vize haftası

  odtüde olmayan, uygulanmayan bir sınav sistemidir. odtüde ders programını aksatmamak için sınavlar genelde ya haftaiçi derslerden sonra* ya da haftasonu özellikle cumartesi yapılır. dersler genelde 2 vize 1 final üzerinden değerlendirildiği için ilk vizeler başladıktan sonra final haftasına kadar her hafta sınav olur. iğrenç bi sistemdir. öğrenci sınavdan çıkıp başka sınava hazırlanır ve bu bir dönem sürer, gider. öğrenci bir dönem boyunca stres içindedir, rahat yüzü görmez. ayrıca haftasonu sınavları öğrencinin psikolojisini alt-üst eder. nasıl etmesin, insanlar sosyal aktivitenin birinden çıkıp diğerine giderken zavallıcık sınav heyecanı ile başetmek zorundadır. vize haftası sistemi* çoğu odtülünün rüyasıdır.**
  (13.11.2006 23:01)

durul gence

  davulcu, orkestra şefi ve söz & müzik yazarı olarak türk pop ve caz tarihine geçmiş, başta ajda pekkan olmak üzere bir çok ünlünün müzik yaşamında önemli yeri olan değerli şahsiyet. ilerlemiş yaşına ve parkinson hastalığına rağmen müzik yaşamına durul gence 4 grubuyla devam etmekte olup odtü ve hacettepede caz tarihi dersi vermektedir.
  ankara gaziosmanpaşada kendi adını taşıyan sanat okulu ve çocuk yuvası vardır.
  (13.11.2006 00:45)

buddy rich

  amerikalı caz davulcusu. kendisine "dünyanın en iyi davulcusu" ünvanı çoğu otorite tarafından uygun görülmüş olup özellikle the muppet show daki "animal" ile yaptığı düello seyredilmeye değerdir. 1987 de geçirdiği kalp ameliyatından bir daha çıkamayan sanatçı için 1994de bir çok ünlü davulcunun da katıldığı bir anma albümü yapılmıştır.

  (11.11.2006 01:26)

louis armstrong

  caz denince ilk akla gelen trompet ustası müzisyen. lakabı satchmo, tam adı ise louis daniel armstrongdur. caz tarihine altın haflerle geçmiş, vokaller kendisi ile daha çok önem kazanmıştır. yüzüne baktığınızda sizi güldürecek kadar sevimli bi yüzü * olan çok sempatik bir insandır. özellikle what a wonderful world şarkısı ile sevenlerinin kalbinde taht kuran, bir çok filmde de oynamış, 1971 yılında 70 yaşında bu dünyayı terk etmiş caz sanatçısıdır.
  (11.11.2006 01:07)

metalci

  ayrıca metalurji mühendisliğinde okuyan kişileri kızdrırmak için de kullanılır.

  a: abi hangi bölümde okuyosun?
  b: metalurji ve malzeme mühendisliğinde
  a: *ne yani büyünce metalci mi olacan?
  b: * evet * * *
  (bkz: metalurji ve malzeme mühendisliği)
  (10.11.2006 02:11)

testament

  amerikalı thrash metal grubu. 1980 lerde kurulmuş olup ağır aksak günümüze kadar gelmişlerdir. ama eskisi gibi tat vermemektedir. bunun en önemli sebeplerinden biri çok fazla grup elemanı değiştirmeleridir. özellikle davulcu bulmakta zorlanan grubun eski davulcularından biri de slayer ile tanıdığımız dave lombardodur.

  detaylı bilgi için http://www.testamentlegions.com/
  (10.11.2006 01:51)

ölüm kapımı çalmasa da

  aslıya haklı şöhretini getiren şarkılardan biri. söz ve müziği de aslıya ait olan şarkının sözleri:

  gözyaşlarına esir olma
  akıt onları nefretin gibi,
  bir sır ver ta derinden
  anlatsın gözlerin gizemini!
  ellerin bedenimde
  biliyorum yasak bize
  gitmeden belki son kez
  dokun, dokun bana
  sonsuz aşk yoktu ya!
  ölüm kapımı çalmasa da
  kalbim seni bekler gibi
  fırtına öncesi sessizliği
  biz, aşkın esirleri
  bir kadın üzülürse
  üçümüzün oyununda
  bırak ben olayım
  atlatırım zamanla
  bir gün gelir belki
  kavuşuruz seninle
  meydan okuruz dünyaya
  kaybolan geçmişe
  sonsuz aşk yoktu ya!
  (10.11.2006 01:35)

satıcı

  tdk güncel sözlüğünde satıcı, alıcıya bir şey satan kimse olarak tanımlanır.

  ama günlük konuşmalarımızda satıcıyı başka anlamlarda da kullanırız ve ben bi tanesini tanımlamak istiyorum. satıcı, genelde arkadaşlar arasında, önceden yeri ve zamanı kararlaştırılmış* bir organizasyona*, çeşitli* sebeplerle veya sebepsiz katılmamak, geride kalan kişi veya kişileri yarı yolda bırakmak olarak tanımlanabilir. grubu bu duruma düşürenlerin genelde belli bir kredileri vardır. bu krediyi aştıkları zaman gruptan dışlanma yada direk kovulma söz konusudur. şahsen bu kişilerin gözümdeki değerleri bir pulla ifade edilebilir....
  (09.11.2006 22:25)

cano

  bu sene ankaradaki nikah, nişan ve sünnet törenlerinde "topal"* a rakip olarak çıkan ve en az onun kadar insanı müziğe küstüren, gecenin bilmem kaçına kadar, "yeter artık" dedirtene kadar çalınan, "cano cano" nakaratıyla hafızalarımızda kalıcı hasar bırakan bir şey.*
  (09.11.2006 13:56)

azrail

  "ölümden korkacak ne var, azrail de olsa gelen melek değil mi!!!"
  (09.11.2006 13:35)

kader

  kaderle ilgili açıklayıcı olduğunu düşündüğüm bir örnek vermek istiyorum.
  bir tren düşününün. gardan çıkmış, varış noktasına doğru yola koyulmuş. gitmesi makinistin makaslardan geçerken doğru yönü, doğru rayı seçmesine bağlıdır. ve bu makasların olduğu yerde bir tepe düşünün. bu tepeden bakan bir kişi, makinistin hangi rayı seçerse hangi yöne gideceğini görebileceğini varsayalım. tepedeki kişinin trenin hangi raydan gideceği konusunda hiç bir yaptırımı söz konusu değildir. ama hangi raydan giderse nereye gideceğini, son durağa başarıyla gidip gidemeyeceğini bilebilir....
  bunun gibi de; insan yaptığı herşeyden kendi sorumludur. bunları allahın bilmesi, kişinin kararlarına doğrudan hiçbir etkisi yoktur.

  kader konusunu tam anlayabilmek için bence zaman ve mekan konusunda da biraz kafa yorulmalıdır. biz insanlar olarak zamana ve mekana bağımlıyız. ancak yaratıcı için bu söz konusu değildir. bu noktadan hareketle; bizim seçimlerimizin zaman ve mekana bağlı olduğunu düşünürsek ve yaratıcı için "önce" veya "sonra" gibi zamansal kavramların olmadığını da düşünürsek, kader konusunu daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum.....
  (09.11.2006 13:31)

avea

  klasik avea lı iki kişinin görüşmesi:

  a: alo
  b: .....
  a: aloo, hakkı abi..
  b: a...o
  a: hakkı abi sesin kesik kesik geliyo...
  b: a...o
  a: efendim?
  b: .....
  a: abi ben seni sonra arayım, dediğin duyulmuyo
  b: .....
  (görüşme zaten otomatik kapanmıştır)
  (09.11.2006 01:07)

yabancı dilde eğitim

  ilk bakışta iyi bi şeymiş gibi görünür. gerçekte de artıları olan bi sistemdir. ancak eksileri artılarının çok üstündedir. insanın kendi ana dilinde mesleki eğitimini alıp yanında da yabanacı dil öğrenmesi şahsımca daha mantıklı daha akla yatkın bir yöntemdir.
  yabancı dille eğitim yapılan okullardaki bazı diyaloglar akıllara zarardır. misal:

  a: abi, midterm* ne zaman?
  b: bu cumartesi, cuma günü de recitation* var.
  a: bu sınavda iyi yapmam lazım geçenkinde curve ün* altında kaldım.
  b: buna iyi çalış, kalırsan repeat* olursun.
  a: haklısın, kalırsam cumulative im* 1.8 in altına iniyor.
  (09.11.2006 00:56)

tesettür

  ne ifade ettiğini bilerek, anlayarak ve özümseyerek kendinde uygulayanların sayısının çok fazla olmadığını düşündüğüm, toplumumuzca, dini bir tercihden öte, bir örf yada bir adet gibi görülen bir nevi yaşam tarzı.
  (08.11.2006 23:33)

anthrax

  1980 lerden kurulan ve big four of thrashdan biri olan amerikalı gurup.

  gurup elemanları:
  dan spitz
  charlie benante
  joey belladonna
  scott ian
  frank bello

  albümleri
  1)1984 fistful of metal
  2)1985 spreading the disease
  3)1987 among the living
  4)1988 state of euphoria
  5)1990 persistence of time
  6)1993 sound of white noise
  7)1995 stomp 442
  8)1998 volume 8: the threat is real
  9)2003 we've come for you all
  10)2007 tba

  http://www.anthrax.com
  (05.11.2006 23:59)

sayfa: 1-2-3

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.