fenerkes

  hersey için tesekkur ederim.. kattıklarınız, yaptıklarınız, söyledikleriniz ve paylaştıklarınız için.. eyvallah..

  ...yeryüzünde çok fazla bir yalnızlığım
  başka yalnızlıklara hak tanımayan
  biliyorum kuralları bozduğumu
  yerimi uysal birine bırakmalıyım..*
  (31.10.2008 00:37)

kavurmalı pide

  aliyyül ala..pide ailesinin agır abilerinden olan cesittir..guzel yapılmış bir kavurma içeriyorsa degmen benim gamlı yaslı gonlume der ve bu ceside yumulursunuz..ancak bu pidenin kısa bir zaman diliminde tuketilmesi gerekir..cunku kavurmanın kendi yagı sebebiyle uzun vadede lezzet bakımından olumsuz etkiler dogurmakta..
  (23.09.2008 16:02)

kıymalı yumurtalı pide

  pide ailesinin varyasyonel çeşitlerinden biri..tek tabanca takılmak istemeyen kıyma,yanına yumurtayı da alarak lezzet hazzı için yola cıkmıştır..bu pide cesidinde onemli olan nokta yumurtayı iyi ayarlamaktır..cunku yumurta kokusunun agır basması bu pide cesidinde pek de benimsenmeyen bir durumdur..
  (23.09.2008 15:59)

kıymalı pide

  içeriğinde kıyma bulunan pide cesidi..bilimsel anlamda ''lahmacunus'' ailesine daha yakın durmakla birlikte kendisini ''pide''ailesine dahil saymaktadır..
  (23.09.2008 15:56)

kaşarlı pide

  içerisinde safi kasar barındıran pide cesidi..hafiftir,mideyi zorlamaz,birden fazla pide yiyecek olan kimseler için bir nevi on hazırlık asamasıdır..
  (23.09.2008 15:54)

karışık pide

  pidenin zirvesi..kolllektif bir anlayısa sahip pide cesididir..kasarlı gibi,kıymalı gibi,kusbasılı gibi tek tabanca takılmaz ama kusbasılı kasarlı gibi de iki malzeme ile sınırlı kalmaz..içerisinde fazla fazla malzeme barındırır..net bir içerige sahip olmamakla birlikte içerisinde pastırma olanı da gordum,kavurma olanı da..
  (23.09.2008 15:53)

kuşbaşılı pide

  içerisinde kusbası barındıran pide cesidi..kıymalı ve kasarlıya oranla agır bir cesittir amma velakin kusbasılı-kasarlı pide yanında hafif kalır..afiyetle yenmesi gerekendir..bir atasozu der ki:

  dayak gordun sıvış,kusbasılı gordun iliş..
  (23.09.2008 15:49)

hakiki tosun paşa benim

  turk tarihinin en onemli olaylarından birisidir..kemal kara bu konuya ayrıca bir onem vermiş,halil inalcık ''tarih burada baslar demiş'',ilber ortaylı'da hocama katılmakla yetinebilirim demiştir..kemal sunal'ın tosun paşa filminde iki buyuk aile vardır:seferogulları ve telliogulları..seferogulları ve telliogulları aileleri jeopolitik bakımdan buyuk oneme sahip ''yesil vadi'' nedeniyle birbirlerine dusmandırlar..bu nedenle yesil vadi'yi ele gecirmek için tellioglu lutfu bir plan geliştirir ve evin usagı saban'ı tosun paşa yaparlar..gercek tosun paşa ortaya cıktıgında tarihe gececek olan soz dile gelir:

  hakiki tosun paşa benim..
  (23.09.2008 14:28)

kuşbaşılı kaşarlı pide

  kusbası ve kasar'ın bileşiminden cıkan essiz lezzet..agırdır,cabuk keser insanı ama lezzetin doruklarında gezdirir..midelere bayramdır,gozlere fer getirir..
  (bkz: kuskas)
  (23.09.2008 14:20)

kuşkaş

  kusbasılı kasarlı pidenin kısaltılmışı..kebapla doyalım izmir zirvesinin ana teması..*
  (23.09.2008 14:18)

parasız erkek patlıcan dolmasına benzer

michael jordan

  (bkz: efsane)
  (bkz: 23)
  (18.09.2008 23:44)

marmara üniversitesi haydarpaşa kampüsü

  tıbbıye caddesi üzerinde yer alan ve içerisinde hukuk,tıp,eczacılık,sinema-televizyon ve hemşirelik bölümlerini bulunduran kampüstür..haydarpaşa numune hastahanesi'nin karsısında,1.ordu komutanlıgı ile gülhane askeri tıp akademisi arasında yer almaktadır..osmanlı zamanında mekteb-i tıbbiye askeriye-i şahane olarak hizmet veren,daha sonraları haydarpaşa lisesine evsahipliği yapmış olan tarihi bina şimdilerde marmara üniversitesine tahsis edilmiştir..kampüs içerisinde kaybolmamak gibi bir seceneğiniz mevcut degildir,zira bu heybetli bina adeta bir labirenti andırmaktadır..yürüdükçe bitmeyen koridorlar,yerin altına iniyormussunuz hissiyatı veren yemekhane ve eskiden morg olarak kullanılması nedeniyle yaz-kış soguk olan tuvaletler binanın ozelliklerindendir..diger kampüslerde görülebilecek olan ''kampüs yasamı ve aktiviteleri'' malesef bu kampüste görülmemektedir..

  denizden görünümü:
  atatürk büstünün yanındaki levhalarda canakkale savasında sehit düsenlerin isimleri yer almaktadır:
  kampüs bahcesi:
  bina içerisinden bir goruntu:


  (18.09.2008 23:43)

marmara üniversitesi

seyhan soylu

  bircok ünlü sanatcının menejerliğini yapan,sisi lakaplı kişi..bugun * ergenekon soruşturması kapsamında goz altına alınmıştır..
  (18.09.2008 23:12)

sayfa: 1-2-3...-51

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.