ersin özbükey

  banu avar'ı çok pis ters köşe yapmış savcı, müsteşar, kuantum fizikçisi, kelebek koleksiyoncusu, müzisyen, antrenör, gazeteci yazar.
  (06.05.2010 09:37)

symphony of love

  seksenlerde çıkmış olmasına rağmen seksenler şahanesi değildir efendim, hayır. öyle güzeldir ki tüm zamanların şahanelerinden biri olmuştur artık. bayinizden ısrarla isteyiniz.
  (31.05.2009 12:26)

stumble upon

  son zamanlarda rast geldiğim en keyifli site, en parlak fikir. bilgiye aç bünyeleri fazlasıyla doyuracak, bilgisayar başında alıkoyacak gibi duruyor. bir de google chrome uyumlu toolbarı olsa tadından yenmeyecek.
  (10.09.2008 03:25)

facebook

  havası çabuk sönmüş sitedir.
  (10.09.2008 03:22)

kazıklı voyvoda

  kara murat fatih'in fedaisi adlı, benim en sevdiğim filmlerden birinde turgut özatay tarafından müthiş bir başarıyla canlandırılmıştır. osmanlı paşasına sarf ettiği "size şanınıza uygun, büyük, güzel bir kazık hazırlattım paşam" ve "kazıklayın bunlarııı!" replikleri hafızama kazınmıştır. yalnız karısının adı elizabetta'dır, filmde geçtiği gibi lucia değildir. hatta elizabetta, vlad'ın kalesinin osmanlılar tarafından kuşatılması sırasında sinir harbine dayanamayıp kendini burçlardan atarak intihar etmiştir.
  ayrıca bu voyvoda macaristan kralının esiri-misafiri olduğu sırada katolikliğe geçmiş ve kral matthias corvinus'un kızkardeşiyle de evlenmiştir.
  (10.09.2008 03:20)

erkan can

  gemide ve pamuk prenses 2'den sonra; yeraltı kültürüyle haşır neşir olan, cool takılan, emo olmaya meyyal birtakım zevatın favori oyuncusu oluvermiştir birden. adının mahallenin muhtarları'yla anılmasından ne kadar rahatsızsam gemide'de fillerin münasebetiyle ettiği bir çift söz sebebiyle yüceltilmesinden, oyunculuğunun görmezden gelinmesinden de o kadar rahatsızım.
  (10.09.2008 03:13)

kıvanç tatlıtuğ

  aşk-ı memnu dizisinin behlül'ü. salih güney'den sonra behlüllüğe çok yakışmış adam. oyunculuğu da kıvırmış gibi duruyor. ne zaman kendi sesini kullanır, işte o gün oyuncu deriz biz de ona.
  (10.09.2008 03:04)

the historian

  kazıklı voyvoda hakkında yazılmış kitapların en kapsamlılarından biri. bilimsel bilgiyi roman formunda okuyucuya ince ince nakşetmek güzel bir yöntemdir, yazarımız bunu el yazmalarıyla, mektuplarla ve işin uzmanlarını olay akışı içinde konuşturarak gayet güzel başarmış. kitabın adının tarihçi olmasına rağmen, kitaptaki üç kuşak da tarihçi olmalarının yanında arkeolog, antropolog, coğrafyacı ve maceraperestler. aksiyon isteyene aksiyon, gerilim isteyene gerilim, nostalji isteyene nostalji, tarih isteyene dibine kadar tarih sunabilecek bir roman. 648 sayfa.

  üç zamanda geçiyor kitap, 1930'lar civarında, 1954'te ve 1972'de. üç kuşağın kendi tarihini aramasını anlatıyor.  --! spoiler !--
  kitabın sonu inanılmaz havada kalmış. yazarımız sanki alternatif sonlardan hangisini seçeceğine karar verememiş gibi duruyor. olay örgüsünü oluşturacak birsürü bilgiden hangisini kullanacağını/hangi yönü izleyeceğini bilememiş gibi.

  örneğin ejder tarikatı.. kitabın başlarında çok önemliymiş gibi gösterilen, kitabın ortalarına doğru istanbul'da hilal muhafızları'nın varlığını öğrenmemizle hararetli bir deathmatch olacağı beklentisine girmemize sebep olan tarikattan sonlara doğru hiç bahsedilmiyor. oysa biz dracula efsanesini gayet iyi biliyoruz zaten, ancak ejder tarikatıyla ilgili bir şeyler okumak isterken kitap bittiğinde ejderli yüzükten başka hiçbir şey kalmıyor elimizde.

  yine başka bir örnek de helen'in annesinin, dolayısıyla helen'in ve anlatıcının dracula'nın soyundan geldiğini öğrenmemiz. ancak bu konunun hiç üzerine gidilmemiş. madem bu kadar önemli ve müthiş yerlere açılabilecek bir bilgiyi sunuyorsun bize, o zaman bir şekilde bir yere bağla. en basidinden iyiliğin kötülüğe olan zaferini ispatla mesela; veya helen'in dark side'a geçişini anlat. kadın büyük büyük dedesine karşı amansız bir mücadeleye girmiş ama sebepleri üzerinde durmuyorsun, irdelemiyorsun.

  sonra cesedi taşıyan rahiplerin akıbetleriyle ilgili bilgi alamıyoruz. bu konunun üzerine yüzlerce sayfa yazılıp bir anda sanki çok önemsizmiş gibi geçiştirilmesi rahatsız edici olmuş.

  örnekler çoğaltılabilir. dediğim gibi bu kadar veriyi okuyucuya sunup çok basit bir şekilde bitirmek bu kadar güzel kurgusu ve konusu olan bir kitaba pek yakışmamış.
  --! spoiler !--

  sultan mehmet'le voyvoda vlad gerçekten kan kardeşleridir bu arada, birçok kaynakta geçer.
  (10.09.2008 02:57)

beren saat

  oyuncu olmasına rağmen yürümeyi bilmeyen kızcağız. hatırla sevgili'de düğün sahnesinde gelinlikle bile yürüyemedi yav, son dizisinde de baktım hala yürüyemiyor. biri şu kıza yürümeyi öğretsin allah aşkına.
  (10.09.2008 02:38)

12 eylül

  (bkz: #213425)
  (10.09.2008 02:34)

12 eylül vicdan mahkemesi

  12 eylül 1980'de kararan hayatların bir nebze olsun aydınlatılabilmesi adına, darbenin sorumlularını sembolik olarak yargılayacak mahkeme. yakın tarihimizin bu üstüne fazla gidilmeyen ama halihazırdaki türkiye cumhuriyeti anayasasının oluşmasına önayak olan önemli olayı artık mahkeme salonunda.

  darbenin 28. yıldönümünde, saat 14.00'de hepimiz bilgi üniversitesi dolapdere kampüsü mahkeme salonundayız. sizi de bekliyoruz.

  http://www.durde.org/index.php?option=com_content&task=view&id=344&Itemid=1
  (10.09.2008 02:31)

hüdavendigar

  hüdanın işçisi anlamına gelen isim. osmanlı devleti'nin üçüncü padişahı birinci murat'ın lakabıdır.
  (13.06.2008 09:43)

tanrıverdi

saki

  şâki diye okunduğunda talihsiz, cehennemlik anlamlarına gelir. eşkıya bu kelimeden türemiştir.
  (10.06.2008 04:10)

nineteen eighty four

  okurken tüyleri diken diken eden, müthiş bir distopya..

  ayrıca,
  (bkz: ingsos)
  (09.06.2008 05:03)

sayfa: 1-2-3...-13

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.