son kötülenen tanımları
-abdullah gül/#100169
genel istatistikler
toplam49
bugün0
dün0
bu ay0
geçen ay0
toplam +4
toplam -1

youtube

  son zamanlarda Türkiye serverlerinden girişi yasaklı olan video sitesi. İçerisinde her türden videolar bulunmakla birlikte dünya çapında milyonlarca üyesi bulunmaktadır.
  (05.08.2008 17:38)

burcu tatlıses

  1978 yılında istanbul' da dünyaya geldi. Gıda mühendisliği bölümünü bitirdi ancak müzisyenlik yönü ağır bastı. Funda arar' ın birçok şarkısında ki sözler burcu tatlıses' e aittir. Tatlıses soyismi gerçek soyismi olup ibrahim tatlıses ile hiçbir akrabalığı yoktur. Geleceğin aranan söz yazarlarından birisi olmaya adaydır.
  (03.05.2008 19:25)

ilkbahar

  Kış artık yerini ağaçlarda cıvıldaşan kuşlara bırakıp giderken, güneş kocaman bir gülümse yayar dünyaya. İnsanlar kış boyunca sanki bir sığınakta saklanmışcasına dururken baharın gelmesiyle sokaklar, caddeler dolup taşar. Her yanı bir koku sarar bu mevsimde. Çiçek kokusu, aşk kokusu... Aslında baharı sevmeyen insan pek yoktur. Kimisi kışı, kimisi, yazı derken bunların içinde en sevilen mevsimdir ilkbahar. Nedeni açıktır; insana yaşadığının farkına varmasını sağlar, yeni sevdalara ya da eski sevdaların yeni meyveler vermesine yol açar. İnsanlar tatil planları yapmaya başlar bu mevsimde. Yazın şuraya mı gitsem buraya mı gitsem?
  Hayatın da ilkbaharı vardır. Asıl önemli olanda budur zaten. İnsanın çocukluk, gençlik, yaşlılık dönemlerinin de ilkbaharı vardır. Bu insanın kendini hangi dönemde ilkbaharda hissettiğine bağlıdır. Kimi insan en güzel anılarını çocukluk, kimisi gençlik, kimisi ise yaşlılık döneminde yaşar. Ama genel bir kanı vardır ki oda ömrün ilkbaharının gençlik dönemi olmasıdır. Gençlik dönemini çoktan geçirmiş olan insanlar derin bir hayıflanma içinde o eski günlerini anarlar ama vakit geçmiştir artık güneş yavaş yavaş batmaktadır artık.
  İlkbahar bütün güzelliklerini içinde barındırırken en güzel hallerinden birisi de arada yağmurun toprakla buluşmasıdır. Bu genellikle baharın yeni girmesiyle birlikte yaşanır. Aslında yağmur mevsimi bilindiği üzere sonbahardır ancak baharda yağan yağmurun tadı bambaşkadır. Gökkuşağı sarar gökyüzünü bir şerit misali. Toprağın o mis kokusu da cabası...
  (30.04.2008 15:05)

videofon

  türk telekom' un yapmış olduğu en son yeniliklerden biridir. gerçi şu anda kullanımda değil ama tam anlamıyla hizmete geçtiği zaman bundan 20 yıl önceki teknolojiyle şimdiki arasındaki farkı daha iyi görebileceğiz. videofon kısaca, sabit hatlardan karşılıklı sesli ve görüntülü konuşma sistemidir. tabi bu teknolojiyi kullanabilmek için kendine has birde cihaz edinmek gerekiyor. bu cihazda sözleşme imzalamak koşulu ile türk telekom' dan alınabilecek. bu sistemi kullanabilmek için birde adsl bağlantınızın olması gerekiyor ve en az hız 1024/ 256 kb olmak zorundadır. bu sayede ayrı şehirlerde yaşayan insanlar, çocuğu farklı bir şehirde okuyan anne- baba ve niceleri konuştukları anda birbirlerini görebilecekler. aslında bu sistem birkaç yıl öncesinde gayet basit bir şekilde düşünülebilen bir sistemdi. yani; keşke telefonla konuştuğumuz kişileri görebilsek şeklinde ve filmlerde gördüğümüz bu tür sahneler zamanın hızıyla eş orantılı olarak gerçeğe dönüşmekte. şu anda hayal ettiğimiz ya da olmasını istediğimiz birçok şey bundan belki 5 yıl sonra gayet basit bir sistem olarak ortaya çıkacak. insanlar şaşırmaya devam edecek.
  (30.04.2008 00:20)

işçi bayramı

  son günlerde taksim' de ki kutlamaların iptali hakkında ki tartışmaların konusu olan eylem. her yıl 1 mayıs ' ın olaylı geçmesi ve geçmiş yıllarda birçok insanın ölümüyle sonuçlanması nedeniyle uyarı ve önlemler çok sıkı tutulmaktadır. hatta 1 mayıs' ta yapılacak olan eylemlerin ileriye gidilmesi halinde polisin olaya müdahale edeceği söylenmektedir. bu da demek oluyor ki yine 1 mayıs yine şiddet. kimilerine göre ise taksim' de ki kutlamaların iptalinin nedeni valiliğin almış olduğu istihbarat.
  (30.04.2008 00:08)

ilyas keçeci

  1972 yılında giresun görele' de doğmuştur. müzikle ilgilenmeye ilkokul yıllarında başlamıştır. ailesinin müzisyen olmasını istememesine rağmen bu tutkusundan vazgeçmemiştir. bu sebeple ortaokul ikinci sınıfta eğitimini yarım bırakarak tamamen müziğe yönelmiştir. ilk bestesini 1982 yılında songül karlı' nın okuduğu " ay gibi yar" şarkısıyla yapmıştır. Bugüne kadar birçok sanatçının albümünde şarkıları bulunan keçeci' nin 200' ün üzerinde bestesi bulunmaktadır. işinin müzik olmasına rağmen müzik dinlemeyi pek sevmez. 8 farklı enstruman kullanabilmekte. eserlerinin bir kısmı şöyledir:
  İbrahim tatlıses ( kal benim için), Ceylan ( doğum günüm), Murat kurşun( ben yanayım, karı dırdırı), izzet yıldızhan ( evire çevire), kıvırcık ali ( ahuzarım), kubat(ele eyvah), bülent serttaş( tükendi dost sohbetleri), hasan keskinbıçak( başkası yalan), metin şentürk( zalim yarim), sinan zorbey(dön gayrı), aykut kuşkaya( allah sorar), kürşat ( çok derdim var)... gibi ve daha bir çok eseri mevcuttur.
  (29.04.2008 15:09)

tuncay özkan

  cumhuriyet mitinglerinde en ön saflarda görmeye alışık olduğumuz medya patronu (kanalturk un sahibi). Bazı düşünceleri bir yerlere gelmek ve daha fazla yükselmek amacıyla savunduğunu aşırı şekilde belli eden bir yapısı var. en başta bir gazetecinin o kadar milyon doları nerden nasıl bularak tv kurması açıklanamaz. çünkü maaşlı çalışan bir gazetecinin alacağı ücret bellidir. bu ister yirmi yıl olsun isterse elli yıl olsun. bir televizyon kanalı kurmaya yetmez. hadi borç buldun biryerlerden aldın diyelim; o zamanda bunun nerden nasıl geldiğini o yayın yaptığın insanlara açıklamalısın ki senin tarafsızlığından emin olsunlar.
  (29.04.2008 02:30)

nurettin demirtaş ın tahliyesi

  27.04.2008 itibariyle sahte çürük raporu almakla suçlanan nurettin demirtaş ve 51 kişinin tahliye edilmesi olayıdır. askeri mahkemeye çıkarılan demirtaş sivil olması nedeniyle neden askeri mahkeme de yargılandığını anlamadığını söylerek bunun haksızlık olduğunu dile getirmiştir. daha sonra sincan cezaevine işlemleri yapılmak üzere getirilmiştir.
  (29.04.2008 02:09)

ali kırca

  bundan birkaç yıl önce gündeme bomba gibi düşmüş bir videonun ana kahramanı. şu anda ekibiyle birlikte show tv ye geçmiştir. kendi ekibini getirme pahasına show tv de çalışan birçok kişiye yol gösterilmiştir.
  (28.04.2008 20:09)

1 mayısta taksim in gösterilere kapatılması

  her yıl 1 mayıs' ta taksim veya ankara sıhhıye meydanında polis-emekçi hep karşı karşıyadır. bu nedenle taksim meydanının o gün kapatılması uygun görülüyor. böyle bir günde( işçi-memur- emekçi ve devletin el ele olacağı bir gün) farklı provokatif gösterilere fırsat verilmesi tüm bu durumlara neden olmaktadır.
  (27.04.2008 23:33)

musa ağacık

  1959 yılında erzincan' da doğmuştur. meslek hayatına 12 eylül öncesinde başlamış ve hep karşısındakini terletici sorularyla meşhur olmuş bir gazeteci. bir basın toplantısı esnasında genelde siyasiler musa ağacık' ın kendisine soru sormasını pek istemezler nedeni ise cevabı verilmesi güç olan sorular olmasıdır.
  (27.04.2008 23:26)

çay koymak

  kimisine göre çay dökeyim mi? kimisine göre çay doldurayım mı? kimisine göre ise çay koyayım mı? sorularına neden olan ve bunların belirli bölge ve yerlere göre değiştiği olaydır.
  (04.02.2008 22:51)

flash disk

  küçük bir kalem pil büyüklüğünde olup bilgileri depolama işine yarayan ve en son 16 gb olanını gördüğüm cihaz. insanın baktıkça teknolojinin bu kadar gelişmiş olamayacağını düşündüren aletcik.
  (01.01.2008 21:03)

daktilo

  teknolojinin azizliğine uğrayan yazı makinesi. bilgisayarların çoğalmasıyla kullanım çoğunluğunu kaybetmiştir. onun yerine klavye denilen daha teknolojik fakat daktilonun verdiği o yazma isteği veren sesi veremeyen alet ortaya çıkmıştır. yazılması gereken birşey olduğunda şimdiki gibi bilgisayarıma kaydedeyim yanlışlarımı tek tuşla düzelteyim düşüncesi olmayan fakat kendine has mürekkebi olan ve çoğu kişinin çalışma odasından kaldırıp atamadığı yazı gereci olarak durmaktadır.
  (01.01.2008 20:59)

yazıya dökmek

  bazı insanlar yine bazı şeyleri söz ile anlatamazlar ancak bunu yazarak hedef kitleye ulaştırırlar. bu herhangi bir düzyazı olabilmekte veya şiir, makale vb. birçok tür olabilmektedir. aslında insanların temel yapısında vardır içindeki duyguları yazıya dökmek. yazıya dökülen duygular daha sağlam ve kalıcı olabilmektedir ve insana güzel hatıralar bırakmaktadır.
  (12.11.2007 22:24)

sayfa: 1-2-3-4

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.