son beğenilen tanımları     

genel istatistikler
toplam17
bugün0
dün0
bu ay0
geçen ay0
toplam +1
toplam -0

pluton

  bugün itiariyle gezegenlikten afroz edilen buz yığını gök cismi.... hikayesi ise aynen şöyle:
  plüton 1930 yılında keşfedildiğinde neptün'ün ötesinde kuyruklu yıldızlar haricinde hiçbir güneş sistemi üyesi bilinmemekteydi. plüton bulununca gezegen olduğundan şüphe duyulmadan gezegen vasfı kazandı. aslında bilim adamları o bölgede plüton'dan çok daha büyük bir cisim aramaktaydılar. amaçları neptün üzerinde çekim etkisi oluşturabilecek kadar bir cisim olduğu yönünde idi ama neticede sadece plüton bulundu. biraz hayal kırıklığı olsa da insanlar hiçşüphe duymadan bu yeni gezegeni listenin sonuna eklediler.

  ancak gelişen teknoloji ve hubble uzay teleskobu benzeri araçlar neticesinde daha uzağı daha net görmeye başlayınca uzaklarda yeni yeni cisimler bulunmaya başlandı. ilk olarak 1992 yılında 1992 qb1 ve hemen sonrasında 1993 sb bulundu. sonradan neptün'ün ötesinde bir çok buz yığını küçük gezegen olduğu tespit edildi. daha da önemlisi kupier kuşağı'nın varlığı anlaşıldı. bugün neptün ötesi yörüngede dolaşan binden fazla cisim bilinmektedir.

  gelişen gözlem teknolojileri ile birlikte ayrıca plüton'un yansıtma gücünün fazla olduğu bunun neticesinde aslında tahmin edilenden çok daha küçük olduğu farkedildi.

  aynı bölgede plüton'a eşit büyüklükte ya da daha büyük cisimler keşfedilince bilim adamlarının yıllarca bilinçaltında yer alan plüton gezegen mi sorusu ayyuka çıktı.

  bir diğer sorun ise plüton'un uydusu charon. charon plütondan yıllar sonra keşfedildi yıllarca plüton'un uydusu olarak kaldı.(şu an plütonun 2 uydusu olduğu daha biliniyor) ama charon çevresinde dolandığı gezegen olan plüton'a göre oldukça büyük bir uyduydu. çapı plütonun yarısı kadardı. hatta bu iki cisim birbirinin çevresinde dolanmaktaydı. yani iki cisimde ortak çekim merkezleri olan bir noktanın etrafında dolanmaktaydı. bu durumda bu ikiliyi çift gezegen olarak nitelendirmek daha doğru olacaktı.

  bu gelişmeler neticesinde yeni bir karar vermek gerekecekti. ya plütonu gezegen bırakıp ona benzeyen her şeyi gezegen kabul edecektiniz ki tahminim bu durumda gezegen sayısı 5-6 yıla 20'yi bulacaktı; ya da bu cisimleri gezegenlikten afaroz edecektiniz ki yapılan da aynen bu oldu
  (25.08.2006 11:42)

canopus

  kendileri gece gökyüzünün gönürür parlaklığı en parlak ikinci yıldızı olup, bize 74 ışık yılı öteden göz kırpar. ne yazıkkı kuzey yarımküreden kendilerini görememekteyiz. carina takımyıldızında ikamet etmektedir.
  (24.08.2006 13:53)

exeter city

  ingiltere'da amatör* bir klüp. bir keresinde manchester united ile kupada 0-0 berabere kalarak dikkatleri üzerine çekmişti.
  (24.08.2006 10:50)

maria sharapova

  insan kılığında bir melek ya da anna kournikova'nın tenis oynamayı bileni olarak tanımlanabilir.
  (24.08.2006 10:46)

phobos

  mars'ın iki küçük uyducuğundan büyük ve yakın olanı. mars tarafından yakalanmış bir asteroid olduğu düşünülmektedir.
  (bkz: deimos)
  (24.08.2006 10:44)

deimos

  marsın iki uyducuğundan küçük ve uzak olanı. mars'tan bakınca ancak parlak bir yıldız gibi göründüğü söylenir.**
  (bkz: mars)
  (bkz: phopos)
  (24.08.2006 10:42)

çayıralan

  yozgat iline bağlı güzide bir ilçemiz. aslında yozgat'a bağlı olmak dışında bu şehirli herhangi bir münasebeti bulunmayan bir ilçemiz desek yerinde olur. kayseri'ye yozgat'tan daha yakındır. hatta sivas, kayseri ve yozgat'ın tam kesiştiği noktadadır.

  efendim 2000 sayımında nüfusu 14600 olsa da yazın bu rakam 3-4 katına kadar çıkmaktadır. nedeni ise ekseriyeti sarı plakalı alamancı ve hollandacılardır. ilçenin rakımı 1400m olup ilçe sınırları içinde bulunan peyniryuvarlayan dağını yüksekliği 2100 metre civarındadır.

  çayıralan, içanadolu bölgesinin en büyük, türkiye'nin de sayılı orman varlıklarından birine sahiptir. ilçenin güneydoğu, doğu, kuzeydoğu ve kuzeyini kaplayan ormanlar akdağmadeni ve sivas içlerine kadar uzanmaktadır.

  yozgat'ın, boğazlıyan haricinde ki diğer ilçelerinden farklı olarak son derece modern ve demokrat olan ilçe doğal olarak ülkemiz siyasilerince unutulmakla ödüllendirilmiştir.
  (24.08.2006 10:37)

boğa burcu

  karl marx, saddam hüseyin, sigmund freund, tony blair, kanuni sultan süleyman, lenin, leonardo da vinci gibi garip huylu üyeleri vardır.*
  (24.08.2006 10:28)

sirius

  dünya üzerinde 75. kuzey enleminin kuzeyi dışında kalan her yerden görülebilen ve gece gökyüzümüzü süsleyen en parlak yıldız. 3 yıldızdan oluşan bir yıldız sistemi olup sirius a dışındaki üyeleri sirius a'nın parlaklığı yüzünden görülememekte, bunların varlıkları tayf ölçümleri ile farkedilmektedir. ayrıca türkçe'de köpek yıldızı olarak adlandırılmaktadır.
  (bkz: büyük köpek)
  (bkz: canis major)
  (bkz: takımyıldız)
  (bkz: en parlak yıldızlar)
  (bkz: en yakın yıldızlar)
  (bkz: wezen)
  (bkz: adhara)
  (23.08.2006 16:34)

kayseri erciyesspor

  eski adı hacılar erciyesspor olan takım.
  (23.08.2006 16:27)

football manager

  2006 versiyonunda italya liginde 4. ligden alıp serie a'da ortasıra takımı haline getirdiğiniz takımınız latina, 3. ligden bir takımla karşılaşırken "easy win predicted for albinoleffe" diyen ve siz yenince bunu mucize olarak adlandıran, serie b takımı atalanta ile yapacağınız maçta ise "latina faces impossible" diyerek "öyle iki lig yükselme ile ınıf atlayamazsın birader" imasında bulunan, gördüğüm kadarıyla 6.0.2 patchinde dahi bazı eksikleri olan, süpre zevkli bağımlılık yaratan oyun...
  (23.08.2006 16:25)

xena

  bilimsel adı 2003 ub313 olan ve geçici bir süreliğine xena nickini almış, neptün ötesi yörüngede dolaşan gök cismi. 2400 km civarında olan çapı ile plütondan büyüktür. bugünlerde charon ve ceres ile birlikte 12. gezegen olma adaylarındandır. birde gabrielle isminde ufak ve şirin* bir uydusu vardır.
  (23.08.2006 12:12)

gaziantep

  kışın hava kirliliğinin tavan yaptığı, kahvaltıda büryan içilip ciğer yenilen, internet cafelerinde haftasonu yer bulmanın imkansız olduğu vatan toprağı.
  (23.08.2006 12:04)

türkü

  finlandiya'nın en büyük şehirlerinden biridir. ünlkenin güneyinde aura nehri kenarında kurulmuştur. finlandiya futbol ligi'nde * boy gösteren iki de takımı vardır**
  (23.08.2006 11:47)

inter toto kupası

  football manager oyunlarında lisans hakkı alınamadığı için euro vase olarak adlandırılan uefa organizasyonudur.
  (23.08.2006 11:39)

sayfa: 1-2

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.