queer as folk

  o kadr çok tepki almıştır ki muhtemel olarak son bölümünde "başınıza queer kadar taş düşsün" yazacak dizidir.
  (23.07.2007 01:29)

cumhuriyet halk partisi

  "atatürkün partisi" muhabbettinin, icraatla desteklenmediği zamanlarda halkı etkilemediğini nihayet anlamasını umduğum parti. deniz'in partisi
  (22.07.2007 23:58)

demokrasi

  fıkara ülkemde bir türlü ne olduğu anlaşılamayan daha kötüsü herkesin kafasında alakasız biçimlerde tanımladığı bir kavram. halkın egemenliği ilkesidir aslında temel olarak.

  an itibariyle her türlü iletişim aracından "gece 24de ampülleri kapatıyoruz" yahut "yarın anıtkabirdeyiz eylemdeyiz" çığırtkanlığı yapanların çok yanlış bildiği şeydir çünkü ülkemizde demokrasi "halkın solcu olduğunu iddia eden fakat militarizmi ve milliyetçiliği de böğrüne basan bir partiyi seçmesi halinde bu seçime saygı gösterilmesi aksi durumlarda ise her türlü yasa dışı ve halk kararını hiçe sayan müdahalenin desteklenmesi" olarak bilinir demokrasi.

  demokles uyansa da bi geliverse...

  (mecburi not: akpli misin diye soranın ağzına yılan girsin)
  (22.07.2007 22:57)

türkiye iran yakınlaşması

  tarihi ortaklıkların sonucu, gecikmiş bir atılımdır. sevinçle karşılamışımdır
  (18.07.2007 12:01)

partinin tadını kaçırdım

  mor ve ötesinin parti şarkısına çektiği klibi yayınladığı site.

  sitede " mor ve ötesi muhtıra gibi e-klibini piyasa ve borsaların kötü etkilenmemesi için cuma geceyarısı yayıladı" deniyor.

  zaman gazetesi arayüzünün kullanılması ise bir mvö manidarlığı. üst satırın dizilimi ve adam resminin yazının üstüne montajı; aynen zaman. mavi kutu içine gazete adı ve aşağıdaki günden 14 göndermesi de bildiğimiz zamandır

  http://www.partinintadinikacirdim.org/
  (14.07.2007 00:45)

brutal vocal

  böğürtel vokal terimi ile de gayet karşılanabilecek vokaldir
  (09.07.2007 10:00)

hitit cadisi

  desteğini hissettiren sağ olası insandır.
  (06.07.2007 00:14)

osmanlı da seks

  bir süredir diyarımıza hakim olan "herkes aynı başlık üzerinde tamaşa etsin, düşünceler şiddetla çarpışsın" akımının yeni nesnesi olan kitap.
  (05.07.2007 23:09)

abdurrahman güzel

  akademik yaşamına başkent üniversitesi eğitim fakültesi bünyesinde devam eden profösör, türkçe öğretmenliği bölümünün bölüm başkalığını yapakla beraber aşağıdaki derslere girmektedir;

  Osmanlı türkçesi

  halk edebiyatı

  yabancılara türkçe öğretimi

  ikidillilere türkçe öğretimi

  türkçenin öğretim yöntemleri
  (05.07.2007 22:09)

entry

  sözlükler sayesinde dilimize pelesenk olmuş bir kelime, yerine giri demek isabetlidir.

  hatta giri kelimesi ile entry aynı yapıdadır;

  enter + y(fiilden isim yapan ek)

  gir+i (fiilden isim yapan ek)
  (02.07.2007 19:32)

flatcast

  internet üzerinden ücretsiz hizmet veren yayın sistemi. kaldıramayacağı bir yükü omuzlamış olduğundan sürekli yayının kesilmesi sorunu yaşatır, yayın devretme sistemi ise çok nadir çalışır.

  dinleyiciyi kafasina estikçe yayindan atar.

  özetle hem yayıncı hem de dinleyici için eziyet mahiyetindedir
  (30.06.2007 01:27)

saygın kurum

  adil ve güvenilir kurumdur, bir iş yaptıracağınızda torpil aramanın beyude olacağı ve içiniz rahat güvenebileceğiniz kurumdur

  (bkz: ösym)
  (30.06.2007 01:09)

arap alfabesi

  bazı kesimlerce aşırı bir cahillik ürünü olarak geri kalmışlıkla bir anılan hafler. böyleleri elinizde kitapları falan gördüğünde "ay daha gelişmiş bir avrupa dili öğrensen olmaz mı" "şekillerinde bile meymenet" yok diyerek adamı çileden çıkarır.

  bir kesim de harfler kutsal muhabbeti yapar, sanar ki mesele yazılan metinde değil harflerde, e bunlar da bir parça çileden çıkarır.

  özetle ülkemizde kimsenin bilimsel olarak bakamadığı gramatik değerinden çok kendi yükledikleri sıfatlarla değerlendirdikleri alfabedir.

  osmanlı devleti bunu değil, bundan 3 harf fazlası olan fars alfabesini kullanmıştır
  (29.06.2007 17:16)

eşcinsellik

  yıllardır oluşum sebepleri tartışılan bir konu. hastalık olmamakla birlikte günümüzde artık freud amcadan miras kalan "annesi dominant olan çocuk eşcinsel olur" muhabbetine de yüz verilmemektedir. mensubu olduğumuz dinler bununla ilgili ne derse desin eşcinsellik doğuştan gelen bir eğilimdir.

  tercih olsa kimse tercih etmezdi, buna inanın. keyifli bir yanı yok, mazoşist olmak gerek.

  elbette tercih yollu hemcisnleriyle ilişkiye girenler vardır. artık hayattaki pek çok heyecanı tüketmiş ya da denemediğini gizemine kapılmış kimi insanlar hemcinsleriyle ilişkiye girerler kimi zaman, örneğin çok büyük başarılar elde etmiş hükümdarlar gibi ama bunlar zaten eşcinsel değillerdir.

  özetle oradan bakıldığında tercih, marjinallik tutkusu yahut sapıklık gibi falan görünebilir fakat değil. "bu bir sınavdır, ne var canım cinsellik yaşamadan 70ini bekle" muhabbetine ise sadece gülümsüyor ve buradan selam ediyorum.
  (29.06.2007 16:47)

7 temmuz 2007 ankara zirvesi

  elbette katılacağım zirve
  (29.06.2007 09:05)

sayfa: 1-2-3...-16

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.