vampirler kan veriyor

  kesinlikle destek verilmesi gereken bir kampanyadır.
  lütfen unutmayın; kan, ilaçı insan olan tek hastalıktır.
  (21.05.2007 17:31)

17 ilde yeni üniversite kurulması

  17 ile yeni orta öğretim kurumları açılması olarak adlandırılmasının daha doğru olacağını düşündüğüm bir zavallılıktır.
  (20.05.2007 23:30)

şükrü karatepe

  çok iyi meziyetleri olan, entelektüel fikir zenginliğine sahip, nitelikli bir insan olarak bir dönem kayseride belediye başkanlığı yapmış olan türkiyenini yetişdirdiği son derece yetenekli bir siyaset adamıdır.
  iyi bir yöneticidir, adil bir insandır, zeki bir insandır.

  (18.05.2007 15:50)

rakı içen susakağazlı kedi

  bir insanın kendi fikirlerini umuma arz ederken , aslında bazı hususlarda haklı olduğu ve muhataplarının da bu doğruyu görme ve söyleme fırsatı olduğu halde bu medeni imkanını ortadan kaldırmak için en marjinal tavır nasıl oluştururum diye strateji geliştiren vampirdir.

  belki tekrar olacak ama inanınız bu vampir ve benzerleri olduğu süreve bu ülkeye şeriat de gelir, vidanjör de.!
  ben ciddi ciddi vampir arkadaşımızın marjinal dini örgüt üyesi olduğunu ve şeriat emeline ulaşmak için burada propaganda yaptığına inanıyorum.

  ama bu ülkenin laik ve demokrat evlatları vampir arkadaşımızın tuzağına düşmeyeceklerdir
  (17.05.2007 15:02)

nüfus cüzdanında din hanesi

  nüfus cüzdanında din hanesi yanında " islam " yazdı diye kimse müslüman olmaz.
  merak edenlere ve üzülenlere duyurulur.
  (17.05.2007 10:48)

idraklarimize giydirilen deli gömlekleri

  başlık merhum cemil meriç'in kitaplarında yer alan bir aforizmadan esinlenerek açılmıştır. cemil meriç, işaret ettiği deli gömleklerinin " ideolojiler " olduğunu söyler aslında.

  son yıllarda türkiyenin tartıştığı kavramlar üzerinde kafaların bu denli karışık olmasının en büyük nedenlerinden birinin " idraklerimize giydirilen deli gömlekleri " olduğunu söylemek mümkündür aslında.

  Şüphesiz ki içinde bulunduğumuz vampircik ortamı da deneysel anlamda küçük bir lokasyon olarak bize toplumumuz hakkında bilgi vermektedir.

  İdraklerimiz bizi tanımlayan ve hayata karşı duruşumuz belirleyen nirengi noktalarıdır.

  ve hür insanın belki de kendisine yapacağı en büyük eziyet, hür vicdanını zincirlerle engellemesidir.

  akılla bulunan gerçekliğin duygu ile deforme edilme anı da aslında deli gömleğini de giydiğimiz andır.

  İnsan çoğunlukla " bildiğini " düşündüğü şeylerin aslında bir süredir tekrar ettiği için içre edilmiş ve sınanmamış bilgiler olduğunu asla kabul edemez.
  ve her hangi birinin, " bildiğini düşündüğü " şeyleri kurcalamasından da hoşlanmaz.
  bunun bir tek nedeni vardır : o da " ezberinin bozulmasına gösterdiği tahammülsüzlüktür. "
  Çünkü ister kabul edin ister etmeyin, bir çok insan "ezberi üzre yaşar ve ölür"
  ezberinin bozulmasını istemeyen adam aslında mutlu yaşama şansına da sahiptir. ve bu ezberin bozulmasını duymak ve tartışmak da istemez.

  gündemin en hararetli siyaset tartışmaları içerisinde, aslında bu tartışmaların sadece "bu ana " ait ve gerçekliğin sadece zaman yanılsaması içerisinde bükülmesi anlamına geldiğini görmek, insanın idrakinin hürriyetine açılan yolun ilk adımıdır.

  *

  (17.05.2007 10:34)

rasim özdenören

  " mış gibi yaparak " kendine dair küçük bir getto yaratan ve maalesef melhem olmayı asla başaramamış ve başaramayacak olan kendi halinde ailenizin mütedeyyin büyüğü olan bir yazar
  (16.05.2007 22:07)

zülfü livaneli

  1970 li yıllarda çıkardığı plaklarda ismini Ömer zülfü livaneli olarak ısrarla yazmasına rağmen ilerleyen yıllarda türk solunun stratejisi gereği alevilere sempatik görünmek için Ömer olan ilk isminden kurtulmak için çok çaba sağlayan ve semahlarımızı türk solunun marşları imiş gibi düşünerek semahlarımızı ve deyişlerimizi içerdikleri bütün dinsellikten, hz.ali sevgisinden ve İslam içinde bir gül kadar önemli alevilik edebinden uzaklaştırarak türk soluna büyük hizmetler vermiş maalesef şarkı söylemesini de bilmeyen bir arkadaşımızdır
  (16.05.2007 15:51)

ismet inönü

  türkiyede faşizmin ve totoliter devlet anlayışının mimarı olan yetersiz donanımına rağmen gazi paşayı putlaştırma çabalarının da kurucusu olan, rahmetli atilla ilhan'nın çok doğru tespitlerinde olduğu gibi ülkenin içine kapanmasına ve patinaj yapmasına neden olmuş, idare-i maslahat uzmanı ikinci cumhurbaşkanı.

  *
  (16.05.2007 15:21)

laik yaşam biçimi

  " laik yaşam biçimi " tanımlamasını bir cümle içinde kullanan şahsın, sosyoloji, siyaset bilimi, teoloji, politika, psikoloji ve bunun gibi temel sosyala bilimlere ait temel kaynakların hiçibirini okumamış olduğundan ve malumatlarının toplamının tamamının büyük türk düşünürleri ilhan selçuk, emin çölaşan, muıstafa ekmekçi, oktay akbal, bekir çoşkun gibi yazarların günlük yazılarının bir kısmını okuyarak biriktirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
  (16.05.2007 14:36)

irticai faaliyetler

rakı içen susakağazlı kedi

  ismet inönüye sormuşlar : paşam, allahın adını hiç ağzınıza almıyorsunuz? o da cevap vermiş : allahaısmarladık diyorum ya!

  türk solunun ya da türk yabancılaşmasının en uçta örneklerini sergilemesi bakımından ismet inönünün rijit tavrı ile benzerlikler gösteren bir vampir.
  yabancılaşmanın en ideal örneğini oluşturan bir düşünce ikliminin içinden beslendiğine emin olduğum arkadaşımızın tanımlarını laik , demokrat ve asla muhafazakar olmayan biri olarak son derece rahatsız edici ve itici bulduğumu söyleyebilirim.
  sanırım bu vampircik arkadaşımız ve benzerleri sayesinde bizler daha uzun süre akp ve türevleri gibi vasat akıllara mahkum kalacağız.

  yine de fikirlerini dilediği gibi yazmasını hararetle destekliyorum ve eminim tayyip isimli rizeli arkadaş da bu gibi insanlara medyunu şükrandır.
  (16.05.2007 14:26)

kılık kıyafet kanunu

engin ardıç

  nalına da mıhına da vuran bir tokmaktır.
  (15.05.2007 21:40)

ömer lutfi mete

  (bkz: koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler.)

  olabildiğine sığ bir düşünce yapısı ve analitik çözümleme yapma kudretine sahip olmamasına rağmen, maalesef türk sağının ve muhafazakarlığının ağzı iyi laf yapıyor diye düşünerek düşünenler arasına kattığı, aslında universal anlamda hiç bir birikimi ve bilgisi olmayan, daha çok mahallenin kahvesindeki lise sondan terk ağır abi modunda külhan ama karikatür bir isimdir.
  (15.05.2007 21:39)

sayfa: 1-2-3...-7

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.