ve yurt dışından bir çok mevlana aşığı ve turist her sene törenlere iştirak eder. Katılmak bana bu sene nasip oldu. Rast ayin-i şerif'e denk geldik. Şems ve Mevlana hazretlerini ziyaret etme imkanımız oldu. Ayinlerdeki adap ve erkan aslında turistik olamayacak kadar ciddi. İnsanlar da malesef gereken ciddiyeti ve sükunu gösteremediler. Flaşlı fotoğraf çekmek, ayin bitmeden ayrılmak, cep telefonlarını ve ses çıkaran her türlü elektronik cihazı kapatmak, alkışlamamak gibi uyarılara malesef dikkat edilmedi. Hoşgörünün kalbinde böyle kusurlar bulmak, hamlığımızın göstergesi olsa gerek. Tahminimce en fazla 9 yaşında olan semazene de buradan aşk olsun diyorum.
  (16.12.2009 15:22)

aşk

  Mevlana ve Şems gönüldaşlığı üzerine yazılmış, sufizm hakkında ayrıntılı bilgiler de içeren Elif Şafak romanı. Popüler olduğu kadar güzel de bir roman ki bu durum gerçekten nadirdir. Yazar kitabı ingilizce yazmayı tercih etmiş. Dolayısıyla çeviriden kaynaklanan anlatım bozuklukları ve bazı tarihi çelişkiler bulmak mümkün. Pinhan'daki o hoş edebi dili Aşk'ta bulmak zor. Fakat içerik o kadar dolu ve keyifli ki, teknik kusurlar görmezlikten gelinebiliyor. "Aşk olsun!" diyorum..
  (04.08.2009 20:35)

recep tayyip erdoğan

  Münevver Karabulut cinayetini kastederek "kızını bırakırsan zurnacıya kaçar" tabirini kullanarak derinliğini, empati gücünü Türk halkına bir kez daha hatırlatmış başbakanımız.
  (20.07.2009 20:28)

ayyaş

  Sürekli içki içen ve ayık gezmeyen kişiler için kullanılan tabirdir. (bkz: Charles Bukowski)
  (13.05.2009 22:49)

alkol

  Girdiği kabın şeklini alan iksir ve zehirdir. İçen sevgiliyse sevgisi katmerlenir, nefret doluysa nefreti. Katille içen katil, filozofla içen filozof olur. Bağımlılığı berbat, muhabbeti şahanedir.
  (13.05.2009 22:46)

mars taki kafatası

condor

  (bkz: gondor)
  (28.04.2009 16:10)

türkan saylan

  Hakkında yalan yanlış ifşa edilen gizlilikleri hangi gazete ya da basın çevreleri yayınlıyor diye sorunca her şeyin yerli yerine oturduğu görülür. Ortada bir hukuksuzluk varsa cevabı yargı karşısında verilir zaten. Eğer elinizde hukuki geçerliliği olan bir deliliniz yoksa mahalle karıları dedikodularıyla çıkmayın insanların karşısına. Bu dedikodulara inanmayanlar safsa, gözü kapalı inananlara ne diyeceğiz? Açık konuşmakta yarar görüyorum. Sinirlendiğiniz ya da sindiremediğiniz Türkan Saylan mı, yoksa Atatürk ve devrimleri mi? Zira iki türlü de kaybedeceksiniz.

  Tanım da yapayım eksik kalmasın: Cüzzam hastalğını anadolu topraklarından defedişiyle ve binlerce öğrenciye burs vererek Atatürk devrimlerine bağlı çağdaş insanlar yetişmesini sağlamasıyla, heykelinin dikilmesini haketmiş güzel insandır..
  (28.04.2009 16:08)

türkan saylan ın annesinin dini

  Türkan Saylan'la ilgili çok şey atıldı, tutuldu ama hiç birinin gerçekliğini araştırmaya ihtiyaç duymadım çünkü gerek yok. Misyonerlik faaliyeti içinde olduğu söylendi. Bildiğim kadarıyla bu doğru bile olsa ki sanmıyorum, misyonerlik yasal bir faaliyettir. Bir de annesinin dini.. Annesi hristiyan da olsa putperest de olsa, annesinin dini, Türkan Saylan'ın evinin aranmasının gerekçesi değildir. Kimileri kabul etmek istemese de bu ülkenin gayri müslim vatandaşları da vardır. Bu insanlar alien falan değil, senin benim gibi insanlar. Türk-Müslüman-Sünni olmayan herkesi düşman ilan eden örümcek zihniyet tabiki bu asılsız iddialarla çok kolay galeyana gelecektir.
  (26.04.2009 17:27)

vampirlerin my brute adresleri

9 8 lik

dümdüm teketek düm teketek

  Yanılmıyorsam aksak bir 4/4'lüktür. Düyek olarak da bilinir. Arap etkileşimli arabeskte sıklıkla kullanılır. "civciv çıkacak kuş çıkacak" şeklinde ezberlenir.

  Edit: 4/4'lük fikrinden vazgeçiyorum. 8/8'lik akla yatkın gerçekten. Fakat ben ritme arap ritmi demedim. Bu ritimi sıklıkla duyduğum türü yazdım. Kaldı ki bana göre müziğin ırkı olmaz, olamaz.
  (12.02.2009 18:38)

mozilla firefox

  Nedense iki gündür beni çileden çıkaran tarayıcıdır. Hiç bir websitesini açamaz oldu. Açarsa da bir saatte açıyor. Kitlenip duruyor. Sorun benden mi yazılımdan mı kaynaklı bilemedim.. *
  (12.02.2009 18:25)

izlenmemesi gereken diziler

kekeme

  kekeleyen kimse.
  (bkz: kekelemek)
  (06.02.2009 19:56)

sayfa: 1-2-3...-15

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.