kına gecesi

  hem anadolu'da, hem de göç alan büyük kentlerde hâlâ aslına uygun olarak gerçekleştirilen, düğünden önceki gece -ki genellikle düğünler pazar günü yapıldığı için cumartesi gecesidir bu- kız evinde, yalnızca kadınların katılımıyla gerçekleştirilen veda töreni... hasat sonrasına denk geldiği için düğün dernek işlerinin hızlandığı ağustos ayının ılık gecelerinde, ya köy evinin ya da göç alan kentlerde gecekonduların bahçelerinde yapılır. amacın ne olduğu da biraz karışıktır aslında. baba evinde son gecesini geçirecek olan genç kızı türkülerle, eğlenceyle uğurlamak mı, yoksa kadın olmadan hemen önce " hem annemi, hem babamı, ben köyümü özledim" nağmeleriyle eline yakılacak kınanın birkaç hafta kalacak kırmızılığında baba evinin sıcaklığından kopuşunu belgelemek mi? ne olursa olsun çok masum, çok samimi bir törendir kına gecesi. gecenin sonunda gelin adayının evlenmemiş kız arkadaşları evlerine dönmez, gelin hanımın baba evindeki son gecesinde; ertesi gün beyaz gelinliği, belinde kırmızı kurdelesiyle babasının elini öpüp, çocukluğuna veda edeceği bu son gecede arkadaşlarını yalnız bırakmaz.

  bu güzel adet göç nedeniyle kentlere de taşındı. gecekondudan sıyrılabilenler kına gecelerini yaşadıkları semtlerdeki pastanelere, düğün salonlarına, biraz daha fazla sıyrılabilenler daha lüks toplaşka mekânlarına taşıdılar, içeriğine dokunmadan.

  günümüzde ise yavaş yavaş yitirilmiş bu gelenekler yerini, bekarlığa veda partisi olarak almış ülkemde ismini...
  (21.07.2007 22:17)

intihar

  boğaz köprüsünden lastiksiz bungee jumping yapmak isteyip de, bu cesaretlerini görmeleri için sevgilisini, karısını çağıranların "bak atlarım ha" tribiyle yaptıkları eylem.. kınıyoruz.. hatta bu yüzden boğaz köprüsünün çiçeğe böcüğe boyanması bile düşünülmüştü.. marshall sponsor olabileceğini söylemişti..
  (21.07.2007 22:13)

sabah ezanı

  bir gece daha bitti, bir sabaha daha kavuştuk çok şükür diye genelde yaşlı insanların, ya da kendini yaşlanmış, büyümüş, olgunlaşmış hisseden insanların hissettiği mükemmel duygu..
  (21.07.2007 22:06)

desertrose

  at değilim, ben insanım insan !!!*
  anlamı çöl gülüdür efem, * her ne kadar kendisi katır tırnağı gibi olsa da *....
  ayrıcana kesinlikle stingin şarkısı desert rose den arak bir nick değildir, bizzat kendi o süper zekasının ürünü olan bir nicktir, sting beyefendi kendisi araklamıştır, mahkemeye vereceğimdir o muhterem şahsı..
  hakkında girilen tanımlardan dolayı çok mutlu olmuş, geldiğine pek hoşbulmuş, herkes gibi allahın bir garip kuludur işte....
  (21.07.2007 22:03)

kan kardeş

  küçükken yani dimağlarımız genç ve komplike aksesuar edinmemişken,kısaca salakken ,yakın arkadaşlarımızla karşılıklı müslüm baba bile dinlemeden kendimizi doğradığımız ve doğranan yerleri üst üste getirmek suretiyle kan kardeşi olduğumuz kişiye kan kardeşi denir.
  (21.07.2007 21:57)

ehliyet

  arabanın kullanılabilmesini değil polis çevirdiğinde ehliyet yok diye ceza yenilmemesini sağlayan, bak bu adam cezanın en az 500 milyonunu ehliyet alırken peşinen bayıldı anlamına gelen belge..
  araba olmayınca ise, cüzdanın en ücra köşesinde kaderine terk edilmiş bir şekilde duran, bakıp bakıp ''unen birgün sende bir işe yarayacaksın merak etme'' denilen kart.
  (21.07.2007 17:13)

aşk

  bir ünlü iki ünsüz ve iki enayiden oluşan duygu silsilesi..
  ya da minik bir kuştur aşk, kafanıza pisledi diye onu suçlayamazsınız..

  (21.07.2007 17:12)

ceyar

  bilen bilir, eski ünlü tv dizisi dallasta ki meşhur kötü adamın ismi..
  (21.07.2007 17:10)

kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgârına

  bestesi kaptanzade ali rıza bey'e güftesi ise ömer bedrettin uşaklı'ya ait olan hicaz makamındaki eser.


  kapıldım gidiyorum bahtımın rügârına
  ey ufuklar diyorum, yolculuk var yârına
  ayrılık görünmüşken yâr tutmuyor elimden
  misâfirim bugün ben, gurbet akşamlarına..
  (21.07.2007 17:08)

ben küskünüm feleğe

  rast makamından bir türk sanat müziği, bülent ersoy ve muazzez ersoy un yorumu güzeldir.

  ben küskünüm feleğe
  düştüm bitmez çileye
  nerelere gideyim
  kara bahtım gülmeye

  ben küskünüm feleğe
  düştüm bitmez çileye
  ben ne ettim feleğe
  verdi bana bu derdi

  yıllardır hep ağlattın
  şu gönlüm güldürmedi
  ben küskünüm feleğe
  düştüm bitmez çileye..
  (21.07.2007 17:07)

icma

  içtihatlarına saygı duyulan alimlerin hukuksal bir sorunda birbirlerinden habersiz olarak görüş birliğine varmalarıdır. kur'an ve hadis hükümlerindeki kararsızlıkları ve farklılıkları çözmek için islam önde gelenlerinin verdikleri kararlardır. hz. ebu bekir ve hz. ömer zamanlarında bu yola çokça başvurmuştur.
  (21.07.2007 17:05)

komunizm

  bugüne kadar dünyanın hiçbir yerinde başarılı olamamış; duyguların, inançların yok sayıldığı yönetim biçimi.
  (21.07.2007 16:55)

anne ben vampir oldum

  vampircik diyarına yeni girmiş küçük vampirciğin annesine bunu açıklamasıdır, sonuç pek iç açıcı olmasa gerek diye düşünüyorum, malumunuz vampirler, korkunç yaratıklardır..

  - anne ben vampir oldum!!
  - anlamadım ne oldun ??
  - vampir diyorum işte diyarda...
  - tabağındakini bitirmeden bir b.. olmak yok sana..
  - &#%!!!
  (21.07.2007 16:49)

ambush

  ingilizcede pusuya yatmak, tuzak kurmak gibi lafları karşılayan sözdür.
  (21.07.2007 16:31)

bush

  ingilizcede çalılık demektir. ayrıca,
  (bkz: ambush)
  (21.07.2007 16:30)

sayfa: 1-2-3...-6

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.