kürtaj

  fiziksel boyutlarından çok psikolojik etkileri akla getiren kelimedir aynı zamanda. kürtaj olmak demek, sadece dünyaya gelmek üzere kadının rahmine düşen bir canlının yaşamına son vermek degildir çogu insan için. kötü birşeydir ortalama zihinlerde; sen ne hakla o çocugun yaşama şansını elinde tutmaya sahip olabiliyorsundur, madem istemiyorsun neden yapıyorsundur, evli degilsen zaten tümden bitmişsindir birçokları için, sen çok ama çok kötü birşey yapmışsındır, affedilemez bir günahın vardır artık. bazıları için bir çocugu dogurmanın getirebilecegi sorumlulukların ne kadar taşınamaz oldugunu düşünemeyenler söyler bunu. kadının mutlaka ama mutlaka bir sebebi oldugunu. yapamayacagını. o cocuk dünyaya geldiginde, kendine sorulsa gelmemeyi tercih edeceği bir hayat yaşayacaksa peki?
  (24.08.2006 23:14)

nihat sırdar

  türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarılı radyocularından biri. senelerce best fm'de sabah 7'de başlayan programıyla her arabanın radyosunda vazgeçilmez olmayı başarmıştı. yaptıgı sadece günlük gazetelerin okundugu sıradan bir sabah programı degildi, hiççekinmeden gördügü her türlü haksızlıga tepki veriyordu, "sen benim kim oldugumu biliyo musun?!" zihniyetiyle hiççekinmeden dalga geciyordu, sıkıysa beni mahkemeye verin şimdi hadi bakalım diye seslenebiliyordu bir bakana yeri geldiginde. hatta geniş çapta birbirinden habersiz insanları örgütledi bile sık sık. emniyet şeridini boş yere kullananlara karşı başlattıgı, "arabanın sol camını acıp emniyet şeridinden gidenlere ayııııı diye bagırma kampanyası" unutulmazdı. sonra televizyon programı yaptı falan ama, biz onu sesiyle daha cok sevdik sanırım.
  (10.08.2006 22:09)

yemeksepeti com

  http://www.yemeksepeti.com adresinden ulaşılabilen türkiye'nin ilk online paket servis portalı. birçok kez en iyi e-ticaret ve web sitesi ödüllerini alan bir site aynı zamanda. türkiye'de internetin henüz günlük hayata girmeye yeni başladıgı yıllarda böyle bir adım attıgı düşünülürse, bir girişimcilik dehası da denebilir.

  kullanımı oldukça kolay; siteye girip çok kısa bir işlemle üye oluyorsunuz, bulundugunuz semti seçip, o bölgeye gönderim yapan restoranlardan dilediginizi belirleyip siparişinizi veriyorsunuz. işleminizi tamamladıktan sonra en geç5 dakika içinde, teyit amaçlı bir telefon alıyorsunuz ve tamam, siparişiniz 10-45 dakika arasında kapınızda.

  ayrıca siparişe fazladan hiçbir ücret ödemediginiz gibi, birçok restoranın yemeksepeti'ne özel promosyonlarıyla daha da ucuza yemek yeme şansı bulabiliyorsunuz. alışkanlık yapması durumunda bütçeye hafif çapta zararlar verebilir tabi. ama oturdugunuz yerden keyfinize göre sipariş verip, colalar buzsuz lahmacunlar gevrek olsun gibi zevkinize has notlar ekleyebilir, yemek yemeyi daha eglenceli hale getirebilirsiniz.*
  (10.08.2006 21:45)

ace

  teniste servis atan oyuncunun, rakibin topa hiçdokunamadan sayı alması durumu.
  yani oyuncu servisi atar, top içeri yada çizgiye düşer ve direk dışarı çıkar. budur yani.
  (10.08.2006 21:13)

işsizlik

  bir ülkede, çalışma istegine ve yetenegine sahip olan, kendisine sunulan çalışma saatlerini ve ücreti kabul ettigi halde iş bulamayan insanların olması durumu.
  (10.08.2006 21:08)

paris hilton

  bir tanıtım amacıyla güzide ülkemizi teşrifleriyle onurlandıracagını manşetlerden ögrendigimiz, organizasyonu tertipleyenlerin kendisinin ricalarını kıramayarak beyaz limuzinini de deniz yoluyla getireceklerini çok önemli bir durummuş gibi anlattıkları, gereksiz, ne işe yaradıgı belli olmayan, sadece dünyanın en boş ve anlamsız bakışlara sahip kadını.

  kendisini begenip de, nesini begeniyosun şu kadının gibi bir tepkiye karşılık hadi hadi kıskanma tavrına bürünen insanlar oldugunu görerek de üzülüyor insan.
  (09.08.2006 22:39)

spalding

  voleybol toplarında da molten'le beraber tartışmasız en kaliteli markalardan biri.
  (09.08.2006 22:16)

uc

  küçükken "allahın hakkı 3'tür"* gibi bir sebeple, oyun oynarken falan pek bi ciddiye aldıgımız rakam.
  (21.07.2006 01:42)

kadın isterse

  başrolünde hülya avşar ve cihan ünal'ın oynadıkları, yapımcılıgını birol güven'in üstlendigi bir sit-comsu, dizimsi ne oldugu belli olmayan, gecen sene biten yapım. çirkin ve aldatılan kadının hırs yapması ve "hülya avşar gibi güzel" olarak intikam alması şeklinde son derece yaratıcı* bir de konusu var. sit-com desek, -hani şu situation comedy'den gelen ve güzel dilimizde durum komedisi anlamında kullanılan söz öbeği var ya, ondan- degil, cünkü ortada bir durum komedisi yok. yani dizi başında herhangi bir konuya giriş yapılıp, gelişme bölümünden sonra olaylar sonuca komik şekilde baglanmıyor. bazı olaylar oluyor ama yarım kalıyor, klasik türk dizisi kıvamında öbür bölüme havale yapılıyor. ama sıradan bir dizi desek, o da degil çünkü dakikada 5-6 kez o aptal gülme efektini duyuyoruz. üstüne üstlük komedi dizisi diye başlayan dizi son bölümlere yaklaşıp da artık yapacak espri bulamayan senaristi yüzünden bol acılı bir dram-ajitasyon sahnesine dönüyor.

  hülya avşar zaten, bildigimiz hülya avşar, oyunculuguyla magazin gazetecilerine sacma cevaplar verirken takındıgı tavır arasında hiçbir fark yok. insanlarla dalga geciyor resmen, ben hülya avşar'ım ben ne yaparsam izlenir sanıyor ama büyük bir rehavetin içinde bogulup gitmiş ve sanırım haberi yok. digerleriyle ilgili cok da fazla fikrim yok, ekmek yiyorlar işte onlar da en nihayetinde.

  kısacası tek kelimeyle fiyasko bir yapım. kalitesiz işlerle insanlar bu şekilde oyalanmaya daha uzun yıllar böyle devam eder, şayet birol güven gibi tüccarlar kanal kanal gezip para kazanmanın sefasını sürerse.
  (21.07.2006 01:27)

sharon den adel

  şarkı söylemeyen, adeta masal anlatan within temptation solisti. sahneye cıkarken giydigi gösterişli tuvaletleri ile meşhurdur.

  kendisinden, arka arkaya neverending story, memories ve ice queen dinlendikten sonra, güzel rüyalar eşliginde deliksiz bir uyku cekilebilir. rüyada hep gidilmek istenen masal diyarlarına seyahat edilebilir. görülebilir. mümkündür.


  (20.07.2006 18:30)

schism

  klibi izlenerek dinlendiginde daha da etkileyici olan tool şarkısı. hiçdinlememiş biri için bir "tool dinlemeye giriş şarkısı" özelligi de taşıyabilir.
  (20.07.2006 17:39)

tuana

  levent yüksel'den başka biri söylediginde, şarkının başka bir şarkı, tuana'nın da başka bir kadın olacagını düşündügüm, kusursuz bir yorumculuk örnegi.
  (20.07.2006 01:00)

when you say nothing at all

  aşk şarkılarını sevmeyen birini* bile dinlendigi sürece romantik biri haline getirebilecek şarkı. ronan keating'in bu tarz şarkılar için biçilmiş kaftan, o yumuşacık, insanın içini ısıtan sesiyle ve kulaga hoş gelen ingiliz aksanıyla şu nakarat birleşince, tadından yenmez.*:

  the smile on your face lets me know that you need me
  there's a truth in your eyes saying you'll never leave me
  the touch of your hand says you'll catch me whenever i fall
  you say it best.. when you say nothing at all
  (20.07.2006 00:55)

notting hill

  bir film müzigi bir filmle bu kadar mı uyum içinde olur, bu kadar mı filmi hatırlatır dedirten bir soundtrack'e sahip film.

  (bkz: when you say nothing at all)
  (20.07.2006 00:37)

gönül yarası

  babanın adının mehmet, cocuklarınınsa piraye ve nazım oldugu güzel bir türk filmi. zaten cok sevilen şener şen'in bir kat daha yüceldigini söyleyebiliriz gözümüzde ama meltem cumbul için her zamankinden farklı bir yorum yapamadım ben, bildigimiz, her filmde aynı mimikleri ve tonlamaları kullanan meltem cumbul işte. şener şen'den sonra filmin en başarılı ismi, kızı piraye rolündeki devin özgür çınar'dı. şaşırtıcı bir sonla bitmeyi başarabilmiş nadir türk filmlerindendi ayrıca.
  filmin gösterime girdigi ilk günlerde ise, kürtçe bir türkünün söylendigi bir sahnede, dünya'nın (meltem cumbul), "bu türküye aglamak için kürtçe bilmeye gerek yok ki" repligi tüm ana haber bültenlerinde filmin olay yaratabilecek tek kısmı oldugundan bol bol kullanılmıştır.
  (20.07.2006 00:04)

sayfa: 1-2-3...-12

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.